Uradni in neuradni FirmWare na napravah(ESC,Postajah)

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Odgovori
Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Uradni in neuradni FirmWare na napravah(ESC,Postajah)

Odgovor Napisal/-a demag »

Zdravo!
Na razmišljanje me je napeljala ta tema:viewtopic.php?f=135&t=82105!
Vedno ,ko sem kupil postajo,ali krmilno kartico sem moral iskati nek FW ,ki je izboljšal delovanje same naprave!
Recimo pri Turnigy 9X,Aio Pro V2,sedaj še ESC itd...Poraja se mi vprašanje ,kako je možno ,da nekdo spiše boljši
FW od originalnega,tam pa cela četica strokovnjakov,ki naj bi izdelale popoln izdelek!
Meni osebno,bi mi bilo podčast,da neki j..i ve...r,spiše FW ,ki naredi "mojo" napravo ,ne samo uporabno,ampak tudi višjega cenovnega razreda-
vsaj po funkcijah!Tile "proizvajalčki",pa vsi veseli,da njihov produkt dela,pa čeprav "tako tako".Ker sam nisem programer,mi je toliko bolj nerazumljivo,kako je možno,
da en sam človek vloži toliko truda v napravo,ki bi morala biti dobra ,že ko zapusti tovarno??
Pa to ne velja samo za ceneno robo "iz Kitajske",tudi Windowsi pa routerji(Wrt ...) in še veliko stvari bi se našlo,kjer je stalna potreba po posodabljanju-krpanju luken itd.
Zanima me ,kakšno je Vaše mnenje o teh zadevah? Sam ,sicer ne sprminjam,dokler ni "nujno" potrebno,toda sedaj ,je že skoraj "fetiš",da iščeš stalno nek nov FW...
Morda ta tema tudi ne spada pod to rubriko,vendar boljše nisem našel..
Zadnjič spremenil demag, dne 08 Maj 2013, 17:24, skupaj popravljeno 1 krat.
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
jenki
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 24 Maj 2010, 18:45
Kraj: LJUBLJANA

Re: Uradni in neuradni FirmWare na napravah(ESC,Postajah)

Odgovor Napisal/-a jenki »

Pozdrav
Tudi jaz uporabljam TH9X komando, z original firmware nimam nobenih težav, sem pa gledal novi firmware in mi sploh ne sede.
Mogoče bi se odločal za nadgradnjo če bi bile težave z originalom.
Imam pa izkušnje ki so mi že pomagale pri računalniki(dobre) pa eno zelo slabo pri telefonu.
Menim da je zadevo bole pustiti kot je če ni težav z delovanjem in če je funkcij za uporabo dovolj.
Zato pa da bi govoril da imam novi firmware pa se mi zdi nesmiselno.
LP

Janez
Modelarstvo je vreča brez dna
Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Re: Uradni in neuradni FirmWare na napravah(ESC,Postajah)

Odgovor Napisal/-a demag »

Pa saj ni problem ,ko zadeva deluje tovarniško.Problem nastane,takrat ko si z nastavitvami me moreš pomagati in je nujno,
da spremeniš FW...TH9X v originalu ,ne ponuja zakasnitev hoda servo ali določanja časa iz ene pozicije na drugo( kolesa-podvozja,
zračne zavore),če imaš to možnost lahko uprabiš standard servo in samo nastaviš čas hoda-kaj vse ponuja nov FW nisem raziskal,vendar do sedaj
se je z novim FW dalo vse nastaviti.Nikoli-res NIKOLI ne spreminjam FW,samo zaradi tega,da bom imel "NOV FW".Če pretehtam,da bo potrebno spremeniti,
se tudi odločim za "stable"stabilno različico in ne ravno najnovejšo"unstable"Pomembno je ,da se pozanimam,če bo FW odpravil mojo teževo,ker drugače je bressmiselno spreminjati!!!!
Velikokrat je "hardware" enak,le z FW ,določijo funcije ter seveda ceno!!Pri Windowsi bi omenil "gonilnike",ki so včasih prava polomija in še bi našel.
Še tako dober "hardware",je brez FW lahko neuporaben,velja pa tudi obratno-dober FW ne popravi, slabo načtovane in izdelane naprave!!

P.S morda še anekdota o programiranju...

Programer iz Microsofta po daljšem času dobi dopust.
Odpravi se na ribolov, ter ulovi zlato ribico!
Ta ga prosi,naj jo izpusti pa mu zpolni dve želji!
Programer velikokrat potuje med Londonom in New Yorkom-boji se letenja ,pa prosi ribico za avtocesto.
Ribica se izmotava,globina, razdalja,stroški-ozemeljski spori itd in prosi programerja za drugo željo!
Programer pove ,da dela na novem projektu in bi rad,da mu ribica odpravi vse napake(buge) v programu!
Ribica se zamisli,potem pa reče:" Ti samo povej, želiš 4 ali 8 pasovnico?"
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: Uradni in neuradni FirmWare na napravah(ESC,Postajah)

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Hehehe, tebi bi se zdelo pod častjo da nekdo spiše boljši FW od tvojega, kitajci so pa rekli "great" in ga vtaknili v svoj naslednji izdelek.

