antena

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

antena

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo;

Po 15 letih uporabe starega daljinca je prišel čas za zamenjavo. Okrog teh 2,4 Ghz sem popolnoma neveden in lepo prosim, če me kdo poduči kako pomembno je imeti tisti dve žički od sprejemnika pod pravim kotom in v kolikor je trup kovinski, ali karbonski koliko teh žičk mora gledat iz trupa, da je dober sprejem? Vsekakor govorim o sprejemu v vidnem polju, torej nikakor ne več kot 1 km vstran.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: antena

Odgovor Napisal/-a tornado »

Lp Rado
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: antena

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Je treba to anteno potegnit ven, če je trup iz steklenih vlaken ali balse brez karbona, kovina je pa le v pogonskih delih?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: antena

Odgovor Napisal/-a miharix »

Ne ni treba.

Splošno pravilo:
RF signale (ne samo 2,4Ghz) ovirajo prevodni materiali(kovina,karbon,voda...), ki se nahajajo na poti med oddajnikom in prejemnikom.
Če je prevodni material ozemjen(drevo,železobeton,...) je učinek slabite signala še večji.
Faradayeva kletka okrog sprejemnika ali oddajnika(trup iz karbona,kovinska škatlica...) je za signal pogubno.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: antena

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Tisti 2 ''žički'' - del brez opleta - naj bosta:
- POPOLNOMA NEPOŠKODOVANI
- ČIM DLJE OD PREVODNIH DELOV (vsaj 2,5-3cm)
- ČIM BOLJ RAVNI (ne sfrkani, skrivljeni,...)
- ČE SE DA POD KOTOM 90 stopinj.

To marsikdaj ni možno. Zato sem zgornje točke napisal v vrstnem redu, ki se meni zdi ustrezen glede na pomembnost.

Če upoštevaš vsaj prve 3, ne bi smel imeti težav vsaj 300 metrov, če letiš na odprtem prostoru brez ovir vsaj nekaj metrov visoko z nekim solidnim oddajnikom in sprejemnikom.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: antena

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ostale točke ni problem upoštevat, ampak kako naj obdržim ravne? Letelo bo več kot 350 km/h in te brčice so zelo mehe, tako da jih bo zagotovo skrivilo v smeri leta. Celo zdi se mi, da jih bo veter gonil kot včasih tiste "veveričje repe" na avtomobilski anteni. Naj nanje nalepim kako balso, jih dam v plastično cevko...?
trup je iz steklenih vlaken. Naj anteno potegnem not v trup? Zdaj gleda ven in gleda 3 mm oplaščenega ven, nato pa sledijo še tisti brki.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: antena

Odgovor Napisal/-a 2R »

Trup iz steklenih vlaken ne vpliva na sprejem, ker steklena vlakna niso električno prevodna. Lahko jih daš v trup.
Treba je paziti le na ostale kovinske dele (bovdne, žice, kable, ...) le ti naj bodo čim dlje od antene in po možnosti ne vsporedne z njo. Ni nujno da sta anteni med ravnim letom ena navpična in druga vodoravna, lahko sta nagnjeni, le da sta med seboj pravokotni. Bistvo postavitve sprejemnih anten je ta, da ima antena najboljši sprejem takrat ko sta oddajna in sprejemna antena vsporedni, če pa sta pravokotni pa je sprejem najslabši, oz. ga ni. Ker se model med letom stalno nagiba in spreminja smer so naredili diversety sistem kateri tipa signal iz dveh anten in vzame tistega ki je močnejši. To je razlog da "morata" biti anteni pravokotni med sabo. Če jih pustiš v isti smeri bo obema enako nihal signal in nisi izkoristil diversity sistema. Ko sem pred leti preizkušal razne long range sisteme za FPV se je točno videlo kako se signal preklaplja med obema antenama. Verjemi mi, da zadeva ni bila tako nedolžna kot izgleda. Sem pa vedno postavljal antene na vrh krila in obe sta bili nagnjeni pod kotom 45 stopinj, da sta med seboj tvorili kot 90 stopinj. Ena je bila nagnjena še celo 45 stopinj naprej druga pa nazaj. Tu se je upoštevalo to, da bo letenje v glavnem v vodoravni smeri, ne pa za akrobatiranje. Tu sem moral upoštevati tudi to, da je bil na modelu še video oddajnik, ki je moral biti čim dlje stran od sprejemne antene. Skratka vzameš kot antene, ki bo v največji meri letenja čim dlje vsporeden z oddajno anteno.
Za razumevanje bližine drugih kovinskih delov do antene, zelo rad dam primer stare televizijske antene - smrekce. Dipol pri tej anteni je v bistvu antena. Tiste paličice pred njo, ki se počasi krajšajo pa so direktorji, ki signal, ki prihaja pod kotom uklonijo v dipol antene. Tiste paličice ali mreže za dipolom pa so reflekroji, ki tisti signal, ki je ubežal mimo dipola odbije nazaj. Na ta način so dobili čim bolj usmerjeno anteno. Seveda so dolžine paličic in razdalja med njimi točno določene za vsako frekvenco posebej. In če to teorijo postavimo v model, vidimo da vsi kovinski deli uklanjajo radijske valove, če jih oklonijo stran od antene je to pač za nas najslabše. Če se spomniš starih 35 MHz postaj, ki so imele dolge sprejemne in oddajne antene (jaz jih šer vedno uporabljam), je bil vedno problem ta, da je bila antena na modelu vsporedna z bovni, kabli, ... Po večini smo antene napeli od krila proti repu in ko si šel v pristanek v četrtem zavoju sta se oddajna in sprejemna antena velikokrat poravnali pod kotom 90 stopinj in glej ga zlomka, ravno takrat so se največkrat pojavljale motne. Včasih je bilo dovolj da si ostanek antene pusti prosto viseti, ali pa si anteno od kril do smeri nato napel še na eno stran višinskega stabilizatorja.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: antena

