Spectrum DX8 ali Hitec Aurora 9.... Ali pa kaj drugega

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RV NAPRAVA

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

junge napisal/-a:Zanimiv mi je ta stavek - " imam Futabo od zmeraj ! "
In potem objektivno ocenjujes ti dve . Hmmmm - mislim si pa svoje !
Drugi je pa se boljsi " Glede zanesljivosti si upam trdit, da je Futaba več kot korak naprej od Hiteca pa Spectruma. " !
Nimam "od zmeraj" in še danes ni samo to pri hiši. Pišem samo o tistem kar sem imel priložnost preizkusiti v 20.tih letih, odkar sem v RV hobiju. Če prebereš moj post, boš ugotovil, da edino z multiplexom nimam nobenih izkušenj, kar sem tudi napisal.

No tisti "drugi", pa ne samo da si upam, vem :wink:

In če bi prebral, tudi nobenemu ne vsiljujem ničesar, samo delim svoje izkušnje. Sicer imajo pa vsake oči svojega malarja in vsak kupi kar si želi. Its a free world :wink:
plp, Matej
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

T0RN4D0 napisal/-a:No, futabi okoli komand težko kaj očitaš. Futabina osmica gotovo ni slaba izbira, in imaš željo vozit kakšne velike jadralce. MPX RP 9 ima tudi svoje lepote, morda bi jo izbral celo raje kot futabo. Ampak govorimo o komandah ranga 500€ in mislim da bi se spodobilo zgonit komplet potenciometrov na kakšni cenejši napravi najprej, potem boš pa točno vedel kaj potrebuješ in česa ne.

Če bi izbiral med auroro in spektrumom bi izbral auroro, ker je pri spektrumu pritožb približno toliko kot pri kitajcih.


Malo tudi poglej kakšni sprejemniki se dobijo. Da ne boš za disposable stiropor avijone moral kupovat sprejemnike, ki so vredni trikrat toliko kot avijon sam.

Tole si si pa glatko zmislu :o .Jaz imam DX7 že kake 4leta pa do sedaj nisem imel niti najmanšega problema z njo pa letim tako velike avione kot jadralne in pa elektro male in hitre se pravi vse kar leti po zraku.
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Imel Futabo, imam Multiplex...
Imel sem FC-16 kar nekaj časa, super komanda, vsaj za tiste čase je bila. Edina hiba je velikost. Zgleda, kot da bi vzel komandni pult od tanka s seboj na teren. Po nekaj letih prešel na Multiplex Cockpit MM. ponujal mi je vse tisto kar je imela futaba in to v 3x lažjem ohišju. Res odlična komanda. Potem pa sem prešel na EVO 12, sicer sem prvo mislil vzeti 9ko, pa sem se nekako premislil, češ kanalov ni nikoli preveč. Imata pa obe napravi enake menije, razlika je v številu modelov, ki se jih lahko shrani in v številu kanalov.
Trenutno je zunaj PRO 7,9 in 16. Definitivno bi vzel 9ko (razen če ti še kak € hodi viška), druga izbira je Jeti, seveda, ko bo na voljo v trgovinah. Moraš vedet, da ti bo naprava služila kar nekaj časa. Sicer ne vem, koliko ti letiš, ampak pri meni je bilo v treh letih 400ur letenja, s tem, da zadnji dve leti letim mogoče urco do dve na mesec. Prvo leto sem naredil preko 180ur. Edino, kar me čaka po vseh teh urah letenja, je menjava potenciometrov (desna ročka), pač od uporabe. Strošek po ročki je 30€, kar tudi ni veliko, če razdeliš na število ur.
Se mi drugače dopade aurora, edina hiba je debelina komande, komot bi bila lahko za 1/3 tanjša...
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

UROŠ MURKOVIČ napisal/-a:
T0RN4D0 napisal/-a:No, futabi okoli komand težko kaj očitaš. Futabina osmica gotovo ni slaba izbira, in imaš željo vozit kakšne velike jadralce. MPX RP 9 ima tudi svoje lepote, morda bi jo izbral celo raje kot futabo. Ampak govorimo o komandah ranga 500€ in mislim da bi se spodobilo zgonit komplet potenciometrov na kakšni cenejši napravi najprej, potem boš pa točno vedel kaj potrebuješ in česa ne.

