FUTABA T12FGA - 2,4 GHz FFAST

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

FUTABA T12FGA - 2,4 GHz FFAST

Odgovor Napisal/-a 3g »

Tele ho!

No pa je prišla. V naslovu teme opisana naprava namreč.

Kaj je in kaj ni:

T12FGA je dvanajst-kanalna naprava, ki pa ima že tovarniško vgrajen 2,4GHz modul. Ima izredno resolucijo (2048 PCM), poleg dvanajstih proporcionalnih kanalov ima tudi dva digitalna.

Prvi vtis ko držiš napravo v roki je - da ti da vedeti da ni to kar nekaj. je malo težja od FF9, na prvi pogled malenkost bolj plastična, podrobnejši pogled pokaže da temu ni tako.

meniji - uaaaaaauuuu. namenoma nisem odprl navodil za uporabo in sem poizkusil naštelati vse nastavitve (od določanja kanalov, centriranja, odklonov...). Porabil sem točno 7 minut da sem bil gotov. =D>

fora je v tem da so meniji izredno logični in pregledni, če vsaj približno veš kakšen model imaš (in ob nakupu tako drage naprave verjetno že kaj veš o modelih) navodil skoraj ne rabiš.

zgodba o 2,4 GHz: za prvi sprejmenik sem ponucal 7 kanalnega (607). linkanje - pritisneš knof, počakaš eno sekundo, to je to. sweet simplicity. je pa potrebno na napravi prestaviti modus iz multi-chanel v 7 chanel. Glede dometa: letalskega testa še nisem naredil, sem pa naredil test iz 1 štuka v klet. zadeva je funkcionirala BP :o me je kar presenetilo, glede na to da tako hišni telefon kot tudi wireless z taisto razdaljo ne opravljata tako suvereno.

skratka - prvi vtisi so zelo dobri.

jaz sem zaenkrat zelo zadovoljen z nakupom...

lp
3g
Priponke
IMAGE_183.jpg
IMAGE_183.jpg (49.8 KiB) Pogledano 6135 krat
IMAGE_182.jpg
IMAGE_182.jpg (52.12 KiB) Pogledano 6135 krat
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

To je odlična naprava.
=D>
LP
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Jaz jo tudi imam v planu za letos. Malo jo preizkusi in povej kako se obnese.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

tele ho!


to je tudi namen tega posta... :)

sicer pa, jaz sem se kar pošteno namučil da sem jo dobil...

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Za tiste, ki jo iščete v schweighoferju jo imajo na zalogi.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
CAT
Razpravljalec
Prispevkov: 136
Pridružen: 24 Jun 2007, 09:31

Odgovor Napisal/-a CAT »

Jaz sem tudi novo pečeni uporabnik tm-14 2,4GHz oddajniškega modula. Sam imam sicer drugo napravo (14MZ) ampak, ker je oddajnički modul isti sem se odločil kar tukaj opisatii svoje prve izkušnje.

Uporabljal sem dva sprejemnika RS-607 (7 kanalni) ker sem jih imel pri roki. Z tm-14 lahko uporabljaš naslednje sprejemnike: RS-606 (6 kanalov), RS-607 (7 kanalov), RS-617 (7 kanalov). RS-608 (8 kanalov) in RS-614 (12+2 kanala) - torej vse obstoječe sprejemnike razen 3 kanalnega.

Letel sem vsak dan od Srede do danes vsaj eno uro vsakič. Test dometa je bil brez problemov in v skladu z navodili. Potem pa letenje kot običajno. V Sredo sem celo letel skoraj do meje vidljivosti in ves čas na kratko "pomigaval" s krili, da bi videl če bo model postal bolj "len" z razdaljo. Nič! Model je bil odziven vse do točke, ko si nisem upal več in sem ga obrnil nazaj.

Potem sem pa doma še na hitro zmontiral en star kitajski brezkrtačni motor in pripadajoči ESC. To kombinacijo sem lani upokojil, ker nikakor nisem mogel leteti z njo. Ne glede kateri sprejemnik sem uporabil (PPM, PCM, PCM 1024 Dual Conversion) in ne glede na ves trud okoli pozicioniranja, uporabe feritov ipd... je avion vedno začel trzati na določeni razdalji od oddajnika (mislim da je bil rekord okoli 20-25 metrov). Zdaj sem pa vse skupaj zmontiral v trup mini maga, eno zraven drugega in špila!

