Osnove spajkanja

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Andrej981
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 24 Feb 2014, 14:12

Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a Andrej981 »

Pozdravljeni!
Že dalj časa opažam, da marsikdo ne pozna osnov spajkanja. Zato bom napisal nekaj osnov, da bo predvsem komu, ki ni toliko vešč v tej stroki nekoliko v pomoč.
Ta post seveda ni mišljen slabo. Verjamem, da večina te zadeve pozna. Namenjen je začetnikom.
Kot prvo je potrebno izbati pravi spajkalnik. Za elektro elemente je primeren spajkalnik moči 15W. Za večje priključke in kable je primeren spajkalnik 20-30W ali več, odvisno od velikosti in debeline kabla.
Za SMD komponente se uporablja manjši spajkalnik z manjšo temperaturo.
Bolj se bom posvetil spajkanju kablob in priključkov na le te.
Kadar je potrebno kable skrajšat, recimo od ESC-jev, jih je potrebno pravilno pripravit za nadaljno spajkanje. Kabli na ESC-ju so ponavadi pripravljeni na spajkanje. To pomeni, da so olupljeni in pospajkani na koncu, da se lahko pravilno prispajkajo na željeno mesto. Ko je kabel skrajšan na željeno dolžino odščipnemo že pocinkane konce. Zato jih je treba ponovno pospajkat. Kable se lupi samo z namenskimi kleščami. Ker če jih lupimo z nožem lahko prerežemo kable v vodniku. Če ti prerezani odpadejo nam jih ostane manj in kabel več ni primeren za nazivno amperažo. Če nimamo drugega kot nož je treba bit zelo pazljiv, da ne poškodujemo vodnika. Najbolj primeren je bolj top nož, ki ne poškoduje ali prereže vodnika.
Ko je kabel olupljen ga pocinamo. Pocina se ga tako, da se ga najprej pomoči v pasto za spajkanje. Nato z spajkalnikom nanesemo cin. Konec kabla more bit v celoti pocinan. Na njem ne sme biti preveč cina! ZELO POMEMBNO! Ko nanašamo cin ga nanašamo tako da z konico spajkalnika sproti na kablu topimo cin in ga dodajamo. Cin se ne topi na spajkalniku in se šele potem dodaja na kabel. V tem primeru se cin pregreje in nastanejo tako imenovani hladni spoji, ki lahko počijo. Zdrav spoj je svetle barve, hladni spoji so bolj blede mat barve.
Pocinajo se tudi vsi priključki preden na njih prispajkamo kable. Patsto za spajkanje je potrebno v celoti odstranit, ker prevaja!

Če ima kdo še kakšne napotke naj kr malo opiše.
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Pohvalno za kakšnega začetnika zelo dobrodošlo branje.
Andrej981 napisal/-a:Pocina se ga tako, da se ga najprej pomoči v pasto za spajkanje.
Dodal bi le, da to namakanje v pasto za lotanje (flux, kolofonja ...) ni potrebno. Saj se večinoma po trgovinah že dobi cin za lotanje ki ima flux v sredini žice in ta skrbi za to da se cin lepo oprime in razlije na površini katero spajkamo. Tako nimaš nobenega čiščenja spojev, saj ta flux ni prevoden le grdo oksidira kar pa škodi le lepoti spoja.

Pozabil si omeniti da je fino imeti za vsak spoj čisto konico. Se pravi ko pospajkaš kabel, konico očistiš tako da jo povlečeš po mokri gobici za spajkanje in nato nadaljuješ s spajanjem.

Primer hladnega spoja:
Slika

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Stari dokumentarci Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a miharix »

Za tiste, ki jim angleščina ne dela težav:
http://www.youtube.com/playlist?list=PL926EC0F1F93C1837
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Andrej981
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 24 Feb 2014, 14:12

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a Andrej981 »

Res je, da ima cin v sebi že pasto. Vendar če cina ne dodajaš pravilno ta izhlapi še preden pride do mesta spajkanja. Zato začetnikom toplo priporočam pasto.
Osebno pasto uporabljam samo pri debelejših vodnikih zato, da cin res pride skozi cel vodnik.
Ja čiščenje spajkalnika...to je pa že druga zgodba :)
Moja tehnika: vzameš eno papirnato brisačko in jo zmočiš. Zraven pa še eno suho. Špic za par sekund v pasto za spajkanje, dodaš malo cina na konico in dobro podrgneš po suhi papirnati brisački. Konica je čista in po celi konici je cin. Mokra je namenjena vmesnemu čiščenju.
Vem da se tak ne dela ampak res mi ni vedno za pospravljat tiste čistilne gobice. Brisačke grejo direkt v smeti.
Srečno 2015!
zupgas
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 28 Feb 2007, 12:44
Kraj: LJ in Dolenjska

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a zupgas »

Pasta je samo packarija. Dobra spajka pa čisti kontakti. Pa ni nikoli problema.
Za čiščenje konice pa krtačka z mehkimi bakrenimi ščetinami ali pa mrežica za drgnjenje posode.

