Servomehanizem

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Odgovori
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Servomehanizem

Odgovor Napisal/-a Letme »

Torej stvar, ki se mi je zgodila je priblizno taka: Danes (mraz, brezveterja in rahlo vlazna tla) sem imel cas, zato sem se odpravil na "lokalni" gricek in vrgel svoje nanovo narejeno letece krilo. V prvem poiskusu se je sunkovito nagnilo v desno in s krilom podrsalo po tleh ter pristalo (aja pozabil sem povedati, da je to jadralna razlicica). Nato je sledil pregled vseh stvari (ki so padle iz krila in so spravljene v kabini) in stvar je po 5min zopet delovala v prvotnem smislu. Zopet vrzem, tokrat model lepo zajadra zacne pridobivati visino (po moji komadni) nakar ga zacne sukati rahlo v levo. Skusam poravnati vendar sem preblizu tlom, da bi lahko letel naprej zato "lepo" pristanem (niti baterije niti sprejemnik, nic ni padlo iz krila). Recem si, no pa je za silo uredu, tako da lahko naslednjic montiram gor elektromotor. :lol:

Odlocim se seveda se za en met, vendar tokrat glej ga zlomka. :o
Servomehanizem na levi (MS-X2) ne odkloni do polnega maximuma in pri tem vseeno brenci kot da bi vlekel konje. Tudi v minimum ne gre tako kot bi moralo. Vzamem servo ven, probam eleron in gre nalahno (tako kot mora). Nato servo sprobam na 3. kanalu (ki ima polne odklone) in servo se s tezavo premika in vseskozi trza.

Zanima me kaj je narobe s servomehanizmom?
Zanima pa me tudi, kako se je lahko to zgodilo (je mozno, da je povzrocitelj vlaga :oops: )?

Meni osebno se zdi, da so sli zobniki, vendar ne najdem ustrezne "logicne" razlage (saj se mi se nikoli ni unicil kateri od servomehanizmov :( :( )
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Zivjo!
ena moznost je da so sli zobniki, druga pa le da je kakšen zobnik ušel iz svojega mesta. Jaz sem imel podoben primer, pa sme servo razdrl in ugotovil, da so očitno zobniki malo odšli po svoje. Zato sem moral le tistega ki pride iz motorja pomaknit malce višje za en milimeter, pa je spet vse dobro funkcioniralo....

lp
matjaz
---------------------
:D
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Huh super... bom pregledal (takoj ko najdem en tako "majhen" sraufenzieger, da bom lahko stvarco odprl).

Upam, da bo tako.

lp
Crt
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Ok stvar mi je ratal odpret, pa zobniki so celi, vse nekako dela (le da z zmanjsanim odkolom ipd. razen ko priklopim sprejemniske baterije in odklopim oddajnik FC-16 se stvari odklonijo tako kot je treba) :o V servotu sem opazil med zobniki belo tekocino (no idea how it came there). A to mora biti tam? Nakar se mi vse cudno zdi, odprem sprejemnik in zgleda vse O.K. Nato sem postal se bolj sumicav odprem FC-16 in whoops, pri fedri na 2. kanalu (torej tam imam visino) je bela tekocina (enaka kot pri servotu na zobnikih). Bilo je je kar dosti in bila je malce razmazana tudi drugje. Kaj naj storim? nekaj bele tekocine pa je tudi na 1. kanalu. Vse se mi zdi zeeeeelo cudno (saj prej nisem nikoli opazil kaksne bele tekocine (je taksna kot belo lepilo, le da je bolj redka vendar dovolj gosta da ne "tece" torej kot nekaksen gel), saj sem oddajnik velikokrat odprl. Na terenu danes pa ga nisem 0 odpiral.

A je sou oddajnik? kaj naj naredim?
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Hm ok whooops bi reku :P Torej sedaj sem vse oreng pregledu, prepucu in pol pogledu stvar na krilu in ugotovil zakaj ne dela. Stiropor se je zgleda skrcil oziroma pri prvem udarcu stisnil servote, kar je rocici onemogocalo premikanje. Ceprav se mi se zmeraj zdi, da se je mixerju strgalo. Probal bom se malce eksperimentirati, medtem pa ce je komu znan problem... HELP :oops: :oops:
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Ok zdj pa res ne vem ali sem tolko trapast, ali pa je tisto "sarjenje" po servotu, sprejemniku in oddajniku pomagalo. Najbrz sem trapast :oops: :roll: V glavnem stvar sedaj deluje (malce se se poigram da ne bo brencanja pa bo). Aaah sploh ne vem kaj naj recem... :(

oblubm da bom drugic najprej vse sam pretuhtu pol pa pisu sm gor :o :-?
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Hm in s5 sem kle. Tokrat sem ponovil veeees postopek in stvar ne dela. torej NE DELA... grrrr :-?

Levi servo se premika gore in dole tako kot je treba kadar je treba, medtem ko desni le nekaj "trza" in ne naredi 0. Levi servo je priklopljen na DRUGI kanal, desni pa na PRVI kanal. Sprejemnik je Futaba FP-R118F. Baterije so 4 650mA NiMh. Hmmm zice od servotov so podaljsane iz 10cm na 40cm, antena visi prosto za modelom. Se kaj?

