Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Oh, saj ni nič tako hudega. Se vsaj nekaj dogaja na strokovnem področju in ne le v temah MO in vici.

Mnenja so različna in nekateri svoja zagovarjajo malce bolj goreče, pa še vedno v mejah normalnega dialoga. Nič se ne bojmo kulturnega dialoga temelječega na argumentih. Ko nastane tišina, sledita jeza in razdor.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Peter Burkeljc napisal/-a:Zdravo!

Priznam, da nisem želel tega!
Želel sem le napisati, kaj MPX priporoča o položaju oddajniške antene. Potem pa nevihta....
Bom tiho!

LP

Peter
Saj ni nevihta, je pač debatiranje o nečem, kar marsikomu ni čisto jasno in mislim da ni nič narobe z našim pisanjem..lahko smo pa tiho..saj v bistvu smo že napisali skoraj vse tako, kot to poznamo iz prakse...mogoče bo še kdo, ki zadeve bolje obvladal kaj napisal, jaz v resnici nimam več kaj dodati...je pa res da je to zelo pomembna tema predvsem pri FPVju....pri nas navadnih "letalcih" pa ne tako...to je bilo bolj važno pri starejših 40 in 35 MHz napravah. Danes pa že kitajski x9 "nese" okol dva kilometra.
Tako da vsaj z moje strani ni nobene nevihte in v resnici ni bilo v smislu "kdo ma daljšega", ampak čisto "strokovno", kako jaz o tem vem..če pa narobe, pač narobe vem...
Uporabniški avatar
VaZl
Tekmovalec
Prispevkov: 350
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:07
Kraj: ex LJ; blizu Sl. Bistrica, pod Pohorjem :-)

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a VaZl »

Hja, zanimive so take teme, predvsem si lahko izmenjaš izkušnje, osebne ali pač kar si našel na internetu, čeprav lahko najdeš precej nasprotujoče podatke, ki te lahko zavedejo. Zato se mi zdi da največ velja kar lahko v praksi sprobaš, če pa to kdo podkrepi še iz profesionalnega stališča, smo zmagal....

LP, Zlato
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Meni se zdi ta tema prav dobra!

Kljub temu, da o antenah nekaj vem, sem tu izvedel še kaj.

Sevalni spektri anten so tudi drugačni, kot tu prikazani, saj veljajo za dipol antene, ki so običajne pri vseh 2.4GHz oddajnikih. 5dB ali 7 dB antene imajo drugačne sevalne karakteristike in pravila za postavitev niso ista. Potem so tu še Skew antene, usmerjne antene ...

Na forumu so se že večkrat pojavila vprašanja o popravilih odtrganih sprejemniških anten - morda je to ob malem popravku naslova (Antene pri 2.4GHz oddajnikih in sprejemnikih) dobra osnova za vse nadaljnje debate na to temo. Tako za oddajniške in sprejemniške antene, saj ena brez druge ne gresta.

Debata in izmenjava izkušenj bo sigurno koristna, predvsem za FPV-jevce. V vidnem področju praktično ne moreš ostati brez signala, ne glede na položaj antene. Pri večjih razdaljah pa štejejo tudi malenkosti.

G. Burkeljc - če vam ni odveč - popravite naslov teme, admin pa jo zalepi na vrh... Če se strinjate tudi ostali seveda!

Glede polarizacije pa ima g. Tomazslo še kako prav. En poenostavljen primer iz prakse: oddajnik je plošča 1x1 m na površini vode, ki niha z neko frekvenco in močjo. Valovi se širijo krožno od izvora, a samo z vertikalno polarizacijo. Prejemnik je deska - prvič postavljena vertikalno v vodo in ima kljub močnemu signalu slab sprejem (zelo malo niha gor in dol...), drugič ista deska, postavljena horizontalno. Lahko si predstavljate, kaka razlika v sprejemu se pojavi tu..

Uglasitev dolžine in polarizacije je nujna glede na vir signala. In tu se debata začne ;-)

LP
Zadnjič spremenil rc-ryder, dne 29 Jan 2015, 21:34, skupaj popravljeno 1 krat.
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Sicer malo off topic...načeloma tudi pri FPV ni problemov z dometom postaje ker se uporabljajo močnejši oddajniki in nižje frekvence, največkrat 433 MHz. Bolj problem je s sliko, ker je potrebna večja širina frekvenčnega pasu, zato jaz za AV prenos uporabljam triperesno detekjico, ki sem mi je še najbolj potrdila.