Naprimer
http://tuswww.si21.com/Spletna-trgovina ... 37649.html
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a Krist »

Andrej981 napisal/-a: Kot prvo je potrebno izbati pravi spajkalnik. Za elektro elemente je primeren spajkalnik moči 15W. Za večje priključke in kable je primeren spajkalnik 20-30W ali več, odvisno od velikosti in debeline kabla.
Za SMD komponente se uporablja manjši spajkalnik z manjšo temperaturo.


Če ima kdo še kakšne napotke naj kr malo opiše.
Jaz počnem to profesionalno že 8 let...
Ni moč toliko pomembna, kot sama izbira konice in temperature.
V službi spajkam vse z 80W spajkalnikom, le konice menjam glede na vrsto elementov. Super tanke konice so primerne za popravilo raznih mikrokontrolerjev in senzorjev velikosti 4x4mm ali manj. Najboljše za spajkanje kablov so široke ploščate konice 4mm in več. Ker z konjico, ki ima velik volumen, lažje pospajkaš in prispajkaš kabel, ker se ta konjica med samim spajkanjem manj shladi. Vse žaube so v večini primerov nepotrebne, ker imajo sami cini dovolj fluxa. obstajajo taki, ki imajo 3,3% fluxa, ponavadi pa je notri 2%. Bistvo je, da je konica čista, temperatura dovolj visoka. Ponavadi pomaga, če temperaturo malce navijemo, ker z zelo vročo konico hitreje zaspajkamo, je pa res, da se flux tu bolje pali in potemni. Če je temperatura prenizka, je velika verjetnost nastanka hladnih spojev. Ponavadi je zaradi tega potrebno dlje časa greti kabel in konektor, da se zaspajkata, kar pa uniči samo plastiko konektorja. Sam spajkam v glavnem pri temperaturi 400°C, ker se zadeva hitro in kvaliteno opravi.
15W spajkaniki in manj niso kaj prida uporabni, izjema je SMD spajkalna pinceta (dva spajkanika) za popravila, kjer bi bil grelec večje moči v neroden pri veliki gostoti elementov na ploščici.
Razne paste so le uporabne pri spajkanju smd elementov, sploh komponent z veliko gostoto nogic, kjer je tečko nanesti cin na vsako posamezno nogico.
Primer mojega spajkanja: https://www.youtube.com/watch?v=48BZQ5e3vfc
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Krist je lepo povedal, kako se streže zadevi. še moje pripombe, ki so včasih zelo važne.
- Moč ni bistvenega pomena. Važna je temperatura! Jaz uporabljam spajkalnik z 150W, ampak z njim cinim najmanjše možne elemente (i-con2 ersa)
- Konica je tu zelo važna. Majhna je uporablja za SMD komponente večja (večja temperatura ustrajnost) pa za večje elemente in konektorje.
- Cinpasta je strup za elektroniko. Vsebuj preveč kislin, ki z časom lahko povzročijo težave! Sama žica vsebuje povsem dovolj fluxa v sebi za normalno delo.
- Temperatura je odvisna od "znanja". Začetniki naj raje izberejo nižjo temperaturo tam okoli 300 st.C, ker z pregrevanjem obstaja več možnosti, da uničiš kaj na vezju. Jaz imam 360st.C za cin z svincem (brezsvinčev cin ne priporočam začetnikom)
- Krist bravo! Sicer ti priporočam, da po tačkav vedno vlečeš navzdol po tačkah in ne prečno. Obstaja več možnosti, da poškoduješ vezje(odstopi lepilo na PCBju). Sploh če so povezave tanke.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a Krist »

