Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Odgovori
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a mihaval »

Zdravo!

Zasledil sem (na forumu ter na drugih spletnih straneh), da naj bi se v primeru priklopa večih ESC-jev na flight controller (recimo Naze32, CC3D, itd), iz vseh razen iz enega odstranilo žičko za napajanje. To naj bi veljalo predvsem za ESC-je ki imajo switching BEC in ne linearni BEC.

Jaz lahko poročam, da to vsekakor deluje, vendar me zanima zakaj je to konkretno potrebno. Kaj bi se zgodilo če bi bi vsi (recimo štirje) ESC-ji dajali 5V preko BEC na flight controller. Na flight controllerju so vsi Vcc (plusi) seveda združeni v enega, tako da je to ekvivalentno kot da bi imel vse štiri BEC outpute (Vcc) in Gnd skupaj združene.

Je to zgolj urbana legenda da pride do kakšnih težav, ali ...?

LP,
Miha.
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a robar »

Paralelna vezava BECov ni dovoljena, ker se napetosti posameznih BECov vedno med seboj malo razlikujejo, zato tok iz BEC z višjo napetostjo teče v tistega z nižjo. Tako je BEC obremenjen že tudi takrat, ko ni še nobene zunanje porabe. Enako velja za paralelno vezavo baterij, baterija z nižjo napetostjo prazni tisto z višjo.

Lp
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a mihaval »

robar napisal/-a:Paralelna vezava BECov ni dovoljena, ker se napetosti posameznih BECov vedno med seboj malo razlikujejo, zato tok iz BEC z višjo napetostjo teče v tistega z nižjo. Tako je BEC obremenjen že tudi takrat, ko ni še nobene zunanje porabe. Enako velja za paralelno vezavo baterij, baterija z nižjo napetostjo prazni tisto z višjo.

Lp
Robar, hvala za razlago. Ampak bi se vseeno nekaj vprasal: Zakaj bi bil problem ce tok tece v recimo drugi BEC z nizjo napetostjo? Tam je verjetno tako ali tako kaksna dioda ki to preprecuje? Hkrati pa bi bila ta razlika verjetno le kak milivolt, ce ze, torej bi bil tudi tok izjemno majhen (kako bi se sploh izracunal tak tok? Ali ni tok odvisen tudi od porabnika?). Ali se motim in si vse skupaj prevec poenostavljeno predstavljam?

Zasledil sem napisano, da switching BECov ne bi smeli priklapljati skupaj, da pri linearnih pa ni problem. Jaz lahko potrdim, da linearni tako tudi delujejo (taksnih s switcherjem pa se nisem priklopil skupaj). Zanima pa me, ali se s tem vseeno dela kaksna skoda in da to velja za vse tovrstne primere?

Rad bi razumel, ali je to mit, ali se dejansko kaj dogaja zadaj kar lahko pokvari elektroniko.

LP,
Miha.
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a galp »

mihaval napisal/-a:
robar napisal/-a:Paralelna vezava BECov ni dovoljena, ker se napetosti posameznih BECov vedno med seboj malo razlikujejo, zato tok iz BEC z višjo napetostjo teče v tistega z nižjo. Tako je BEC obremenjen že tudi takrat, ko ni še nobene zunanje porabe. Enako velja za paralelno vezavo baterij, baterija z nižjo napetostjo prazni tisto z višjo.

Lp
Robar, hvala za razlago. Ampak bi se vseeno nekaj vprasal: Zakaj bi bil problem ce tok tece v recimo drugi BEC z nizjo napetostjo? Tam je verjetno tako ali tako kaksna dioda ki to preprecuje? Hkrati pa bi bila ta razlika verjetno le kak milivolt, ce ze, torej bi bil tudi tok izjemno majhen (kako bi se sploh izracunal tak tok? Ali ni tok odvisen tudi od porabnika?). Ali se motim in si vse skupaj prevec poenostavljeno predstavljam?

Zasledil sem napisano, da switching BECov ne bi smeli priklapljati skupaj, da pri linearnih pa ni problem. Jaz lahko potrdim, da linearni tako tudi delujejo (taksnih s switcherjem pa se nisem priklopil skupaj). Zanima pa me, ali se s tem vseeno dela kaksna skoda in da to velja za vse tovrstne primere?

Rad bi razumel, ali je to mit, ali se dejansko kaj dogaja zadaj kar lahko pokvari elektroniko.

LP,
Miha.

