Laser 200

... pogovori radijsko vodenih pomanjšanih različicah pravih letal

Moderatorji: Pisaneli, igi

Odgovori
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Laser 200

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Evo v eter dajem še enega akrobata in sicer je to akrobatsko letalo Laser 200, ameriškega proizvajalca Stephens Acro. Zelo malo originalov obstaja v svetu, je pa to letalo briljiralo v 70 in 80 letih in sklatilo iz 1. mest na akro tekmovanjih vse Pittse in podobne krompiroidne letalne naprave (čeprav je meni osebno Pitts še vedno dbest, da ne bo pomote). =D> Laser je služil kot osnova za celo vrsto sodobnih enokrilnih akrobatskih letal - srednjekrilnikov, kot npr. Extra, Votec, Edge,...

Model je polmaketa v merilu 1:3,5 v ARF varianti. Na žalost je na netu premalo slik in podatkov, da bi polmaketo vsaj približal maketi in dodal nekaj detajlčkov. Sicer je vse v proporcah in profili trupa in kril se približno ujemajo s pravim. Model je zelo lahko grajen - polovica kril s servotom vred ima le 600 g!

Kar se letalnih lastnosti tiče, je model vrhunska zadeva, sposobna 3D vragolij (samo pilot ni primeren, hehe) in primerna za F3A-X kategorijo (pazite se me letos v F3A :evil: ). Sicer pa ga mislim v kratkem zamenjat za rabljenega Delro Giles-a 202, z razponom 2,4 m (če ga že niso prodali)

Številke:
Merilo 1:3,5
Razpon kril: 2.220 mm
Dolžina: 1.850 mm
Teža: 7,9 kg
Motor: ZG, 62 ccm bencin, Easy Start sistem
Servoti: 2xHS-925 v krilih, 2xHS-625 za višino, 1xHS-945 smer, 1xC577 gas
Sprejemnik: smc-20, dvojno napajanje s kretnico, akuji 2x1700 mAh

slikice:
Priponke
laser3.jpg
laser3.jpg (64.13 KiB) Pogledano 10998 krat
laser1.jpg
laser1.jpg (69.41 KiB) Pogledano 10998 krat
laser2.jpg
laser2.jpg (64.18 KiB) Pogledano 10998 krat
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

=D> =D> =D> Vaau. Vse pohvale res je lep. :wink:


Lp,KLemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Re: Laser 200

Odgovor Napisal/-a frcac »

bruhpilot napisal/-a:(pazite se me letos v F3A :evil: )
Čestitke za zmago :D =D>

Lp, Sašo
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: Laser 200

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

frcac napisal/-a:
bruhpilot napisal/-a:(pazite se me letos v F3A :evil: )
Čestitke za zmago :D =D>

Lp, Sašo
Pa sem vas opozarjal, da se me pazite :wink:

Hvala za čestitke

lp
Aleš
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Iz naftalina vlečem tega Laserčka (predhodnik Extre 230), ki je doživel temeljito prenovo od znotraj, od podvozja - glavnega in repnega, zamenjave motorja, dodelave na hitro izdelanih detajlov, novo napajanje, itd. Povečal sem površino smernega krmila, in omogočil večje hode, kajti po smeri je bil model precej inerten. Lažje bo huvrat...

Sicer ne spada ravno v kategorijo maket, saj ni nekih hudih detajlov na njem, zaslužil pa si je prenovo zaradi zelo dobrih letalnih lastnosti, saj leti kot po tirnicah. V preteklosti mi je prislužil celo nekaj zmag na F3A tekmah...

Opremil sem ga izključno s kitajsko robo - in pišem sem zaradi izrednega zadovoljstva s "ceneno robo".

1. 50 ccm Hobby-King motor (kopija DA-50) - 1. motor v moji zgodovini, kjer nisem štelal vplinjača in ima perfektno delovanje, posebej pri prehodih. Reagira v trenutku. Motor je zamenjal tresočega ZG62, ki je skoraj uničil ta model zaradi hudih vibracij. Novi kitajc ne trese skoraj nič.

2. Turnigy 16 kg digitalni servo - servo ima res strašen navor, preciznost in hitrost - Hiteci 5945 in njegovi nasledniki (5985) se lahko skrijejo, posebej daleč v kategoriji navor - in to za 1/4 cene :o :o #-o #-o . Bomo videli, če so tudi vzdržljivi.

Takoj jih bom namestil tudi v krila Christen Eagla, kjer so trenutno podranjeni 12 kg Hitec 5985 digitalci, ki ne zmorejo polno odloniti krilc pri večjih hitrostih. Zanimivo, da so Turnigy servoti Made in Taiwan. Edina pomanjkljivost je, da ne dajo v škatlo močnejših alu ali plastičnih ročic.

Bye-bye dragi Futaba & co. in Hitec servoti, Turnigy rules...

