začetno trzanje multiplexovih servo motorčkov

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Odgovori
Zizy
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 17 Jan 2011, 20:59
Kraj: KOČEVJE

začetno trzanje multiplexovih servo motorčkov

Odgovor Napisal/-a Zizy »

Pozdrav vsem skupaj!
Mam vprašanje glede šterih novih tiny-s servotov in NOVE 10CG futabe
Vse skupaj nabavljeno v Schweighofer in nemore enkrat da bi vse delalo tako kot treba.Kajti ko zvežem servote s sprejemnikom vklopim postajo nato še sprejemnik začnejo čisto vsi servoti trzat in se premikati po svoje dokler jim ne dam komande za premik in potem je vse v najlepšem redu,kot da ni bilo nič.Te servoti so se mi zdeli dobri ki sem jih imel že prej v 1.5kg spitfiretu in so delali odlično z postajo T6ex futaba,katero sm pa že dvakrat dal na servis zaradi odpovedi signala in posledično stromglavljenjem modela.Zato sm se odloču da kupim malo dražjo postajo da bo valda vse uredu.futabini servoti delajo pa čist normalno in mi je žal da nisem kupil še futabinih servotov
Hvala vsem!
Vedno je bolje, če si spodaj in si želiš, da bi bil zgoraj, kot pa da si zgoraj in si želiš, da bi bil spodaj.
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Reklamirat čimprej. Čeprau sem mel sam za avtke že 2 futabe pa za letalo poznam veliko ljudi ki jo ma pa ni blo nič kdaj tako slabega slišat.


Si probal še na kaki drugi postaji davidiš ali so servi mogoče ?


Čeprau pač lahko je kriva tudi futaba noben ni nezmotljiv.
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Zizy
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 17 Jan 2011, 20:59
Kraj: KOČEVJE

Odgovor Napisal/-a Zizy »

ja vsekakor bom ob prvi priliki nesel nazaj da mi svetuje kaj naj naredim.
No,tukej bom pa vesel vsakega nasveta kaj naredi če bom te servote nesel h kolegu in bojo delali dobr a pri meni pa res nazačetku neprestano se premikajo levo in desno.Ko pa prklopim vse druge servote ko jih imam doma 4-5vrst proizvajalcov pa vsi delajo super
Vedno je bolje, če si spodaj in si želiš, da bi bil zgoraj, kot pa da si zgoraj in si želiš, da bi bil spodaj.
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Potem če ti ostali servi na isti postaji delujejo je zgleda najbrž kej z servi.

najbolše probat serve še na drugem sprejemniku in oddajniku.
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a gusar »

Imaš možnost na postaji izbirat tip servomotorjev, jaz na Mpx Royal Evo lahko izberem tip servomotrja, posebaj to velja za mpx servo motorje mislim da je to problem!

lp
MKM
Zizy
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 17 Jan 2011, 20:59
Kraj: KOČEVJE

Odgovor Napisal/-a Zizy »

Za enkrat nevem če ima futaba 10CG funkcijo izbiranja proizvajalcev servo motorjev,bi pa prosil če bilo lahko od koga ki ima ta oddajnik dobil informacijo da ima ta naprava funkcijo spreminjanja proizvajalcev servo motorjev.
Hvala
Vedno je bolje, če si spodaj in si želiš, da bi bil zgoraj, kot pa da si zgoraj in si želiš, da bi bil spodaj.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Servomehanizmi se krmilijo s pomočjo PWM signala - Pulse Width Modulation (modulacija širine pulza) V uporabi sta dva standarda, UNI (1,5 ms +/- 0,5 ms), ki je nekakšen univerzalen standard, Multiplex pa uporablja tako imenovanega MPX (1.6 ms +/- 0,55 ms). Komande proizvajalca Multiplex imajo možnost oddajana različnega signala. Futaba, model 10C te možnosti nima. Tako s komando kot tudi servomehanizmi ni nič narobe, so pa sistemsko nezdružljivi.

LP
Alex
Uporabniški avatar
yamatuma
Freak
Prispevkov: 522
Pridružen: 29 Jan 2008, 09:09
Kraj: Zgornja Kungota

Odgovor Napisal/-a yamatuma »

Sam imam Futabo 10CG. Nisi napisal kateri sprejemnik imaš. Če imaš 8 ali 14 kanalni sprejemnik, imaš na sprejemniku možnost nastavljati katere servote imaš, digitalne ali analogne. Futaba priporoča, če imaš zadevo nastavljeno na digitalni prenos signala na servote, da uporabiš samo Futabine digitalne servote, pa vendar iz lastnih izkušenj vem, da tudi Hitecovi servoti na digitalni sistem delujejo brezhibno. Torej, preveri na sprejemniku katero funkcijo imaš nastavljeno (kaj je kaj imaš opisano v navodilih za sprejemnik, pa tudi kako izvedeš preklop med obema sistemoma), nastavi na analogni prenos, potem pa bi tudi Multiplexovi servoti morali delati. Če pa imaš sprejemnik brez možnosti digitalnega prenosa (do 7 kanalov) in imaš težave, pa je edina možnost da pač ne priklopiš teh servotov. Multiplex je pač znan, da ima včasih svoje "muhe".