Poskusil sem range check z zmanjšano močjo: Nobenega problema.
Poskusil sem razno razne stvari (model v kleti jaz sem se pa sprehajal z oddajnikom po dvorišču in hiši) ob delujočem in mirujočem motorju in zadeva je delovala brez težav.

Čeprav je 5 dni uporabe odločno premalo za dokončno sodbo, pa sem zaenkrat zelo zadovoljen in moram reči, da zadeva deluje tako, kot sem si želel. Zaenkrat sem letel samo z električnimi letali in se bom oglasil ponovno, ko bom lahko zadevo preiskusil še z mojim bencinarjem (ki ga moram najprej poflikati, pa motor nazaj pritrditi, pa še par drugih malenkosti...)

:D <---- Jest po 5. lepih dnevih letenja z novim sistemom.
CAT - Cikavski AeroTransport
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Odgovor Napisal/-a kos »

v letalih z debelimi trupi ni problema, kaj pa mi ko imamo jadralne modele z ozkimi trupi, fi 40mm, polne ogljika? :evil:
Uporabniški avatar
CAT
Razpravljalec
Prispevkov: 136
Pridružen: 24 Jun 2007, 09:31

Odgovor Napisal/-a CAT »

kos napisal/-a:v letalih z debelimi trupi ni problema, kaj pa mi ko imamo jadralne modele z ozkimi trupi, fi 40mm, polne ogljika? :evil:
Luknje? :lol:

Šalo na stran. Montaža sprejemnika je preprosta in anteni sem pritrdil pod pravim kotom ena od druge (sem iz balze naredil distančnike, nanje zalimal košček bovdna in vanj vtaknil antenski kabel tako da je cela antena ven gledala.

Kot si rekel že sam je to preprosto v naših lesenih trupih, za karbonske manekenke :) pa resnično ne vidim druge rešitve kot, da anteni spelješ nekako ven. Je pa sprejemnik zelo majhen in lahek, tako da po tej plati bi bil pa zelo primeren.
CAT - Cikavski AeroTransport
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Odgovor Napisal/-a kos »

ja luknje v teh primerih nam niso vsec :D
Uporabniški avatar
CAT
Razpravljalec
Prispevkov: 136
Pridružen: 24 Jun 2007, 09:31

Odgovor Napisal/-a CAT »

Se mi je kar zdelo, da vam niso :)
CAT - Cikavski AeroTransport
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

tele ho!

Uau, Cat pa ti maš celo futaba factory tam :)

No jaz sem naredil par štartov z povsem novim (zame seveda) modelom, vendar z escjem ki je v preteklosti povzročal trzanje ruderc. tudi jaz nisem opazil nekih težav ipd, razen kar mi je severnik premetaval 500g avijon po zraku.

glede montaže v karbon - jaz iskreno mislim da dve luknici v trupu nista noben problem (če sploh dve rabiš) itak pa ste tudi pri starih sistemih morali anteno spravit iz trupa takoj ko je prišla iz sprejemnika. skratka razen kakšnega novega montažnega prijema v mojih očeh ni nič novega.

vsakič ko zadevo primem v roke sem bolj navdušen, prvič sem se uspel konkretno zmesti šele ko sem na terenu nastavljal dual rate. sem jih nastavil, a nisem bil ziher da sem jih prav, ker je bilo še kup nekih funkcij, no kasneje sem vendrale odprl navodila in ugotovil kako kul so vse ostale funkcije zraven (naprimer upočasnitev odklanjanja iz nevtrale proti skrajni legi ali pa obratno...)


Tisti ki berete moj post morate nujno razumeti, da je potrebno ločiti med navdušenjem nad 2,4 GHz sistemom in navdšenjem nad softwerom nove naprave. In zaenkrat nimam pripomb...

