Li-Po debata - vredno branja!

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
marolt55
Tekmovalec
Prispevkov: 389
Pridružen: 29 Avg 2010, 14:49
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a marolt55 »

Res noben nima takega LiPo paketa?
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a mihah »

www.lipo.si
Uporabniški avatar
dragonFLY
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Maj 2008, 16:46
Kraj: Celje

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a dragonFLY »

Za eno pomoč bi prosil, ker nisem našel nekako konkretnega posta o tem. Gre za vzporedno vezavo dveh lipo baterij 2s lahko samo konektorje skupaj priklopim ali je potrebno servisne priključke tudi kaj povezati?

Hvala.
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

Jaz bi se vzporedni vezavi ognil - če bateriji nista enako izpraznjeni, lahko ob priključitvi stečejo veliki tokovi med istoležečimi celicami, ker v bistvu kratkostičiš celice ene baterije s celicami druge.

Sam sicer polnim enake 3x 2S baterije, vendar zaporedno (polnilec predvideva, da je nanj priključena 6S baterija) - sem si pa temu primerno prilagodil tudi priključni konektor/razdelilec z balancerjem.
Uporabniški avatar
dragonFLY
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Maj 2008, 16:46
Kraj: Celje

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a dragonFLY »

:o kje pri vzporedni vezavi pa kratkostičiš celice če gre + na+ ter - na - to jih pri zaporedni vezavi.....malce si pomešal ....
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a mihah »

Jaz imam pri svojih 2S2P paketih ločene balanserske priključke. Polniš jih itak vzporedno in priključiš na ploščico vzporedno pa je. Razen če so balanserski kabli izredno dolgi.

O vzporednem polnjenju je bilo že veliko napisanega, če polniš zaporedno, ne veš kaj zamujaš ali pa imaš tokovno zelo šibak polnilnik.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=932319

Slika
www.lipo.si
Uporabniški avatar
dragonFLY
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Maj 2008, 16:46
Kraj: Celje

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a dragonFLY »

aha se pravi da lahko zvežem normalno skupaj ter servisne priključke pustim narazen..

hvala , l.p. Matjaž
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

LiPo Pack modelleXXpert WHITE LINE - Jaz bi se tem baterijam izogibal, ker so me razočarale. Sicer sem imel manjše 2S 350 mah in so dale od sebe dosti manj kot pa recimo Rhino baterije. Ena je že v štartu bila zanič. Kupil pa sem jih v Avstriji.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

dragonFLY napisal/-a::o kje pri vzporedni vezavi pa kratkostičiš celice če gre + na+ ter - na - to jih pri zaporedni vezavi.....malce si pomešal ....
Priklopi eno polno baterijo (4.2V/celico) in drugo prazno (3,6V/celico) + na + in - na -, pa mi poročaj kaj bo... pa po možnosti naj bo ta baterija še > 5Ah.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a mihah »

Ne boš verjel, ampak ne bo se zgodilo nič presenetljivega. Proces izenačevanja bo končan v nekaj minutah. Lahko bi si vzel minutko ali dve časa in si prebral link, ki sem ga dal zgoraj: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=932319
I once connected a fully charged and a fully discharged pack (100% charge difference), and the current was about 2C initially. It became much less after 30s, and after 2 minutes, it was only a couple of hundred mA.
With a max of 50% charge difference, the current should be even lower.
Če se uporabljajo akumulatorji pri praznjenju skupaj vezani vzporedno, ne more priti do razlik.
www.lipo.si
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Krist »

mihah napisal/-a:Jaz imam pri svojih 2S2P paketih ločene balanserske priključke. Polniš jih itak vzporedno in priključiš na ploščico vzporedno pa je. Razen če so balanserski kabli izredno dolgi.

