Raketi The Flash in Astra

Moderator: extremist1

Odgovori
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Raketi The Flash in Astra

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Že pred časom sem kupil v Mladem Tehniku dve raketi za mladino. Ko sta fanta na 60.letnici TZS sestavila (z očkovo pomočjo) in izstrelila vsak svojo raketo, je bilo njuno navdušenje tolikšno, da smo se morali lotiti sestavljanja teh dveh raket.

Model The Flash je dolg 28cm s premerom 20mm in po podatkih težak 15g. Pristaja s strimerjem.

Model Astra je dolg 33 cm, premera 25mm in teže 23g. Pristaja s padalom.

V kompletu so vsi sestavni deli rakete. Trup je iz kartona, stabilizatorji so izrezani iz balze in jih je potrebno samo izluščiti (včasih z rahlo pomočjo modelarskega skalpela) iz plošče. Konica je plastična.
Priponke
Obe dokončani raketi. Samo še lakiranje in motor, pa gremo v zrak.
Obe dokončani raketi. Samo še lakiranje in motor, pa gremo v zrak.
IM000628.JPG (62.21 KiB) Pogledano 4491 krat
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Zanimiva je rešitev blokade motorja, ki je izvedena z bronasto vzmetjo.
Priponke
Bronasta vzmet vpne motor v trup in omogoča enostavno menjavo motorjev.
Bronasta vzmet vpne motor v trup in omogoča enostavno menjavo motorjev.
IM000632.JPG (56.85 KiB) Pogledano 4485 krat
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Sestavljanje ni težavno. Navodila so zadovoljiva in se jih da slediti. Seveda pa pozabite na navodila v slovenščini :-(

Za sestavo potrebujete maketarsko lepilo za plastiko (plastični cement), belo lepilo, malo finega brusnega papirja, oster modelarski nož in svinčnik.
Priponke
Potrebna lepila
Potrebna lepila
IM000633.JPG (78.82 KiB) Pogledano 4479 krat
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Konica je sestavljena iz dveh delov, ki ju zlepite s plasičnim cementom. Pristajalni sistem in blažilnik se privežeta na za to predviden ročaj.

Trup in glava sta povezani s kombinacijo teflonske in elastične vrvice.

Zanimiva je pritrditev teflonske vrvice v trup. Pritrjena je na nosilec motorja. Bombažno ali sintetično vrvico bi takšna pritrditev znotraj trupa zagotovo sežgala :-)
Priponke
Teflonska vrvica je speljana po zunanji strani nosilca motorja in zataknjena za distančnik.
Teflonska vrvica je speljana po zunanji strani nosilca motorja in zataknjena za distančnik.
IM000641.JPG (64.39 KiB) Pogledano 4470 krat
Rumeno je teflonska vrvica, belo je elastična vrvica.
Rumeno je teflonska vrvica, belo je elastična vrvica.
IM000635.JPG (85.57 KiB) Pogledano 4470 krat
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Motor v nosilcu drži bronasta vzmet, ki je kar precej trda.
Priponke
Vzmet
Vzmet
IM000638.JPG (124.36 KiB) Pogledano 4466 krat
Nosilec motorja z vzmetjo.
Nosilec motorja z vzmetjo.
IM000643.JPG (69.77 KiB) Pogledano 4466 krat
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Po navodilih sestavite nosilec motorja z vzmetjo in ga vlepite v trup.

Stabilizatorje s pomočjo ostrega modelarskega noža izluščite iz plošče balze in jih obrusite s finim brusnim papirjem (npr. 150). Jaz sem jih obrusil tudi v profil.

Iz prve strani navodil izrežite šablono za postavitev stabilizatorjev in vodila za rampo, ter ga zlepite v obroč, ki se natakne na trup. S svinčnikom označite položaje stabilizatorjev in potegnite črto, ki je malo daljča od stranice stabilizatorja, ki pride na trup.