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

CAT napisal/-a:J
RS-607 (7 kanalov), RS-617 (7 kanalov). RS-608 (8 kanalov) in RS-614 (12+2 kanala) - torej vse obstoječe sprejemnike razen 3 kanalnega.
tele ho

čisto MMG kakšna je razlika med 617 in 607?

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

617 je isti kot 607 z malo razliko.

617 ima en čip drugačen in so ga zaradi tega drugače poimenovali.

Zakaj so se odločili za drugačen čip, mi ni znano. V glavnem delujeta čisto isto.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
CAT
Razpravljalec
Prispevkov: 136
Pridružen: 24 Jun 2007, 09:31

Odgovor Napisal/-a CAT »

617 so začeli delati ko neke komponente (čipa) niso več dobili pa so menda zaradi jasnosti zadevi dali novo ime (pomaga pri spremljanju inventarja :) )

Je pa ena razlika v delovanju in sicer kako so časovno razporejeni kanali. 617 naj bi takorekoč izničila tisti malenkosti časovni zamik, ko imaš en eleron na kanalu 1 in drugega na 6. Razlika je komaj opazna, ampak nekateri 3D helikopteraši trdijo da jo opazijo in da je ta nova sekvenca najboljša stvar od izuma belega kruha.

Sekvenca servo signalov na 607 je 1-2-3-4-5-6-7
Sekvenca servo signalov na 617 je 7-6-1-2-3-4-5

Kanali 1, 6 in 7 se na 617 delno časovno prekrivajo zaradi tega je časovni zamik "opazno" krajši. Verjetno je to za nektere "ta hude" pilote res pomembno, jaz tega mislim da ne bom opazil.

Drugače pa cel kup info na to temo tukaj: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=772341
CAT - Cikavski AeroTransport
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Ja koliko € pa stane ta igrčka :) bolje rečeno računalnik. BTW: pri teh 2,4G se mi je začelo porajati vprašanje: "ali se da teoretično te 2,4G sprejemnike krmiliti tudi prek wlan-a". ("Kukar sem zbiden" to deluje v istem frekvenčnem obnočju).
Fora je tudi takrat, denarja ni veliko za....va te pa signal, pa vseeno recimo, da imaš pri sebi prenosnik(ki ima lahko že vgrajeno antenco) že od prej in antence se, da dobiti precej poceni oz. si jo lahko narediš tudi sam(če znaš in imaš literaturo) ter nabaviš še wlan kartico in ustrezen SW.
Kako se temu streže v praksi?
PS: Koliko se gibljejo cene teh 2,4G sprejemnikov.
Slika
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

shqwarch napisal/-a:"ali se da teoretično te 2,4G sprejemnike krmiliti tudi prek wlan-a"
Dvomim.
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bray »

shqwarch napisal/-a:BTW: pri teh 2,4G se mi je začelo porajati vprašanje: "ali se da teoretično te 2,4G sprejemnike krmiliti tudi prek wlan-a"
ZELO teoreticno bi se dalo. ;) Prakticno pa se tezje. Sicer obstajajo DIY 2.4GHz projekti sistemov z oddajno/sprejemnimi moduli iz raznoraznih wifi routerjev (malo poguglaj). Ampak taki sistemi niso kompatibilni z obstojecimi komercialnimi RC produkti. To je bol za frike s precej znanja elektronike in predvsem s precej odvecnega casa. :) In taki produkti niti pod razno ne pristanejo v resnih modelih.
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

shqwarch napisal/-a:Ja koliko € pa stane ta igrčka :) bolje rečeno računalnik. BTW: pri teh 2,4G se mi je začelo porajati vprašanje: "ali se da teoretično te 2,4G sprejemnike krmiliti tudi prek wlan-a". ("Kukar sem zbiden" to deluje v istem frekvenčnem obnočju).
Fora je tudi takrat, denarja ni veliko za....va te pa signal, pa vseeno recimo, da imaš pri sebi prenosnik(ki ima lahko že vgrajeno antenco) že od prej in antence se, da dobiti precej poceni oz. si jo lahko narediš tudi sam(če znaš in imaš literaturo) ter nabaviš še wlan kartico in ustrezen SW.
Kako se temu streže v praksi?
PS: Koliko se gibljejo cene teh 2,4G sprejemnikov.
Tele ho!