O vzporednem polnjenju je bilo že veliko napisanega, če polniš zaporedno, ne veš kaj zamujaš ali pa imaš tokovno zelo šibak polnilnik.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=932319

Slika
Točno o temu sem razmišljal.
Edina hiba je število potrebnih konektorjev, tiste letvice so res poceni, med tem pa koštajo napajalni konektorji. Za manjše tokove je rešitev zelo preprosta.
Slika
http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... ostcount=5

Za manjše lipote, tamo do 500mAh imam sicer narejen adapter, ki lahko polni 4 pakete 2S hkrati. Vezani so zaporedno, tako da izkoristim kar se da čim večji tok balansiranja.
Najbolj hecno je bilo pri temu polnilcu 208B, da ko sem ga dobil, nisem našel lipotov, ki bi jih lahko polnil s tako velikim tokom #-o

Mogoče en mali trik za oživljanje lipo paketov. Doma se vsake toliko najde kak lipo paket, ki je malce preveč izpraznjen. Rešim ga tako, da dam na LiFe program, vsaj toliko, da zraste napetost na nekje 3V po celici. Potem pa samo preklopim na LiPo program. V principu sta programa identična, razlika je le v končni napetosti.
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

mihah napisal/-a:Ne boš verjel, ampak ne bo se zgodilo nič presenetljivega. Proces izenačevanja bo končan v nekaj minutah. Lahko bi si vzel minutko ali dve časa in si prebral link, ki sem ga dal zgoraj: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=932319
No, sem si vzel čas... in pa tudi ugotovil, da nisem preveč brcnil v temo. Avtor je podal nekaj priporočil, ki se jih je potrebno izogibati... in ravno to je bilo tisto, kar me je skrbelo. Ni ravno pametno vzporedno priklapljati polne in prazne baterije.
However, this current is not very high, even if one pack is full and the other depleted. Yet, it should be avoided to connect packs with a state of charge differing over 50%
Podatek, da med popolnoma polno in prazno baterijo steče samo 2C, mi je sumljivo nizek. Sem naredil teoretičen izračun s 5Ah 40C baterijo, ki ima 0,75 mOhm-a na člen in razlika med členoma je 0,6V. Teoretičen tok, ki bi stekel, je 80C (400A). Taki izračuni nimajo veliko s prakso, vendar v 40x razliko pa vseeno ne verjamem.
Ali je mogoče tale tok še kdo izmeril/preveril?
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ne vem zakaj je treba vedno pretiravati #-o in z nekim extremom strašiti, da oh in sploh kako je to nevarno =; Le čemu je potrebno skupaj dajat polnit popolnoma poln in skoraj prazen lipo.
Poln je že itak poln, napolniti je treba praznega.
Kdor je že kdaj opazoval, kaj se zgodi, če se da polnit 90% izpraznjen lipo, ki ima takole na oko rečeno 3,6V na celico (neobremenjen) ve, da pri malo močnejšem polnjenju napetost hitro, v minuti ali še prej, naraste ( malo odvisno od celice) na 3,7-3,8V.
Sedaj damo zraven paket, ki je le 40-50% izpraznjen in ima na oko 3,8-3,9V na celico(neobremenjen)
Kaj se bo zgodilo :-k poln paket (40-50% izpraznjen) bo malo počepnil, prazen (tisti 90% ) pa bo za nekaj sekund dobil šus, kot bi ga priklopil na en hiter polnilec, potem se pa vse skupaj umiri na, za oba paketa popolnoma zanemarljivih tokovih.
Komur se tako početje zdi nevarno, je bolje da igra šah.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a mega »

Evo uvz123 ... kot ti je Brane napisla ... imaš pa na linku kar si si želel - meritve ... iz podatkov pa še izračunaj teoretično kakšen tok bi mogel teči - če bi živeli v svetu idealnih baterij :)

http://sites.google.com/site/tjinguytec ... l-charging

Samo ... če paralelno vežeš poleg močnostnih kablov tudi balansirne kable (kot gotovo povsod opozarjajo), prvo priključiš paralelno močnostne kable šele nato balansirne - gotovo veš zakaj!

