2.4Ghz RV naprave

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Uporabniški avatar
kokynator
Tekmovalec
Prispevkov: 329
Pridružen: 13 Dec 2009, 17:03
Kraj: Zemlja

2.4Ghz RV naprave

Odgovor Napisal/-a kokynator »

Zdravo!
Sem že preiskal forum, uporabil iskanje pa še vedno ne najdem željene informacije.
Imam 2.4Ghz rv napravo, uporabljam pa jo za letalo. Zanima me kako delujejo frekvence na tem pasu? Kako vem katero frekvenco imam oz. kateri kanal? Pri 27Mhz vem kateri kanal imam ker lepo piše na kvarcu, tukaj pa ni podatka. Sklepam da zadeve v tem frekvenčnem pasu drugače delujejo. Ali lahko koga motim oz. kdo mene (s tem mislim drugega modelarja), če uporabljava enake/različne 2.4Ghz oddajnike?

Dovolj bo že tudi link do ustrezne teme ;) če sem jo kje spregledal.

Hvala
LP
www.rcmap.info - modelarski zemljevid z lokacijami po celem svetu - tudi za Android
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Ubistvu 2,4ghz nekako skače po različnih kanalih zato pri teh komandah ni motenj oz. se ni treba ment za kanale.
Uporabniški avatar
kokynator
Tekmovalec
Prispevkov: 329
Pridružen: 13 Dec 2009, 17:03
Kraj: Zemlja

Odgovor Napisal/-a kokynator »

8pac napisal/-a:Ubistvu 2,4ghz nekako skače po različnih kanalih zato pri teh komandah ni motenj oz. se ni treba ment za kanale.
Sem upal da je tako! Tnx za info!
www.rcmap.info - modelarski zemljevid z lokacijami po celem svetu - tudi za Android
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

nekje je napisano že o tem. Pa tudi jaz nevem kje :S
Vbistvu je tako... ko komando prižgeš oddaja signal. Nato prižgeš sprejemnik in in sprejme ta signal. Na začetku ko prvič to narediš moraš sprejemnik in komando zbindad (ju sporazomet). nato se povezava vspostavi in je nihče ne more motit. Ta signal je kodiran, in ga razumeta samo oddajnik in sprejemnik....
Lahko bi še kaj več pisal. Upam da sem ti odgovoril na vprašanje. Signal pa nikakor ne skače.. no vsaj meni je tako znano.
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miharix »

Skače, skače. Pri enih napravah stalno, pri drugih samo ob vklopu, dokler ne najde prostega/ih knala/ov.
Zbindaš pa ju zato da je kanal kodiran in hkrati, da se ko pride do vklopa, napravi sploh najdeta.

Dugače pa če koga zanima tehnična razlaga & testiranja, priporočam tole:
http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... sonderheft
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
kokynator
Tekmovalec
Prispevkov: 329
Pridružen: 13 Dec 2009, 17:03
Kraj: Zemlja

Odgovor Napisal/-a kokynator »

Zanimivo ni kaj! Praktično se mi ni treba obremenjevat kaj ima drug modelar. Super ni kaj! :D
www.rcmap.info - modelarski zemljevid z lokacijami po celem svetu - tudi za Android
Uporabniški avatar
rovtar
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Jul 2010, 19:56

Odgovor Napisal/-a rovtar »

lp!

jst sm pa v eni dilemi ;)

študiram da bi prestopil na 2.4ghz območje me pa zanima sledeče

vse do tega da mam 2.4ghz oddajnik in 2.4 ghz sprejemnik to razumem ste zgoraj lepo napisali (tenks)

kaj pa če na model dodam 2.4mhz wirless kamerco bi se signala tepla ??
al bi kot pravite samodejno nastavila kanal

lp!
Bastian
Razpravljalec
Prispevkov: 115
Pridružen: 31 Dec 2009, 11:15
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Bastian »

signala se ne bosta tepla, ker 2.4 ghz tehnologija deluje po principu opisanem zgoraj.
Uporabniški avatar
rovtar
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Jul 2010, 19:56

