Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!
V reviji RC Model World November 2013 sem v članku o J. Perkinsu, angleškem dobavitelju Multiplex-ovih proizvodov za Anglijo, prebral o nastopu direktorja prodaje Dieter Woernerja, ki je opisoval nove MPX RV naprave brez zunanjih anten. Vsem lastnikom običajnih naprav z zunanjimi antenami priporoča, da jih usmerijo navzdol in ne navzgor!! Najslabše pa je usmeritev antene v levo ali desno od oddajnika, ker je sprejem na nasprotni strani slabši!
Žal nisem elektroničar, da bi vedel več o tem, same razlage pa ni bilo v članku, razen, da je sevanje tako močnejše, posebno pa pomaga pri pobočnem jadranju, ko je lahko model nižje.

LP

Peter
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Slika
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Pa še skrajšana verzija navodil:

http://www.multiplex-rc.de/service/down ... docID=2833

LP,J.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Za naše potrebe, kjer vizualno upravljamo z modeli, je več ali manj vseeno kako je obrnjena antena, ker je domet večine postaj (tudi kitajskih) tam vsaj do okoli 1.5 km ...medtem ko je vodenje že pri 600 - 700 metrih praktično v limitu vidnega polja naših oči. Moja največja višina je bila 632 m, pa je bil jadralec razpona 2.6m že samo pikica. Pri daljših razdaljah in FPV je pa potrebna bolj kvalitetna in močnejša roba in tam se tudi uporabljajo drugačne antene, največkrat s krožno polarizacijo, ker največji problem predstavlja predvsem polarizacija in ne moč oddajnika. Razmerje šum signal je tisti, ki zadeve zablokira, prav ta je pa odvisen od polarizacije sprejemne in oddajne antene. Po tej skici je tudi rahlo na dol usmerjena antena isti šmorn, ker v modelu ni rahlo navzdol saj se model obrača in vsezkozi spreminja položaj antene, s tem se pa tudi spreminja razmerje šum/signal. Torej idealnega položaja med letom ni in je edini preizkus ki ga lahko opraviš tak, da sam na tleh preveriš do kam ti še uspešno deluje v vseh položajih.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Govorimo o oddajniških antenah!
Res je najboljša pozicija navzdol z nagibom naprej. Isto bi sicer bilo navzgor z nagibom nazaj, vendar se to ponavadi ne da zaradi mehanskih omejitev zgloba antene.

V tem položaju je mrtvo polje v smeri antene v tleh (kjer si modela ne želimo) in v zraku za glavo pilota. Tudi tam je model izven idnega polja kjer naj se ne bi nahajal.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Mipo napisal/-a:Govorimo o oddajniških antenah!
Res je najboljša pozicija navzdol z nagibom naprej. Isto bi sicer bilo navzgor z nagibom nazaj, vendar se to ponavadi ne da zaradi mehanskih omejitev zgloba antene.

V tem položaju je mrtvo polje v smeri antene v tleh (kjer si modela ne želimo) in v zraku za glavo pilota. Tudi tam je model izven idnega polja kjer naj se ne bi nahajal.
Se strinjam z napisaim, samo vseeno trdim, da je to za naše potrebe, ko model furamo v vidnem polju naših oči, nepomemben podatek. Z nagibom antene v opisanem položaju imamo največ izkoristek moči, vendar je še vedno osnovni problem v polarizaciji. Ta je najbolj občutljiv v nagibu modela 45 stopinj, ko ne odgovarja ne vertikalna in ne horizontalna polarizacija. Oddajna antena je polovica dipola prilagojena valovni dolžini oddajne frekvence. Kar poglej kako imamo nameščene antene na modelih....največkrat vodoravno pod trupom ali na strani trupa. Torej, če bi hoteli loviti polarizacijo bi morala biti antena na oddajniku v enakem položaju in ne rahlo navzdol. Dejstvo pa je, da model nikoli ne leti samo vodoravno, torej bi se morala tudi naša oddajna antena po tej logiki stalno prilagajati položaju antene v modelu. Tu mešamo moč in polarizacijo. Skica, ki je priložena je usmerjena v razmišljanje maksimalne moči, vendar je razmerje signal-šum (torej polarizacija) tisto kar nam "zamede" avion, moči oddajnika je v vsakem položaju antene dovolj za naše potrebe.

