Li-Po debata - vredno branja!

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a raktivec »

@AlesZ;

Ja v mislih sem imel obakrat Ah. Teh 500A ni problem, problem je v tem, da ob takem toku iz Pb akumulatorja ne dobiš 25% nazivne kapacitete iz LiFePO4 pa recimo 90%.



@Brane;
Saj v tem je hec. Ne razumem v čem je pravi razlog, da se jih ne montira v vozila.
Že res, da se Pb lažje ciklira, ampak vseeno je govora o svincu in kislini, proizvodnja pa tudi ob ne vem kakšnih filtrih ni ne vem kako ekološka. Po moje je manj škodljivo če se iztrošene LiFePO4 kontrolirano sežiga in pridobiva energijo, kot da se vedno znova v vsakem ciklu zastrupljamo z Pb.



Tako v informacijo, ki ni nek uvod v ekološko debato:
Zemlja okrog moje hiše ima več kot 90 krat preveliko vsebnost kadmija in skoraj 1000 krat preveč svinca! Uporabna je le kot podstavek za hišo in za okrasno trato. Konj, ki se je pasel tu okrog je dobil v dveh mesecih značilne razpoke na kopitih, ki kažejo zastrupitev z težkimi kovinami. Ne rečem, da svojo krivdo za to nosi sedanja proizvodnja akumulatorjev, ampak težka kovina ostaja težka kovina in filtri od časa do časa zgorijo...
lp
Sašo
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Se life lahko polni kar iz alternatorja kot pb akumulator?
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Brane »

mihec87 napisal/-a:Se life lahko polni kar iz alternatorja kot pb akumulator?
Da, alternator polni do cca 14V kar ustreza štirim členom Lifepo.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Krist »

Zadnje čase sem se malce vrgel še v avto sceno, pa tudi multirotorje ne zanemarjam, tako da sem se odločil izdelat paralelno ploščo za hkratno polnenje do 10 lipotov (kitajec na ebayu je prodajal le po 10 parov konektorjev...).
Ker sem Apple navdušenec, je šel razvoj in oblika ploščice malce v to smer.
Sam sem se izognil spajkanju še napajalnih konektorjev vsporedno z zelo elegantno rešitvijo. Namreč na zunanja pina konektorjev sem prispajkal debelejši kabel, ki gre direktno na izhod polnilca. Tako in tako zdržijo nekje 4-5A kabli servisnega priključka, tako da ni bilo potrebe po dodatni ploščici z konektorji. Sam tudi nimam lipotov večjih od 2200mAh, tako da ni bojazni po pregrevanju plošče.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Krist »

še drugi del...
4.jpg
5.jpg
6.jpg
Peter84
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 03 Apr 2011, 16:00
Kraj: Laško

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Peter84 »

Imam eno vprašanje.
imam dva paketa lipo celic en paket je 4s 2200mah drugi paket pa je 2s 2800 mah in iz teh dveh lipo baterij bi rad naredil dve 3s bateriji.
posamezne celice se med sabo po dimenzijah razlikujejo po dolžini za en centimeter,širina in debelina so pa iste +/- kak milimeter
tako da bi se dalo lepo narediti 2 bateriji 3s.C-ja pa imajo tudi isto.
Vem da bom moral menjati oba konektorja za balanser,pa tudi kako zlotati mi je jasno pa predvidevam da bodo potem imele obe baterije kapaciteto 2200mah?
Zanima me pa če je pametno to narediti?predvsem za oni paket ki bi imel 2 celici 2800mah in eno 2200mah?

hvala za odgovor
LP
Uporabniški avatar
zan13
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 23 Mar 2012, 22:16
Kraj: okolica Kranja

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a zan13 »

Meni se to ne zdi dobra ideja, saj so Li-Po baterije zelo nevarne za tako "igranje"...
Razen še obvladaš lotanje, veš zelo veliko o takih baterijah in veš natanšno kaj boš naredil..
Moraš vedeti, da ti Li-Po baterija lahko ob nepravilni uporabi tudi zažge hišo (nepravilno polnenje, praznjenje ali pa kakšne poškodbe)..
Jaz bi raje nove 3s kupil. :D

lp
_____________________________________________________________________
Traxxas e-revo 1:16 (SOLD)
CS Xonic 1:8 4wd Short Course

mail: [email protected]
_____________________________________________________________________
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Brane »

