Vklop lučk z rv napravo na aviončku

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Odgovori
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Vklop lučk z rv napravo na aviončku

Odgovor Napisal/-a leni »

Torej imam sledeč problem ki ne najdem rešitve nanj.

Na aviončku bi rad z RV napravo vklopil lučke ko se mi to zahoče. Imam prost kanal z stikalom. Kako naprej ???

Kogarkoli vprašam mi odgovori, da je to čist simpel da enostavno na prosti kanal priklopiš ledico in si zmagal. A to ni res. Namreč ko priklopil ledico na signal in plus, ledica stalno sveti ne glede na to kaj jaz delam z stikalom. Ko pa priklopim normalen servo pa mi lepo premika iz ene končne pozicje v drugo končno pozicijo kot vklapljam-izkljapljam stikalo.
Torej ali ima kdo izkušnje kako bi lahko naredil da se mi prižge-ugasne lučka.
Za nasvete se že v naprej zahvaljujem.
Uporabniški avatar
JureL
Razpravljalec
Prispevkov: 140
Pridružen: 07 Jun 2006, 18:17
Kraj: Lokovica

lučke

Odgovor Napisal/-a JureL »

Vzameš vezje od kakšnega servo motorja in namesto potenciometra prispajkaš dva enaka upora. Nato vzameš dol motorček in na mestih kjer je bil prispajkan vežeš led diodo.

Po tem postopku sem jaz pred kratkim naredil in deluje! :jumpjump:

LP
Jure
ane...
Uporabniški avatar
plohl
Freak
Prispevkov: 509
Pridružen: 19 Maj 2007, 15:23

Odgovor Napisal/-a plohl »

Pozdravljeni

Moje mnenje je čist enako! Led dioda ti je zato vedno svetila ker ima sprejemnik na teh tveh pinih vedno napajalno napetost, zato pa se uporablja tista druga žička za signal(bela)! Probaj na teh dveh žičkah kjer je priklopljen motorček v servoti zmeriti napetost, tako boš videl kolko V da ven od tega so odvisni upori: vsaka barva led dioda pa ima različno napajanje, modra....rdeča...... in še bi lahko našteval. Za določitev uporov pa imaš ohmov zakon R=U/I, ........lp
Sovražnik tvojega sovražnika je tvoj prijatelj!
Uporabniški avatar
damjane
Razpravljalec
Prispevkov: 140
Pridružen: 23 Okt 2004, 21:24
Kraj: Maribor

Re: Vklop lučk z rv napravo na aviončku

Odgovor Napisal/-a damjane »

leni napisal/-a:Torej imam sledeč problem ki ne najdem rešitve nanj.

Na aviončku bi rad z RV napravo vklopil lučke ko se mi to zahoče. Imam prost kanal z stikalom. Kako naprej ???

Kogarkoli vprašam mi odgovori, da je to čist simpel da enostavno na prosti kanal priklopiš ledico in si zmagal. A to ni res. Namreč ko priklopil ledico na signal in plus, ledica stalno sveti ne glede na to kaj jaz delam z stikalom. Ko pa priklopim normalen servo pa mi lepo premika iz ene končne pozicje v drugo končno pozicijo kot vklapljam-izkljapljam stikalo.
Torej ali ima kdo izkušnje kako bi lahko naredil da se mi prižge-ugasne lučka.
Za nasvete se že v naprej zahvaljujem.
Reciklaža starih servomotorčkov!

Deluje tole:
Če razstaviš kak star (skreširan) servmotorček in ven pobereš elektroniko. Na mestu kjer je bil prikloplen motorček, prispajkaš LED diodo zaporedno z uporom 180-220 Ohmov, z njim omejiš tok skozi diodo da je ne skuriš! na mestu kjer je bil potenciometer pa dva enaka upora 2,5kOhmov. Potenciometer ima 3 žice - na sredinsko prispajkaš oba konca uporov skupaj, na ostali dve žici pa ostali priključek vsakega upora.

Vseeno kako obrneš priključke LED-diode, dobijo pa se (npr. v HTE) dvobarvne LED-diode (rdeča & zelena) z dvema priključkoma. Oddajnik sprogramiraš tako, da je v enem položaju stikala servo kanal enkrat v +100% in enkrat v -100% odklona. Enkrat bo svetila zelena, drugič pa rdeča ledica :lol:

Za kaj takega so dobri najcenejši servoti iz kitajske. Nekateri serveki res niso vredni svojega dnara!

Simpl ko pasul :wink:
LP D.
Uporabniški avatar
pribo
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 15 Apr 2008, 12:57
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a pribo »

Mam vprašanje zate :

Zakaj hočeš met lučke? #-o
http://bux.to/?r=pribo28 Lahko prosim pritisnete na ta link nič vam ne škodi!

