Colibri MB2, 1/3 scale

... pogovori radijsko vodenih pomanjšanih različicah pravih letal

Moderatorji: Pisaneli, igi

Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes smo spet malce pozirali na dvorišču...

Krilca so na modelu, tudi rep je dobil nekaj rumene barve, nos modela je dobil zgornjo oplato, na višinskem repu se sedaj nahaja "dorsal fin" proti smernemu krmilu, kapotažo motorja sem malce pokital, da preizkusim kit.....

Nato pa sem tik pred sončnim zahodom, še prvič pognal motor. Mala šala!
Delal sem natanko tako, kakor je pisalo v navodilu in je kresnil takoj.


Mitja
Priponke
Provizorično vpetje, zunaj pri kompostniku....<br />Rezervoar je dobrodušno daroval SPAD, model iz koroplasta...
Provizorično vpetje, zunaj pri kompostniku....
Rezervoar je dobrodušno daroval SPAD, model iz koroplasta...
prvi zagon motorja.jpg (57.63 KiB) Pogledano 5044 krat
Poziranje....sveda še vedno z veliko selotejpa, ki začasno drži komponente skupaj.
Poziranje....sveda še vedno z veliko selotejpa, ki začasno drži komponente skupaj.
34zadaj.jpg (74.92 KiB) Pogledano 5044 krat
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

A je z veseljem kresnil?
Zvok pa ima s tem izpuhom ane

=P~

LP
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Bravo!!! =D> =D> =D> Lep model z zelo lepo konstrukcijo.

Kako pa vžigaš ZG-ja, z vzmetjo ali z easy startom? Kolikor vidim ima magnetni vžig, tega je pa skoraj nemogoče vžgati kar tako na roko (izkušnje od ZG 62).

lp
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

bruhpilot napisal/-a:Bravo!!! =D> =D> =D> Lep model z zelo lepo konstrukcijo.

Kako pa vžigaš ZG-ja, z vzmetjo ali z easy startom? Kolikor vidim ima magnetni vžig, tega je pa skoraj nemogoče vžgati kar tako na roko (izkušnje od ZG 62).

lp
Takole gre:
Vrtiš počasi propeler in ga držiš čvrsto, dokler ne opaziš, da je gorivo priteklo po cevki iz rezervoarja do vplinjača.
Potem zapreš čok.
Potem parkrat močno zavrtiš propeler. Ko slišiš, da je motor parkrat kresnil (a še ne vžgal), odpreš čok, nato pa še ene dvakrat poženeš propeler in motor lepo zapoje.

Je pa važno, da ko je propeler v položaju, kjer ga začneš sukati z roko, da se prvi magnet nahaja tik ob robu kotve tuljave. To je vše nekaj stopinj preden se začne kompresija.
Kajti samo v tem primeru, bo svečka imela iskro.
Če pa začneš sukati na začetku faze kompresije, pa iskre na svečki ne bo in lahko potem zaganjaš do onemoglosti....

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Da se bo videlo, za kako velik ( ali majhen za nekatere ;) ) model se gre.

Sedaj je model dobil še aerodinamično oplato okoli nog glavnega podvozja, včeraj pa sem tudi pošprical čez pokrov motorja špric kit, da se bolje vidi, kje bo še potrebno kitati in brusiti....
Priponke
Meter osemdeset čez krila...
Meter osemdeset čez krila...
ni majhen.jpg (61.67 KiB) Pogledano 4722 krat
na dovozu.jpg
na dovozu.jpg (71.93 KiB) Pogledano 4710 krat
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Izgleda odlicno. =D>
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Ultralajt napisal/-a: Činks, a mi nisi obljubil pobarvano skico letala? Malo bi lahko potreniral obsekano rokco?!

No, nisem nič čakal nate in sem kar začel po svoje :D :D :D
Evo Mitja sej ti je lepo ratalo samo malo črnih črt z srebrno barvo pa bo po mojem okusu :lol: Lepo si ga naredu!