Switcherjev ne priklopit skupaj, ker so bodo med sabo motili. Za linearce ja pa čist ok, če priključiš vse 4, tok ne bo tekel iz enega v drugega, oz. bo, abo ta tok minimalen. Moreš pa vedeti, da s tem ko proklopiš 4 linearce skupaj, tak sistem ne bo imel štirikratne tokovne zmogljivosti enega regulatorja ampak prej tokovno zmogljivost enega samega. To se zgodi, zato ker imajo linearci različno izhodno napetost (±50mV). To lahko rešiš tako, da vsakemu regulatorju vežeš serijsko še en majhen upor (npr. 0.5Ohm). Drugače pa je v veliko regulatorjih motorjev vgrajeno več lineranih regulatorjev vezanih vzopredno, torej če tistima dvema, ki sta notri povežeš vzporedno še 6 taksnih ne bo nič narobe.

lp
e.pavlin.si
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a mihaval »

galp napisal/-a: Switcherjev ne priklopit skupaj, ker so bodo med sabo motili. Za linearce ja pa čist ok, če priključiš vse 4, tok ne bo tekel iz enega v drugega, oz. bo, abo ta tok minimalen. Moreš pa vedeti, da s tem ko proklopiš 4 linearce skupaj, tak sistem ne bo imel štirikratne tokovne zmogljivosti enega regulatorja ampak prej tokovno zmogljivost enega samega. To se zgodi, zato ker imajo linearci različno izhodno napetost (±50mV). To lahko rešiš tako, da vsakemu regulatorju vežeš serijsko še en majhen upor (npr. 0.5Ohm). Drugače pa je v veliko regulatorjih motorjev vgrajeno več lineranih regulatorjev vezanih vzopredno, torej če tistima dvema, ki sta notri povežeš vzporedno še 6 taksnih ne bo nič narobe.
lp
Super Gal. Zanimivo tole s tokovnim sestevanjem, si ne bi mislil. Kaj __konkretno__ pa je skodljivo pri switcher BEC-ih? Napisal si da se motijo med seboj. Ampak zakaj/kako to vpliva (oz. skodi) regulatorjem?

LP,
Miha.
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a galp »

mihaval napisal/-a:
galp napisal/-a: Switcherjev ne priklopit skupaj, ker so bodo med sabo motili. Za linearce ja pa čist ok, če priključiš vse 4, tok ne bo tekel iz enega v drugega, oz. bo, abo ta tok minimalen. Moreš pa vedeti, da s tem ko proklopiš 4 linearce skupaj, tak sistem ne bo imel štirikratne tokovne zmogljivosti enega regulatorja ampak prej tokovno zmogljivost enega samega. To se zgodi, zato ker imajo linearci različno izhodno napetost (±50mV). To lahko rešiš tako, da vsakemu regulatorju vežeš serijsko še en majhen upor (npr. 0.5Ohm). Drugače pa je v veliko regulatorjih motorjev vgrajeno več lineranih regulatorjev vezanih vzopredno, torej če tistima dvema, ki sta notri povežeš vzporedno še 6 taksnih ne bo nič narobe.
lp
Super Gal. Zanimivo tole s tokovnim sestevanjem, si ne bi mislil. Kaj __konkretno__ pa je skodljivo pri switcher BEC-ih? Napisal si da se motijo med seboj. Ampak zakaj/kako to vpliva (oz. skodi) regulatorjem?

LP,
Miha.

Uničil jih najverjetneje ne boš, le izhodna napetost bo najbrž skakala. Switcher ne bo nikoli imel lepe, enakomerne napetosti na izhodu. Vedno bo nekaj melenkost skakalo in switcher se neprestano trudi vzdržat tisto izhodno napetost s preklapljanjem tuljave. Preprosto povedano ima switcher že sam seboj preveč dela, da bi lahko kljuboval še motnjam, ki mu jih zada drugi switcher, vezan vzporedno.
e.pavlin.si
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a mihaval »

OK, hvala. Se pravi, raje ne, ampak ce je slucajno priklopljen, pa tudi ne skodi ne vem kako veliko. Se posebej ni problema pri linearnem regulatorju.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Na multikopterjih skušaš možnosti za probleme zmanjšat na minimum..in če obstaja možnost da pride do motenja oz težav tega ne počneš, razen če pač rad izzivaš in čakaš dokler bobo..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a mihaval »

mihec87 napisal/-a:Na multikopterjih skušaš možnosti za probleme zmanjšat na minimum..in če obstaja možnost da pride do motenja oz težav tega ne počneš, razen če pač rad izzivaš in čakaš dokler bobo..
Mihec, se strinjam. Pa ne samo pri multikopterjih ampak na splosno. Je pa tako, da se je skozi cas pojavilo kar nekaj "mitov in legend" in se mi zdi pomembno razumeti ozadja. Recimo, tudi GND povezave so en tak mit. Kjer najdes veliko predlogov, da naj bi ESC-ji imeli samo signal zicke priklopljene. Jaz sem imel s tem recimo strasne tezave in se moral nalotati nazaj tudi GND zicke.

Po drugi strani, ce pogledas kaksne RTF modele (DJI, itd), mislim da nimajo odstranjenih Vcc zick na servo konektorjih - ko pridejo priklopljeni na Nazo...

