Futaba Twin stick conversion

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Odgovori
vlakci
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 12 Jan 2015, 14:39

Futaba Twin stick conversion

Odgovor Napisal/-a vlakci »

Predstavil bi mojo predelavo. Za določene modele kot so barke, bagerji, tanki, podmornice... se uporablja dvojna kontrola motorjem pogona z ročkama vzporedno. Problem nastane ker zelo malo oddajnikov sploh omogoča tak konfiguracijo (ch1+2 ali ch3+4v isti legi). Futaba ima za oddajnik F14 možnost dodatne opreme Navy stick, ampak je prisotnih nekaj pomanklivosti:
- ročka ima mehanske trimmerje
- F14 nima nobeno štimanje centra v kakih menijih, ampak edino možno z dodatkom dodatih potenciometrov med ročkama in vezjem
- le 7/8 kanalov.
- cenovno pride min.80€ Navy ročka + min.30€ za eno F14 ki ni v razsutem stanju, a za ta denar se že lahko dobi kaka FC-28

Sam bom stvar primarno uporabil na podmornici, ki ima funkcije:
- propL
- propR
- ballastF
- ballastR
- servo 6x (rudder, rear plane, front plane, front plane contract, torpedoF, torpedoR)
To mi pomeni 10 kanalov od katerih je 7 linearnih. Prostorsko sem v modelu ZELO omejen, Za večino kanalov rabim nastavitev center, maxL in maxR - vključno na balastnih tankih ker je vezan mehanizem na drsne potenciometre. Ker se gre za RC pod vodo, je opcija samo 40MHz. Kot komanda da gre vse skozi, pride v upoštev FC-28 in Rx R149DP (spremenjen DSC na 10ch) ali R1410DP. Morda bi pasal tud kak novejši ali kaki vmesni kontrolerjih med Rx in servoti, ampak bi moral odšet vsaj 100€ več

Našu ugodno FC-28, kasneje vzel še eno ki je bila z fuč LCD, a polno nabita z dodatki+kovček+pult in jo razkosal. prodal elektroniko in pult, da sem ostal na nuli. Med preostali kosi sta bila oba gimbala. Iz njih sem naredil enega dvojnega, ki še vedno dopušča ločene potenciometre za trim.

Dve notranji šalčki razpolovil, premaknit nazobčan del od blokade, naredil iz črnega plexi nove nosilce za ročice. Sredinska 2mm os v medeninastih pušah drži obe polovici v liniji brez lufta, potenciometra sta vsak na svoji strani. Težava nastane ker en premaknjen potenciometer izrine orig.prostor potreben za trim3 potenciometer, le-tega montiral na dodatno zalepljen nosilček ob strani in z ročico povezal mehanski premik. Če bi še enkrat delal, bi lahko uporabil potenciometer na dvojno os in nebi imel problemov s trim3, ampak bi imel malo več dela s fiksiranjem obeh polovic - da nimajo lufta in istočasno da premik ene, ne premika druge... zna zakomplicirat, plus bi rabil posebni potenciometer. Sledila je predelava vezja, kjer sem en del odrezal da pridobim prostor za trim3. Ročica ima spodaj M3 navoj, ta je privit v plastiko komand. Na ročici je aluminijasta kapica, ki služi tudi kot zatezna matica, s tem lahko spreminjam višino ročk za cca 8mm. Iz dveh ostankov alu ročk naredil ležeče kontrole in jih na 3mm ročico fiksiral z M3 blokirnim vijakom brez glave. V bodoče bi edino obe kontroli poskusil menjat z bolj ličnima, ker čeprav 3mm raven sveder in vrtanje na stojalu so luknje prišle od ~3.2mm, pa med sabo ročice niso enakega tipa (ostanki pri roki).

Slika

Slika

Slika

predelava ročice

Slika

Preostane mi le še dodelava pokrovčka blokade - dodelat da na obeh straneh odrine ročice ki vrača ročko v center, spremenit ploščico da bosta dve in v sredini. Na grobo sta bila potenciometra ch3 in ch4 že kalibrirana v center, isto za trim3 in trim4. Ko bo v končni verziji stvar montirana v FC-28, se bo preko menijev še enkrat preverilo ali sta oba kanala na 0% in oba trim isto max odklon v - in + .

Material:
- medeninasta palica 2mm (varilna elektroda)
- medeninasta cev 3/2mm
- črn plexi 10mm za držala ročk in nosilec trim3
- inox palica 3mm
- žica in krema za spajkanje
- M3 zatisni matici (po meri narejeni iz aluminija)
- 2x ročke original
- 2x gumbal original
Orodje
- loctite plav
- M3 navojna matica in sveder
- izvijač mali križni
- dvokomponentno lepilo uhu 5min
- mini rezkar z več tipi rezil

končni izdelek je polno funkcionalen, ne zgubim nobenih nastavitev in zmontiran v oddajnik zgleda kot original
Odgovori

Vrni se na RV naprave