Kako do pravega elektromotorčka

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Odgovori
avionistic
Začetnik
Prispevkov: 19
Pridružen: 04 Okt 2005, 20:17
Kraj: Ljubljana

Kako do pravega elektromotorčka

Odgovor Napisal/-a avionistic »

Pozdravljeni.

Vprašanje ne bo ravno iz modeliranja, vendar pa bo vseeno za vas "elektronike". Namreč stvar je v mojem elektromotorčku, ki zapira/odpira pokrovček na mojem vozilu za gorivo (poriva bajonet naprej/nazaj in na ta način zaklepa/odklepa pokrovček za gorivo).
Problem pa je, ker se motorček vrti samo v eno smer, torej ko avto odklenem takrat tudi odklene (uvleče bajonet) in pokrovček se lahko odpre. Ko pa se avto zaklene, bajoneta ne porine naprej in tako ostane pokrovček goriva odklenjen. Saj ni konec sveta, samo vseeno bi rad stvar popravil oz. saniral.

Elektromotorček sem vzel iz ohišja in probal, kako, če sploh deluje. In kot sem napisal, v eno stran se vrti, v drugo pa ne, razen če ga na roko malce zavrtim oz. mu pomagam. Potem se vrti, vendar še to bolj "jokavo".

Predvidevam, da najbolje, da ga nadomestim z novim, vendar nimam pojma kakšnega kupiti, kajti po mojem je ta elektromotorček delan za avtomobilsko industrijo in nima veze z modelarstvom.

Če sem prav razbral z ohišja, je to MABUCHI MOTOR s številko VD323212.


Pomoč mi bo nadvse prav prišla.
Hvala in lp.

Sebastjan
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Kako do pravega elektromotorčka

Odgovor Napisal/-a robar »

Vprašanje je, če je v resnici kriv motorček. Jaz bi motorček poizkusil zunaj, če dobro dela v obe smeri. Priklopi ga na akumulator in zamenjaj žici med seboj. Motor mora delati enako v obe smeri vrtenja. Če je to v redu, mora biti nekaj narobe z vezjem, ki napaja motorček. Če pa bo treba menjati motorček, je verjetno edina možnost, da nabaviš originalnega. Modelarski motorčki so v glavnem brezkrtačni in jih ni možno menjati za tvojega, ki je skoraj sigurno krtačni.
Lp
avionistic
Začetnik
Prispevkov: 19
Pridružen: 04 Okt 2005, 20:17
Kraj: Ljubljana

Re: Kako do pravega elektromotorčka

Odgovor Napisal/-a avionistic »

Vzel sem iz ohišja in ga sprobal na 12V. Kot sem napisal, v eno stran vrti normalno, v drugo pa ne, razen če ga malce na roko zavrtim, potem se začne bogo vrteti. In ja, je krtačni motorček. Ne vem, zakaj je v eno stran crknil. Sem po dolgem iskanju na netu zasledil take motorčke, kjer je pisalo, da so za "door lock" in sem ga tudi naročil. Kaj pa bo, bom pa videl, ko ga dobim.
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Kako do pravega elektromotorčka

Odgovor Napisal/-a robar »

Če je tako, mora biti nekaj narobe z motorjem, ker normalno motor enako starta v obe smeri. Razlika je lahko, če je motor namenoma narejen tako, da mu bolj ustreza v eno smer, vendar pa je tvoj glede na namen, narejen za obe smeri. Krtačni motor ima eno navitje za obe smeri. Smer vrtenja mu spremenimo s tem, da mu zamenjamo plus in minus napajanja.
Lp
avionistic
Začetnik
Prispevkov: 19
Pridružen: 04 Okt 2005, 20:17
Kraj: Ljubljana

Re: Kako do pravega elektromotorčka

Odgovor Napisal/-a avionistic »

Hmm, bom videl, če bom problem rešil z novim motorčkom.
Odgovori

Vrni se na Elektronika