V naprej se vam zahvaljujem!!
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

pribo napisal/-a:Mam vprašanje zate :

Zakaj hočeš met lučke? #-o
Zato =D>
Priponke
noÄŤno letenje 014.jpg
noÄŤno letenje 014.jpg (32.61 KiB) Pogledano 3785 krat
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
pribo
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 15 Apr 2008, 12:57
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a pribo »

to je helikopter on ma pa avijon
http://bux.to/?r=pribo28 Lahko prosim pritisnete na ta link nič vam ne škodi!

V naprej se vam zahvaljujem!!
Uporabniški avatar
plohl
Freak
Prispevkov: 509
Pridružen: 19 Maj 2007, 15:23

Odgovor Napisal/-a plohl »

Pozdravljeni

Tako rekoč niso to navadne led diode vsaj večina ne!! vidim da bi ti rad imel nekaj kunkretnega za letalo, kar sklepam po tej sliki, dobiš v naslednjem postu da poiščem,lp
Zadnjič spremenil plohl, dne 10 Nov 2008, 20:58, skupaj popravljeno 1 krat.
Sovražnik tvojega sovražnika je tvoj prijatelj!
Uporabniški avatar
plohl
Freak
Prispevkov: 509
Pridružen: 19 Maj 2007, 15:23

Odgovor Napisal/-a plohl »

eto upam da ti bo kaj pomagalo! :D

KLIK http://www.r2hobbies.com/products.php?cat=127
Sovražnik tvojega sovražnika je tvoj prijatelj!
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Ufff tolkle hiter pa res nisem pričakoval tolko konstruktivnih odgovorov.
NAJLEPŠA HVALA VSEM.

@plohl
Če prebereš prvo objavo še enkrat boš videl da sem napisal da sem probal na signal in plus in ne na plus in minus priklop.

In u bistvu se mi niti ne gre za led diodo ampak za glow tape, to je neonska nalepka če kdo ne ve in ima izredno majhno porabo, je pa enaka zadeva kot glow wire.

@pribo
Lučke, oziroma osvetlitev hočem imete ko tprvo zato k sem en tak čudn človk da sem čist mahnen na ledice in vse take miniaturne svetleče zadeve, sem tud poznan po tem da se pri meni more vse svetit, in ker imam višek kanalov zakaj ne bi izkoristil, eko to je en tak taprav odgovor zakaj.
Kot drugo pa zato ker smo včeraj v nedeljo leteli z kolegom in nikakor nismo mogli nehat, in smo že v mraku letali ko niti aviona nismo več videli, pa sem si rekel da moj se bo pa svetil, ker sedaj pozimi bo hitro mrak, pa da še kako minuto potegnemo veselje.

@
damjane

Odlično, hvala za odgovor, servo motorček ni problem jih je kar nekaj na zalogi polomljenih ;)
Tole bom res poizkusil pa poročam.
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

leni kje si pobrav te glow tape to bi blio fino za dat pri RV komanrah spodaj pod displejček da bi rahlo osvetljevalo. Pač šminka ali pa uporabno če je slabše berljiv zaslon. Ti a ni to trak prepojen s fosfotjem kateri se napovni pri svetlobi potem pa sveti?
Slika
Uporabniški avatar
TommyBoy
Freak
Prispevkov: 460
Pridružen: 06 Mar 2005, 22:45
Kraj: Kranj, Radomlje

Odgovor Napisal/-a TommyBoy »

Še to razbijemo pa gremo, ...
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Ja tistle glow driver sem že naročil samo vprašanje kdaj se ga bo dobilo, ker ga trenutno nimajo.
Drugače pa se za osvetljevanje displeyev dobi A5 format tega in potem odrežeš kolikor ne rabiš in daš za displey ta glow tape pa lahko uporabiš recimo za osvetljevanje armature v avtu ali čolnu. Jaz pa bom to enostavno nalimal na krilo.

Tkole pa zgleda ta GLOW TAPE
robertjur
Profesor
Prispevkov: 1036
Pridružen: 21 Nov 2004, 03:05

Odgovor Napisal/-a robertjur »

Fantje vi sam delite osvetlitve. Priporočam pa po dolgoletnih izkušnjah :D
da letala ne izšarate preveč ker se potem slabše vidi.
Jaz naprimer po čisti temi vozim Funjeta, Mikrojeta in mikroswifta. Od vseh sa najlepše vidi jadralčka ker ima med lučkami največji razmik. Če je na kupu polno lučk pa kmalu vidiš samo še prgišče svetlobe in v kritičnih trenutkih lahko izgubiš občutek za letalo.
Moja letalca so vsa precej hitra (se mi zdi da edini vozim hitra letala po temi) in ko na primer delam razne čiračare moram res v vsakem trenutku vedet kako je reč obrnjena. Ko se zavrti 10x na sekundo se ob nepravilnem reagiranju pri izhodu zlahka kovitira do tal. :o (preizkušeno)
Tudi kakim zelo bleščečim širokokotnim ledicam se izogibam ker te tako slepijo da so težave. Dobro pa je če imaš močno pristajalno luč ker v pravi temi pač ne vidiš tal in kaj lahko se zgodi da se med pristajanjem približajo precej grobo.
Pa še to!! Mal pazite če lučke napajate direkt preko sprejemnika da ne pretiravate. Ledic je hitro 20 -30 in pupajo kar lepe tokove.
Robert
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