Nekateri se celo poslužujejo dodatnih uporov, da ni iskrenja ... a to je stvar posameznika.

l.p.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a mega »

Aha še to - od iChargerja - članek, ki je mene "pomiril" pred prvim paralelnim polnenjem ... preberi si "High Current Flow Concerns":
http://www.icharger.co.nz/articles/Arti ... or-me.aspx

l.p.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

Najlepša hvala!
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Ali je že kdo izmed vas odstranjeval celice iz paketa? Iz turnigy 3s 25-35c 2200mah paketa bi rad naredil 2s ker 3s mi bo skurilo speed 400 v modelu. Gre pa za ta paket: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=8934

Lp!
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Brane »

Jaz sem jih že in tudi nadomeščal z drugimi. Najprej s kakim tankim propelerjem loči (prilepljeno) celico od paketa, nato s primerno močnim spajkalnikom odspajkaj odvečno celico. Če celice ki je za stran ne misliš imeti za rezervo, jo lahko celo brez spajkanja z olfo odrežeš na kontaktih stran-previdno seveda :wink:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Pazi samo da pravo odstraniš oziroma katere druge stran ne potrgaš zraven, ker tistih aluminjastih priključkov ni nič kaj zabavno spajkat. (beri: misija nemogoče za nas amaterje :D)
Fly it like you stole it!
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Torej brez problema odrežem eno izmed zunanjic celic in to je to? Kablov ni treba kam prespajkat ali kaj takega?
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Brane »

matejmiklavc napisal/-a:Torej brez problema odrežem eno izmed zunanjic celic in to je to? Kablov ni treba kam prespajkat ali kaj takega?
Seveda je treba [-o< , saj boš eno celico vzel stran in na vsaki stranski celici je bodisi + bodisi - kabel. ta kabel je treba prespajkati na sosednjo celico, ki bo po odstranitvi te, zadnja. In to na isto polariteto, kot je bila na odstranjeni.
Tudi balancerski priključek je treba porihtati saj si iz 3S naredil 2S.
Ravno tako enostavno, da bi vzel klešče poščipal eno celico stran, pa zdravo :whistle: pa le ni.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Saj v tem je največji problem ker se na elektroniko ne spoznam kaj preveč. Na spodnji sliki je napisano kako mislim da je pravilna izvedba.
Slika
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a Brane »

matejmiklavc napisal/-a:Saj v tem je največji problem ker se na elektroniko ne spoznam kaj preveč. Na spodnji sliki je napisano kako mislim da je pravilna izvedba.
Slika
Saj jaz tudi nisem nek strokovnjak, a če imaš nekaj časa opravka s temi stvarmi se vsaj nekaj naučiš, pa tudi nekeko logične so te preprostejše stvari.
Tako kot si narisal bo kar pravilno :wink:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Brane napisal/-a:
matejmiklavc napisal/-a:Saj v tem je največji problem ker se na elektroniko ne spoznam kaj preveč. Na spodnji sliki je napisano kako mislim da je pravilna izvedba.
Slika
Saj jaz tudi nisem nek strokovnjak, a če imaš nekaj časa opravka s temi stvarmi se vsaj nekaj naučiš, pa tudi nekeko logične so te preprostejše stvari.
Tako kot si narisal bo kar pravilno :wink:
Hvala za pomoč :D Samo še to, kako se najvarneje znebit odstranjene celice, v navadne smeti je nesmem vreči, a na bencinskih servisih še imajo smetnjake za zaste akumulatorje pa baterije?
Uporabniški avatar
zan13
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 23 Mar 2012, 22:16
Kraj: okolica Kranja

Re: Li-Po debata - vredno branja!

Odgovor Napisal/-a zan13 »

Danes sem hotel polniti mojo li-po baterijo (s sentex dual) in ko je pisalo battery check (kot ponavadi) je čez to napisalo LOW VOLTAGE (to je napisalo prvič)!
Kaj bi to lahko bilo? :cry:
Je to kaj narobe z baterijo?

lp
_____________________________________________________________________
Traxxas e-revo 1:16 (SOLD)
CS Xonic 1:8 4wd Short Course

mail: [email protected]
_____________________________________________________________________
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki