VIDEO OČALA

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Odgovori
airfreak
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 23 Nov 2009, 17:45
Kraj: Slovenj Gradec

VIDEO OČALA

Odgovor Napisal/-a airfreak »

Lp!

Zanima me, če mogoče kdo ima ali je imel takšna očala? Uporabljajo se za povezavo z mini kamero na modelu/letalu. Tako, da gledamo preko teh očal, videeo posnetek.

Jaz bi jih imel za povezavo z mojo kamero, ker me moti svetloba na prostem in ne morem gleati na lcd zaslon. Če kdo ve, kako se jim reče in kako delujejo?

Hvala za razlago.
Pod nebo in še kam..
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: VIDEO OČALA

Odgovor Napisal/-a miharix »

Pozdravljen

Skoraj vsak FPV-javec ima očala.

Ena zelo popularna znamaka je npr http://www.fatshark.com/

Tehnologija je "simpl" 2 mini LCD-ja in leče.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
airfreak
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 23 Nov 2009, 17:45
Kraj: Slovenj Gradec

Re: VIDEO OČALA

Odgovor Napisal/-a airfreak »

Kako veliko sliko ti naredi, ko jih imaš na nosu? Mi lahko napišeš ali prilepiš kakšno povezavo iz ebaya za nakup ali kjer jih imajo.

Hvala.
Pod nebo in še kam..
airfreak
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 23 Nov 2009, 17:45
Kraj: Slovenj Gradec

Re: VIDEO OČALA

Odgovor Napisal/-a airfreak »

Takšna očala sem pa že gledal na ebayu in youtubu. Samo ne poznam koga, ki bi jih imel in bi mi prezentacijo naredil.
Da bi jih lahko probal.
Je to celotna slika, kot en ekran ali je tako, kot bi gledal dva zaslona na enkrat? Kako je pa kaj glede napajanja? Ima to kakšne baterije ali dodatna napajalna baterija?
Pod nebo in še kam..
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: VIDEO OČALA

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Imaš dva LCDja, ki prikazujeta razpolovljeno sliko. Levi zaslon levo polovico, desni zaslon pa desno polovico, Če zadeva ni dobro nastavljena te od njih boli glava ali pa če se ti posreči dobiš 3D efekt. Naprava običajno ima priklop za baterijo ali pa napajalnik.

Nekaj zadetkov: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sacat ... =15&_frs=1

Pozkusi izbrati kakega trgovca, ki ti omogoča preizkus in če nisi zadovoljen z njimi jih vrneš nazaj pa ti povrnejo kupnino. Pa poskusi znotraj EUja poiskati, če ti ne uspe na preizkus dobiti kje bližje tebi.
Slika
Uporabniški avatar
VaZl
Tekmovalec
Prispevkov: 350
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:07
Kraj: ex LJ; blizu Sl. Bistrica, pod Pohorjem :-)

Re: VIDEO OČALA

Odgovor Napisal/-a VaZl »

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VIDEO OČALA

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kot vidim, imaš ti probleme s tem, da ne vidiš na LCD zaslon kamere, ko je zunaj močna svetloba. Torej ne gre tu za FPV letnje, ampak le za to, da vidiš kaj snema kamera, oziroma, kaj je prikazano na njenem zaslonu. Običajno novejše kamere nižjega cenovnega razreda nimajo okularja ampak žal samo LCD.

Kolegi s foruma so ti predlagali, pa tudi sam ciljaš, na FPV očala. Zakaj bi šel v tak strošek, če pa lahko problem rešiš z deset krat cenejšo zadevo!?

Tudi sam sem se srečeval s tem problemom med snemanjem s kamero. Težava je predvsem takrat, ko imamo sonce za hrbtom in ne glede na to, koliko na svetlo damo LCD, je slika včasih nerazločna zaradi svetlobe in odbleskov okolice.

Jaz uporabljam dve varianti za odpravo te pomanjkljivosti in sicer:

Prva je enostavna "škatla" s tremi stranicami, narejna iz mehke črne penaste plošče, ki jo enostavno nataknem prek odprtega LCD displeja, tako, da se ta nahaja v senci. Tako je slika na LCDju vidna ne glede na osvetlitev okolja.