Prav tako ne smemo enačiti različnih frekvenc, ker na primer 40 MHz oddajniki se različno obnašajo od 2.4GHz. Nižja je frekvenca več moči potrebujemo in bolj se signal povija, višja je frekvenca manj je potrebne moči in manj se signal povija. Prav iz tega namena FPVjevci največkrat uporabljajo za vodenje 433 MHz (sicer na šverc, ker ta frekvenca v našem prostoru ni prosto uporabna in je namenjena drugim službenim uporabnikom, kot so policija, elektro in podobno). Vendar si lahko opazil, da imajo močnejše oddajne module tudi do 5 W oddajne moči, antene usmerjene strogo navzgor in enako tudi na modelih, nekoliko mrtvi kot je pa dejansko samo v tistem trenutku če bi bil model čisto nad oddajnikom.

Aja in zakaj rahlo v levo ali desno...Ko ti naprimer model pade v kovit, tako hitro menja polarizacijo, da tud slučajno ne odreagira tako hitro, kot bi potrebovali za rešitev iz tega položaja. Zato se še najbolj obnese, da imaš nek kompromis, ki se v takih akrobacijah še najbolj obnese.


No tko prbližn jaz poznam to tematiko...
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a JozeS »

JozeS napisal/-a:Pa še skrajšana verzija navodil:

http://www.multiplex-rc.de/service/down ... docID=2833

LP,J.
Priponke
MPX 1.jpg
MPX 1.jpg (30.06 KiB) Pogledano 17936 krat
MPX 2.jpg
MPX 2.jpg (33.38 KiB) Pogledano 17936 krat
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

JozeS napisal/-a:
JozeS napisal/-a:Pa še skrajšana verzija navodil:

LP,J.
Saj to vse drži Jozes...samo trdim da ni v tem problem, ker ni problem v moči ampak v polarizaciji (razmerje šum signal, ki ne sme prekoračiti 40% vrednosti), to si verjetno v mojem komentarju spregledal.....mamestev anten pri sprejemnikih z dvema antencama pod pravim kotom pa tud čist ne pije vode, ker v večini sprejemnikov sta anteni dve zato, da imata ločeno oddajo in sprejem ..to so tisti sprejemniki ki uporabljajo drugo anteno za telemetrijo in se anteni prekrivata med sabo le preko mase (-).

Na primer vzami za primer Krvavec kjer so na 5 kanalu oddajali SlO 1...moč sploh ni bila vprašljiva pa je pokrival v glavnem celo SLO, samo če si obrnil anteno po osi navpično (ker je oddajal v horizontalni polarizaciji), je bila slika slaba, če si jo pa pod kotom 45 stopinj pa slike sploh ni bilo...tu je hakelc pravilne nastavitve. Prav zaradi tega so se kasneje za daljše razdalje tudi v FPV tehniki, pričele uporabljati najprej logaritmične, kasneje pa antene z krožno polarizacijo.

Kar se skice tiče povsem drži narisano, vendar midva se pogovarjava vsak po svoje, ti o jabolkah, jaz o hruškah in jaz samo trdim, da jabolka niso problem, da vse motnje izvirajo v glavnem iz hrušk...
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Spoštovani g.¨Tomazslo¨!

S svojim sporočilom o legi antene pri 2.4GHz nisem želel sprožiti toliko razburjenja. Moje laično znanje sta razširila z originalnim besedilom in sliko iz MPX-ove razlage AležZ in JožeS. In to je to! In vi trdite, da se v vsem strinjate s tem. V čem je torej problem. Mimo grede, dve anteni v sprejemniku sta tedaj, če sta v ohišju dva sprejemnika od katerih sprejema tisti z trennutno boljšim sprejemnim signalom. Zato sta anteni pod pravim kotom. Tudi pri vrtenju modela okoli osi.
Verjetno pa, če je model lepo izdelan z primerno razporeditvijo elektro komponent po modelu, ki niso poškodovane, pri normalnem letenju ne bo problemov.
Morda pa bo le nekdo našel izgovor, ko bo razbil model, da ni imel anteno oddajnika v pravilnem položaju!
Pa LP

Peter
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Eno je signai to noise ratio:

http://en.wikipedia.org/wiki/Signal-to-noise_ratio

Signal-to-noise ratio (often abbreviated SNR or S/N) is a measure used in science and engineering that compares the level of a desired signal to the level of background noise.

Drugo sta usmeritev signala iz antene in polarizacija signala:

http://www.radio-electronics.com/info/a ... zation.php

LP,J.
Zadnjič spremenil JozeS, dne 11 Apr 2014, 11:11, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Peter Burkeljc napisal/-a:Spoštovani g.¨Tomazslo¨!