Zelo je vašna dolžina oddajnega ali sprejemnega dela antene, ki mora biti lambda, polovica lamde,četrtina labmde in tako naprej, torej nikakor pa izven mere valovne dolžine amplitude, enega nihaja. Zato je potrebno biti pri sanaciji raznih poškodb pazljiv, da je dožina v nulo. Torej takrat, ko se nam antena odlomi ali pa ni dobro prispajkana, ne smemo zgrešiti dolžine. Jaz sprejemnikov sam ne poprtavljam in jih raje zavržem, ker to je pa v resnici osnovni pogoj za varno vodenje modela.
Priponke
antena.jpg
antena.jpg (55.75 KiB) Pogledano 20331 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Obstaja ena banalna nevarnost pri orientaciji antene na oddajniku, na katero ne smemo pozabiti, saj smo na terenu že videli posledice!

Namreč, nekateri kovčki dopuščajo, da je antena samo v enem položaju ko dajemo oddajnik v kovček.
To pomeni, da uporabnik vsakič, ko vzame odajnik iz kovčka, pa tudi vsakič, ko ga spakira nazaaj, zasuče anteno iz enega v drug položaj.
Pogosto sukanje antene (čeprav njen mehanizem to omogoča) lahko privede to tega, da se razrahlja pritrdilna matica in antena začne izgubljati stik. Potem pa model v zraku deluje nekaj časa kot žmigavec na avtu, (dela, ne dela, dela,ne dela..) kmalu pa tudi to ne več.

Druga banalna napaka pa se lahko zgodi tistim, ki lahko nastavljajo moč oddajnika.... ko poletijo predaleč z nastavljeno minimalno močjo oddajnika, model začne seveda dobivati nekontrolirane "popadke", za katere je težko reči ali so pilotova napaka, turbulenca, ali motnja.

Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 11 Apr 2014, 12:59, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Včasih se sprijaznemo s tem, da imamo na voljo le omejeno izbiro orientacije antene. Ne me popljuvat, ker sem se sam enostavno sprijaznil na svojem jadralčku (SAL), da sem vzel sprejemnik (Assan 2,4GHz) ven iz ohišja in ga povil s folijo, ter postavil med akumulator in servomotor. Druge variante v tako majhnem kokpitu pač ni na voljo. Assan ima dve anteni in v model sem ga postavil tako da vsaka gre vsaka mimo servomotorja...ena po levi, druga po desni strani. 8-[ Zavedam se, da imam v neposredni bližini anten jekleno žico pogona krmila, ter vezje servomotorja, kar lahko "moti" sprejem.
Za enkrat deluje v redu, le par dni nazaj, ko sem z modelom pojadral na precej veliko višino (kjer mi je itak neprijetno letet) se mi je zazdelo, da parkrat model za izredno kratek čas ni čisto natančno ubogal mojega komandiranja. lahko, da je bil slab sprejem, ali pa kaka "motnja med ušesi". Kdo ve.. Sicer pa se v take višave s tem modelom itak ne mislim več podajati, ker je bolj zanimivo trenirat pobiranje balončkov pri tleh.
Priponke
antena.jpg
antena.jpg (144.46 KiB) Pogledano 20328 krat
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a sihu »

Zakaj biti tiho? Iz takih debat se da tudi kaj naučit, seveda pa ni namen le-teh kogarkoli spravljati v slabo voljo ali celo jezo. Vsak pač pove svoje izkušnje in poda svoje mnenje, kako pa si vsak posameznik to vzame, je pa čisto njegova stvar.
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a scrat »

Dve anteni sta zaradi boljšega sprejema, ker enkrat ena antena lovi boljše, drugič druga. Telemetrija tukaj nima veze.

@Ultralajt: tista o odvitih antenah, ko se komando spravlja v kovček in obratno...FrSky je sedaj na XJT Tx modulu naredil varnostno, da če je antena slabo pritrjena, modul piska in te o tem opozori.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

scrat napisal/-a:Dve anteni sta zaradi boljšega sprejema, ker enkrat ena antena lovi boljše, drugič druga. Telemetrija tukaj nima veze.
Tak odgovor sem dobil pred kakim letom od proizvajalca HITEC, nisem pa razstavil nobenega sprejemnika in z meritvami preveril katera resnica je prava. V glavnem meni zaradi dometa še noben model ni pobegnil, mi je pa quad zaradi moje napake in limal sem tudi zaradi moje napake, pa je bilo obakrat v krogu največ 300 m.
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

Dve anteni sta definitivno zaradi boljšega sprejema, MPX ima celo oznako DR kar pomeni dual receiver. Če bi bila ena antena za sprejem in druga za telemetrijo potem bi imel tudi na oddajniku dve anteni, a ni tako?
Primer MPX sprejemnika z eno anteno in telemetrijo.
Priponke
3778781c60.jpg
3778781c60.jpg (13.23 KiB) Pogledano 20227 krat
LP Andrej
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Kakorkoli že...pred kakim letom smo imeli na eni pisti debato prav okoli dveh anten sprejemnika in ker nismo prišli do prave "resnice" sem se obrnil z vprašanjem na proizvajalca in pač dobil tak odgovor, kot sem napisal.