Če bi izbiral med auroro in spektrumom bi izbral auroro, ker je pri spektrumu pritožb približno toliko kot pri kitajcih.


Malo tudi poglej kakšni sprejemniki se dobijo. Da ne boš za disposable stiropor avijone moral kupovat sprejemnike, ki so vredni trikrat toliko kot avijon sam.

Tole si si pa glatko zmislu :o .Jaz imam DX7 že kake 4leta pa do sedaj nisem imel niti najmanšega problema z njo pa letim tako velike avione kot jadralne in pa elektro male in hitre se pravi vse kar leti po zraku.
Ja, saj imaš mali miljon ljudi ki jim najcenejši kitajski sistemi služijo nekaj let brez težav. Ampak nekako imam občutek da ima spektrum največ vpoklicev sprejemnikov in komand, težav s kompatibilnostjo, trainer porti in ne vem čem še vse. Tudi sicer nekako največ pritožb leti čez spektrum od znanih firm (graupnerjevega IFSja sploh nihče resno ni jemal menda)...

Čisto verjamem da bo veliki večini tudi spektrum služil brez težav, samo nerodno je če se znajdeš med tistim procentom ali dvema ko se kaj zašuštra...


Glede na prebrano po drugih forumih je DX8 zadnja komanda, ki bi jo izbral za neko hgih-end varjanto. Za stiropor furat je pa 300€ preveč. Noja pa saj kakšnih resnih glajd DX tko ne podpira :^o
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Alex 76 napisal/-a:…
Kako se lotiti nakupa krmilnega dela opreme za RV

Vsak modelar, ki se želi ukvarjati z radijsko vodenimi modeli se prej ali slej sreča z vprašanjem kakšno opremo naj si kupi. Naj na tem mestu poudarim, da je nakup komande, deloma pa to velja tudi za sprejemnike, ena najtrajnejših, finančno gledano pomembnih ter ne nazadnje izredno pomembnih investicij.

Če se komanda uporablja z dolžno skrbnostjo, potem je za njeno dolgoletno uporabo potrebno zgolj občasno vzdrževanje, morda občasna zamenjava kakega izrabljenega dela. Pri resnih uporabnikih je razlog za zamenjavo običajno zgolj potreba po povečevanju zmogljivosti, predvsem števila kanalov, ki jih je mogoče upravljati, nekoliko redkeje predstavlja težavo neprimerna programska oprema, saj je slednjo v večini primerov mogoče nadgraditi.

Vsak kupec si mora pred nakupom odgovoriti na nekaj vprašanj.

1. Kaj želi z takšno napravo upravljati?
Tu gre predvsem za tip modelov; če gre za modele vozil, potem je najprimernejši nakup tovrstne komande, letalske komande programsko ter delno tudi mehansko po večini podpirajo vodenje modelov jadralnih letal, motornih letal ter helikopterjev.

2. Kako kompleksen bo model, ki ga bomo upravljali?
Komanda mora zagotavljati vsaj toliko prostih kanalov, kolikor jih ima model, ki se ga bo z njo upravljalo. Pri nakupu se je vedno potrebno zavedati, da je z najkompleksnejšo napravo mogoče upravljati cenen model, z ceneno komando pa niti ni mogoče niti nebi bilo varno upravljati večji, težji ter kompleksnejši model. Glede na zgoraj omenjeno trajnost takšne investicije, je vsekakor priporočljivo, če je kanalov kar čim več, prav tako pa naj komanda omogoča čim večjo prilagodljivost našim potrebam s pomočjo različnih možnosti programiranja mešalnikov, ipd. Žal je tako, da bo popoln začetnik sicer potreboval nekoliko več časa, da se poglobi v navodila nekoliko kompleksnejših komand, bo pa nagrajen s tem, da mu komande pač ne bo potrebno zamenjevati z vsakim modelom.