Odgovor Napisal/-a rovtar »

hvala za odgovor :D

do kolk pa bi se recimo vi izkušeni (sm začetnik) upali spostiti avijončk daleč z 2.4ghz dalincem in 2.4ghz wirless spy camerco da bi še imel domet in sliko
kolk bi blo cca 800m al več

k če maš fpv gre zadeva loh zlo daleč

:P
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

2.4 video in 2.4 komanda baje ne deluje preveč dobro skupaj. Nisem še probal, da bi vedel z lastnih izkušenj.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Bastian napisal/-a:signala se ne bosta tepla, ker 2.4 ghz tehnologija deluje po principu opisanem zgoraj.
Ne vem sigurno ampak ponekod so "jamrali" da se 2,4 kamera vmešava v 2,4 signal. (Zato pa so razvili 5,8 Ghz ).

Je za preverit pa malo prebrat po tujih forumih.

Sam bom raje vzel 5,8 Ghz prenos za kamero.
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Uporabniški avatar
rovtar
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Jul 2010, 19:56

Odgovor Napisal/-a rovtar »

lp!

komu pa je v tem primeru bolje dati prioriteto (višjo frekvenco)

komandi al sliki :o

k je oboje zlo pomembn brez slike so komande brez veze brez komand pa je slika brez veze :) kaj vi pravte?
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miharix »

Daljincu na 2,4Ghz lahko 2,4Ghz kamerca lahko povzroči motnje!

Res, da ima ta sistem je kodiranje ki bi naj to preprečilo ampak, kamerca ima oddajnik na odelu torej tam kje ima komada sprejmenik, in ponavadi web kamerce nimajo kvalitetnega tvorjenja odajnega signala in zato tvorijo šum po celotni širini 2,4Ghz banda. in še za piko na i je kamerčin oddajnik blizu tvojega RC sprejemnika. Sedaj pa dodaj še kanček sreče da se tvoj spjemnik zbinda zelo blizu ali celo točno tam kjer oddaja kamerca ( v primeru da vklopiš RC pred kamerco )...

Za primer kaj mislim z tem, da bi šum kamerce motil ( če pa pravijo da 2,4 naj ne bi imel motenj ). Situacija: Ti poslušaš kaj ti govori kolega na drugi strani sobe(velika razdalja) v slovenščini(kodiranje). Zraven tebe(majhna razdalja) pa sedi italjan(drugo kodiranje), ki govori enako glasno kot tvoj kolega. Vprašanje kako daleč bo lahko šel tvoj kolega da ga boš še razumel(dekodiral kaj ti govori)?

Za FPV definitivno uporabi kamerco na drugem frekvenčnem pasu!
Pazi! Pred nakupom oddajnika in sprejemnika si oglej kateri bandi so v SLO dovoljeni & če ima oddajnik certifikat. ( ne radioamaterjem je izbira zelo omejena! )

//višja frekvenca ne pomeni višje prioritete. Višja frekvenca je večja pasovna širina(večji prenos podatkov) a hkrati domet krajši & višje ko gremo bolj more biti signal usmerjen (0 ne sme biti vmes)
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

miharix napisal/-a:Daljincu na 2,4Ghz lahko 2,4Ghz kamerca lahko povzroči motnje!

Res, da ima ta sistem je kodiranje ki bi naj to preprečilo ampak, kamerca ima oddajnik na odelu torej tam kje ima komada sprejmenik, in ponavadi web kamerce nimajo kvalitetnega tvorjenja odajnega signala in zato tvorijo šum po celotni širini 2,4Ghz banda. in še za piko na i je kamerčin oddajnik blizu tvojega RC sprejemnika. Sedaj pa dodaj še kanček sreče da se tvoj spjemnik zbinda zelo blizu ali celo točno tam kjer oddaja kamerca ( v primeru da vklopiš RC pred kamerco )...