S56JSC napisal/-a:Krist je lepo povedal, kako se streže zadevi. še moje pripombe, ki so včasih zelo važne.
- Moč ni bistvenega pomena. Važna je temperatura! Jaz uporabljam spajkalnik z 150W, ampak z njim cinim najmanjše možne elemente (i-con2 ersa)
- Konica je tu zelo važna. Majhna je uporablja za SMD komponente večja (večja temperatura ustrajnost) pa za večje elemente in konektorje.
- Cinpasta je strup za elektroniko. Vsebuj preveč kislin, ki z časom lahko povzročijo težave! Sama žica vsebuje povsem dovolj fluxa v sebi za normalno delo.
- Temperatura je odvisna od "znanja". Začetniki naj raje izberejo nižjo temperaturo tam okoli 300 st.C, ker z pregrevanjem obstaja več možnosti, da uničiš kaj na vezju. Jaz imam 360st.C za cin z svincem (brezsvinčev cin ne priporočam začetnikom)
- Krist bravo! Sicer ti priporočam, da po tačkav vedno vlečeš navzdol po tačkah in ne prečno. Obstaja več možnosti, da poškoduješ vezje(odstopi lepilo na PCBju). Sploh če so povezave tanke.
Jaz spajkam z brezsvinčenim cinom in zato imam 400°C. Je pa sam flux bolj agresiven in je najbolje konice čistiti mehansko s žično gobico. Pa da ne kupujete dragih, tiste iz lidla za 99 centov so odlične.
Konica spajkalnika pritiska le z delom teže spajkalnika, tako da ni bojazni, da bi zamaknilo nogice. Brez paste seveda ne bi bilo možno takole zaspajkat. Sicer na koncu moraš vsake toliko popravit stik med nogicama, ampak v glavnem gre brez težav.
Imam pa v službi tudi ersinega icona 1, ki mi pa ni všeč zaradi samih konjic. Je super spajkalnik, res super hiter in ko orodje odložiš, gre v pripravljenost. Uporabljam pa raje Weller WD 1, ki ima možnost 3 spominov temperature in boljše konice, ki nimajo ostrih robov, zato se spajka veliko lažje brez zatikanja pri IC-jih.
Andrej981
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 24 Feb 2014, 14:12

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a Andrej981 »

Moj namen je bil tako, kot piše v samem naslovu teme OSNOVE SPAJKANJA. Predvsem za tiste, ki kupijo npr. v hoferju spajkalnik zato, da si sestavi multirotor.
Ja pasta je pocarija. Pasta ima kisline, ki škodijijo vezju, izolatorju, ni za občutlive dele, treba jo je odstranit z topili... NI primeren del spajkalnega postopka! Če že je bolje uporabit kolofonijo, ki ni toliko agresuivna. Ampak v osnove je sodlo spajkanje priključkov, napajalnih kablov in podobno.
Ampak OSNOVE pomeni, da nisi vešč spajkanja in zato, da je lažje in za boljši rezultat uporabiš pasto. Več kot 15 let imam skoraj vsak dan v roki spajkalnik. Zato sem moral res konkretno pobrskat po spominu kako so mene naučili OSNOV spajkanja. Zdaj mi ni problem razlotat telefona na prafaktorje in ga sestavit nazaj.
Močno dvomim, da med osnove sodi kako se spajka SMS, razni čipi itd.
Pa še to. Moč spajkalnika je za začetnika pomemben podatek, ker si sigurno ne bo kupo postaje z opcijo nastavljanja temperature, zraven pa še deset konic.
Torej zakaj je že pomembna moč spajkalnika za začetnika?
Ker z premočnim bo začetnik zraven cina topil še izolato, pregreval vezje... rezultat je PREGRET SPOJ
Ampak itak vsi začetniki vejo po kak spajkalnik je treba it v trgovino.
Z prešibkim ne moreš dovajat dovolj toplote, da se cin stopi po celem željenem delu, spoj skupaj držijo ostanki paste, ki je v cinu... rezultat je HLADNI SPOJ
Uporabljam spajkalnike samo od Wellerja(sem pač old school). Moje konice niso pregrete, najete ali poškodovane. Zato jih lahko čistim kar z papirjem. Pa sigurno ne bom po konici "čohal" z kako gliciko. Zakaj? Ker ima konica ko je nova premaz, ki se ga ne sme poškodovat. Ampak to ne sodi med OSNOVE.
Osnova je spajkalnik tipa hofer, conrad, bauhaus... max cena 5-10€ zato, da zlotaš kable od baterij, priključkov in ostalega.
In za pomoč sem opisal OSNOVO SPAJKANJA. In zdaj naj to gre brat začetnik!? Kaj si bo te mislo? Da naj gre na naso, da mu quad sestavijo da bo ok?
Hvala.
Lp
Zadnjič spremenil Andrej981, dne 01 Jan 2015, 21:13, skupaj popravljeno 1 krat.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Se mi zdi da je bolje več info kot premalo... Težava paste je da ko se je začetnik navadi je teško brez in potem se jo maže vsepovsod seveda običajno je to cinol(da ne omenjam da se cinol uporablja v marsikateri srednji elektro šoli)
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Andrej981
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 24 Feb 2014, 14:12