3. Koliko denarja smo pripravljeni nameniti temu delu nakupa?
Vedno pomembno in aktualno vprašanje, je pa potrebno omeniti, da naj nebi bilo najpomembnejše. V primeru, da se nekdo na začetku odloči nakupiti nekaj kompletov, ki že vsebujejo najosnovnejše komande ter sprejemnike, se kaj rado pripeti, da cena zanje skorajda doseže ceno kakovostnejših osnovnih komand, žal pa uporabniku v tem primeru še vedno nima spodobne komande, le nekaj bolj ali manj neuporabnih naprav. Morda z nekoliko večjim finančnim vložkom pa bi ob smotrnem nakupovanju imel lahko celo eno zelo primerno, tako za začetek kot tudi nekoliko kasneje. Nakup naprav vrednih 1000 EVR in več je primeren za izkušene uporabnike, ki vedo zakaj se za takšno napravo odločajo in zanjo pripravljeni plačati toliko denarja.

4. Kaj je najpomembneje pri izbranem sistemu?
Osnovni namen komande in sprejemnika je prenašati ukaze uporabnika iz komande v sprejemnik. Še tako kakovostno narejena mehanika, napredna programska elektronika, ugodna cena in podobno ne odtehta zanesljivosti delovanja. Slednje mora biti osnovno vodilo, brez nadaljnje diskusije. Modeli so dejansko projektili, ki so lahko, nekateri bolj, drugi manj, potencialno nevarni in že samo uničenje modela zaradi problemov z opremo je neprijetno, če pri tem pride do materialne škode tudi na okolici ali celo osebnih poškodb, toliko bolj.

5. Kaj pa cena sprejemnikov?
Nakup večjega števila kakovostnih sprejemnikov lahko kaj hitro doseže ali celo preseže vrednost komande, zato se postavlja resno vprašanje ali ni morda bolje izbrati cenejši sistem pri katerem nakup večjega števila sprejemnikov ne bo predstavljal tako velikega finančnega bremena. To je morda do neke mere spremljava rešitev za najcenejše in enostavne modela narejene iz penastih materialov, čeprav se sam skorajda bolj nagibam k možnosti, da se sprejemnik zgolj prestavi, kar ob primernem načinu označevanja sploh ni tako velika težava, uživamo pa ugodnosti dražjega sistema.
Še ena možnost je uporaba naprednejše komande ter zgolj uporaba drugačnega oddajnika in posledično tudi drugačnih, predvsem pa cenejših sprejemnikov v enostavnejših modelih. Možnost, ki se lahko izkaže za zelo uporabno v primeru, ko je uporabnik na svojo komando navajen, je programsko napredna, pri tem pa ima večje število poceni modelov.