Drugače pa ni bilo cajta trenerat prstka po tipkovnici. Že drug dan po tistem ko sem se "urezal" z sekularjem je bilo potrebno delat za ljubi kruhek.
V moji modelarski delavnici vse stoji. Nepremičnine.com :lol:
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Se ena zadeva: tale model ima fiksno podvozje? Zgleda mi precej okorno (kakor les) pa me zanima kako je narejeno in na kaj je pritrjeno (ali na konstrukcijo krila oziroma trupa in na kakšen način).
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Letme napisal/-a:Se ena zadeva: tale model ima fiksno podvozje? Zgleda mi precej okorno (kakor les) pa me zanima kako je narejeno in na kaj je pritrjeno (ali na konstrukcijo krila oziroma trupa in na kakšen način).
Dovolil sem si opustiti vzmeteno podvozje, ker bi lahko zaradi vzmetenja model preveč poskakoval in se zanašam na ugib pnevmatik, ter trdno konstrukcijo krila...ter gladko pisto v Krškem :D :D
Priponke
podvozje.jpg
podvozje.jpg (37.09 KiB) Pogledano 4502 krat
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Ultralajt napisal/-a:
Letme napisal/-a:Se ena zadeva: tale model ima fiksno podvozje? Zgleda mi precej okorno (kakor les) pa me zanima kako je narejeno in na kaj je pritrjeno (ali na konstrukcijo krila oziroma trupa in na kakšen način).
Dovolil sem si opustiti vzmeteno podvozje, ker bi lahko zaradi vzmetenja model preveč poskakoval in se zanašam na ugib pnevmatik, ter trdno konstrukcijo krila...ter gladko pisto v Krškem :D :D
Lep izdelek!!!
Modeli z repnim podvozjem ne poskakujejo toliko zaradi vzmetenega podvozja, ampak kadar ne pristaneš tritočkovno in se rep pri dotiku tal pogrezne, se poveča vpadni kot kril in model poskoči v zrak - ponovno poleti.

Model z nevzmetenim podvozjem lahko še veliko bolj divje poskakuje, ker podvozje ne dopušča, de se letalo malo "poda". Sile na podvozje in letalo so pa tudi dosti večje.

No, za poskusit je, mogoče bo pa tudi tako špilalo, sicer pa vzmeteno podvozje bolj koristi kot škodi.

lp
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Če se podvozje ne bo obneslo, bom vgradil vzmetenje.
Čeprav mislim, da bodo pnevmatike premera 12,5 cm tudi pomagale k amortizaciji.

Kaj pa večji jadralni modeli...nimajo vzmetenja, samo eno kolo....

Drugače, pa se še vedno mučim s pokrovom motorja. V plastijki je precej lunkerjev, ki sem jih našel med brušenjem, tako da bo treba kitanje in brušenje še parkrat ponoviti.

Motor sem pritrdil na požarni zid, vendar ga bom še snel dol, ker moram narediti eno oblogo na požarnem zidu, da ne bo maščoba prišla do lesene konstrukcije.

Trenutno kaže, da ne bo težav z nastavitvijo težišča. Mislim, da ga bom lahko fino nastavil s pravilno lokacijo sprejemniškega akumulatorja.

Mitja
Priponke
firewall forward.jpg
firewall forward.jpg (92.06 KiB) Pogledano 5067 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes nisem imel najboljše ideje, kaj narediti s pokrovom motorja, pa sem ga kar na hitro prežagal na pol.

Sedaj pa si bom sproti izmišljal kako naprej, saj bo tako lažje ugotoviti, kje mora kak kos oplate stran.

Mislim, da bo zgornji del fiksno pritrjen na trup v dveh točkah, spredaj pa bo preko kratkega aluminijastega vmesnika, pritrjen na prednji del motorja.

Spodnji del pokrova, pa se bo od spodaj podstavil na svoje mesto, ter s štirimi vijaki pritrdil na zgornji del, ter z dvema na prednji del trupa.
Priponke
pokrov motorja.jpg
pokrov motorja.jpg (63.48 KiB) Pogledano 4898 krat
gregor94
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 21 Avg 2006, 07:32
Kraj: dobova
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gregor94 »

Mitja res LEPO ! Čestitke =D> =D>

lp.gregor
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

:-# :-# :-# :-# :-# =D> =D>
Zadnjič spremenil štajerc, dne 21 Apr 2007, 21:16, skupaj popravljeno 1 krat.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Štajerc, prosim, da pobrišeš zgornji tekst in napišeš kaj bolj normalnega.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes sem izrezal nekaj lukenj in provizorično spel pokrov motorja na svoje mesto z lepilnim trakom.
Potrebno bo narediti še nekaj majhnjih popravkov, potem se bo pa že lahko namontiralo zares.

Zrak, ki prihaja skozi odprtini pri spinerju, bom z usmerjevalci speljal na cilinder, ali pa bo treba spodaj kapotažo še odpreti , kar bi pa poslabšalo izgled modela.

Prav tako je sedaj izstopna odprtina, spodaj za cilindrom, za hladilni zrak premajhna, zato bom spodnjo stran modela spremenil, da bo imela vgrajen kanal za odtok zraka, ker je sedanja odprtina v kapotaži premajhna.

Zdi se mi, da vse kar gleda izpod pokrova, izpušna cev na levi, vplinjač na desni in cilinder spodaj, niti ne kvari toliko končnega izgleda...seveda pa je to zelo daleč od izgleda na pravem letalu, kjer so cilindri VW motorja skriti kompletno v izboklinah levo in desno od spinerja. Pa kaj čemo...