Tudi računica se ne izide čist v korist dveh po funkciji enakovrednih anten. Tam je nekdo napisal da imajo moduli nekje 5 db signala, v resnic se to suče okoli 3 db in ker je sprejemna antena le dratek v dolžini količnika lambde, je to v resnici samo ena polovica dipola. V primeru dveh anten je "kretniška" izguba minimalno vsaj 2.5 db zaradi omske prilagodive, torej je končni rezultat dober db sprejema. Zato je vprašanje in debata o tem res smiselna, ker je optimalna resnica nekje vmes. Tudi če vzamemo 50% razmerje šum signal nam ena antena prinese kar nekako isto kot dve anteni, ker izgubita na račun omske prilagoditve več, kot v bistvu dodata, ker se decibeli obeh anten ne seštevajo med sabo linearno. Občutljivost sprejemne antene bi lahko povečali le na ta način, da bi bila v obliki celega dipola tako, da bi bila ena polovica signal, druga polovica pa masa. Tako bi bila več kot dvakrat večja in tudi v primeru da bi dali potem dve, bi bila omska prilagoditev 2-3db manj moteča. Tako pa z dvemi antenami pridobimo na polarizaciji izgubimo pa prav toliko ali še nekoliko več na kretnici.

Torej še vedno ne vemo prave resnice, jaz se pač držim informacije proizvajalca optime, za druge ne vem. Je pa res da v območju, kjer mi letamo, to sploh ni tako pomembno vprašanje, ker so moči dovolj visoke, da lahko varno upravljamo z modeli.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Na 2.4ghz, kolikor se spomnim, sta že bili dve anteni, ko še ni bilo telemetrije v igri.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Ultralajt napisal/-a:Včasih se sprijaznemo s tem, da imamo na voljo le omejeno izbiro orientacije antene. Ne me popljuvat, ker sem se sam enostavno sprijaznil na svojem jadralčku (SAL), da sem vzel sprejemnik (Assan 2,4GHz) ven iz ohišja in ga povil s folijo, ter postavil med akumulator in servomotor. Druge variante v tako majhnem kokpitu pač ni na voljo. Assan ima dve anteni in v model sem ga postavil tako da vsaka gre vsaka mimo servomotorja...ena po levi, druga po desni strani. 8-[ Zavedam se, da imam v neposredni bližini anten jekleno žico pogona krmila, ter vezje servomotorja, kar lahko "moti" sprejem.
Za enkrat deluje v redu, le par dni nazaj, ko sem z modelom pojadral na precej veliko višino (kjer mi je itak neprijetno letet) se mi je zazdelo, da parkrat model za izredno kratek čas ni čisto natančno ubogal mojega komandiranja. lahko, da je bil slab sprejem, ali pa kaka "motnja med ušesi". Kdo ve.. Sicer pa se v take višave s tem modelom itak ne mislim več podajati, ker je bolj zanimivo trenirat pobiranje balončkov pri tleh.
Okrog servo motorja po moje ni pametno imet anten (nekaj amperski sunki, elektronika za krmiljenje v servotu). Za 2.4g nisem ziher ampak, recimo telemetrija na 433mhz (100mw) mi je povzročila, da je servo na gimbalu konstantno nihal. Ko sem anteno prestavil cca 15 cm stran je bil precej bolje.
robertjur
Profesor
Prispevkov: 1036
Pridružen: 21 Nov 2004, 03:05

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a robertjur »

Vsak ima svoje mnenje in pravtako so lahko tehnologije različne. Tako ne posploševat kako delujejo 2.4ghz sprejemniki in oddajniki. Med proizvajalci so lahko tudi različne tehnologije.
Mene v glavnem zanima optimizacija Video in krmilnega signala. Zaenkat z usmerjeno antenco na FPV letim cca 1600m daleč nakar se začnejo težave. Zanima me če je Taranis+ za EU trg zaklenjen na 10mw? Ameriška verzija je menda 100mw. Verjetno gre za softversko redukcijo, lahko pa se kje skriva kak upor ali kaj podobnega??
Drugo kar me zanima je antena komande. Komando bi želel predelat na antenski konektor, tako bi lahko za akro mode uporapljal palčko za bolj oddaljene cilje pa usmerjeno varianto.