Za primer kaj mislim z tem, da bi šum kamerce motil ( če pa pravijo da 2,4 naj ne bi imel motenj ). Situacija: Ti poslušaš kaj ti govori kolega na drugi strani sobe(velika razdalja) v slovenščini(kodiranje). Zraven tebe(majhna razdalja) pa sedi italjan(drugo kodiranje), ki govori enako glasno kot tvoj kolega. Vprašanje kako daleč bo lahko šel tvoj kolega da ga boš še razumel(dekodiral kaj ti govori)?

Za FPV definitivno uporabi kamerco na drugem frekvenčnem pasu!
Pazi! Pred nakupom oddajnika in sprejemnika si oglej kateri bandi so v SLO dovoljeni & če ima oddajnik certifikat. ( ne radioamaterjem je izbira zelo omejena! )

//višja frekvenca ne pomeni višje prioritete. Višja frekvenca je večja pasovna širina(večji prenos podatkov) a hkrati domet krajši & višje ko gremo bolj more biti signal usmerjen (0 ne sme biti vmes)
Tudi sam se pridružujem zgornjemu mnenju, definitivno zadeva ne bo funkcionirala, ker oddajnik "govori glasneje", kot je moč dohodega signala iz RV. izbri si nek drug pas in glej da bo tak, da ne bo harmonike na 2.4.
Uporabniški avatar
rovtar
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Jul 2010, 19:56

Odgovor Napisal/-a rovtar »

in kaj mi potem predlagate kero frekvenco nej vzamem za komande in kero za kamerco

do sedaj sm mel 35.890 pa sm bil kr zadovoljen

LP!

rabu pa bi čim dalše domete ampak seveda cenovno sprejeljivo
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

rovtar napisal/-a:in kaj mi potem predlagate kero frekvenco nej vzamem za komande in kero za kamerco

do sedaj sm mel 35.890 pa sm bil kr zadovoljen

LP!

rabu pa bi čim dalše domete ampak seveda cenovno sprejeljivo
RV definitivno 2,4 ( ta frekvenca ne potrebuhe dovoljenja za uporabo), za oddajnik pa 14-1,5 GHz (sam imam 1,49 GHz), vendar je uporaba teh frekvenc brez dovoljenja prepovedana. Glede na dejstvo, da je to šibek signal in, da ni lociran na enem fiksnem mestu je zelo malo možnosti, da bi te inšpektor ujelin štrafal. Če bi se hotel profesionalno ukvarjati s tem, moraš pa vložiti prošnjo na ministrstvo za promet oziroma na APEK.
Uporabniški avatar
rovtar
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Jul 2010, 19:56

Odgovor Napisal/-a rovtar »

Camera Specifications:

Imaging sensor: 1/3" CMOS
CMOS total pixels: Pal 628 x 582; NTSC 510 x 492
Horizontal resolution: 380 TV lines
View angle: 62 degrees
Minimum illumination: 1.5 Lux / F1.5
Gain control: automatic
Frequency: ISM 900MHz ~ 1,230MHz
Transmission power: 10mW
Modulation mode: Fm
Consumption current: 80mAh
Operating humidity: 85% RH
Operating temperature: -10C ~ +50C / 14F ~ +122F
Storage temperature: -40C ~â -85C / -40F ~ +185F
Dimensions ( W x L x H ): 66 x 23 x 23 mm
Unobstructed effective range: 100m
Receiver Specifications:

Power Supply: AC-DC adapter: (DC 9~12V 500mA)
Power consumption: Approx.3W
Operation Temperature: -10C~+50C/-40F~+122F
Storage Temperature: -40C~+85C/-40F~+185F
Operation Humidity: 85%RH
Dimension: 140mm x 70mm x 31mm

Package Contents:

1 X Wireless camera
1 X Audio/ Video Receiver
1 X Antenna
1 X Battery clip
1 X audio/video cable (to your TV/VCR)
1 X User manual
2 x Power supply (The power supply will be sent to be compatible to your country)


a to pomeni da je frekvenca te kamere 1,230MHz
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miharix »

Daj prosim original link. Ti podatki se mi zdijo malo čudni.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
rovtar
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Jul 2010, 19:56

Odgovor Napisal/-a rovtar »

Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

rovtar napisal/-a: a to pomeni da je frekvenca te kamere 1,230MHz
Ja sam z "power: 10mW" prav daleč nauš prišel. Vedeti moraš, da se signal pri tej frekvenci ne povija in, da gre samo direkt in ne sme biti na poti nobene ovire, po mojem bi šlo kakih 100m. Za prenos potrebuješ malo večjo širino, če hočeš imeti kolikor toloko real time(brez ne vem kao zahtevnega kodiranja) sliko recimo v MP4 formatu, torej vsaj 4 M/s.