Lp
Crt
(trenutno se pocutim like Lost in space...)
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

Zamenjaj servota in poglej če je vzrok v servotu (ne bo delal isti servo) ali v oddajniku ali sprejemniku (ne bo delal drugi servo).
Nejverjetneje je fuč servo; kupi novega (zihr je zihr je rekla nuna pa dala kondom na svečo 8) . Čepa je problem v sprejemniku oz oddajniku, bo pa malo več dela...

LP, Grega
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Hm ja tudi to sem probal. Vrjames ali pa ne, drugi servo se je takrat enako obnasal (standardne velikosti). Sedaj sem pa sel na tvojo pobudo se enkrat probati, priklopim baterije na sprejemnik, priklopim MS-X2, prizgem oddajnik in glej ga zlomka dela. Porinem servo v luknjo in se zmeraj dela. Hmmm sedaj pa res ne vem kaj bi lahko bilo narobe, samo sprasujem se, ce je varno iti s takim modelom v zrak? Ali bi bilo mozno da bi ble vse skupaj le motnje (okoli grica so pac bloki, in doma probavam ob najblizji steni s sosedi (ceprav tezko vrjamem, saj se mi zdi, da jih takrat ni bilo doma)? Torej kako in kaj naprej?
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
grega
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 15 Avg 2003, 11:47

Odgovor Napisal/-a grega »

Jaz sem imel podobne probleme. Včasih je delalo, včasih ne. Pri meni je bil vzrok nedelovanja poškodovan kvarc v sprejemniku (zaradi padca).
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Hm torej sedajle sem stimal vse skupaj, torej baterije spravil v krilo, ter zraven sprejemnik, nakar zacnejo servoti plesat rock'n'roll... Probam z oddajnikom kaj ustavit vendar neuspesno. Trajalo je cca 10-20sec nato je prenehalo in potem po kaksnih 10 sec le se rahlo trzalo. Moj mobitel je bil dalec stran, v okolici pa razen elektricne namizne lucke (ki je bila prizgana) ni ostalih "motecih" elementov. Hm ce je pokvarjen kvarc vcasih dela vcasih ne? bom se to sel pogledat (nazalost nimam 2h parov kvarcev, bi jih pa moral slej ali prej kupiti).
lp
Crt
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Preveri, da niso krivi priključki. Malo pomigaj žice pri priključkih.
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Preveril sem tudi to. Pred tem se mi je pa zgodilo, da v momentu ko sem prizgal napravo se malo zatem skusal "pomigati" s krilci pa je vse zamrznilo, vendar se je ponekaj sekundah vse zopet "prebudilo". Nato sem kot nor migal konektorje in tresel sprejemnik, pa je vse delalo b.p. Sedaj, ko sem izdelal se winglete upam da bo stvar res letela tako kot je treba... Nato pa montaza el. motorja za mirno jadranje po pobocjih ;)
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

Sliči mi na problem s sprejemnikom.
Če imaš srečo, je verjetno zanič kvarc. Lahko pa je tudi kaj skurjeno v samem sprejemniku. Poskusi nekje dobiti še en sprejemnik in kvarc pa pejd probavat po sistemu izpadanja!

Aja, s takim modelom NIKOLI v zrak! Mora biti 100% izpraven, pa še takrat gre ponavad kaj narobe... ;)

LP, Grega
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Pri nekaterih :o FC 16 je tako da ne dela če sta sprejemnik in oddajnik preveč skupaj :o sliši se čudno pa je res

tista bela tekočina ki si jo tako vneto pucal je mast s katero je namazano zobovje v servu in križ v komandi :-?

zadevo preveri in sicer v PARA najdi reset in resetiraj nastavitve na tovarniške z takimi nastavitvami preveri delovanje vseh servov :o

verjetno boš dobil povsem normalne rezultate in če nastavi delta mix tako kot se spodobi pa ne bo nobenih težav več :o :D
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Mcgayver: Storil sem kot si mi svetoval in servoti so delovali normalno. Se pred tem pa sem naredil manjsi preizkus: oddajnik sem brez antene postavil na mizo, poleg njega pa sprejemnik in ovil anteno okoli oddajnika. Mikserju se je zmesalo. Nato sem za 2 sec izklopil komadno in mikser ni deloval. Zato sem izklopil komando, in potegnil ven baterije, pocakal nekaj sekund in vse skupaj nazaj priklopil. Vse je delalo b.p. Kljub temu pa sem nato resetiral in vse nastavil na novo. Ali mi lahko poves zakaj se je to zgodilo?

Ce pa bolje pomislim sem pa takrat ko sem sestavljal krilo imel anteno cisto zraven oddajnika tako, da predvidevam, da se je zgodilo isto.

Ali je to kaksna "serijska" napaka pri FC-16? Oddajnik se mi je namrec zelo priljubil in ga nebi se rad zamenjal (konec koncev pa tudi nimam financ za zamenjavo :lol: ).

lp in hvala za nasvete (sem vsaj enkrat pogledal pod ohisje mini-servota) :o

Crt
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Verjetno si med "programiranjem" naredil nekaj ker ni bilo potrebno

pogosta napaka pri ljudeh ki najprej kliknejo in kasneje ugotavljajo kaj so kliknili

:D
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

MC GAYVER napisal/-a:pogosta napaka pri ljudeh ki najprej kliknejo in kasneje ugotavljajo kaj so kliknili:D
Ali takrat , ko prsti delajo hitreje od možganov. :D
Vsekakor je dobro , vsaj nekaj časa ob programiranju imeti navodila na dosegu oči , torej navodila uporabljati !

lp
Odgovori

Vrni se na RV naprave