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a Andrej981 »

Res je. Tudi nas so učili spajkat z cinolom. Ampak samo učili. Potem pa brez. Vendar za laika je super sploh če gre za kable.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a Krist »

Andrej981 napisal/-a:Moj namen je bil tako, kot piše v samem naslovu teme OSNOVE SPAJKANJA. Predvsem za tiste, ki kupijo npr. v hoferju spajkalnik zato, da si sestavi multirotor.
Ja pasta je pocarija. Pasta ima kisline, ki škodijijo vezju, izolatorju, ni za občutlive dele, treba jo je odstranit z topili... NI primeren del spajkalnega postopka! Če že je bolje uporabit kolofonijo, ki ni toliko agresuivna. Ampak v osnove je sodlo spajkanje priključkov, napajalnih kablov in podobno.
Ampak OSNOVE pomeni, da nisi vešč spajkanja in zato, da je lažje in za boljši rezultat uporabiš pasto. Več kot 15 let imam skoraj vsak dan v roki spajkalnik. Zato sem moral res konkretno pobrskat po spominu kako so mene naučili OSNOV spajkanja. Zdaj mi ni problem razlotat telefona na prafaktorje in ga sestavit nazaj.
Močno dvomim, da med osnove sodi kako se spajka SMS, razni čipi itd.
Pa še to. Moč spajkalnika je za začetnika pomemben podatek, ker si sigurno ne bo kupo postaje z opcijo nastavljanja temperature, zraven pa še deset konic.
Torej zakaj je že pomembna moč spajkalnika za začetnika?
Ker z premočnim bo začetnik zraven cina topil še izolato, pregreval vezje... rezultat je PREGRET SPOJ
Ampak itak vsi začetniki vejo po kak spajkalnik je treba it v trgovino.
Z prešibkim ne moreš dovajat dovolj toplote, da se cin stopi po celem željenem delu, spoj skupaj držijo ostanki paste, ki je v cinu... rezultat je HLADNI SPOJ
Uporabljam spajkalnike samo od Wellerja(sem pač old school). Moje konice niso pregrete, najete ali poškodovane. Zato jih lahko čistim kar z papirjem. Pa sigurno ne bom po konici "čohal" z kako gliciko. Zakaj? Ker ima konica ko je nova premaz, ki se ga ne sme poškodovat. Ampak to ne sodi med OSNOVE.
Osnova je spajkalnik tipa hofer, conrad, bauhaus... max cena 5-10€ zato, da zlotaš kable od baterij, priključkov in ostalega.
In za pomoč sem opisal OSNOVO SPAJKANJA. In zdaj naj to gre brat začetni!? Kaj si bo te mislo? Da naj gre na naso, da mu quad sestavijo da bo ok?
Hvala.
Lp
Ne me narobe razumet. svinčen in nesvinčen cin sta dva čisto različna pojma.
Meni spajkalnik deluje vsak delovnik, le med malico počiva, pa zdrži konica nekje 2-3 mesece.
Če imaš spajkalnik iz hoferja, za spajkanje z nesvinčenim cinom, lahko takoj kupiš 3 take ali pa ducat rezervnih konic. Ti novi cini so agresivni in uničijo poceni konico v manj kot 10 minutah uporabe. Sem testiral, dobesedno je cin naredil luknjo skozi konico. Tudi konica je bolj umazana in se drugače čisti.
SMD je danes že kar nuja. Imaš regulator, kateremu si skuril ali odtrgal kak element, mala malica zamenjat, če imaš orodje in znanje.