S svojim sporočilom o legi antene pri 2.4GHz nisem želel sprožiti toliko razburjenja. Moje laično znanje sta razširila z originalnim besedilom in sliko iz MPX-ove razlage AležZ in JožeS. In to je to! In vi trdite, da se v vsem strinjate s tem. V čem je torej problem. Mimo grede, dve anteni v sprejemniku sta tedaj, če sta v ohišju dva sprejemnika od katerih sprejema tisti z trennutno boljšim sprejemnim signalom. Zato sta anteni pod pravim kotom. Tudi pri vrtenju modela okoli osi.
Verjetno pa, če je model lepo izdelan z primerno razporeditvijo elektro komponent po modelu, ki niso poškodovane, pri normalnem letenju ne bo problemov.
Morda pa bo le nekdo našel izgovor, ko bo razbil model, da ni imel anteno oddajnika v pravilnem položaju!
Pa LP

Peter
Ja saj je vseeno, povedal sem samo to kar sem se na področju prizemeljskih anten in linkovskih povezavah ob delu naučil. Usmeril in preilagodil sem na stotine anten na področju ki mi je bil poklic. Nič ni narobe z tematiko o kateri teče debata, jaz sem pač samo povedal iz svojih izkušenj...tudi z malimi močmi se ustvari večji efekt, če je polarizacija čim bolje pošlihtana.
Kar se sprejemnikov tiče...sam uporabljam optimo in optima 7 ali 9 nista dva sprejemnika v enem, ampak je ena antena rx druga pa tx (namenjena telemetriji). Ne bit slabe volje ker so vsi komentarji tako vaši kot tudi moji dobronamerni. Resnica je (ki jo bo potrdil vsak, ki se spozna na to področje prenosov infirmacij), da je pravilna polarizacija veliko bolj pomemben faktor, kot pa sama moč oddajnika. Seveda pa eno z drugim v nekem pravilnem razmerju lahko obrodi optimalni doseg. Saj to j že vse sproban in doteran in vpršanje je samo še cena. S postajami ki jih danes uporabljamo za letenje v vidnem koridorju naših oči, pa tud to ni več ne vem kaka kunšt, ker zanesljivo delujejo tam do kilometra daleč brez problemov kakorkoli anteno obrneš. Pri tej razdalji pa tud slučajno ne boš več fural aviončka brez dodatne vizualne opreme, ker ga ne boš videl.

Še enkrat moje pisanje je bilo dobronamerno, ker pač poznam to področje tehnike iz prakse in ne iz wikipedije.
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a gusar »

tomazslo napisal/-a:
Peter Burkeljc napisal/-a:Spoštovani g.¨Tomazslo¨!

S svojim sporočilom o legi antene pri 2.4GHz nisem želel sprožiti toliko razburjenja. Moje laično znanje sta razširila z originalnim besedilom in sliko iz MPX-ove razlage AležZ in JožeS. In to je to! In vi trdite, da se v vsem strinjate s tem. V čem je torej problem. Mimo grede, dve anteni v sprejemniku sta tedaj, če sta v ohišju dva sprejemnika od katerih sprejema tisti z trennutno boljšim sprejemnim signalom. Zato sta anteni pod pravim kotom. Tudi pri vrtenju modela okoli osi.
Verjetno pa, če je model lepo izdelan z primerno razporeditvijo elektro komponent po modelu, ki niso poškodovane, pri normalnem letenju ne bo problemov.
Morda pa bo le nekdo našel izgovor, ko bo razbil model, da ni imel anteno oddajnika v pravilnem položaju!
Pa LP

Peter
Ja saj je vseeno, povedal sem samo to kar sem se na področju prizemeljskih anten in linkovskih povezavah ob delu naučil. Usmeril in preilagodil sem na stotine anten na področju ki mi je bil poklic. Nič ni narobe z tematiko o kateri teče debata, jaz sem pač samo povedal iz svojih izkušenj...tudi z malimi močmi se ustvari večji efekt, če je polarizacija čim bolje pošlihtana.
Kar se sprejemnikov tiče...sam uporabljam optimo in optima 7 ali 9 nista dva sprejemnika v enem, ampak je ena antena rx druga pa tx (namenjena telemetriji). Ne bit slabe volje ker so vsi komentarji tako vaši kot tudi moji dobronamerni. Resnica je (ki jo bo potrdil vsak, ki se spozna na to področje prenosov infirmacij), da je pravilna polarizacija veliko bolj pomemben faktor, kot pa sama moč oddajnika. Seveda pa eno z drugim v nekem pravilnem razmerju lahko obrodi optimalni doseg. Saj to j že vse sproban in doteran in vpršanje je samo še cena. S postajami ki jih danes uporabljamo za letenje v vidnem koridorju naših oči, pa tud to ni več ne vem kaka kunšt, ker zanesljivo delujejo tam do kilometra daleč brez problemov kakorkoli anteno obrneš. Pri tej razdalji pa tud slučajno ne boš več fural aviončka brez dodatne vizualne opreme, ker ga ne boš videl.