3. Turnigy UBEC 8-15A deluje dobro in ne dela motenj na 40 MHz SPCM oldie sprejemniku.

Skratka mit "malo denarja malo muzike" je tukaj porušen.
Priponke
Repno podvozje - made by me....
Repno podvozje - made by me....
IMG_1196.JPG (71.16 KiB) Pogledano 9146 krat
Turnigy servo - trga (dobesedno).
Turnigy servo - trga (dobesedno).
IMG_1197.JPG (57.9 KiB) Pogledano 9146 krat
IMG_1198.JPG
IMG_1198.JPG (91.33 KiB) Pogledano 9146 krat
Zadnjič spremenil bruhpilot, dne 26 Dec 2011, 21:31, skupaj popravljeno 1 krat.
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

...modificiran rep
Priponke
IMG_1200.JPG
IMG_1200.JPG (80.97 KiB) Pogledano 9134 krat
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
EagleA1
Razpravljalec
Prispevkov: 195
Pridružen: 16 Nov 2004, 09:30
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a EagleA1 »

Oj!

Super, da je še nekdo zadovoljen s kitajsko robo! Pri Ubecu 8-15A preveri, kako so zalotani kontakti. Kolegu se je namreč odlotal en kabelček, servoti so posledično izgubili napajanje in so ostali tam kjer so bili, od letala pa po kreshu ni ostalo nič :-?

Lp Z
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

EagleA1 napisal/-a:Oj!

Super, da je še nekdo zadovoljen s kitajsko robo! Pri Ubecu 8-15A preveri, kako so zalotani kontakti. Kolegu se je namreč odlotal en kabelček, servoti so posledično izgubili napajanje in so ostali tam kjer so bili, od letala pa po kreshu ni ostalo nič :-?

Lp Z
No ja tok o tem,da hvališ Kitajsko robo #-o #-o .
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
EagleA1
Razpravljalec
Prispevkov: 195
Pridružen: 16 Nov 2004, 09:30
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a EagleA1 »

Določene stvari so ok sem z njimi zadovoljen določene pač ne. Kje pa piše, da se to ne more naredit pri futabi, hitecu graupnerju ali kakšni drugi zveneči znamki?
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Konkretni servo je res zakon. Niso pa vsi. Sem tudi sam opremil svojo Extro najprej z vso kitajsko robo, pa nisem bil zadovoljen. Imel sem Turnigy bencinski motor, ki je noro tresel, neke druge Turnigy serve za nagib in višino, ki niso našli centra in tega na smeri. Sem vse serve zamenjal z Hitecom in je bilo povsod boljše, razen smer je bila slabša, ker ta servo je res dober. Na papirju sta bila podobna z Hitecom, ampak v realnosti je bil Turnigy bistveno boljši. Lepše je lovil center, imel je več navora, lepše se je odklanjal in bil je bistveno tišji.

Moja dva centa.
Lp Matej
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

V bistvu tega Turnigy-ja za kitajce delajo Tajvanci. Glede na to, da so priložene enake ročice servotov, kot so za Align vel. 600 (610, 650), predvidevam, da je proizvajalec Savox, ki dela precej kvalitetno robo. Edino ne vem, kako jim je uspelo tako oklestiti ceno za kitajce...

Sicer pa, saj vse delajo kitajci....že na starem Graupner- JR mc-22 oddajniku pred leti je pisalo na ohišju made in China....
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Po testnih poletih lahko še samo potrdim, da je ceneni HK 50 ccm motor zakon (RCG 50). Hitro reagiranje na dodajanje gasa (OK, mogoče tudi zato, ker je manjši od drugih iz "zbirke"), moči v primerjavi z ZG62 je precej več, edini problem na tem relativno starem modelu je bil, da je bil motor prelahek :wink: . Kitajska kopija Walbro vplinjača dela kot original.

Nič več dragih švabov - 3W, King itd. - ampak Kitajce v kljun....za delček cene ostalih "priznanih" znamk.

Potreben bo še "Dauertest", da vidimo vzdržljivost. To bo težko izvedljivo, saj ta model ne more nadomestiti duše dvokrilnega akrobata :roll: zato ni preveč priljubljen...
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
zanko9
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 24 Jul 2012, 13:01

Re: Laser 200

Odgovor Napisal/-a zanko9 »

ej ful me zanima kje dobiš načrt za tako letalo
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: Laser 200

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Tudi mene :wink: ! Žal ti ne morem kaj dosti pomagati, kajti ta model je bil v ARF izvedbi, čeprav je bilo precej dela z detajli, zamenjav nekvalitetnih rešitev, da vse dolgoročno funkcionira kot mora.

Lahko pa pogledaš originalno letalo Stephens Acro Laser 200, čeprav ni kaj dosti napisanega o tem predhodniku Extre 230.
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
Runi
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 27 Jan 2008, 10:20
Kraj: Kamnik

Re: Laser 200

Odgovor Napisal/-a Runi »

Če koga zanima imam v dxf narisano skoraj vse, lahko izrežem tudi dela na laser.
Problem je samo v kaputažu bi ga moral narediti sam.

Še slika mojega lp
Priponke
P3110026r.jpg
P3110026r.jpg (116.14 KiB) Pogledano 7998 krat
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Re: Laser 200

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Helou!
Zanima me katero oznako ima naslednik sarvota Turnigy 9150?
LP Robi
Majhna žaba daleč skoči...
Odgovori

Vrni se na RV makete letal