če nimaš denarja z atako napravo kot je FGA12 si kupu kaj v smislu &ex ali pa 7ko.. bistveno ceneje.
si pa pravilno ugotovil da je ta naprava pravi mali računalnik, in temu primerno se z njo tudi rokuje, in tako tudi ponuja zelo veliko opcij ki jih cenejše naprave ne...

če misliš da si sam taka glavca in boš pogruntal novo napravo iz dveh wifi ruterjev -> z veseljem te bom spremljal, odpri novo temo, jaz bom beležil stroške. ko presežeš 1000 EUR si zgubil svoj osnovni koncept...

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

3g, ja malo bom še moral počakat, da mi priklopijo ADSL, potem bom pa, kar explodiral in googl-ov strežnik se bo sesu pod obremenitvijo :lol: :D :o :) :) :)
ps: Še zmeraj me zanimajo okvirne cene, če druzga ne pripopajte kakšen link, kjer imajo to po bolj konkurenčnih cenah.
Slika
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

shqwarch napisal/-a:3g, ja malo bom še moral počakat, da mi priklopijo ADSL, potem bom pa, kar explodiral in googl-ov strežnik se bo sesu pod obremenitvijo :lol: :D :o :) :) :)
ps: Še zmeraj me zanimajo okvirne cene, če druzga ne pripopajte kakšen link, kjer imajo to po bolj konkurenčnih cenah.
Tele ho!

okvirna cena je razvidna iz mojga posta :) okrog 1000 EUR.

mene je na koncu vse skupaj prišlo 850, vendar z kar nekaj telovadbe na carini ki ni in ni hotela zastopit da sem napravo kupil zares ugodno. tako je bilo samo carinskih ajatev in ddvja za 150€

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Ja vem da je ta naprava komplet vredna 1000€ oz. če ti ga cariniki nebi srali za manj kot 850€ (BTW, če smem prašati iz kje si jo pa naročal, predvidevam, da ne v območju EUja, ker znotraj nje tega ne bi smeli delat, če ne keri logiki smo/se države povezujejo v EU).
Ja mogoče sem bil premalo natančen v zadnjem postu. Mislil sem izključno in samo le 2.4G sprejemnike, kje se gibljejo njihove cene.
Slika
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

tele ho

kupil sem v USA.

sprejemnik pr nebcu stane 81 eur (7 kanalni) 14 kanalnega (oz 12+2) pa še nisem zasledil cene. pričakujem pa okrog 130

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
Ali
Tekmovalec
Prispevkov: 221
Pridružen: 17 Feb 2006, 09:03
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a Ali »

Zdravo

Jaz MZ14 uporabljam že dve leti, zakon oddajnik, brez vsakih problemov, za nastavitev pa simpl ko pasul.

LP
Aleš
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

A lahko kateri preveri ali mu delujejo digitalni hitec servoji na 14 kanalnem sprejemniku. Seveda na 2.4 sistemu.

Nekaj se govori, da na priklopih 1,2,3 delujejo. Na drugih pa ne, ker futaba ni naredila vseh priklopov enakih in tako na drugih pride premajhna voltaža za signal servojev.


Original tekst:

The signal voltage on channel 1 and 2 is 3 volts. The rest are 2.5 volts. That is why it worked on channel 1 and 2. Who knows why Futaba did this.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

skorp_jon napisal/-a:A lahko kateri preveri ali mu delujejo digitalni hitec servoji na 14 kanalnem sprejemniku. Seveda na 2.4 sistemu.

Nekaj se govori, da na priklopih 1,2,3 delujejo. Na drugih pa ne, ker futaba ni naredila vseh priklopov enakih in tako na drugih pride premajhna voltaža za signal servojev.
Tele ho!

Jaz ti lahko sprobam samo nimam hitecovih digitalcov temveč futabine.


hmm...

hmmm..

čaki mali, imam hitecove v extri!!! evo bom preizkusil danes ko pridem iz službe!

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Odgovori

Vrni se na RV naprave