Stabilizatorje z belim lepilom prilepite na trup. Pazite na navpičnost, da se ne bodo nagibali.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Sledi še sestavljanje pristajalnega sistema (padala ali strimerja) in raketa je pripravljena na barvanje. To pa me čaka jutri :-)


Lp, Gorazd
Uporabniški avatar
extremist1
Tekmovalec
Prispevkov: 397
Pridružen: 03 Apr 2004, 22:44
Kraj: lj

Odgovor Napisal/-a extremist1 »

BRAVO =D>
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Lepo, da nastajajo tudi rakete!
Mogoče mali nasvet pri vstavljanju motorja, za vsaki primer malce povij s selotejpom motor, ker če ti bo migal v tistem nosilcu, zna biti pestro v luftu. Ta varovala so sicer stara pogruntavščina, samo danes vsi tekmovalci prisegamo na selotejp, ker je lažji, pa tudi fiksiranje motorja je preprostejše.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Barvanje in krstni polet je za nami :-)

Stabilizatorje sem prebarval z mešanico nitrolaka in smukca ter jih do glatkega obrusil. Za eno raketo sem imel dovolj srebirne barve v pršilki, drugo pa sem moral na hitro pobarvati s čopičem. Prava packarija #-o , ki me je stala še nekaj naknadnega brušenja.

Nalepka, priložena raketi The Flash je bolj boga, beri debela in ogromna. Lepilo pa ima tako močno, da je nikar ne poskušajte vleči dol. Nalepke pri Astri so mnogo boljše in tanjše.

Raketi letita mnogo lepše, kot sem pričakoval. Še posebej mi je bilo sumljivo vodilo za rampo, ki je samo eno in raketa veselo pleše po rampi. Ampak ni panike, zadeva je delala 100%.

Z A8-4 (2N potiska) je šlo kar hudo visoko in praktično povsem navpično, brez opletanja. Za travnik, kjer smo spuščali, kar previsoko :-) O višini ne bom ugibal, ker sem bil pod raketo.

Žal nam jo je zagodel sicer čisto rahel vetrič, ki je eno raketo odnesel na streho, od koder smo jo dobili dol, in drugo na smreko, kjer je še vedno :-( .

Krist, res sem opazil, da motorja malo plešeta po nosilcu. Ko se otrokom ne bi mudilo izstreliti rakete, bi navil selotejp že za prvi štart, tako kot pri vseh mojih prejšnjih raketah :-) . Pa naslednjič. Video bo, ko se vrnem z dopusta.

Na koncu še kratka ocena. Obe raketi sta mnogo preteški za tekmovanje. Trup je kartonasti tulec. Konica je ABS plastika. Sta pa obe robustni in dobro letita. Za rekreativno zabavo čisto zadosti. Sestavljanje ni zahtevno niti dolgotrajno. Do barvanja je lahko sestavljena v dveh do treh urah (večinoma čakaš, da se posuši lepilo :zeham: ). Brez prevelikih težav jo z malo pomoči sestavi tudi kakšen 8 letnik. Mlajšim bo najverjetneje zmanjkalo potrpljenja za čakanje, da se posuši lepilo. Je pa toliko večje veselje pri izstrelitvi.

Naslednja izstrelitev bo z električnim vžigalnikom. Vžigalne vrvice se moja fanta še bojita.

Novih 10 motorčkov je že kupljenih :-)

Lp, Gorazd
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Pri motorju misliš 8N srednja potisna sila. Glede na izbrani motor, mora raketa konkretno poskočiti od tal.
Preproste užigalnike najlažje narediš iz cekas žice, tanke cevke ali termo skrčke, nekaj izolirane žice (od telefonskega ali pa mrežnega kabla) in koščka balze, ki ga daš vmes, da ni stika med žicama. Pred vžigom daš v cevko malo smodnika, tako da se ob vžigu plamen prenese v motor. Druga varjanta pa je samo cekas žica, ki jo zakriviš tako, da lepo sede v šobo motorja.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Oznaka A pomeni 2,5 Ns potisne sile ali caa 8N. Oznaka B pa 5Ns ali 16N.

Zadeva res kar poskoči od tal :-). Priporočeni motorji so A6-4, B6-4, C6-5 in C6-7.

Naslednji polet preostale rakete se pričakuje kmalu. Video tudi :-)

Lp, Gorazd
tomzi
Razpravljalec
Prispevkov: 131
Pridružen: 20 Nov 2004, 21:14
Kraj: Hoče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomzi »

Glede potisnih sil modelarskih motorjev priporocam ogled tega:

http://tomzi.org/download/download.htm

LP
Tomzi
Nebo je črno, Zemlja je modra. J. Gagarin.

****************
Tomzijev page:

http://tomzi.org
Odgovori

Vrni se na Rakete in raketoplani