računanje višine

Moderator: extremist1

Odgovori
lepi dasa
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 Apr 2008, 13:55

računanje višine

Odgovor Napisal/-a lepi dasa »

pozdravljeni. za projektno nalogo sem si izbral izdelavo modelarske rakete. sedaj sem jo naredil, tudi izstrelil, samo ne vem, kuko nj zdej zračunam doseženo višino. zlo bi bil vesel vaše pomoči
lp, lepi dasa
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Knjiga Raketno modelarstvo ali pa zelo uporaben programček Space CAD, kjer model v celoti zgradiš, potem pa ti program glede na izbrani motor izračuna vse ostale podatke.
lepi dasa
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 Apr 2008, 13:55

Odgovor Napisal/-a lepi dasa »

hvala;)
kaj pa kašna formulca, da bi jo pokazov prfoksu?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Vse je v knjigi.
drugače pa poglej še spletno stran http://www.nakka-rocketry.net/
Tukaj se najde marsikaj uporabnega, tudi formule in ostale reči.
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

Potrebuješ tri pomočnike, ki stojijo v ogliščih trikotnika s stranicami recimo 100 m. Vsak od njih ima v rokah vizir z kotomerom, v najvišji točki poleta izmerijo kot med točko kjer stojijo ter raketo. Še bolje je če imaš šest pomočnikov, po dva skupaj. Eden vizira raketo, medtem ko drugi odčita kot, ko mu tisti z vizirjem da znak, da je raketa v najvišji točki.

Raketo izstreliš nekje v sredini trikotnika, kjer stojijo pomočniki. Iz teh podatkov nato z malce trigonometrije izračunaš višino leta rakete.

Bolj enostavno je seveda uporabiti elektronski merilnik višine leta rakete, na katerem po poletu odčitaš maksimalno višino.
V temi elektronika, se v bodoče ne bom več oglašal.
lepi dasa
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 Apr 2008, 13:55

Odgovor Napisal/-a lepi dasa »

bom js najprej šou po rastkovo knjigo in probou kašno formulco dobit, če pa ne bo šlo, bom pa to s trikotnikom naredu.
tisto z elektronskim merilnikom a ne bo šlo, ker mam tako raketo, da to ne bi blo dobr. sm pa dons naredu prvi polet in je ful lepo letela. naravnost pokonc in čist nč ni zavijala, tud pristanek je bil zlo lep... :D
drugač je to moja prva raketa, prej sploh še nobene niti v roki nism mel ;)
Odgovori

Vrni se na Rakete in raketoplani