Druga varianta pa je malce bolj dodelana, ker sem hotel zaradi mojih slabih oči, da lahko na LCDju sledim še tako male ali oddaljene objekte (model letala daleč zgoraj pod oblaki..ipd) in da lahko na LCDju razberem vse tekste in menije brez težav.
Poiskal sem povečevalno steklo-lečo od nekega diaprojektorja z goriščno razdaljo ~7-8cm. Vstavil sem jo v kos PVC cevi in jo postavil pred LCD zaslon na razdaljo, ki ustreza moji dioptriji. Ko prislonim oko k leči (seaj okularju) vidim zelo povečano, ostro in razločno sliko displeja. Ne uide mi še tako mala podrobnost na njem!
Da me ne moti zunanja svetloba, ki bi zašla na displej, sem vrzel med tem doma narejenim okularjem in zaslonom pokril s spužvo.
Sedaj je možno celo znižati osvetlitev LCDja in s tem prihranimo precej elektrike, ter podaljšamo čas snemanja.

Da zadeva ni preveč v napoto, ko ta ni potrebna, sem jo naredil tako, da se privije na spodnji del kamere v standardni navoj za stojalo.
Uporabil pa sem še en pohištveni okov. s katerim lahko kadarkoli ta okular preklopim nad LCD ali pa stran navzdol. To moram imeti tako, ker je LCD touch screen in se uporablja za nekatere ukaze iz menija. Takrat preklopim okular stran od zaslona.



Če ne najdeš ustrezne leče, se najdejo povečevala za ta namen na ebayu, če pa se ti en da narediti to, se pa lahko kupijo že komercialni izdelki tega tipa in namena, kot na primer tole:
http://www.aliexpress.com/item/3-3-inch ... 84262.html

Lahko pa še sam iščeš na temo LCD View Finder Magnifyer.

Slika

Ena od možnih variant rešitve problema je tudi ta, da od kakega starega klasičnega ali digitalnega fotoaparata ven vzameš sklop optike okularja. nato ga nalepiš na vrh tvoje kamere z kakim plastičnim lepilom, ter ga usmeriš v pravo smer. Seveda ti ne bo pokazalo koliko si zares zalek v sliki (zaradi zooma ipd..) ampak ciljal pa boš s kamero skozi ta okular v dokaj pravo smer.

No pa še slike mojih skrpucal, ki dobro opravljajo svojo nalogo:

Enostaven senčnik, ki ga potisnemo na LCD in tudi snamemo kadarkoli
Slika

Povečevalna leča za gledanje v displej.
Slika
Na svojem mestu. Oko moramo približati čisto k leči.

Slika
V "odmaknjenem" položaju, za dostop k displeju in tipkam na notranji strani kamere.

LP Mitja
airfreak
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 23 Nov 2009, 17:45
Kraj: Slovenj Gradec

Re: VIDEO OČALA

Odgovor Napisal/-a airfreak »

Potem sma pa na istem. Enkrat sem že imel na testu plastično ohišje v obliki črke v. na koncu je bilo kot okular okrogel in si gor prislonil oko. Samo težava je bila v tem,da je bila oddaljenost od mojega očesa do zasloa ene 6-7cm in sem se mučil. Ta ohišje se je nataknilo na lcd zaslon in si ga lahko dol vzel. Ker imam dodatno maxi baterijo, se mi obraz, še oddalji od zsalona. V mislih sem imel eno drugo zadevo. Da bi naredil podobno kot si ti napisal. Pvc okvir, notri v okvir pa bi vgradil 5-7" lcd zaslon. Na fotoaparatu pa imam skoraj isto kot ti. Imam vgrajen okular in privit na navoj, ki je namenjen za stojalo.

Zakaj sem pa imel v mislih očala? Ker te ljudje čudno gledajo, če bi imel kakšne takšne nastavke na glavi.

Hvala za razlago in povezave.
Pod nebo in še kam..
Odgovori

Vrni se na Elektronika