Razne paste naredijo kablu le škodo, ker se zlijejo pod izolacijo in kabel še bolj utrdijo, zato se ti kabli potem takoj za spojem slabo prepogibajo.
Uporabniški avatar
andrejgr
Tekmovalec
Prispevkov: 288
Pridružen: 22 Nov 2003, 14:09
Kraj: Maribor

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a andrejgr »

Vse lepo napisano. Sedaj pa še mogoče kak primer delovnih postaj oz. spajkalnikov, ki so primerni za vse hobby uporabnike.
LP, Andrej
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a Krist »

andrejgr napisal/-a:Vse lepo napisano. Sedaj pa še mogoče kak primer delovnih postaj oz. spajkalnikov, ki so primerni za vse hobby uporabnike.
Najcenejša postaja je tista iz HK za 16€. konice zanjo ima banggood po 5,5€ za 10 različnih. Potem pa je izbira bolj tako tako. Atten rework station je odlična izbira, ker ima poleg spajkalnika še vroči zrak. Stane pa 150€. Ima jo JKSniper. Vroči zrak od Atten je top shit zadeva in čisto konkurenčna tisti wellerjevi, ki stane 800€. Na ebayu je samo vroči zrak okoli 60€ s poštnino in vsemi dajatvami. Imam v doma in v službi atten 858D+ že 3 leta pa lahko samo hvalim.

Spajkalnik:
http://www.ebay.com/itm/SOLDERING-IRON- ... 4176888901
Vroči zrak:
http://www.ebay.com/itm/New-ATTEN-AT-85 ... 4d232bb9c1

Oboje:
http://www.ebay.com/itm/ATTEN-AT8586-2- ... 1e8d05eed5
zupgas
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 28 Feb 2007, 12:44
Kraj: LJ in Dolenjska

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a zupgas »

Andrej 981, ''glicka'' s katero čistiš konico je standardna oprema novih spajkalnikov.
http://www.ersa.com/art-0ic1100a-358-1970.html
http://www.jbctools.com/cd-b-soldering- ... enu-1.html
http://www.weller-pan.at/products/product.php?pid=5015
Seveda so to spajkalniki, ki so za vsakodnevno spajkanje.

Glicka pa tudi 'originalna' ni tako draga http://www.voelkner.de/products/204454/ ... niger.html

Če se bo spajkalnik uporabilo večkrat je za malce boljši začetek http://www.aoyue.eu/.Z vročim zrakom imam zelo pozitivne izkušnje.
Ampak od 120€ dalje se dobi že erse in ostale. To je oprema, ki se ne kvari. No konice so potrošna roba.

Najbrž bi moral povedati katero osnovo želiš povedati oz. pokazati. Ali so to vodniki in konektorji ali so potem to tudi ostale komponente.

No za začetek je dober vsak spajkalnik, ki ima primerno konico za tisto opravilo. Pa primerno debelino spajke(cina) pa ne bo nikoli problem.
Pa spajko se ne pritiska na konico ampak se jo dodaja med konico in material.


Tisti, ki smo delali z svinčeno spajko in smo potem morali preklopiti na spajko brez svinca vemo, da je bila to velika sprememba.
Sprememba temperatur, časov spajkanja, opreme in navsezadnje tudi končnega izgleda lota.

Pasta, kateraa pasta? Tudi to je potrebno povedati, da vse paste niso enake.
Med to http://www.cip.si/pasta-cinol-tuba.html#.VKZdkMnpw20
in pa to http://www.conrad.si/Kolofonijska-pasta ... 88_1508100
je razlika.

Za spajkanje pa je veliko navodil.
http://lea.hamradio.si/~s53m/phare/Meho%20spajkanje.pdf
http://www.svet-el.si/bazaznanja/vse-o- ... ?showall=1 Mrežice se še spomnim iz srednje šole.
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Nobenega nisem hotel žaliti.
Samo stvar je taka. Kar se Janezek nauči tako Janezek dela. Če se bo začetnik naučil uporabljati cinol jo bo tudi do konca uporabljal. To pa nikakor ni dobro.
Sama cil žica ima v sebi dovolj fluxa za pocinjenje žice. Kot alternativo priporočam kolofornijo ki se jo dobi v skoraj vsaki kmetiski trgovini za par centov. Tudi čiščenje le-te je enostavno z acetonom ali podobnimi topili. Pa četudi ostane gor je zelo dober izolator in ni agresivna.
Moč spajalnika. Hmmm premajhna moč NI DOBRA ! To je velik problem slabih lotov (spajka se ne združi dobro) Misel, da velika moč pomeni veliko temperaturo je zmotna. OK govorim za postaje z regulacijo. Takšno ali drugačno.
Osebno predlagam, da kdor ima željo kaj zaciniti naj kupi malo boljšo postajo. Saj sedaj se dobijo že zelo solidne za ceno pod 50€. Ona za par € pa naj ostane raje na polici, ker bo napravila več škode kot koristi. Verjetno je bolje prositi kolega, če ti to zacini in skupaj popiti pivo, kot upati, da bo slab spoj zdržal vse vibracije in obremenitve.
Jaz z veseljem pomagam, če kdo rabi. Pa tudi kak hiter tečaj napravimo skupaj.
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Zanimiva tema jaz bi jo dal da ostane na vrhu.