Ima kdo kake izkušnje? :o
Robert
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

rooobbiiiii kolega...kako kej?

meni poceni rc flysky delal na 2 km brez težav. kasneje sem predelal komando tako kot si napisal; mini ebay yagi za long range za na blizu pa wifi antena iz skurjenega routerja.
dejanskega dometa nisem nikoli testiral, je pa sigurno 5km+

lp,
rok
robertjur
Profesor
Prispevkov: 1036
Pridružen: 21 Nov 2004, 03:05

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a robertjur »

Oooo lejga kolega!!! He he!! A pol maš kar yagico na komandi?? Maš kak pameten link morbit?
Robert
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

jp; kabel seveda skrajšaš na minimum, da je čimmanj izgub, nosilec nekako pritrdiš na komando:
http://www.ebay.com/itm/2-4GHz-12-dBi-C ... SwoBtW5bEk

s kakšno večjo se ne bi igral, ker imajo kot sevanja zelo ozek pa še nerodne so.
http://www.ebay.com/itm/RP-SMA-2-4GHz-2 ... OSwQTVWCgD~

lahko pa poskusiš tud s kakšnim ojačevalcem na 2.4g (za wifi recimo) ampak o tem so že deljena mnenja, testiral pa še nisem.

lp,
rok
robertjur
Profesor
Prispevkov: 1036
Pridružen: 21 Nov 2004, 03:05

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a robertjur »

:D :D :D
Robert
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

rockson-slo napisal/-a: Okrog servo motorja po moje ni pametno imet anten (nekaj amperski sunki, elektronika za krmiljenje v servotu).
Khmm.... "nekaj amperski" sunki bi tele drobne servote v HLG modelu skurili. Tu ni teh sunkov, ki bi zmotili sprejemnik, zato mi zadeva špila. Seveda pa ne gre sedaj posploševati zadeve, da če je pri meni okej, da velja tudi za kako hudo, težko in dragoceno mrcino..recimo Jet model, :wink: tako, da se seveda strinjam tudi s tvojim nasvetom, a ne v mojem konkretnem primeru, kjer pač ni na voljo dovolj prostora v ozkem in nabasanem trupu 240 gramskega HLG modelčka.

Slika
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a tornado »

Glede postavitve anten imam določene pomisleke in vprašanja. Sicer me bolj zanima postavitev sprejemniških anten.
Moja dilema je sledeča. Povsod sem našel kup napotkov okoli postavitev anten na oddajniku in sprejemniku. Povsod je govor o namestitvi na letalih ali dronih, nikjer pa na čolnih. Sprejem in odboji na vodi so definitivno drugačni kot v zraku. Čolnarji vozimo čolne v oddaljenosti do max. 150m. Povsod se za leteče modele svetuje postavitev sprejemniških anten na 90°.
Trenutno postavljam anteno v modelu tako, da je ena žica pravokotno na gladino, drugo pa položim v RC prostoru na 90°. Razmišljam ali je to čisto Ok, ali bi obe žici antene izpeljal pravokotno na gladino, eno ob drugi? razmišljam tudi o te, da bi jih zunaj modela postavil na 90°.
Ta model na sliki jih ima postavljene na vsako stran modela.
Slika


Kogarkoli vprašam nima nekega strokovnega odgovora, vsi se nekako držijo postavitev kot sem jih opisal in ne poznajo odgovora o drugačni postavitvi.

Eno lepo razlago sem našel tukaj, a nič o čolnih.
https://www.rchelicopterfun.com/rc-antenna.html

Ima morda kdo kaj teoretičnega znanja o tem? Prosim za nasvet.
Lp Rado
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Usmeritev antene pri 2,4 GHz oddajnikih

Odgovor Napisal/-a 2R »

Paličaste antene, ki se uporabljajo v modelarstvu imajo najboljši sprejem takrat ko sta sprejemna in oddajna antena vzporedni in najmanjši sprejem takrat ko sta med seboj pravokotni. To je VSA ZNANOST okoli anten.
Pri letalskih modelih je problem v tem, da model ne leti vedno naravnost in se vzporednost anten spreminja, zato je treba na sprejemniku postavit dve anteni pravokotno med seboj. Ko je ena pravokotna na oddajno anteno je druga vzporedna in obratno. Diversity sistem pa potem v sprejemniku preklaplja na anteno z boljšim signalom.
Čoln se med vožnjo samo nagiba v stran, zato je tista kombinacija, kot je na tvoji sliki, še najboljša. Ko se model nagne, se ena antena zmeraj nagiba v bolj vzporedno lego z oddajno kot druga. Ker se čoln ne nagiba naprej in nazaj se lahko upošteva le bočno nagibanje.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Odgovori

Vrni se na RV naprave