VQ model Messerschmitt Bf-109E "Emil" 60"

... pogovori radijsko vodenih pomanjšanih različicah pravih letal

Moderatorji: Pisaneli, igi

Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Jutri dobim Kristov merilec, pa bom točno pomeril koliko vleče novi propeler.
www.blue-bird-propeller.com kupljen v Novi Gorici, hitre meritve so pokazale 8200 obratov, APC pa 8000 obratov oba sta 12x6.
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Danes ob 16.00 spet v zrak. Še prej pa sem podvozje malenkost ukrivil naprej (1-2 cm so kolesa bolj proti nosu). Malenkost lepše vozi po pisti, poleti "scale" (še vedno višina nase, gas, smer, višina v center in na koncu malo k sebi).
V zraku, dva šolska kroga, potem malo zavojev smer/višina gor/kontra nagib,
pa nekaj lupingov, prvi vijak (no ogromen sodček), potem pa že pravi vijak z višino dol v inverted in malo smeri.
Pristanek, flape, motor na 1/4 in počasi dol, in pristanek za oceno 8/10. Pravo veselje. Nato takoj še enkrat v zrak, samo krog okoli piste in ponoven pristanek.
Baterija je verjetno na koncu življenja saj kljub 20C (4s3300) ob porabi nad 30A pade napetost :evil: na 10V [-X .
Max tok nekaj čez 32A, poraba 1500 mAh v 7-8 minutah poleta, obrati z APC 12x6 E, nekaj nad 7000, temperatura baterije ob koncu 35 stopinj, motor pa 15 stopinj, temperatura okolice 10 stopinj.
Dodajam še podatke iz Eagletree e-micrologger v2. (pdf v fdr)
Jutri pa še enkrat v zrak, tokrat upam, da bo kakšen kolega posnel film.
Priponke
polet 24.1.2008 me 109.pdf
(116.2 KiB) Prenešeno 306 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Grafi
Priponke
amp.jpg
amp.jpg (97.42 KiB) Pogledano 5355 krat
volt.jpg
volt.jpg (89.15 KiB) Pogledano 5355 krat
rpm.jpg
rpm.jpg (99.48 KiB) Pogledano 5355 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Še
Priponke
temp mot.jpg
temp mot.jpg (93.59 KiB) Pogledano 5354 krat
temp batt.jpg
temp batt.jpg (96.96 KiB) Pogledano 5354 krat
lp Melly
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Tale koračna temperatura je pa res malo nenavadna. Si že poskušal zamenjat senzorja, če je mogoče eden pokvarjen. Druga varianta napake bi mogoče izvirala iz vibracij?

Zanimiv je odčitek okrog 240 sekunde. Ko si dal gas na maksimum, voltaža je padla, motorska temperatura pa je imela največja razhajanja od srednje vrednosti. Mogoče so pa le vibracije? Koliko je star ta tvoj motor, oz. koliko ima že delovanja v ležajčkih?

Kako imaš narejen prenos iz motorja na prop? Čudno se mi zdi, (če je direktna povezava, ne kak konstant speed variable pitch) da pri največji amperaži obrati motorja precej padejo. Kaj si delal?

Kar se tiče padca voltaže. Če primerjaš prvi in drugi maksimum amperov z voltažo in temperaturo baterije, bo kmalu jasno zakaj je padlo na 10,5V. Baterija je bila kar hladna (14,5°C). Bolj ko je hladna, več more dat od sebe za isti efekt. Kot vidiš je na drugem skoku amperaže voltaža padla le na 11,3V ko ima 31°C.

Moj € cent :wink:
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Ja samo po mojem bi morala 4s3300 20C dati malo več od sebe. Verjetno je senzor slab saj je motor prilično nov ali pa so tresljaji na kontaktih. Senzor je v termoskrčki, ta pa po mojem vsaj nekaj vpija tresljaje. Sicer je pa lahko tudi problem vzorčenja, saj ima V2 samo en temp. vhod in dobiš drugi temp. vhod z brushless adapterjem.
lp Melly
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Melly napisal/-a: (je imel top v osi propelerja). Potem mu še pobarvam propeler pa bo.