Še enkrat moje pisanje je bilo dobronamerno, ker pač poznam to področje tehnike iz prakse in ne iz wikipedije.
Kaj pa optima 6 ali 7 ki ima eno anteno .....kakšen je tu odgovor ....???
MKM
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a sihu »

To za optimo zanima tudi mene.
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

sihu napisal/-a:To za optimo zanima tudi mene.
Optima 6 (ali manj) ima samo eno anteno (ne podpita telemetrije torej ni tudi TX) in jo namestimo največkrat vodoravno pod trup ali od strani..odvisno od modela, če je trup karbonski ali iz steklenih vlaken, je boja namestitev na trup spodaj. Debata je bila o tem, da je najbolje postaviti pri sprejemnikih z dvema antenama eno pokonci, drugo vodoravno.....na to sem repriciral, ker to ne pije vode pri optimi...kako je pri drugih sprejemnikih pa ne vem, ker jih ne poznam. Če bi bile dve sprejemni anteni (RX), je zagotovo namestitev kot zgoraj omenjeno najboljša.
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a sihu »

Kako pa je v primeru optime s postavitvijo antene na oddajniku?
Telemetrijo pa optima ima, vsaj osnovno, saj sporoča napetost baterije.
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

sihu napisal/-a:Kako pa je v primeru optime s postavitvijo antene na oddajniku?
Telemetrijo pa optima ima, vsaj osnovno, saj sporoča napetost baterije.
Saj sem napisal, za vizualno vodenje modelov je prav vseeno kako je obrnjena ...ti detalji o katerih se pogovarjamo, so bolj važni pri drugih načinih letanja..jaz na primer imam največkrat anteno kar naprej in malo postrani... pa do sedaj z dometom nisem imel problemov...
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a gusar »

tomazslo napisal/-a:
sihu napisal/-a:Kako pa je v primeru optime s postavitvijo antene na oddajniku?
Telemetrijo pa optima ima, vsaj osnovno, saj sporoča napetost baterije.
Saj sem napisal, za vizualno vodenje modelov je prav vseeno kako je obrnjena ...ti detalji o katerih se pogovarjamo, so bolj važni pri drugih načinih letanja..jaz na primer imam največkrat anteno kar naprej in malo postrani... pa do sedaj z dometom nisem imel problemov...

citiram...sam uporabljam optimo in optima 7 ali 9 nista dva sprejemnika v enem, ampak je ena antena rx druga pa tx (namenjena telemetriji)

ker optime imajo telemetrijo 7 polno in razen 9 imajo eno anteno kako poteka tu izmenjava ....to me zdaj zanima? :whistle:
MKM
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a gusar »

sihu napisal/-a:Kako pa je v primeru optime s postavitvijo antene na oddajniku?
Telemetrijo pa optima ima, vsaj osnovno, saj sporoča napetost baterije.
Do zdaj se nisem s tem obremenjeval, saj sem že zdaj imel obrnjeno navzdol, ker sem že pred časom nekje na nekem forumu prebral, da je ta pozicija najboljša ne morem pa garantirat, pač do zdaj še nisem imel problema z dosegom oz. izpadom :D
MKM
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

gusar napisal/-a:
tomazslo napisal/-a:
sihu napisal/-a:Kako pa je v primeru optime s postavitvijo antene na oddajniku?
Telemetrijo pa optima ima, vsaj osnovno, saj sporoča napetost baterije.
Saj sem napisal, za vizualno vodenje modelov je prav vseeno kako je obrnjena ...ti detalji o katerih se pogovarjamo, so bolj važni pri drugih načinih letanja..jaz na primer imam največkrat anteno kar naprej in malo postrani... pa do sedaj z dometom nisem imel problemov...

citiram...sam uporabljam optimo in optima 7 ali 9 nista dva sprejemnika v enem, ampak je ena antena rx druga pa tx (namenjena telemetriji)