6. Katero znamko in model izbrati?
Konkretnega odgovora ni mogoče podati, vsaj ne s konkretno utemeljitvijo, bom pa poizkusil problem razčleniti na posamezne elemente.
Ohišje
Samo ohišje je verjetno mogoče oceniti še najbolj objektivno. To naj bo izdelano kar čimbolj čvrsto, saj ni ravno prijetno, če se med uporabo to zvija in škriplje. Ergonoomija naj bo takšna, da lepo sede v roke in uporabniku omogoča prijeten občutek pod rokami in prsti, saj to omogoča sproščeno držanje ter posledično večjo natančnost pri upravljanju modela. Ročici, drsniki ter stikala naj tečejo enakomerno brez nepotrebnega zatikanja, stikala naj se jasno odklonijo v svojo skrajno oz. vmesno pozicijo. Njihova razporeditev naj bo narejena na način, ki omogoča enostavno dosegljivost med uporabo komande. Za ta del je najenostavneje oditi v trgovino in napravo nekoliko pretipati.
Programski del
Vsaka računalniško podprta komanda na začetku s svojimi nastavitvami novemu uporabniku deluje docela tuje. Ko se ta poglobi v branje navodil in osvoji koncept njenega programiranja, pa kaj hitro pridemo v situacijo, da nam je koncept tistega izdelovalca, ki ga bolje poznamo in uporabljamo, nekoliko bližje in druge z njim nekako primerjamo. Seveda žal v tem primeru postanemo do določene mere subjektivni. Vsekakor naj komanda omogoča čim večje število različnih mešalnikov ter dodeljevanje stikal posameznim funkcijam. Shema programiranja naj bo narejena na način, ki omogoča čimbolj intunuitivno programiranje s čim manjšim številom operacij, ki jih je potrebno pri tem narediti.
Pred nakupom je tako najenostavneje pogledati navodila in ob nekaj osnovnega znanja, kaj naj določena funkcija naredi, bo kaj hitro jasno katera od programskih logik nam najbolj odgovarja.
Varnost sistema
To vprašanje smo si sicer že ogledali, na tem mestu pa se bomo posvetili samemu ugotavljanju tega elementa.
Praktično vsak izdelek na trgu v idealnih pogojih deluje zadovoljivo, če ne že kar zelo dobro. Žal je tako, da idealnih pogojev v vsakdanjem življenju večinoma ni mogoče doseči in ravno v tem delu so nekoliko dražji sistemi v prednosti. Kako velika je ta prednost se večinoma ugotavlja na podlagi izkušenj oz. pritožb širše javnosti in tu nastane osnovni problem. Dražji sistemi večinoma končajo v rokah izkušenejših modelarjev, ki nekoliko bolje berejo ter upoštevajo navodila proizvajalcev, z opremo pa ravnajo z dolžno skrbnostjo. Na drugi strani cenejši sistemi pa mnogokrat končajo v rokah čistih začetnikov, ki znanja nimajo, marsikdaj pa niti ne volje, da bi se poglobili v navodila in tako je marsikatera nesreča ali odpoved sistema posledica ravnanja uporabnika in ne toliko sistema samega. Tu mislim predvsem na nepravilnosti pri vgradnji, napajanju, grobem rokovanju z opremo, občasno tudi fizičnih posegov v elektroniko, ne nazadnje tudi nezadostnega znanja upravljanja modela, kar se kaj rado pripiše ne delujoči opremi. Slednja lastnost je marsikdaj prisotna tudi pri nekoliko izkušenejših modelarjih, ki si pač ne želijo priznati, da so nekaj tisoč evrov vreden model uničili zaradi lastne napake in ne opreme.
Žal v celoti zanesljive opreme za radijsko vodenje ne bo nikoli, so se pa nekateri sistemi le izkazali za zelo robustne.
Vsekakor velja priporočilo, da se v vseh primerih drži priporočil proizvajalcev opreme, pred uporabo pa izvede ustrezne varnostne preglede in postopke.

7. Podpora in vzdrževanje
Kot je bilo že omenjeno je to ena večjih in trajnejših investicij. Iz tega naslova je pomembno, da je zagotovljena tako tehnična podpora za komando, ki jo lahko jo zagotavlja trgovina ali izdelovalec, še bolje oba, kot tudi vzdrževanje. Slednje je lahko posledica nesreč, pri izdatni uporabi pa tudi obrabe. Tako so pri komanda najbolj na udaru ravno potenciometri predvsem obeh krmilnih ročic. Uporaba komande, ki ne deluje brezhibno je za uporabnika neprijetna, lahko po postane tudi draga v primeru poškodbe ali uničenja modela ali celo osebne poškodbe.
Vsekakor je dobro, če so komandi priložena podrobna navodila za uporabo, še toliko bolje, če so kakovostno prevedena tudi v materin jezik.