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Hvala za odgovore!

Danes sem gledal kaj napravit. Nezavedno sem malo lagal, kajti na sesalnih kanalih imam mrežo ojačitve iz tankega rovinga, da jih podtlak ne stisne. Da ne provociram karambola, ki se itak že sam od sebe priplazi, bom antene pustil zunaj in jih ojačal z nosilci iz tankega aviošpera.
Pri Mirageu 2000, ki nastaja bom pa pazil, da niti karbona od svinčnika ne bo prisotnega in bodo antene v trupu.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: antena

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Sicer je iz okoljskih razlogov totalno neprimerno kaj takega predlagat,ampak uporabi "ta tanke" slamice,ponavadi se jih še dobi.6cm,pol za anteno pol za odmik.......do 200 na uro zdrži.................
Priponke
slamice.jpg
slamice.jpg (169.41 KiB) Pogledano 810 krat
Slika
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: antena

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Letelo bo več kot 350 km/h in te brčice so zelo mehe, tako da jih bo zagotovo skrivilo v smeri leta. Celo zdi se mi, da jih bo veter gonil kot včasih tiste "veveričje repe" na avtomobilski anteni. Naj nanje nalepim kako balso, jih dam v plastično cevko...?
Ne vem, kako se bo obneslo pri hitrosti preko 350 km/h, ampak do 220km/h se obnese tole - poglej malo nižje, uporaba vezic in skrčke.

https://www.getfpv.com/learn/fpv-essent ... ing-guide/

@2R, si bil ti v soboto v Krškem? :D
če pa sta pravokotni pa je sprejem najslabši
A ni najslabče, če konica oddajniške in eprejemniške antene kažeta drug na drugo? Nulta točka. Nekako takole: model---- ----oddajnik (komanda)
Vsaj take so moje izkušnje in izkušnje mnogih drugih. Pravokotno --- I je po mojih izkušnjah ''ne tako zelo slabo''. :)
Je pa res, da zadnjih nekaj let večinoma uporabljam 868 MHz LORA sistem in tam do razdalje kilometer ali celo več skorajda ne igra vloge, kako je antena orientirana, samo da je ravna in proč od prevodnih delov. In pozabil sem, kaj je to failsafe. 8)
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: antena

Odgovor Napisal/-a miharix »

mimixrv napisal/-a: 26 Jul 2022, 08:35 Je pa res, da zadnjih nekaj let večinoma uporabljam 868 MHz LORA sistem
Za RC pilotiranje uporabljaš LoRa frekvenco in celo protokol ?
A ni tvoja količina paketov krepko čez mejo "fair use" :-k :-#


Antena "palčka" ima sevalni diagram podoben toroidu(donat)
- - = najslabše prekrivanje sevalnih diagramov anten
| - = škoda izgube zaradi ene antene, krati imaš lahko težave zaradi 90°zamika amplitude.
| | = najboljše prekrivanje sevalnih diagramov anten -> zato pa imaš na oddajniku anteno, ki jo lahko "zlomiš"
Model seveda med letom spreminja orientacijo, zato imaš za velike modele sprejemnike z več antenami.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: antena

Odgovor Napisal/-a 2R »