LP,
Miha.
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a 2R »

Fantje ne metat vse v en koš.
Večina regulatorjev za multikopterje nima BECa, saj je napajanje vezano posebej prek Naze ... V takih primerih je priklopljen tudi + kabel oziroma napajanje. Konec koncev mora delovati tudi regulator. Signal žička le daje signal na regulator, da ta sploh ve kaj delat. Ni pa to predmet napajanja. Signal nam tudi ne pove ničesar če tokokrog ni sklenjen in ni mase.
Če želimo priklopiti dva tokokroga skupaj in imata različna napajanja, je treba obvezno zvezati skupaj minus napajanje. Tokokroge je pač treba sklenit skupaj. Tudi voda ne teče nikamor če nima odvodnjavanja. To velja za VSE tokokroge!
Napajanje iz regulatorja z BECom ne vezat skupaj, so že predhodniki vse napisali o tem.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Ne vem če se razumemo...
Tukaj govorimo o treh žičkah iz regulatorja ki običajno gredo iz regulatorja na sprejemnik, v tem primeru na "flight controler". In naze se večina napaja iz BECa enega regulatorja zato da ne prihaja do težav ostalim trem(ali več odvisno od multikopterja) odklopimo + žico signal in- pa pustimo oz nekateri odklopijo tudi - in pustijo samo signal žico kar pa nekaterim regulatorjem dela težave....Glavni kabli + in - se zvežejo normalno(+ skupaj, - skupaj).

Drugo je če imamo regulatorje brez BECa oz opto regulatorje
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a mihaval »

Mislim da se super razumemo in vesel sem, da se je debata razvila. Tematika je: je rezadnje rdecih zick na ESC-jih mit ali legenda?

Pogledat sem sel manual od DJI Naza - nikjer ne pise, da naj ne bi priklopil ESC-jev z BECom gor. Potem sem na hitro nasel tudi tale thread: http://www.multi-rotor.co.uk/index.php?topic=6779.0

Skratka, razumem koncept, da pride do motenj, itd... Prosil sem za konkretno razlago kaj tocno se dogaja z ESC-jem kar mu skodi (ali skodi drugim komponentam okrog). Delno sem odgovore dobil, delno pa ne.

Konkretno se vedno ne vem kaj skodi pri switcher BEC-ih. Gal je lepo razlozil osnove in podal tudi mnenje, da verjetno ne bi bilo nic hudega narobe, le optimalno ni.

LP,
Miha.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Priklop večih ESC-jev z BEC na Flight Controller

Odgovor Napisal/-a Krist »

mihaval napisal/-a:Mislim da se super razumemo in vesel sem, da se je debata razvila. Tematika je: je rezadnje rdecih zick na ESC-jih mit ali legenda?

Pogledat sem sel manual od DJI Naza - nikjer ne pise, da naj ne bi priklopil ESC-jev z BECom gor. Potem sem na hitro nasel tudi tale thread: http://www.multi-rotor.co.uk/index.php?topic=6779.0

Skratka, razumem koncept, da pride do motenj, itd... Prosil sem za konkretno razlago kaj tocno se dogaja z ESC-jem kar mu skodi (ali skodi drugim komponentam okrog). Delno sem odgovore dobil, delno pa ne.

Konkretno se vedno ne vem kaj skodi pri switcher BEC-ih. Gal je lepo razlozil osnove in podal tudi mnenje, da verjetno ne bi bilo nic hudega narobe, le optimalno ni.

LP,
Miha.
Slabo si bral. Pri uporabi dji regulatorjev res ne rabiš odstranjevat rdeče žice. Sicer mi ni čisto jasno, zakaj si odprl novo temo, ker je bilo tega že napisano 10x. Vsaj jaz sem tole 3x razlagal. Naza ima malenkost višjo napetost beca, kot jo imajo regulatorji in bi se v temu primeru zadeva pregrevala, na koncu bi skuril nazo ali katerega od regulatorjev. Switcher napajalniki imajo povratno zanko in merijo ves čas napetost izhoda, če ni vstrezna, jo poizkuša popravit. V tvojem primeru bi se zaradi vsiljene napetosti iz regulatorja, elektronika odločila dvignit izhodno napetost in s tem bi obremenila sebe in regulator.
Je narobe in škodi. Naza potrebuje le signalne žice iz regulatorjev in nič drugega.
Skratka povzetek, tvoj internet je zanič, ker ne najdeš takih informacij, ki so bile velikokrat napisane, druga opcija je, da slabo bereš in si posledično narobe razlagaš vse skupaj. Mislim, da je DJI glede navodil in vsega naredil zadevo dostopno in razumljivo vsakomur.

Pa brez zamere!
Odgovori

Vrni se na Elektronika