8. Kje kupiti in kako hitro?
Če je za nakup neznanih proizvajalcev do neke mere še sprejemljivo le to kupovati v bolj eksotičnih krajih je nakup dražjih komand vsekakor bolje opraviti v domovini ali vsaj bližje njej. Razlog za to tiči v potrebni podpori, ne nazadnje tudi v zaradi pravnega varstva, ki ga potrošniki uživamo v okviru domačega pravnega sistema. Uveljavljanje slednjega izven okvirov domovine je lahko sila težko, drago ali celo nemogoče.
Glede na že omenjeno dolgotrajnost tovrstne investicije si je pred nakupom pametno vzeti nekaj več časa za premislek, saj nekaj dni, tednov ali celo mesecev pač ne bo spremenilo ničesar, če pa gre zgolj za muho enodnevnico pa je vsako resnejše vlaganje denarja v modelarstvo skrajno zgrešena investicija, saj ne bo prinesla pričakovanega zadovoljstva, kvečjemu razočaranje.

Povzetek
Za začetnika, ki ne ve ali je zanimanje za modelarstvo muha enodnevnica, je nakup cenejše naprave sprejemljiv, vsekakor pa naj bi bila računalniško podrta. V primeru, da bo zanimanje za modelarstvo le nekoliko dolgotrajnejše, je takšno komando mogoče uporabljati kar nekaj časa, saj ima zadostno podporo tudi za nekoliko kompleksnejše modele, v primeru hitre prodaje pa izguba vrednosti ne bo katastrofalna.
Če finančne zmožnosti dopuščajo in je jasno, da modelarstvo ni muha enodnevnica pa je vsekakor primerno kupiti sistem srednjega razreda priznanih znamk, ki uporabniku zagotavlja, da zelo dolgo ne bo potrebe ponovno razmišljati o nakupu nove komande, prav tako pa si s takšnim nakupom sistemsko poenoti kasnejše nakupe.
Nakup rabljene komande cenejšega razreda ni posebej priporočljiv, če ni znano kako je z komando prejšnji lastnik ravnal, nakup komand srednjega razreda iz druge roke pa je že primernejši, saj je velika verjetnost, da je bila dosedanja uporaba prizanesljiva do tehnike. Nakup rabljenih komand višjega razreda je prav tako sprejemljiv, je pa možnost, da bo komanda v zelo dobrem stanju ali pa po zaradi izdatne uporabe potreben remont nekaterih elementov, kar pa v tem razredu ni večji problem.
Naj posebej poudarim, da bo večina sistemov in naprav, ki se jih bo uporabljalo skladno z navodili in priporočili izdelovalcev delovalo vsaj zadovoljivo, neupoštevanje tega pa kaj hitro privede do pomanjkljivega delovanja tudi pri najdražjih in statistično gledano najboljših sistemih.
…

Zgornji sestavek sem spisal pred časom in bi znal biti kakemu bralcu celo zanimiv. K njegovemu zapisu me je spodbudil zanimiv pripetljaj, ko sem opazoval mladega modelarja, ki je imel več komand, nobena od njih pa ni bila vredna imena modelarska komanda. Povedal mi je, da jih ima doma še nekaj vendar mu nobena ne deluje zadovoljivo. Že sam pogled na njegove modele, vgrajeno elektro-mehaniko v njih ter ne nazadnje na njegovo splošno urejenost in postopke, mi je jasno pokazal, da bi s takšnim pristopom najverjetneje še isti dan odpovedala tudi moja oprema, čeprav meni že vrsto let brezhibno služi. Ko sem mu v pogovoru povedal, da sam v principu za letalstvo uporabljam zgolj eno komando (ostale so postale nekakšna rezerva), me je »podučil«, da sem najverjetneje začetnik, saj da jih ima sam kar nekaj. Ob bolj preudarnem nakupu bi imel tudi on lahko eno delujočo in primerno, najverjetneje pa bi zapravil celo nekaj manj denarja, kot ga je sedaj. V modelarstvu izrazito potrošniški pristop ni najprimernejši, veliko bolje je nakupovanje in uporaba s preudarkom, pri uporabi pa je potrebno tudi zadosti znanja in doslednosti ali, če želite sistematizma.

