RC raketoplan MISTRAL

Moderator: extremist1

Odgovori
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

RC raketoplan MISTRAL

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Odpiram novo temo, ker sem začel z novim projektom radijsko vodenim raketoplanom .Ta projekt sem začel delat pred slabim letom. Model je bil zrisan v slabih 2 mesecih in potem sem iskal osebo ki bi bila pripravljena mi izrezkat kalupe za model Mistral. Prvo je bilo mišljeno izdelat orodje iz aluminija kasneje pa se je izkazala cenejša varianta iz plastike SIKABLOK M700. V ponedeljek so se začeli delati prvi kalupi prilepil bom malo slikic…
Malo tehničnih podatkov: razpon 1160mm, dolžina trupa 810mm, globina krila 135mm
model
Slika
Slika
kalupi
Slika
Slika
Slika
Slika
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Evo slike rezkanja kalupa za trup in kabino…
Slika
Slika
Slika
Slika
Tolko za danes ju3 bodo nove slike še kril… lp. mitja
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a mico »

Super zadeva... kje se pa dobi ta materijal, če ni skrivnost :wink:
Lp, Mitja
Uporabniški avatar
GregaU
Freak
Prispevkov: 948
Pridružen: 13 Apr 2005, 16:21
Kraj: HALOZE

Odgovor Napisal/-a GregaU »

Pozdravljen Mitja,

Super projekt je tole. :o
Vidim, da si se odločil za modulno gradnjo (hitra menjava morebitnih poškodovanih komponent na tekmi).

V oči mi je padla tudi oblika repnega kalupa, ki je materialno zelo razsipna ter nerastavljiva ?

Čakamo nadaljevanje zgodbe =P~ .

LP Grega
Uporabniški avatar
ssikuc
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 10 Sep 2005, 21:02
Kraj: Zagorje

Odgovor Napisal/-a ssikuc »

Rep bo kar zanimivo laminirati, mogoče se motim :wink:
SikaBlock M700 0.7 density Polyurethane Model Board for master models, patterns and moulds. Can be machined or hand carved.
Price: ÂŁ139.10 (including 20 % tax)
Mene tudi zanima kje se lahko dobi ta material in po kakšni ceni?

Na videz podoben material je tudi CIBATOOL, ki smo ga uporabljali na fakulteti.
How hard can it be?
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Mico:
Material sem kupil preko podjetja POLYchem, mislim da uvoznika za ta material v Sloveniji ni več, ker tudi spletne strani ni več njegove. Če te zanimam ti lahko dam emajl naslove od oseb z katerimi sem bil v kontaktu pri nabavi.

GregaU:
Glede repa pa je tako da bi naj šlo razstavit odlitek. Sam ne me za besedo držati, ker ne vem kako, ker še nisem poskusil tega načina. Bom videli kako se bo stvar odnesla pri odlivanju.

ssikuc:
Sikablok je podoben material kot CIBATOOL samo da je veliko cenejši. Cena kvadra 150cm x 70cm x 10cm je bil tam približno 250EUR

lp.MZ
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Uporabniški avatar
warwick
Tekmovalec
Prispevkov: 361
Pridružen: 02 Apr 2005, 16:44
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a warwick »

Četitke za kalupe Mitja:) Lepa igra :D

Mogoče bi se kar povabil k tebi da vidim v živo kak zgleda zadeva :) Predvsem me zanima kak pride kalup iz sikabloka, da v prihodnje še to probamo :)

Kaj misliš k smer/višino dajat kako sredico not?

Lp
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Z veseljem te pričakujem in ti bom pokazal moje kalupe, danes sem pripeljal domov kalupe za trup in kabino če bo ju3 kaj ostalo časa bom poskusil že prvi del spolirat. Danes sem končal z gradnjo novega radijsko vodenega raketoplana… zjutraj ga grem testirat, ker za vikend ima pomembno tekmo, upam da bo nastala tudi kakšna slika.

Model bo imel v krilih in v repih sredice, ker ta tehnologija mi je že znana. Veliki problemi se bodo pojavili pri odlivanju trupa.

lp. mitja
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a vojmir »

POzDRAVLJENI !

Lepa zamisel modela in kalupa. Moje čestitke. Občudovanja vredno.

=D> =D> =D>

L. P. VOJC
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Evo še slikica novega modela… grem malo na travnik potrenirat z novim modelom. lp. mitja
Slika
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Evo sem še dodal eno zmago ta vikend… jupi!!! Evo sedaj pa bo več časa za pripravo novih modelov. Lp. mitja

rezultati
Slika
še najboljši trije
Slika
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Čestitke =D> =D>
Bila je dobra tekma, ampak na pokalu Ljubljane bo še bolje!