Seveda moram še dobiti rumeno barvo za končni premaz, a prej bo treba še par malenkosti zalaminirati in pokitati.
Priponke
desna stran pri vplinjaÄŤu.jpg
desna stran pri vplinjaÄŤu.jpg (72.56 KiB) Pogledano 4673 krat
leva stran pri izpuhu.jpg
leva stran pri izpuhu.jpg (66 KiB) Pogledano 4671 krat
kapotaĹľa.jpg
kapotaĹľa.jpg (85.66 KiB) Pogledano 4669 krat
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Kako mislis resit režo, ki bo nastala tam kjer si prerezal na pol?
Mislim predvsem zaradi vibracij zna biti problematicno. :-k

Jaz sem od zacetka sanjal o dveh rorckih, ki bosta gledala izpod kaputaza na koncu je pa nastala kar konkretna luknja. In ne bos verjel niti ni tako opazna.
No ja s hlajenjem sigurno ne bo problema.
:lol:

LP
Priponke
luknja.jpg
luknja.jpg (32.09 KiB) Pogledano 4587 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

miskolin napisal/-a:Kako mislis resit režo, ki bo nastala tam kjer si prerezal na pol?
Mislim predvsem zaradi vibracij zna biti problematicno. :-k
....
LP
Zgornja polovička bo znotraj ob stičnem robu imela aluminijast trak, ki bo čvrsto privijačen nanjo. Uporabil bom vijake z vgrezno glavo.

Spodnja polovička bo "pojahala" ta rob, in bo nanj prav tako privijačena z malimi vijaki.

Proti odvitju bo zavarovano tako, da bodo zgornji vijaki zalepljeni, spodnji, ki se bodo vijačili pri vsaki demontaži, pa še ne vem, kako jih zavarovati. Morda z gumijasto podložko pod glavo vijaka...

Bom videl...se bom verjetno kar sproti odločil, ko bom zadevo finiširal.

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Obstaja tudi različica Colibrija, ki ima drugačno podvozje...

Sploh ne izgleda slabo!
Priponke
Coli-1.jpg
Coli-1.jpg (23.46 KiB) Pogledano 4420 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ko bom sešil oblačila za pilota, ter naredil bolj spodobno glavo, bo verjetno bolje izgledalo, kot pa sedaj :D
Priponke
pajac.jpg
pajac.jpg (42.49 KiB) Pogledano 4399 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Na kratko, kaj je novega na modelu:

- montiran rezervoar za gorivo, ter speljane vse cevke (ena na vplinjač, ena za oddušnik in ena za polnjenje).
- montiran in povezan servomotor za plin.
- montirano glavno stikalo za vklop/izklop sprejemnika.
- izdelan in montiran izstopni kanal pod požarnim zidom.
- narisane in stiskane šablone za napise na letalu
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sinoči sem se spravil nad šivanje obleke za pilota.

Blago za srajco se mi zdi malo preveč v "Havajskem" stilu, zato mu bon naredil raje belo majico in pa jakno iz enakega materiala kot hlače.

Je pa kar zamudno, krojenje in šivanje...sploh, če ti povrh vsega še malo ponagaja šivalni stroj...

Gumbe sem pa naredil tako, da sem belo plastično folijo od jogurtovega lončka naluknjal s pisarniškim luknjačem, nato pa krogce pobral in jih našil na srajco.
Priponke
Hlače in kičasta srajca
Hlače in kičasta srajca
hlaÄŤe in srajca.jpg (79.24 KiB) Pogledano 4790 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Rezervoar še nisem našel najbolj ustrezen, zato sem tega, ki ga imam trenutno v modelu, moral postaviti po diagonali, ker je majčkeno predolgi.

Tale naj bi zadoščal za ~12 minut letenja, kar se mi zdi malce premalo...ni rezerve...
Priponke
rezervoar.jpg
rezervoar.jpg (81.79 KiB) Pogledano 4782 krat
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ultralajt napisal/-a:Sinoči sem se spravil nad šivanje obleke za pilota.

Blago za srajco se mi zdi malo preveč v "Havajskem" stilu, zato mu bon naredil raje belo majico in pa jakno iz enakega materiala kot hlače.
A se malo staraš :roll: , srajca je čisto v redu =D> =D> :wink: bela pa....ne more biti bolj klasična (dolgočasna) [-X ... :lol: :lol:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Brane napisal/-a:A se malo staraš :roll: , srajca je čisto v redu =D> =D> :wink: bela pa....ne more biti bolj klasična (dolgočasna) [-X ... :lol: :lol:
:D :D ne bi rad, da bi bil moj pilot podoben Boydu Coddingtonu (American Hot Rod), ki je vedno oblečen v zelo "šekaste" srajce :D :D

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 05 Maj 2007, 15:04, skupaj popravljeno 1 krat.
Odgovori

Vrni se na RV makete letal