Ker optime imajo telemetrijo 7 polno in razen 9 imajo eno anteno kako poteka tu izmenjava ....to me zdaj zanima? :whistle:
Sedmica in devetica imata to urejeno preko čipa, ki ima namensko ločeno telemetrijo od ostalih funkcij (na ta način tudi omogočajo neodvisni prenos večje količine podatkov posameznih senzorjev)...za funkcioniranje telemetrije potem še potrebuješ dodatek (multipleks) na katerega priključiš posamezne senzorje. Prenos paketkov poteka po 32 kanalnem sitemu in se povratno vsezkozi paketi testirajo preko 16 in 32 kanala, takoimenovanih S kanalov. Torej te funkcije potekajo vseskozi in v vseh sprejemnikih. Optima 7 in 9 imajo pač dodatno opremo , da pošiljajo preko druge antene podatke o telemetriji, ki ravno tako komunicirajo po 32 kanalnem sistemu prenosa. Dejstvo je, da vsaka antena opravlja svojo funkcijo. Da pa imenujemo oddajno postajo TX in sprejemno RX je v bistvu označba namena, pri analognih prenosih (na primer AV slike in zvoka) pa dobesedno.

Vsaj tako jaz to razumem....samo kot pravim do sedaj še nisem imel problemov z dosegom v očesno še vidnem vodenju modela. pa je bil kot sem rekel, 2,6 m jafralec samo še pikica v zraku. Problemi nastanejo zaradi drugih šlamaprij (se mi je že zgodilo), naprimer namestitev antene na kovinski nosilec quada , ali pa drug primer, ko sem imel v določeni poziciji aviona med anteno in oddajnikom kovinsko oviro ...v obeh primerih sem ustvaril senco in posledično izgubo signala..
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a gusar »

Ok laično.. optima 7 ima samo eno anteno, kako poteka izmenjava telemetrijskih podatkov.... če drži teorija kot pri optimi 9 ki ima dve???
MKM
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Dvojna sprejemniška antena pomeni pri Multiplex-u dva sprejemnika, ki omogočata bolj siguren sprejem in ena antena ni za oddajniški del za telemetrijo.
To velja tudi za MPX sprejemnike brez telemetrije. Dvomim, da bi bilo z Hitec sprejemniki drugače, saj so že leta nazaj nekateri manjši proizvajalci izdelovali dvojne sprejemnike za 35 in 40MHz. V navodilih za Hitec nisem zasledil, da omenjajo dva sprejemnika pri sprejemnikih z dvema antenama, vendar tudi ne, da je ena antena za oddajnik za telemetrijo.
Po moji logiki, imajo sprejemniki Hitec z dvema antenama tudi dva sprejemnika za siguren sprejem!

LP

Peter
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a gusar »

Peter Burkeljc napisal/-a:Zdravo!

Dvojna sprejemniška antena pomeni pri Multiplex-u dva sprejemnika, ki omogočata bolj siguren sprejem in ena antena ni za oddajniški del za telemetrijo.
To velja tudi za MPX sprejemnike brez telemetrije. Dvomim, da bi bilo z Hitec sprejemniki drugače, saj so že leta nazaj nekateri manjši proizvajalci izdelovali dvojne sprejemnike za 35 in 40MHz. V navodilih za Hitec nisem zasledil, da omenjajo dva sprejemnika pri sprejemnikih z dvema antenama, vendar tudi ne, da je ena antena za oddajnik za telemetrijo.
Po moji logiki, imajo sprejemniki Hitec z dvema antenama tudi dva sprejemnika za siguren sprejem!

LP

Peter
Zadeva je takšna da pri hitec sprejemnikih piše, da je ta enojna boda antena na optimah enakovredna dvema ali celo boljša od dveh .....n.pr. tudi kitajski sprejemniki imajo po dve anteni, pa verjetno ne gre za podvajanje dva v enem ali pač nisem se nikdar poglabljal v to temo...........sicer pa je Hitec lastnik multiplexa in ne verjamem da ne vedo kaj delajo :D
nekaj je napisano tu..
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1150136
MKM
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

sicer pa je Hitec lastnik multiplexa in ne verjamem da ne vedo kaj delajo :D
Sta sestrski firmi in imata vsak svojo vizijo razvoja in istega lastnika....................
Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Peter, izgleda, da ste nehote odprli "Pandorino skrinjo". ;)

LP Mitja
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Priznam, da nisem želel tega!
Želel sem le napisati, kaj MPX priporoča o položaju oddajniške antene. Potem pa nevihta....
Bom tiho!

LP

Peter
Odgovori

Vrni se na RV naprave