Morda zgolj še moje subjektivno mnenje. Sam trenutno uporabljam dve ne ravno najcenejši Futabi in z obema sem zadovoljen tako, kot sem bil prej zadovoljen z Multipleksi. K zamenjavi me je prepričal sistem FASST, ki se je izkazal za zelo robustnega. Za konkretno primerjavo komand in sistemov bi se bilo tega potrebno lotiti izrazito sistematično, zato je potrebno mojo mnenje razumeti, kot zgolj le to. Naj napišem še eno misel. Tudi kaka cenejša Futaba, ki sem jo imel v rokah me je bolj kot ne razočarala že v elementu samega ohišja, zato nebi mogel trditi, da sem kakorkoli emocionalno vezan na določenega proizvajalca, lahko pa z gotovostjo zapišem, da mi trenutni sistem deluje 100 % zanesljivo, torej sem cilj dosegel.


LP
Alex
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Alex 76 napisal/-a: Zgornji sestavek sem spisal pred časom in bi znal biti kakemu bralcu celo zanimiv. K njegovemu zapisu me je spodbudil zanimiv pripetljaj, ko sem opazoval mladega modelarja, ki je imel več komand, nobena od njih pa ni bila vredna imena modelarska komanda. Povedal mi je, da jih ima doma še nekaj vendar mu nobena ne deluje zadovoljivo. Že sam pogled na njegove modele, vgrajeno elektro-mehaniko v njih ter ne nazadnje na njegovo splošno urejenost in postopke, mi je jasno pokazal, da bi s takšnim pristopom najverjetneje še isti dan odpovedala tudi moja oprema, čeprav meni že vrsto let brezhibno služi. Ko sem mu v pogovoru povedal, da sam v principu za letalstvo uporabljam zgolj eno komando (ostale so postale nekakšna rezerva), me je »podučil«, da sem najverjetneje začetnik, saj da jih ima sam kar nekaj. Ob bolj preudarnem nakupu bi imel tudi on lahko eno delujočo in primerno, najverjetneje pa bi zapravil celo nekaj manj denarja, kot ga je sedaj. V modelarstvu izrazito potrošniški pristop ni najprimernejši, veliko bolje je nakupovanje in uporaba s preudarkom, pri uporabi pa je potrebno tudi zadosti znanja in doslednosti ali, če želite sistematizma.

Morda zgolj še moje subjektivno mnenje. Sam trenutno uporabljam dve ne ravno najcenejši Futabi in z obema sem zadovoljen tako, kot sem bil prej zadovoljen z Multipleksi. K zamenjavi me je prepričal sistem FASST, ki se je izkazal za zelo robustnega. Za konkretno primerjavo komand in sistemov bi se bilo tega potrebno lotiti izrazito sistematično, zato je potrebno mojo mnenje razumeti, kot zgolj le to. Naj napišem še eno misel. Tudi kaka cenejša Futaba, ki sem jo imel v rokah me je bolj kot ne razočarala že v elementu samega ohišja, zato nebi mogel trditi, da sem kakorkoli emocionalno vezan na določenega proizvajalca, lahko pa z gotovostjo zapišem, da mi trenutni sistem deluje 100 % zanesljivo, torej sem cilj dosegel.


LP
Alex
=D> =D> =D>
meda
Razpravljalec
Prispevkov: 104
Pridružen: 04 Feb 2006, 18:00
Kraj: Ižakovci

Odgovor Napisal/-a meda »