LP, Dejan
Zizy
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 17 Jan 2011, 20:59
Kraj: KOČEVJE

Odgovor Napisal/-a Zizy »

Najprej hvala lepa za odgovore!
Sprejemnik imam 8 kanalni R6008HS in na njemu piše"digital servo only for HS mode"na tipki za link piše zdraven "mode".Ali s tem ko je sprejemnik že sparjen pritisnem tipko in izbiram med analognimi in digitalnimi servoti ali kako drugače?
Vedno je bolje, če si spodaj in si želiš, da bi bil zgoraj, kot pa da si zgoraj in si želiš, da bi bil spodaj.
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Tudi to dobro preveri kot je napisal yamatuma

Ker sem tudi jaz v začetkih avto modelarstva delal napake in mel na futabi nastavljen digitalne signale in so se začeli servi kar kurit. Tako da nastavi na analogno.
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Omenjeni sprejemnik ima dva načina delovanja. »Normal Mode« je namenjen običajnim servomehanizmom in drugi RV opremi, hitrost vzorčenja pa je 14 ms. »High Speed Mode« je nastavitev, ki ima vpliv le na kanalne 1-6 (kanala 7 - 8 še vedno delujeta enako, kot pri »Normal Mode«) in naj bi se ga uporabljalo zgolj v povezavi z digitalnimi servomehanizmi ter večino druge RV opreme, kot na primer giroskopi in elektronski krmilniki obratov, saj je hitrost vzorčenja še enkrat višja, torej zgolj 7 ms.

Glede na to, da je v prvem prispevku napisano, da gre za novo napravo, nisem čutil potrebe posebej omenjati te nastavitve, saj je serijsko izbrana nastavitev sprejemnika »Normal Mode«.
Kakšna je nastavitev je trenutno izbrana, se preveri tako, da se vklopi sprejemnik in prvo sekundo po vklopu LED indikator utripa RDEČE, če je izbran »Normal Mode« ali RDEČE in ZELENO (ORANŽNO), če je izbran High Speed Mode«.

Kako spremeniti med enim in drugim izbranim načinom se lepo vidi na tem posnetku.

Kot sem zapisal že v svojem prejšnjem prispevku se načina krmiljenja UNI in MPX nekoliko razlikujeta. Uporaba nezdružljive komande s servomehanizmi, ki uporabljajo MPX modulacijo PWM signala, bo imelo za posledico najmanj težave z določitvijo nevtralnega položaja servomehanizma, v nekaterih primerih se pojavlja tudi trzanje, ni pa nujno.

LP
Alex

P.S.
Morda zgolj dodatna misel. Običajno je pri sevomehanizmih hitrost vzorčenja 50 Hz oz. 20 ms. Pri Futabi je počasnejše vzorčenje 14 ms, kar pomeni 71 Hz. Običajno navadni servomehanizmi nimajo težav s frekvencami vzorčenja do 70 Hz. Višje frekvence lahko nekaterim predstavljajo resne probleme. To velja še posebej za frekvence nad 120 Hz, saj je med posameznimi informacijami potrebnih vsaj 6 ms. Proizvajalci so v želji po povečevanju frekvence poleg običajnih 1520 µs servomehanizmov uvedli tudi takšne s krajšimi krmilnimi impulzi, tipično 760 µs. ki lahko uporabljajo večjo frekvenco, tja do 333 Hz z zadostnim premorom. Uporaba višjih frekvenc sicer poveča odzivnost , vendar se močno poveča tudi poraba ter gretje servomehanizma, vendar se z diskusijo nekoliko odmikam od bistva.

Glede na to, da Futabin sistem deluje s frekvenco vzorčenja 71 Hz, lahko že to za servomehanizme predstavlja problem, ob uporabi načina »High Speed Mode« pa še toliko bolj, saj ta znaša 143 Hz. Morda bi kazalo servomehanizme preizkusiti še pri različnih napetostih (4.8 V).
Zizy
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 17 Jan 2011, 20:59
Kraj: KOČEVJE

Odgovor Napisal/-a Zizy »

Alex hvala za tak tehnični odgovor!
Sem spremenil sprejemnik na "high mode"pa ni bilo nobene razlike,ko pa pač vklopim sprejemnik mi začenjo servoti trzati.No kot si dodal še nazadnje naj spremenim napetost sem storil še to in sprejemnik priklopil na 6V in evo ga dela tko kot treba.Zdaj imam pa spet problem ker je to elektro jadravc in imam v njemu krmilnik za motor,ki napaja ta sprejemnik z 4.8V.Ali je možnost da dobim krmilnik,ki ima na izhodu napetost 6V,ali bom pač zamenjal servo motorčke,ker drugega mi nepreostane.
Vedno je bolje, če si spodaj in si želiš, da bi bil zgoraj, kot pa da si zgoraj in si želiš, da bi bil spodaj.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Večina sprejemnikov, posledično tudi ostale opreme za RV, je zasnovana tako, da deluje z NiXX akumulatorji s 4 ali 5 celicami. Njihova nominalna napetost je 4,8 oziroma 6,0 V, dejansko pa je delavna napetost nekako med 3,8 V in 7,3 V. Nekatere novejše naprave so zasnovane tudi za delovanje na višjih napetostih in tako omogočajo neposreden priklop LiPo akumulatorjev zasnove 2S, kar pomeni nominalno napetost 7,4 V, dejansko delavno napetost pa do 8,4 V.