Drugače pa ravno zame pripravlja podjetje TiNet iz Žirov link za model in ko bom dobil na testiranje lahko sporočim kaj več. Problem je v moči, ker potrebuješ zmogljivo baterijo, to je pa za manjše modele že problem zaradi teže. Sporočim, ko bom vedel kaj več.
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miharix »

Preberi si to kratko temo viewtopic.php?t=50351&highlight=fpv, da ne boš imel takih težav pri uvozu kot jaz.
(no ja vsaka slaba stvar ima svoj +. Jaz sem zdaj zaradi tega sveže pečen radioamater :D ). & kot pravi tomazslo iz takega dometa hudo hitro odletiš.

@tomazslo prosim objavi temo o svojem modelu, ko bo končan. Predvidevam prav da bo to prava profi zadeva? =P~
Uporabniški avatar
rovtar
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Jul 2010, 19:56

Odgovor Napisal/-a rovtar »

lP!

kaj pa ta zdi se močna sam nikjer ne najdem na keri frekvenci dela mi loh kdo pove :lol:

http://cgi.ebay.com/Wireless-Mini-CCTV- ... 439a46d555
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Hm, za FPV se mi ne zdi slaba tudi kombinacija 35/40 MhZ za vodenje in 2.4g za kamero, ker je oboje najlažje dostopno. Je pa spet odvisno kje letiš. FM frekvcence so veliko manj občutljive na fizične ovire, tako da če npr letiš prenizko in izgubiš sliko, imaš še vedno komande in da lahko po občutku rešuješ situacijo...


Pri uvozu pazite da bo vse po reglcih, če ne bo panika na carini. Pa z višanjem moči se doseg ne povečuje linearno, tako da si je pametno pomagati z usmerjeno anteno.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
rovtar
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Jul 2010, 19:56

Odgovor Napisal/-a rovtar »

evo sedaj sm najdu solidno zadevo sedaj pa sm zgrožn da piše super long distance pol pa piše domat 50-100m

ja kako pa unim modelom na youtube rata spravt avijončk tud po 500m

kaj pa kakšni ojačevalniki se to da kaj s tem igrt al ne

http://www.intelspy.com/58ghz-wireless-spycam.html
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miharix »

Zakaj ne prebereš tiste kratek teme, ki sem ti jo včeraj prilimal? :-? Če bi prebral bi našel notri link na to stran http://fpvsystems.com

Ne gledat za web kamercami ker njihov namen ni uporaba FPV torej hitro gibanje kamere v prostoru in še celo na velike razdalje.

Maksimalno možno razdaljo dometa ti tvorijo:
- moč oddadjnika -> 2x večja moč = razdalja od 1x moči + ~log(2x večja moč) //možno, da sem pomešal formule definitivno pa precej manj kot 2x razdalja
- tip antene -> npr: usmerjena kot je to tuba, flat(ploščat kvadrat) ima večji domet kot "gumijasta" palčka a problem je, da jo moreš stalno usmerjat v model( ciljat tisto majhno piko v daljavi )
- šum okolice -> npr.: letenje blizu visoko napetostnih vodov je slaba ideja. Vsak El. motorček modela ustvarja šum.
- ovire v bližini -> odboj signala
- naravni pojavi... -> npr.: vpliv sonca

Priporočam ti, da se lotiš radioamaterskega tečaja, ker se ti pol sočasno razjasni precej začetniških vprašanj na temo FPV. ;)

Ja z ojačevalniki se gre igrat samo moreš vedet točno, kaj počneš če ne lahko skuriš vse skupaj.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Odgovori

Vrni se na RV naprave