Prejšnji teden sem na 250ki spajkal skupaj regulatorje in motorje in sem imel probem ker se na strani od motorja cin ni prijel nikakor potem sem v OBIju dobil pasto za lotanje bakrenih cevi pa sem z tistim probal pa je pomagalo, malo te paste sem nanesel na kable nato močno segrel vmes je vrglo tako črno tekočino in zatem je cin prijel takoj gor.

na začetku moje spajkalne kariere sem mel navadnega wellerja ki še vedno dela mislim da 15W

lani sem pa dal malo € in kupil ERSA 80W postajo.
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Mislim da bi bilo še najbolj primerno da se tema prestavi na drugi konec foruma -> pod elektroniko. Prav je, da imamo teme urejene in da to znanje dobijo tudi drugi, saj ga potrebujejo vsi, tako za letala, avtomobile, čolne, rakete, helikopterje in multikopterje.

Je pa fino da se je tema dodala :). Jaz lotam dostikrat tudi tako, da na špico spajkalnika nanesem cin, po možnosti takšen z manj fluxa, da se ne žge in kadi, namažem kable, konektorje ali pade s pasto in zadevo polotam z vročim, tekočim cinom. Tako delam že 10 let, sploh srednje do bolj debele kable in velike konektorje, ki rabijo več toplote, je pa res da namenim dosti pozornosti da se lot dobro zlije tako po kablu kot po konektorju, da se naredi lep "fillet" in da se lot ohladi kasneje kot odmaknem lotkoln. Dosti časa namenim tudi čiščenju mesta po lotanju, da odstranim vso pasto in morebitne izgorele črne dele, ki se naberejo na špici po več lotih.

Špico se dobro čisti tudi z "pomakanjem" v kovinsko žico za čiščenje posode. Lot se prime na tisto kovino in super očisti špico, pa še termično jo ne sesujemo.

Sem prepričan v svoje lotanje, kar potrjuje tudi to, da nisem v desetih letih imel niti enega problema s kabli, padi, pini, konektorji, čeprav je bilo lotanja ogroooomno. Včasih je bilo tudi po 10 ur dnevno :D (tok-tok) Zadnje čase lotam dosti SMD-je, kjer mi pa je precej znanja in nasvetov dal Krist :).

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

Sam imam doma ersa multitip c25 in je konica zvita. Na trenutke mi deluje da se konica ne greje enakomerno in lahko spajkam samo z eno stranjo konice.

Slika
Slika

Verjetno bi bilo pametno jo menjati? Prodajajo to v vsaki elektro trgovini ali bo treba iti v splet?

Hvala
LP
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Ko se ti konica enkrat zvije, jo je bolje bržkone zamenjati. Saj material nima več enake temperaturne prevodnosti in se zato temperatura kopiči na eni strani bolj kot na drugi.
Za Erso imaš po internetu polno prodajaln. Najbližja je seveda Conrad, ki pa lahko ima navite cene. Tudi kakšna IC-elektronika ali pa HTE bi znala imeti Ersine konice na zalogi. Potem imaš pe Rutronik in Farnell.

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

Hvala.

Bom najprej še pogledal če ima kaj ČIP v Mariboru potem pa še te trgovine
LP
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Tvoje konice ne poznam. Ampak se dajo prav kupit zvite konice. To pa je zato, da imaš večjo površino, ko pritisneš na tiskanino. Jaz sem na prejšnjem bolj švoh spajkalniku uporabljal take konice.
oldtimer 65
Razpravljalec
Prispevkov: 170
Pridružen: 14 Jul 2012, 14:10
Kraj: Ljubljana

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a oldtimer 65 »

S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Včeraj sem posnel še par videov, ki vam bodo upam pomagali.

1. Kako se podaljša dve žici http://youtu.be/EWK2ttJsvBA
2. Kako se pricini žico na rob tiskanine http://youtu.be/r6rtaOUYrkc
3. Kako se pricini žico skozi luknjo na tiskanini http://youtu.be/I-bz8LNUi1o
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Re: Osnove spajkanja

Odgovor Napisal/-a denys »

Za dve žice skupaj jaz jih najprej spiralno zavijem skupaj, kot v tem posnetku https://www.youtube.com/watch?v=U-RCofpBR78
Zelo zanesljiva povezava in še se ne premika med spajkanjem.
Odgovori

Vrni se na Elektronika