Antena "palčka" ima sevalni diagram podoben toroidu(donat)
- - = najslabše prekrivanje sevalnih diagramov anten
| - = škoda izgube zaradi ene antene, krati imaš lahko težave zaradi 90°zamika amplitude.
| | = najboljše prekrivanje sevalnih diagramov anten -> zato pa imaš na oddajniku anteno, ki jo lahko "zlomiš"
Model seveda med letom spreminja orientacijo, zato imaš za velike modele sprejemnike z več antenami.
=D>

@2R, si bil ti v soboto v Krškem? :D
[-X

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: antena

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

- - = najslabše prekrivanje sevalnih diagramov anten
| - = škoda izgube zaradi ene antene, krati imaš lahko težave zaradi 90°zamika amplitude.
| | = najboljše prekrivanje sevalnih diagramov anten -> zato pa imaš na oddajniku anteno, ki jo lahko "zlomiš"
Model seveda med letom spreminja orientacijo, zato imaš za velike modele sprejemnike z več antenami.
No saj to sem mislil, hvala za razjasnitev. =D>
Za RC pilotiranje uporabljaš LoRa frekvenco in celo protokol ?
Ja. Modulacijo. LoRa = Long Range (modulacija). Jo vklopim, če jo želim. In jo želim, zakaj je ne bi.
Mislim, da se je vsak od nas že kdaj srečal s Failsafom in mislim, da je to za večino modelarjev ena izmed največjih frustracij, ki je marsikoga že odvrnila od hobija. In zakaj se ne bi rešil tega, če se lahko, brez nabijanja oddajne moči.
Itak kakšen model razbijem zaradi lastnih napak in drugih tehničnih težav. Pa ga vsaj zaradi tega ne.
Zato imam vklopljeno. Naj bi bil nekaj ms večji zamik, ki pa ga jaz in 99% ostalih nismo sposobni zaznati.
Frekvenca je usklajena z EU: 868 MHz frequency band.
Cene sprejemnikov enake ali max. 2-3 € več, kot klasični 2.4GHz.
Edino antene so precej daljše in za zelo majhne modele tega ne uporabljam, ker jih itak letim zelo blizu sebe.
ELRS (open source), ImmersionRC Ghost, TBS Tracer so 2.4GHz sistemi, ki lahko (če želiš) uporabljajo LoRa modulacijo.
Ker pač hardware in software to omogočajo.
A ni tvoja količina paketov krepko čez mejo "fair use" :-k :-#
Ne. Zakaj?
Moč oddajanja: max 100mW. Kot vsak 2.4GHz protokol. 10mW je več kot vrh glave. 25mW pa sploh. In pri 25mW lahko uporabljaš tudi telemetrijo, pa si še vedno popolnoma v skladu s predpisi.
Frsky Telemetrija enaka kot pri 2.4GHz protokolu. Pri manjših močeh.
Itak telemetrija v večini primerov prej pade, ker sprejemnik v modelu lahko oddaja samo z zelo majhno močjo.
RC link pa drži. In to zelo dobro.
Paketi podatkov (njihova velikost, forma in frekvenca) pa kolikor vem nimajo veze z uporabo frekvenčnih bandov in močjo, so zgolj stvar protokola. Da frequency hoppinga pač ne dela na frekvencah, kjer to ni dovoljeno.
EU zakonodaja omejuje uporabo določenih frekvenc in seveda moči.
Posledično so velikosti paketkov podatkov večje in posledično je njihova frekvenca oddajanja pa manjša. Tudi zato, ker je zaradi zakonodaje na voljo razmeroma majhna pasovna širina. Posledično, kot že omenjeno, nekaj mili sekund večji zamik. Ki ga, kot rečeno, ne zaznam niti jaz niti 99% drugih.

Edino, če s fair use misliš na neko ''solidarnost'', ozaveščenost.
Če ja, potem se opravičujem, ampak mislim, da je glani problem prenasičenost 2,4GHz frekvenčnih pasov. Vsi WiFi routerji, Bluetoothi, WiFi kamere, pametne ure, daljinci taki in drugačni, in nenazadnje tudi večina modelarskih RC sistemov.
Potemtakem sem z 868MHz bolj fair kot večino drugih.
Tudi 5.8GHz pasovi so čedalje bolj nasičeni. Pri nas še ne toliko, ker jih predpisi zelo omejujejo. Izven EU pa zelo.

Brez zamere lepo prosim.
Popolnoma možno, da se kje motim in če se, bom vesel, če me popravite.
Ali pa česa nisem pravilno razumel.
Odgovori

Vrni se na RV naprave