Peter84 napisal/-a: Zanima me pa če je pametno to narediti?predvsem za oni paket ki bi imel 2 celici 2800mah in eno 2200mah?

hvala za odgovor
LP
Če pustimo cinjenje celic skupaj ob strani, sem prepričan, da bi ti združevanje 2200mAh in 2800mAh celic odsvetovalo 90% vseh ki o lipotih kaj vedo. Tudi vsa priporočila in pravila to odsvetujejo ali prepovedujejo.
V resnici je tako, da to lahko narediš in tak paket uspešno in varno uporabljaš, če dobro veš kaj počneš.
Do tega paketa se je potrebno obnašati, kot do paketa s kapaciteto 2200mAh, ob tem je dodatno treba paziti, da se pri uporabi ne zanašamo na lipo zaščito reglera, pač pa je pri uporabi pomembno le to, da kontroliramo in čuvamo najšibkejšo celico, pri polnjenju pa vedno polnimo z balancerji.
V resnici taka raba ni taka grozna reč, kot se mnogim zdi, saj mnogi modelarji take pakete uporabljajo, pa tega ne vedo #-o kar je v resnici veliko huje, kot če to vemo. Nerazumljive nesreče in vžigi se dogajajo prav zaradi tega. Vsak paket, ki nekoliko slabi ima vmes sigurno eno celico, ki je bistveno šibkejša, raba takega paketa pa ni nič drugega, kot raba paketa v katerem so celice z različno kapaciteto. Če tega ne upoštevamo, smo na tanki brvi in je nesreča blizu.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Zelo dobra razlaga, Brane. Povsem se strinjam s teboj.
Iz varnostnih razlogov pa tega ne bi počel razen, če ne bi imel drugega izhoda.
Uporabniški avatar
petelin11
Tekmovalec
Prispevkov: 212
Pridružen: 10 Avg 2013, 22:10

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a petelin11 »

pozdravljeni vsi skupaj,
Mene nekaj zanima: v opisu avta pise da gre 2-4s lipo. Zelim kupiti 2 akumulatorja po 2s 5Am in zdaj me zanima kako naj vem kdaj moram nehati voziti da nebom preveč spraznil baterijo...?

prodajalec pri schweighoferju mi je ponudil ta paket izdelkov:
Polnilec: http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... ery=112750
Akumulator 2x: http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... uery=96549
Adapter: http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... uery=68264

Prosim razpišite se o teh treh stvareh. Kaj mislite so dovolj dobri za začetnika? Ima kdo z temi izdelki izkušnje? Približno kako dolgo bi lahko vozil z 2x2s 4Am akumulatorjema in kako dolgo bi polnil ta polnilec ta dva akumulatorja? bi šlo tudi da bi ju naenkrat polnil?

Lp kevin
SlikaSlika

Ansmann Terrier 2.0
Traxxas Summit 1:10
Uporabniški avatar
petelin11
Tekmovalec
Prispevkov: 212
Pridružen: 10 Avg 2013, 22:10

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a petelin11 »

Nihce nima nic za povedat? [-o< [-o<
Lp
SlikaSlika

Ansmann Terrier 2.0
Traxxas Summit 1:10
Uporabniški avatar
zan13
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 23 Mar 2012, 22:16
Kraj: okolica Kranja

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a zan13 »

No da ti odgovorim na nekaj vprašanj:

1.Če piše da podpira do 4s, pomeni da ima Li-Po cut-of (sam isklopi baterijo ko je dovolj izpraznena), da se pa tudi kupit napravce, ki jih priklopiš na baterijo ko voziš...
2.Vozni čas pa je odvisen od avta samega in od tvojega načina vožnje.
Polnil jo boš pa toliko časa koker boš našimal na polnilcu.
Ponavadi tam eno urco če jo daš na 4A (4000mah baterijo)
Jaz imam doma 5000mah in jo na 5A polnil malo manj kot eno uro.

Za baterije pa na HobbyKing:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... eries.html


Upam da sem kaj pomagal :D

lp
_____________________________________________________________________
Traxxas e-revo 1:16 (SOLD)
CS Xonic 1:8 4wd Short Course

mail: [email protected]
_____________________________________________________________________
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Tele stvari so bile že n-tič premlete na forumu, pač so bolj zametane nekam...

