aluminijasta površina modela

... pogovori radijsko vodenih pomanjšanih različicah pravih letal

Moderatorji: Pisaneli, igi

Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

aluminijasta površina modela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo,

dolgo me je mučilo kako napravit aluminijast model brez uporabe aluminija in nazadnje sem našel.
Model prekriješ z Orastick Chrome in z maskirnim trakom določiš območje enega alu panela. Nato po tem "panelu" drgneš z jekleno volno 000, ali še bolje 0000 v eno smer, dokler ne dobiš alu izgleda. Nato z krep papirjem označiš sosednji panel in drgneš z volno v drugo smer...
Dlje časa drgneš, lepši je izgled. Vsekakor je treba drgnit toliko časa, da se izgubi ves prvotni sijaj.
Ko je ves model pobrušen z mehkim svinčnikom zarišeš meje med paneli. Tam, kjer je kaka loputa zarišeš meje z tankim alkoholnim flomastrom.
Še boljši efekt pride, če folijo pokrivaš z "paneli". Na model z svinčnikom narišeš mrežo panelov in prekrivaš. En liste se lahko z drugim prekriva 1-2 mm. Prvega prekriješ v merah panela, drugega pa daš čez malo večjega in, ko je prekrito ga z ostrim olfa nožem na raho obrežeš in odstraniš odvečno folijo.

Rezultat je odbito dober!!! :D

p.s.
A obstaja kaka enostavna fora za prenos slik iz računalnika na forum, ker se mi ne da ukvarjat z temi foto shrambami.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6017
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: aluminijasta površina modela

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Najprej zmanjšaš sliko (800x 600 naj bi bila prava dimenzija), jaz jih zmanjšujem v Office picture managerju, potem pa ko pišeš odgovor, ko želiš prilepit sliko, klikneš na zavihek "Priponke"
1.jpg
1.jpg (56.96 KiB) Pogledano 1578 krat
se ti potem odpre okno "Dodaj datoteke"
2.jpg
2.jpg (59.62 KiB) Pogledano 1578 krat
Ne vem, mislim da pred prvo uporabo vpraša s kod bi jemal slike, ampak načeloma se ti odpre okno, od koder si zadnjič jemal slike
3.jpg
3.jpg (72.49 KiB) Pogledano 1578 krat
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6017
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: aluminijasta površina modela

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Ehh, omejitev na 3 slike, in ko sliko preneseš na strežnik, izgleda nekako takole
4.jpg
4.jpg (55.78 KiB) Pogledano 1577 krat
Lahko se igraš še s tem, da slikce vdelaš med tekst "Postavi v vrstico" ali pustiš tako kot je in imaš vse datoteke pod tekstom...
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: aluminijasta površina modela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Slike niso glih... :oops:
Je pa dobra finta tole z jekleno volno! Vmes sem ugotovil še tole:
Kdor želi 100% scale površino si nariše na trup ali krilo mrežo teh oplat, nato pa:
- en kvadratek oblepiš z modrim krep maskirnim trakom v dveh slojih.
- iz folije odrežeš malo prevelik kvadratek oplate in ga nalepiš na to mesto. (Po moje je obvezna uporaba Orastick.) Dobro zagladiš z volneno rokavico in po potrebi segrej z likalnikom, da se uleže, če ni ravna površina.
- z zelo ostrim olfa nožem previdno obreži folijo po robu, ki nastane zaradi krep papirja.
- odvečno folijo in krep papir previdno odstrani iz površine.
- nadaljuj z sosednjo oplato na tak način, da daš maskirni papir 1 mm čez obstoječo oplato in za toliko se bosta lističa kasneje prekrivala.
Na tak način dobiš oplate z robovi in, ko to pobrusiš z jekleno volno 0000 dobiš avtentično fleho.

Tisti oblački okrog pregrad za mejno plast so od sekundnega lepila. Danes sem jih nalepil in jih še nisem zdrgnil dol. :oops:


In za nameček pride ven zelo lahka gradnja. Pri tem Migu sem uporabil še naslednje prijeme:
- trup sem delal v levi in desni polovici, da sem dobil lupino.
- letvice sem lepil z lepilom Titebond III, ki noro prime in se super brusi. (Ima ga Mibo...)
- z notranje strani sem trup oplankal z tankim japonskim papirjem, ter razredčenim Titebondom.
- ko sem zlepil obe polovici trupa sem ga previdno obrusil in prefarbal z razredčenim lahkim kitom za balso. Po brušenju z 180 papirjem sem dobil gladko in za epoksi neprodušno površino.
- ker je znotraj prijel japonski papir, sem z zunanje strani oblekel le z 25 g, ter čisto po dnu še z enim slojem 25 g stekla.
- rahlo brušenje, vse prekitano z epoksijem+mikrobaloni. To sem napravil kar z roko. Ker sem kit malo preveč zgostil, sem moral žligat z roko.