Možnih rešitev je več. Kot je razvidno iz vprašanja je ena možnosti zamenjava elektronskega krmilnika obratov s takim, ki ima nekoliko višjo napetost na izhodu BEC-a saj je le ta pri različnih proizvajalcih oz. modelih različna, pri večini pa je le ta med 5,0 in 6,0 V. Ena od možnosti bi morda bila uporaba UBEC-a, recimo kaj podobnega temu, bi bilo pa pri tem potrebno odklopiti izhod BEC-a v trenutnem krmilniku obratov (prekiniti rdečo žilo kabla, ki povezuje krmilnik obratov ter sprejemnik). Ena od opcij je tudi uporaba ločenega napajanja sprejemnika s posebnim sprejemniškim akumulatorskim paketom s 5 členi. S stališča zagotavljanja varnosti modela, še posebej če gre za nekoliko večji model in teža ni odločilnega pomena, to ni slaba odločitev. Vsekakor bi bilo potrebno pred morebitnim nakupom preveriti kakšna je napetostna meja, ko pričnejo servomehanizmi drgetati, saj, če bi do tega prišlo med samim letenjem, bi to znalo biti sila neprijetno. Če varnostna meja ni zadostna, je nedvomno ceneje zamenjati teh nekaj problematičnih servomehanizmov, kot tvegati morebitno strmoglavljenje modela.

LP
Alex

P.S. V zvezi z opisanimi težavami se mi je porodila še ene misel. Dosedanje generacije sprejemnikov so imele napetost izhodnega signala 3,0 V. Futaba je v želji po vse večjih hitrostih eksperimentirala (z gotovostjo pri sprejemniku R6014FS, lahko tudi drugih) zgolj z napetostjo 2,7 V, kar je v določenih primerih nekateri periferni opremi potrjeno predstavljalo težavo in ni delovala pravilno.
Zizy
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 17 Jan 2011, 20:59
Kraj: KOČEVJE

Odgovor Napisal/-a Zizy »

Alex hvala lepa za tvoj trud in izčrpen komentar!
Zdaj imam dosti podatkov da vem kaj narediti in pač sprejel sem dejstvo,da bom zamenjal servo motorje in to je 8 servotov na dveh elektro modelih.In to samo zato ker sem kupil malo bojšo komandno postajo,res ni in ni konca stroškov v tem modelarstvu.Misliv sem,da je vsaj teh 5 ali koliko jih že je svetovnih proizvajalcov komandnih postaj med sabo združljivih,kar se tiče sprejemnikov.

Še enkrat hvala za odgovore!
LP
Vedno je bolje, če si spodaj in si želiš, da bi bil zgoraj, kot pa da si zgoraj in si želiš, da bi bil spodaj.
Androz
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 24 Jul 2011, 09:40

Re: začetno trzanje multiplexovih servo motorčkov

Odgovor Napisal/-a Androz »

Živjo,

Sam imam isti problem,servoti mpx tiny ob priklopu nekaj brenčijo in malo poskakujejo,potem pa ko malo premakneš na komandi se umirijo in delajo normalno naprej. Zdaj me zanima,če si problem rešil,sicer mene to ne moti,samo zanima me če so kasneje lahko težave zaradi tega,to da na začetku premaknem malo komando je tamali problem. Imam pa futabo t6j.

lp
Androz
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 24 Jul 2011, 09:40

Re: začetno trzanje multiplexovih servo motorčkov

Odgovor Napisal/-a Androz »

aha,šele zdaj sem videl da ima moj regler samo 5v/2A bec,verjetno zaradi tega,bom probal na še enem reglerju ki ima 6v bec...
Zizy
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 17 Jan 2011, 20:59
Kraj: KOČEVJE

Re: začetno trzanje multiplexovih servo motorčkov

Odgovor Napisal/-a Zizy »

Zdravo!
Jst sm meu problem sledeč;:to se mi je dogajalo samo pri R6008 HS sprejemniku in če je bil priklopljen na 4.8V.Pri 6V niso trzali čisto nič.S tem morem povedat da sem prekljapljal za digitalne in analogne servote.Od kar je šel ta sprejemnik po gobe(leži nekje sredi šume z izistarom vred),ga nisem več kupil ker je drag in zdaj uprobljam samo še R617FS in z njimi nimam nobenih trzanj več.In ti sprejemniki mi odlično delujejo z Futaba T6EX in Futaba10CG.
Vedno je bolje, če si spodaj in si želiš, da bi bil zgoraj, kot pa da si zgoraj in si želiš, da bi bil spodaj.
Odgovori

Vrni se na RV naprave