Sem te že na tekmi pozabu uprašat, kako to, da se nisi odločil za RDS sistem krmiljenja aileronov?
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Čestitke.
mitjazgajner napisal/-a: Evo sedaj pa bo več časa za pripravo novih modelov. Lp. mitja
Upamo, da pade tudi kakšna slika med laminacijo =P~
Spojitev repa me zanima :)
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Evo danes sem spoliral kalup za pokrov kabine in tudi odlil prvi pokrovček, ki se sedaj suši bomo videli kaj bo ven padlo. In še malo slikc…
Slika
Slika
lp. mitja
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Do sedaj so dokončani kalupi za pokrovčke, trup in pokrovček kabine. Ustavilo se je pri rezkanju krila, repa in nosilca krila. Krilo ni takšen problem ker so ene manjše napakice v risanju, rep pa bo treba po vsej verjetnosti naredit iz dveh kosov smer in višino posebej. Za nosilec krila pa še nimam ideje kako ga naredit, ker tako kot sem si zamislil je pretežko naredit. lp. mitja
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Pri nosilcu probaj s silikonskim vstavkom. Jaz bi ga naredil malce manjšega, glede na to, da ga moraš kalup zaprt še z vrha. Preprosto preselotejpaj tiste dele kalupa, ki jih boš odlil. Uporabi kar aluminijast lepilni trak, ker je malce debelejši, pa lažje ga odrežeš do robov kalupa. Potem sestavi kalup in ga zapri s ene strani. Lahko daš po sredini luknje še 3-5mm jekleno šibko (glej da bo na sredini) in zalij s silikonskim kavčukom. Pusti, da se posuši malce dlje. Ko boš odlival, prvo pošpricaj silikonski kavčuk s barvo v spreju in počakaj da se posuši. Potem položi vlakna in vstavi kavčuk. Zapri kalup in na koncu ustavi šibko v lukno. Če je bilo vse ok, bo zadeva ratala. Ene 3x se boš namatral, potem bo šlo.
Nekaj podobnega je pri servo nosilcih za Futuro...

Duga varianta je, da sestaviš levo in desno polovico kalupa. položiš vlakna, jih prepojiš in obrežeš vse kar gleda ven, potem pa daš še zgornji del kalupa. Mogoče uporaba balona pri tej metodi.
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Krist problem je naredit kalup ne odlitka…Mogoče sem bil malo presplošen pri pisanju, se opravičujem!
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ja videm, kej je problem. Zakaj pa ni samo spodnji del v obliki črke U, zgoraj pa je pokrov. Tako, kot je pri tebi narisano, bi bilo potrebno kos obrniti, da bi se lahko porezkal.
Uporabniški avatar
GregorR
Začetnik
Prispevkov: 28
Pridružen: 02 Sep 2011, 18:55

Odgovor Napisal/-a GregorR »

Mitja, sporoči, kakšen bo rezultat kabinice. Me zelo zanima. Skrbi me pa recimo kalup za trup, zato ker je okrog odprtine kabine kar nekaj mest, kjer bi se lahko material skrhal?? Že pri rezkanju je tako, da če si na kritičnih mestih prehiter, kaj odleti ...
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Material se ni nič skrhal mam pa eden drug problemček da je material malo porozen in ga treba zalit z polnilom da bodo prišli res lepi odlitki. Gregor če imaš kakšne slike pokrovčekov lahko kakšno prilepiš na forum… Lp. Mitja
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Evo danes sem se poigral z kalupom kabine. Sikablook je zelo porozen material, poskusil sem odlit prvi odlitek kabine brez zalivanja kalupa z epoksidno smolo ampak sem prišel do zaključka da treba zalivat površino z epoksidno smolo. Kalup sem prvič premazal zelo na tanko z smolo in ga dal sušit v peč na 100 ĚŠC. pobrusil sem ga z brusnim papirjem P600 in potem še enkrat natanko premazal kalup in ponovno dal sušit v peč. Za zadnjo poliranje sem uporabil brusne papirje P600, P1000 in finšh opravil s P2000. Na koncu pa sem še poliral s porol pasto za kovine in še formulo FIVE. Kalup se tudi bolj sveti kot zadnjič in ni več opazit poroznosti materiala. Čez vikend bom opravil drugi odlitek kabine mislim da bo ta tako kot mora bit…

lp. mitja
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Evo še sliko...
Slika
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Uporabniški avatar
mitjazgajner
Tekmovalec
Prispevkov: 355
Pridružen: 12 Dec 2006, 21:16
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a mitjazgajner »

Evo prva dva pokrovčka odlita! Kmalu bo tudi trup…
Slika
www.mitjazgajner.com
Mistral S8E/p
Uporabniški avatar
extremist1
Tekmovalec
Prispevkov: 397
Pridružen: 03 Apr 2004, 22:44
Kraj: lj

Odgovor Napisal/-a extremist1 »

Na sliki je odlitek repa, ki ga je uporabljal tudi raketoplan futura na ep 2011.
Priponke
tudi futura team ne počiva:)
tudi futura team ne počiva:)
futura.JPG (228.49 KiB) Pogledano 11687 krat
Uporabniški avatar
extremist1
Tekmovalec
Prispevkov: 397
Pridružen: 03 Apr 2004, 22:44
Kraj: lj

Odgovor Napisal/-a extremist1 »

Naj naštejem malo malenkosti repa!
Mogoče pridejo prav čez par let...
Hm karbon
nano
hexagon

V taki izvedbi smo sedaj izdelali samo 1 rep

:)))
Priponke
futura s8.JPG
futura s8.JPG (216.78 KiB) Pogledano 11684 krat
Odgovori

Vrni se na Rakete in raketoplani