robertjur A niso letala na nek način modeli/makete pač pomanjšani no zakaj potem delati paniko lučke daš tam kjer so pri originalu. Tiste svetleše špage bi pa jaz utaknil le v računalnik.
Slika
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

shqwarch napisal/-a:robertjur A niso letala na nek način modeli/makete pač pomanjšani no zakaj potem delati paniko lučke daš tam kjer so pri originalu. Tiste svetleše špage bi pa jaz utaknil le v računalnik.
Če ma ROBERTJUR kakšno maketo sem jst pol tut maneken :wink: .
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

@robertjur
Imaš čist prav, ampak sto ljui sto čudi.
Bojo pa tud samo tiste lučke ki jih imajo pravi avijoni in tiste bodo stalno gorele, zato pa bi rad imel ta daljinski vklop, da vklopim ko je avion v zraku, da se mal "pokaže".
Ne vem pa zakaj bi dajal 20-30 ledic gor, to pa res ne razumem, daš tri in to je to, danes se dobi že tako močne ledice da so že skoraj reflektorji in jih ne rabiš več ko eno.
Je pa tistole dobra ideja o pristajalnih lučkah ;)
Aja zadevosem že rešil HVALA LEPA ŠE ENKRAT
Sem na ebaju dobil tako micro zadevco za tolk mal dnarja da se mi ne da hecat z strim servotom. Bom pa definitivno star servo ponucal v avtomobilčku ideja o rdeči in beli ledici mi je všeč, ko j gas sveti bela za prednje luči in ko bremzam rdeča ledica za štop lampe, bom probal vezat kar na obstoječ kanal za gas, bomo vidli kaj bo.
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Al pa uzameš eno slamico, pa z obeh strani daš eno belo LED diodo in imaš podobno kot neonko.

Simpl je najbol

lp, Metod Kolar
Nč bat, sam žgat...
legenda
Tekmovalec
Prispevkov: 285
Pridružen: 21 Nov 2004, 20:53
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a legenda »

8-[ 8-[ =; :-k ..
sem jst pol tut maneken .
... ja kwa se pa kle greste :- ??? ... a ni to modelarski forum???
Ni težko uspeti. Razumeti zakaj je mnogo težje.
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

KolarModelar napisal/-a:Al pa uzameš eno slamico, pa z obeh strani daš eno belo LED diodo in imaš podobno kot neonko.

Simpl je najbol

lp, Metod Kolar
Zdaj pa to slamco ukrivi po repu ali pa okoli krila....
Tvoja rešitev je daaaaaleč od simepel je tanartabulše, glow wire enostavno prilepiš kamor želiš in zvija se skoraj enako kot silikonski kabel in poljubno režeš, štukaš, barvno kombiniraš, potrebno je le znanje lotanja, poleg tega je poraba veeeliko manjša od ene led diode.
Seveda je to bolj fensi šmensi zadeva in nima neke uporabne vrednosti.
Je pa v delu tudi vgraadnja kamere, ki lepo napreduje, bom zahec objavil ko bom zaključil z projektom.
robertjur
Profesor
Prispevkov: 1036
Pridružen: 21 Nov 2004, 03:05

Odgovor Napisal/-a robertjur »

Leni ti pa si en knedl! S tremi ledicami kot praviš bo let trajal največ 100m oziroma 5 sekund, ampak sam pod pogojem da bo letelo v ravni črti. Potem pa boš črepinje lahko probal poiskat v temi #-o .
Edin če maš najtvižn, bi mogoč pomagal :D ??
Tud ideja da letalo osvetliš kot je pravo ni lih pametna. Tista osvetlitev ni dobro vidna iz vseh strani. Pilotom dol visi če ti iz tal vidiš kako je airbus obrnjen, pri modelu je pa lih to point. Se ti ne zdi? Tud če se ti zdi da ga lepo vidiš je to zato ker ga ne voziš ti in ker praviloma skoraj stoji v zraku.
Ko narediš premet al pa kaj tazga verjem da boš presenečen.
Robert
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Ja no ne bom nič rekel dokler ne probam, ampak svetilnost teh ledic ki jih imam je zeeelo velika in se ne more primerjat z navadnimi ledicami, tudi delovna napetost ledic je 5V in ne 2.5 oziroma 3Vkot so navadne , poleg tega mislim, da če jih obrnem malenkost navzdol, bi znal bit kar vredu.
Sicer je pa ledice tolk simepl namontirat gor, da ne bo noben problem po testu še kakšno gor napopat ;)
Brez vez neki razpredat bom probal pa videl, potem pa naprej.
Odgovori

Vrni se na RV naprave