Če regulator podpira li-po baterije potem ima verjetno možnost vključitve zaščite pred predizpranjenjem(glej navodila regulatorja), problem je da regulatorji ponavadi izklapljajo bolj pozno ko je baterija že res prazna kar ni pametno za baterijo, fajn je če v bateriji pustimo vsaj 20% kapacitete oz da se izklaplja nad 3V na celico če je možno nastavit...Tako da je potrebno iti po občutku glede na čas vožnje in ne čakamo da regulator izklopi. Če regulator ne podpira lipo baterij je še možnost da se kupi "lipo monitor" kateremu se nastavi napetost pri kateri začne piskati..

Kako dolgo se lahko vozi:
Poskusi in poglej metoda je da baterijo napolnimo ter vozimo nekaj časa potem pa damo polnit in vidimo koliko smo napolnili(to odšteješ od tega koliko si napolnil in dobiš koliko je še ostalo v bateriji).. Lažje je malo izračunat da ne ugibamo na dolgo..

primer kapaciteta lipo 2200mAh ter poraba pogonskega sklopa 20A

(kapaciteta/1000)/tok=čas v urah x 60= čas v min
(2200mAh /1000) / 20A = 0.11 x 60 = 6.6min

To je da baterijo spraznimo do konca kar ni vredu, nekje 80% izpraznjenje je ok meja..
2200 x 0.8= 1760mAh teh 1760mAh uporabimo namesto 2200mAh v zgornji formuli in dobimo čas vožnje, seveda še vedno kontroliramo koliko napolnimo...

Kako vemo koliko toka porabi naš pogonski sklop najlažje je izmerit če nimamo ustreznega merilnega pripomočka pač vzamemo maksimalen tok ki ga zdrži regulator ter potem preverimo pri polnjenju in prilagodimo čas vožnje(če smo porabili več kot 1760mAh zmanjšamo čas vožnje ter obratno če smo porabili manj, povečamo čas vožnje)..Sedaj se ve zakaj so razni stenski polnilci kjer ne kaže koliko je napolnil itd neuporabni saj enostavno ne vemo kaj se dogaja z baterijami...

Polnjenje:
Polnilec ima omejitev 6A ter 80W
Če polniš z faktorjem 1C je to 4A baterija bo polna v približno 1 uri. Polniš lahko dve naenkrat vzporedno(2x2s 4000mAh=2s8000mAh) kar pri tebi z 1C znese 8A kar pa polnilec ne zmore zato bodo polni v dobri uri(glede na vprašanja bi takšno polnjenje preskočil vsaj dokler nisi domač z osnovnim rokovanjem lipo baterij)

Še par povezav
http://www.rchelicopterfun.com/rc-lipo-batteries.html
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
petelin11
Tekmovalec
Prispevkov: 212
Pridružen: 10 Avg 2013, 22:10

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a petelin11 »

Najlepša hvala obema... =D>

Jutri grem v Avstrijo k schweighoferju in upam da domov pridem z svojim prvim RC avtomodelom :lol: [-o<
SlikaSlika

Ansmann Terrier 2.0
Traxxas Summit 1:10
Uporabniški avatar
zan13
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 23 Mar 2012, 22:16
Kraj: okolica Kranja

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a zan13 »

Srečno! :D
_____________________________________________________________________
Traxxas e-revo 1:16 (SOLD)
CS Xonic 1:8 4wd Short Course

mail: [email protected]
_____________________________________________________________________
Uporabniški avatar
petelin11
Tekmovalec
Prispevkov: 212
Pridružen: 10 Avg 2013, 22:10

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a petelin11 »

Pozdravljeni,

Pri HK sem si kupil lipo 4s 5 Ah 20C hardcase, ko je prišla sem zamenjal orginalni za t-konektor, zdaj pa ko želim polniti mi nikakor ne gre...vsakič napiše process interruped...kaj je tu narobe? v navodilih za polnilec piše samo, da je pač proces preklican druga pa nič. Zaspajkano je lepo edino kaj me malo skrbi je da nebi balancer adapterja pasala skupaj... Polnilec: JST, lipo: JST-XH...vendar bi ta mogla biti kompratibilna...