Zdravo!
Moji začetki z modelarstvom segajo dobrih 7 ali 8 let nazaj. Takrat sem kupil svojo prvo komando futabo FF7 35MHz. Ko sem pričel leteti f3j in f3k ta komanda več ni bila dovolj. Kupil sem MC 22s 35MHz. S to komando sem letel leto in pol. Kar na enkrat pa je zmanjkalo faz letenja (4 faze niso bile dovolj). Grem v trgovino in si kupim MX 24s. Izkazalo se je, da je ta nakup bil prehiter in da bi bilo boljše kupit futaba T 12FG. Ker komanda ni bila 2,4GHz sem nabavil futabo T14MZ z FASST sistemom. Takrat sem komaj videl kaj je upravljanje letela. Brez ene same motnje, hiter odziv, skratka nemorem da je nebi pohvalil. Osem mesecev po nakupu se mi je pokvarila (ni se hotela prižgati). V tem času, ko sem urejal zadeve glede popravila sem kupil jetija. Zelo dober sistem, ki omogoča telemetrijo. To telemetrijo sem uporabil enkrat. Od takrat naprej letim brez telemetrije, ker je to brez vezna šara ( vsaj meni se tako zdi). Zakaj sem napisal na tako dolgo. Strmi k nakupu čim boljše komande. Nikoli ti nebo žal tistih več evrov, ki si jih dal zraven. Moj predlog je futaba. Če bi rad telemetrijo počakaj do oktobra, ker je takrat napovedan prihod za telemetrijo pri futabi. Dol iz futabe več nikoli. 3,5 meterskega xplorerja sem vozil do meje vidljivosti in je delala brez kakršnih koli naporov. Odločitev je pa seveda tvoja.

lp Metod
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a gusar »

Strinjam z ugotovitvijo da je bolje kakšen € več ko se odločaš o nakupu, predvsem pa razčistiti kaj sploh hočeš. Na začetku sem uporabljal Robbe več ali manj takrat še ni bilo neke izbire, pa tudi sama nabava je bila za tiste čase kar zajeten finačni podvig, saj je bilo potrebno vse nabavit v tujini in še pripeljat po možnosti brez plačila dajatev :roll:
Približno pred kakšnimi 25 leti sem prešel v celoti na Multiplex, trenutno imam v uporabi Evo Royal in Cocpita SX.M link in pa cenenega za depron še Turnigiya 9X(predvsem zaradi cene) V vseh letih nisem imel niti enega tehničnega problema z omenjeno znamko....to so moje izkušnje :D
MKM
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Odgovor Napisal/-a kos »

Alese3k

poglej se "vroci" Hott od Graupnerja, ki ze v sami osnovi nudi marsikaj, sprejemniki pa so med cenejsimi.
Uporabniški avatar
Alese3k
Razpravljalec
Prispevkov: 85
Pridružen: 13 Jul 2010, 18:59
Kraj: Verd (VRHNIKA)

Odgovor Napisal/-a Alese3k »

Joo, tok težke odločitve pa še ne #-o :roll:
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Naprava

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Za tvojih naslednjih nekaj let, puna kapa tole:

http://www.modelarstvo-stopar.si/produc ... oduct=2416

http://www.multiplex-rc.de/produkte/kat ... 644b7d2630

Mala, lahka, priročna, telemetrija, prava cena, suport bomba, pa ne govorit, da je 7 kanalov malo :D

Še rabiš več? Mislim, da ne...
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
Uporabniški avatar
Alese3k
Razpravljalec
Prispevkov: 85
Pridružen: 13 Jul 2010, 18:59
Kraj: Verd (VRHNIKA)

Odgovor Napisal/-a Alese3k »

Bom kr dx8 pr Mibotu uzeu!!
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

Kaj zna aurora nardit. To ni več hec kadar maš 2 al pa 3k€ v luftu.
http://vimeo.com/22133625
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 868
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

komande

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

OK

Kaj pa Jr (Spektrum je cenejši off shoote)
na drugih forumih berem super ocene x9503... ali x11...

gh
bm
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 08 Avg 2011, 10:02
Kraj: KOPER

Odgovor Napisal/-a bm »

:D Lep pozdrav: Dejmo se zahvalit spektrumu ,da je upeljal 2.4 GHz tehnologijo v letalsko modelarstvo. :P
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

bm napisal/-a::D Lep pozdrav: Dejmo se zahvalit spektrumu ,da je upeljal 2.4 GHz tehnologijo v letalsko modelarstvo. :P
Pa kinder jajc oblike...
kockpit SX je več kot odlična izbira za začetnika.
novic
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 29 Jun 2009, 15:22
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a novic »

Točno tako. Pa navodila od Multiplexa so odlična.
Odgovori

Vrni se na RV naprave