Sicer pa - tovarniški FW 9X je čisto ok. Če ti za tvoje potrebe zadošča ni prav nobenega razloga za menjavo. Če potrebuješ več, pa ti alternativni FW ponuja vse tisto, za kar je bilo včasih potrebno odštet še eno ničlo zraven.
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Uradni in neuradni FirmWare na napravah(ESC,Postajah)

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Zame je to zgolj potrošniško/kapitalisično usmerjanje. Če ti nekata stvar ne odgovarja kupi novo tudi dražjo. S tem imam v mislih npr. svoj HPjev printer starejšega datuma ali pa Canon skener, ki na Win XP delujejo odlično. Ko sem presedlal na Win sedem z namenom boljšega izkoristka, sem pa bil razočaran s podporo gonilnikov zanju dveh(za osmico se mi zdi, da je stvar še slabša). Računalnik je grajen za 64 bitni sistem, vendar uporabljam še zmeraj 32. Razlog naveden zgoraj. S telefonom Nokio tudi nisem zadovoljen in njihovo firmo z agresivnim cetificiranjem programske opreme. Telefon moraš heknit. Sony PSP je bil takoj odklenjen, ko so prišli prvi paketi za zlomit zaščito. Vse z namenom boljšega izkoristka strojne opreme. Trenutno res prav pogrešam pisanje generičnih gonilnikov za stare naprave, ki na novejših Window$ih ne delujejo ali pa le delno.

Prav na kratko. Še premalo je tega.
Slika
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Uradni in neuradni FirmWare na napravah(ESC,Postajah)

Odgovor Napisal/-a scrat »

Bom malo pokometiral....

uporabljam TG9x komando..in na začetku mi je bil dovolj original FW, ker sem imel eno letalo...in seveda sem bil prepričan, da je original vse kar rabim. Potem sem malo prebral na netu glede er9x in sem se en dan odločil, da dam gor ta FW in od takrat ne grem več nazaj. Z er9x si nastavljaš vse in še več po svoji volji...top zadeva.

Kar se tiče alternativni FW za ESC-je...če letiš z multirotorji je to MUST. Neprimerno lepše leti quad...pri hitrem spuščanju ne oscilira...letenje 30cm na tlemi je pesem..prej tega nisem mogel narediti. Višje lahko nastaviš PID-e in je quad temu primerno bolj stabilen. Zahvala gre višji hitrosti osveževanja. To ne pomeni, da tam kjer pišejo prodajalci o PWM inputu v ESC ampak v PWM outputu, ki ga lahko ESC pošlje v motorje.

Ne vidim ovir, da jih ne bi uporabljali.
PrimozL
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 22 Apr 2005, 07:48
Kraj: okolica Vipave

Re: Uradni in neuradni FirmWare na napravah(ESC,Postajah)

Odgovor Napisal/-a PrimozL »

Živijo,

Da skupina zanesenjakov spiše boljši FW od originalnega, nikakor ni naključje ker:

- Velika podjetja ustvarijo neko folozofijo, kako naj bi izdelek deloval in velikokrat (ne vedno) po nekaj letih povsem pozabijo, kaj bi uporabniki dejansko želeli. Včasih pa namenoma "oskubijo" FW v cenejših verzijah, ki bi po HW zmogljivostih brez težav poganjale polno verzijo programa.

- Ni zanemarljivo, koliko ljudi v odprtokodnih projektih testira SW. V podjetjih, kjer je ponavadi glavni cilj dobiček, je tudi preizkušanje lahko skrčeno na goli minimum. Ne gre pozabiti, da so Futaba, JR in podobna podjetja velika in njihova odgovornost je prvenstveno namenjena delničarjem.

- Odprtokodni projekti so narejeni brez pretiranih časovnih omejitev, predvsem za veselje. Če nimaš dobrega dne, tisti dan pač ne programiraš. Zato je več dobrih idej in manj hroščev v kodi. Vsak, ki je kdaj programiral ve, da je pisanje kode z ne povsem spočito in čisto glavo bolj kot ne korak nazaj, ne naprej.

Pa še bi se našlo tehtnih razlogov.

Že precej preden je prišel ER9X FW ven, sem si na list papirja skiciral, kako naj bi izgledal FW, ki bi omogočal povsem proste nastavitve. Ko pa sem v kolegov Turnigy oddajnik naložil ER9X, mi je bilo vse takoj jasno in na las podobno tistemu iz moje skice. V začetku je res nekaj več dela z nastavitvami, a skoraj vse je mogoče. Kolikor sem do sedaj videl, se taki odprtosti najbolj približa Multiplex.
Npr. Futaba dela odlične izdelke (zanesljivost, oblikovanje, radijski domet, ...), a ko sem videl, kako zaprte so programske rešitve v FF-7 in FF-9, sem bil kar malo žalosten. In če primerjam navodila za FC-16 iz leta 2001 ali navodila za FF-7, gre samo na slabše, vedno težje je razumet, kaj določena funkcija omogoča in česa ne, pa nisem ravno slab v angleščini.

No upam, da bo Frsky Taranis en primeren kompromis med zanesljivostjo, ceno in spodobnim FW.

LP Primož.
Uporabniški avatar
Trzinc
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 04 Feb 2012, 14:37
Kraj: Trzin

Re: Uradni in neuradni FirmWare na napravah(ESC,Postajah)

Odgovor Napisal/-a Trzinc »

Sam sem probal open9x FW. Vendar so menije in uporabniski vmesnik dizajnirali programerji, zato jih je dokaj tesko uporabljati in stvari niso toliko samoumevne. Sem nalozil originalni turnigi FW, je verjetno slabši po zmogljivosti ampak malo bolj enostaven.
Odgovori

Vrni se na Elektronika