Imaste vi kakšne druge ideje kaj bi blo narobe?

LP
SlikaSlika

Ansmann Terrier 2.0
Traxxas Summit 1:10
NoD
Razpravljalec
Prispevkov: 91
Pridružen: 19 Sep 2006, 20:06
Kraj: Luša

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a NoD »

Pozdravljen!
Na AKU balanser priključku preveri, či ima pravo zaporedje celic.(-) in prvi sosednji kontajt cca 4V, (-) in drugi kontakt cca 8V, (-) in tretji kontakt cca 12V itd. Napetosti so odvisne od polnosti posameznih celis.
LP
Uporabniški avatar
petelin11
Tekmovalec
Prispevkov: 212
Pridružen: 10 Avg 2013, 22:10

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a petelin11 »

Celice imajo vse 3.8V..ker na polnilcu vidim koliko ima vsaka...polniti pa ne gre...
LP
SlikaSlika

Ansmann Terrier 2.0
Traxxas Summit 1:10
wlah
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 10 Dec 2011, 17:04
Kraj: Ljubljana

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a wlah »

Zdravo.

Nisem točno vedu kam, ker je toliko tem o LiPo baterijah, pa sem kar tukaj. Zanima me recimo za 3S ali 4S, koliko je največ mAmp kar jih je možno dobit?

LP, Wlah
Lepo se imejte, pa veliko se smejte!
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Brane »

wlah napisal/-a:Zdravo.

Nisem točno vedu kam, ker je toliko tem o LiPo baterijah, pa sem kar tukaj. Zanima me recimo za 3S ali 4S, koliko je največ mAmp kar jih je možno dobit?

LP, Wlah
2875392 lahko pa celo več :-k
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
wlah
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 10 Dec 2011, 17:04
Kraj: Ljubljana

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a wlah »

Brane napisal/-a: 2875392 lahko pa celo več :-k

Nebi vedel kaj to pomeni. Jasno mi je da če zvežeš 1000 baterij skupaj da lahko dobiš celo elektrarno, ampak mene zanima za eno baterijo.
Lepo se imejte, pa veliko se smejte!
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Brane »

wlah napisal/-a:
Brane napisal/-a: 2875392 lahko pa celo več :-k

Nebi vedel kaj to pomeni. Jasno mi je da če zvežeš 1000 baterij skupaj da lahko dobiš celo elektrarno, ampak mene zanima za eno baterijo.
Zanimivo, a si na to pomislil, da je tvoje vprašanje tako pomanjkljivo, da je kakršenkoli pameten odgovor nemogoč.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Greš na stran trgovine, ki tako robo prodaja in pogledaš. Saj ni tako težko. Na primer: na zgornji strani tega foruma je povezava na GensAce in tam piše takole: http://www.lipo.si/izdelek/G-25C55004S1 ... v-25c-4s1p.
"S" pri tem nima kaj veliko, "P" pa kar precej. Če vzameš štiri take celice v vezavi 4p, boš dobil 22.000mAh itd. Temu primeren je bil Branetov odgovor. Lahko bi bil tudi: 42 (http://hitchhikers.wikia.com/wiki/42).
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Pozdravljeni..

Kupil sem Thunder Tiger MT4 G3, in sedaj bi rabil zanj polnilec in baterije.

razmišljam v smeri LiPo, 6s se mi zdi nepotrebno, tako da bi bil s kako 4s čisto zadovoljen, pripravljen sem pa odšteti tja do 70€ za polnilec in baterije.

o baterijah in polnilcih ne vem ničesar, tako da mi prosim dajte kak predlog, sem pa bral kako je treba ravnati z LiPo baterijami.

v poštev pride tudi kak rabljen polnilec.

Hvala za pomoč
Uporabniški avatar
pokmon
Razpravljalec
Prispevkov: 89
Pridružen: 23 Maj 2007, 21:33
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a pokmon »

V navodilih za tvoj model piše, da mora biti baterija LiPo 4s vsaj 35C. Tukaj imaš link iz EU HobbyKing trgovine in poglej če ti bo kaj odgovarjalo. Potem pa še en polnilec, pa si zmagal.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Order=desc
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki