Voda

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Odgovori
mribic5
Razpravljalec
Prispevkov: 71
Pridružen: 02 Dec 2008, 21:14

Voda

Odgovor Napisal/-a mribic5 »

Pred dvema urama sem namočil model v vodi.Vse elektro komponente sem vzel ven razstavil kolikor se da in opral v alkoholu.Ta moment se sušijo v pečici pri 60 stopinjah. Ali lahko naredim še kaj kar bi pomagalo?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Voda

Odgovor Napisal/-a Krist »

Pusti, da se res dobro posuši. Glede na to, da je zunaj sonce, postavi ven čez dan. Po dveh do treh dneh ni bojazni, da ne bi zadeva delovala.
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Voda

Odgovor Napisal/-a robar »

Voda je problematična samo dokler so komponente pod napetostjo, ko ni napajanja lahko vezje opereš z destilirano vodo in potem dobro posušiš. Firme, ki se ukvarjajo s čiščenjem elektronike po požarih, sušijo oprane komponente v vakumski komori. Zate bo skoraj gotovo zadostoval kakšen dan na toploti in prepihu.
Lp
Robar
vlakci
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 12 Jan 2015, 14:39

Re: Voda

Odgovor Napisal/-a vlakci »

ne drži za vse komponente - dosti jih je na podlagi ki je delikatna na stopnjo vlažnosti, pa tud razne mehanske komponente znajo imet tanko pločevinasto ohišje. Če je stvar potopljena bo izrinilo ves zrak, kasnejše sušenj pa bo le kratkotrajno izparelo vodo znotraj komponente, katera se bo potem spet kondenzirala - najboljši primer so avtomobilske luči ali starejši kermamični upori. Najbolj učinkovito je sušenje pri 40-60C in spihanje s kompresorjem (obvezno prvih nekaj sekund pihat s kompresorjem stran, ker se znna tudi v cevi dovoda nabrat kondenz)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Voda

Odgovor Napisal/-a Krist »

Če zadeva nima tipk in podobnih mehanskih zadev, ni problema. Drugače pa preprosto zamenjaš te elemente. Jaz sem recimo rešil go pro kamero, dji naza krmilnik in ostalo fpv opremo na quadrocopterju, ki je bil zunaj 5 mesecev. Edino mikrofon sem zamenjal na kameri,lipoje izdahnil in en regulator...
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Voda

Odgovor Napisal/-a robar »

Verjetno je prava rešitev vakumska komora, saj s tem ko izsesaš zrak, potegneš ven tudi vodne hlape iz vsake najmanjše luknjice in ostane samo tisto, kar je v trdnem stanju.
Lp
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: Voda

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

vakuumska komora je dobra zato, ker v njej voda vre pri 40°C, torej je efekt sušenja isti kot bi bila temperatura 100°C.
hanzek1
Razpravljalec
Prispevkov: 161
Pridružen: 18 Nov 2014, 14:36
Kraj: Laško

Re: Voda

Odgovor Napisal/-a hanzek1 »

Kaj pa riž oz. Silica gel?
Kako noro leteti miniquade? Samo tole moraš imet u glavi:
I can accept failure, but I can´t accept not trying.-Michael Jordan
Fly like you stole it!-nevem avtorja :D
Failsafe, ki jih nočem:
RTME- return to mother earth
RTK- return to kit :D
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Voda

Odgovor Napisal/-a MiroP »

N0t0ri0us napisal/-a:vakuumska komora je dobra zato, ker v njej voda vre pri 40°C, torej je efekt sušenja isti kot bi bila temperatura 100°C.
To morda izgleda res tako, vendar je vodo zelo težko izčrpati iz vakuumske posode. Ali moraš segreti vakuumsko komoro nad 100 °C, da se voda upari, ali pa moraš vodo zmrzniti, ker se led veliko hitreje vakuumira kot voda (proces liofilizacije - sušenje sadja in zelenjave).

Izgleda pa res zanimivo, ko voda "vre" v vakuumu na sobni temperaturi, vendar se to bsamo črpajo zračni mehručki, ki so bili v vodi.

Zato je najbolje potopiti v iso-propil alkohol, ki vodo veže in spihati s kompresorjem, potem pa pustiti še par dni, da se posuši.

http://www.dvts.si/publikacije.html
Odgovori

Vrni se na Elektronika