Kolikor vem je imela top v gredi šele izpeljanka 109-G-Gustav.
Emil je imel dva topova na krilih in dve sinhronizirani strojnici v trupu pred pilotom.
Tale luknja v spinerju je imela drugačno funkcijo. Morda za ročno nastavljanje koraka propa?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

http://en.wikipedia.org/wiki/Messerschm ... .22Emil.22

Imaš prav, naredili so samo nekaj testnih primerkov s topom v gredi.
Je imel pa potem top v gredi že model F-Friedrich.
lp Melly
Uporabniški avatar
andrejbu
Tekmovalec
Prispevkov: 385
Pridružen: 30 Sep 2003, 19:45
Kraj: Novo mesto-Otočec

Odgovor Napisal/-a andrejbu »

Živjo Melly!

Je EMIL še živ, mislim seveda na messerschmita?


lp.Andrej
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Še je živ, ima kakšno manjšo bojno rano (je padel s praznimi baterijami in bočnim vetrom v trsje, nič hujšega, par lukenj v foliji). Drugače pa s KORA motorjem in 5s4400 leti zakon (do 700W na 12x6). Prava poslastica, leti res "scale", pristanki mi ne delajo problemov...
Je pa na žalost malo časa in ga letim enkrat mesečno, takole za "dušo".
Ves prosti čas delam na "top sekret" 3D 2,2m.
Sicer me je že prijelo, da bi ga prodal (več jih sprašuje), vendar je še prelep.
lp Melly
Uporabniški avatar
andrejbu
Tekmovalec
Prispevkov: 385
Pridružen: 30 Sep 2003, 19:45
Kraj: Novo mesto-Otočec

Odgovor Napisal/-a andrejbu »

Jaz ga bom pa še enkrat nabavil-novega.
Res je lep!

lp. :wink:
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Če te zanima...napiši ZS. Konec meseca bom prodal vsa letala razen 2,2m 3D in Yak 54 depron.
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Včeraj na naši pisti v Tribanu KP, dva poleta, pravi užitek. Vsak cca. 8 minut, poraba na 5s4400 1500mAh :D .
V drugem poletu sem lovil Petrovega (wince) trainerja 40, metanolca, elektro gre malo hitreje. =D>
Odločil sem se, da ostane v "floti", ga je prelepo gledati v zraku, mogoče, bom samo malo povečal hode nagiba, drugače je vse OK.
Servo za retract še vedno čaka, da se opogumim in zmontiram manjša kolesa in zložljivo podvozje.
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Doma narejeno podvozje (ročni CNC - stružnica in rezkar). V končnih točkah je mehansko blokirano. Teža mehanizma cca. 60g.
Če ima kdo kakšen načrt za izvedbo vzmetenja... saj je originalna 4mm žica narobe izdelana, med vzmetjo in kolesom je cca 10 mm predolga in se kolo ne pospravi v krilo (v krilu je utor za vzmet in kolo, ali gre kolo v svojo luknjo ali pa vzmet).
Razmišljal sem, da bi odrezal 10 mm stran in potem zvaril, samo vprašanje, če bi držalo, ali pa odrežem tam, kjer je zvito za nosilec kolesa in izdelam novo pesto, mogoče pa naredim eno cev z navojnimi zatiči in z obeh strani vtaknem in privijačim...
Prosim za nasvet.
Priponke
DSC04138.JPG
DSC04138.JPG (65.21 KiB) Pogledano 4675 krat
DSC04137.JPG
DSC04137.JPG (62.78 KiB) Pogledano 4675 krat
DSC04136.JPG
DSC04136.JPG (68.19 KiB) Pogledano 4675 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Kdaj mora kakšnen projekt počakati nekaj časa, da se potem z novim znanjem pride do boljših rezultatov.
Za pogon bo ostala Kora, Turnigy 60A in 2x3s2500 (trex450). Upam, da bo dovolj, za povečano težo (cca 60-80g).
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Razmišljam, da bi porezkal en nosilec propa za trokraki. Sedaj uporabljam APC 12x6 E. Vzel bi tri kose CAM carbon 11x6... na razdalji 42-45 mm, moram še malo poračunat.
Priponke
trokraki.jpg
trokraki.jpg (31.42 KiB) Pogledano 4279 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Prispela je pošiljka iz lind... spiner, še en par krakov 11x6, nosilec aeronaut trokraki 42 mm... ampak tile naši severni sosedje... lepo napišem naj bo "schwarz" spiner pa mi pošljejo rdečega. Mah ga bom pa prebarval.
Jutri testiram pogon in končam podvozje.
lp Melly
Odgovori

Vrni se na RV makete letal