Oplate za krilo iz 1,5 mm balse sem z notranje strani prevlekel z japonskim papirjem, ter nitro lakom. (Tu bi belo lepilo vse nabunkalo.)
- od zunaj sem delal enako kot z trupom.

Krila, rep... sem zlepil skupaj, ojačal spoje z 50 g steklom, ter lepo obrusil z 180, 220 in 360 papirjem
Na koncu obrisal z acetonom, ter oblekel z Orastickom. Žal sem tole o prekrivanju z lističi pogruntal prepozno in pri trupu sem imel grozne preglavice, saj je cel bombiran in je bil kar problem skrčit folijo brez da uničim površino trupa.

Končni rezultat je masa modela z kabli, a brez ostale opreme 475 g! Enako trden model barvan z maskirno barvo bi skupaj z špric kitom tehtal vsaj 650 g. Razpon je 865 mm, torej je v merilu 1:11,66
Dokončan z pogonom 820W, ter 4s3300 mAh akujem bo imel 1.050, do 1.100 g, kar je lahko za moje razmere.
mig 15 krilo.jpg
mig 15 krilo.jpg (28.93 KiB) Pogledano 1426 krat
mig 15.jpg
mig 15.jpg (44.88 KiB) Pogledano 1426 krat
mig 15 boÄŤna.jpg
mig 15 boÄŤna.jpg (41.17 KiB) Pogledano 1426 krat
lp
Sašo
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: aluminijasta površina modela

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

To si opazil.....?
IMPORTANT INFORMATION:

Do not run the RX aerial underneath chrome coloured ORACOVER® or ORASTICK® films as the back
of these chrome films is metallised with a very thin aluminium layer which may disturb the reception of signals.
Slika
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: aluminijasta površina modela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ja hvala, vem.
Mig 15 ima itak anteno potegnjeno od kabine do vrha repa kot letala iz druge svetovne in jaz imam še vedno starega daljinca.
Se pa spomnim enega stiro modela pred dvajsetimi leti, ki sem ga pokril z tako folijo. Antena je bila v trupu in le malo je je gledalo ven zadaj pri repu, pa ni bilo težav z signalom.
lp
Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: aluminijasta površina modela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Še tale ugotovitev:
Poizkusno sem en del krila čisto na tanko namazal z Nivea kremo. Rezultat mi je bil všeč in sem cel model zdrgnil z to žavbo, ter jo nato obrisal dol z suho krpo.
Rezultat je podoben aluminiju spoliranem do svilenega leska (Malo manj se sveti kot tisti Mig 21 v Pivki.). Raze brušenja so se skoraj skrile, ampak sveti se pa vseeno vsaka plošča oplate drugače in so še vedno lepo vidne.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: aluminijasta površina modela

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

AlesZ napisal/-a: 19 Sep 2021, 19:04 To si opazil.....?
IMPORTANT INFORMATION:

Do not run the RX aerial underneath chrome coloured ORACOVER® or ORASTICK® films as the back
of these chrome films is metallised with a very thin aluminium layer which may disturb the reception of signals.
Jaz imam model (Sigma - 170cm razpona) prekrit s tako folijo (kupljena v Lindingerju) in obe antenci sprejemnika v trupu pod kotom 90°. Edini del, ki ni prekrit s to folijo je kabina. Pod njo pa so antence.
Do sedaj še nisem imel težav s sprejemom signala.

Lp,
Andreo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: aluminijasta površina modela

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Še ena finta.

Majhne detalje in okrogline kot npr. zračne zavore, porovi za dostop v trup, kapljičasti zaključki kril... se lepše prekrijejo s samolepilno alu folijo "iz Merkurja". Kovinske dele kabine in bunko na nosu v kateri je skrita kamera sem najprej barval z Rewellovo alu barvo, vendar ni bilo pravega učinka, zato sem danes vse to prekril z alu folijo.
Med lepljenjem sem gladil z gladko zaokroženo leseno letvico in aluminij se super prilagodi vsaki obliki. Tudi morebitno nastalo gubo mimogrede zgladiš. Za povrhu ima ta folija kvalitetnejše lepilo kot Orastick, ampak olfa nož je po nekaj rezih top in ga je treba neprestano nrusit, da lepo reže.
Res zahtevne bunke je še bolje ribat z trdo radirko kot z leseno palčko. Pri palčki se na določeni točki folija strga, pri radirki ne. Ampak ribat je treba kar precej, da se aluminij preobliuje. Na koncu z 600 papirjem zbrusiš manjše napake in izdelaš z jekleno volno brušenje v željeno smer.
lp
Sašo
Odgovori

Vrni se na RV makete letal