Servoti brez omejitve hoda

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Odgovori
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Obstaja kakšna varjanta predelave servomotorja da ima možnost vrtenja 360°- poljubno število hodov glede na odklon komande, recimo polni hod v eno smer = 10 zasukov ročke v eno smer.
Nekje sem slišal govoriti o nekih servotih za jadrnice, pa nimam ideje kje to najti oz. ali se da predelati obstoječe servote in ali je zadeva potem sploh programabilna.

PS: To, da lahko sprogramiraš da servo vrti le v eno smer neskončno dolgo, ga ustaviš in vrtiš v drugo smer neskončno dolgo ne rabim. Potreboval bi še vedno omejitve hoda, kot pri klasičnem servotu z večjim odklonom na ročki.

Hvala za kakršnekoli informacije glede tega.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Uf, sem že našel nekaj za kar mislim da je to kar potrebujem...
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=20855

Ima morda kdo izkušnje s takimi servomotorji, predvsem kako natančno je vračanje v začetno ali neko srednje odklonjeno lego? Je podobno kot pri običajnem servotu z upoštevanim drugačnim zobniškim prenosom ali je bistveno slabše?

Hvala!

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Če se ne motim je napram klasičnemu servomotorju samo v tem da nima fizične omejitve odklona v zobnikih ter vgrajen multiturn potenciometer...Govorimo on 3-4obratih več ne gre kolikor mi je znano oz vsaj hitec ki ga imam v jadrnici ne.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Super, hvala za odgovor! Teh 3-4 obratov se meri od ene skrajne lege do druge ali od centralne točke do skrajne lege? Kakšno pa je centriranje servota v neki legi in koliko ima zadeva lufta?

Hvala!
LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Od ene skrajne če je na sredini potem 1,5-2obrata na vsako stran če se prav spomnim..lufta je tako kot pri vseh servotih odvisno od kvalitete itd..Glede natančnosti ti pa ne vem rečt na oko je videt natančen(nisem nikoli preverjal) samo pri jadrnici mm razlike v centriranju se ne pozna ravno in teško sedaj rečem glede na jadra saj vrvica doda sem pa tja..Tega imam http://www.hitecrcd.com/products/analog ... 785hb.html

Imaš tudi bolj custom winche samo je tudi cena custom..
http://www.aa-parts.com/
https://www.rmgsailwinch.com.au/rmg/cat ... martWinch/
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ej najlepša hvala za odgovor! :) :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

No, sem potem malo iskal dalje in res je, imaš navadne servote, ki delajo max. 180°, na katere sicer lahko vržeš getribe in z njimi povečaš hod, ali pa namenske servote za jadrnice, ki imajo v glavnem med 3 in 6 obrati hoda. No, jaz sem si naračunal da rabim za svoje potrebe (zoom, fokus- glej spodaj link) 1 obrat servomotorja in na srečo takega tudi našel! :D "GWS S125 1T 360 degree 2 ball bearing Sail Winch Servo" - se pravi, +/- 180°, uporabno je tudi za PAN kamere na FPV-jih!

Delam vodenje zooma in fokusa preko RV, tako bom dobil gladke hode, lahko tudi expo, za snemanje videa :). ... in prednastavljene točke fokusa, med katerimi lahko skačem izredno hitro, ali z nastavljenjim časovnim zamikom :D ... končno bo malo boljša komanda prišla prav :D
Zoomi in fokus na roko moti:
http://www.youtube.com/watch?v=JTWLXqF7ETM


LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a krko »

mene pa bi zanimalo ali vest kje dobiti servote, ki se vrtijo skoraj neomejeno dolgo v eno stran, nato obstanejo in se vrtijo v drugo smer?
to bi namreč rabil za model gradbenega dvigala, rabil pa bi potegniti cca 2m vrvi. potem bi rabil še en servo za vrtenje roke (360 stopinj) ter enega za premikanje ti. ''mačka''. imate kakšne ideje?
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Zdej, če ne rabiš. da se vrne točno na sredino uporabiš dvokanalno vezje z relejem, ki pretvori signal za servo v signal za on/off releja in prek tega levo/desno krmiliš navaden elektromotor z vitlo.
Mentor modelarskega krožka.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a krko »

ne rabim da se vrne na sredino, ampak more obstati na določeni poziciji. recimo iz sredinske pozicije 3 obrate levo in nato mora tam ostati.
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

LP
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a krko »

mislim da ne bi bilo vredu.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

krko napisal/-a:mene pa bi zanimalo ali vest kje dobiti servote, ki se vrtijo skoraj neomejeno dolgo v eno stran, nato obstanejo in se vrtijo v drugo smer?
to bi namreč rabil za model gradbenega dvigala, rabil pa bi potegniti cca 2m vrvi. potem bi rabil še en servo za vrtenje roke (360 stopinj) ter enega za premikanje ti. ''mačka''. imate kakšne ideje?
Katerikoli analogni servo samo mehansko blokado mu moraš odstranit, pa odklopit mehansko potenciometer, za vinče ipd smo celo potenciometer obrnili in spravili os ven da se je dalo "štelat"

primer uporabe: dva klasična 50g servo motorčka brez blokade in snet zobnik za potenciometer se lahko uporablja kot pogon robotka ali mini avtka, ki se ga krmili kot tank, ko so ročice v nevtrali stoji pri miru sicer pa se vrti v smeri giba ročice pač levo desno, mladi tehniki so to uporabljali za robotke, ki se podijo po labirintu ali pa sledijo liniji
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a krko »

pa bo potem ostal tam, kje se je ustavil'
marolt55
Tekmovalec
Prispevkov: 389
Pridružen: 29 Avg 2010, 14:49
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a marolt55 »

Ja ostal bo tam, kjer se je ustavil.
Ko premakneš ročico v eno stran se vrti toilko časa, dokler je ne spustiš, potem se ustavi, ko pa spet premakneš ročico se pa spet vrti v eno ali drugo smer, kakor držiš ročico :wink:
Malo sem ''čudno'' razložil. :oops:
Večini servotov pa le odščipneš omejevalec in potenciometer. Ko bom imel čas bom poslikal, in prilepil slike, kako je najenostavneje narediti. Pri mojem Hitecu sem uničil le en zobnik, ko ga zamenjam pa je spet servo z omejitvijo....
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Servoti brez omejitve hoda

Odgovor Napisal/-a krko »

sej to mi je jasno, kako narediti, da se vrti neomejeno. tvoja razlaga je čisto razumljiva zame. ali moram potem namesto potenciometra dati kakšne upore? ali deluje tudi brez povezav potenciometra?
ali bi lahko potem zmontiral gor tale potencimeter? http://www.conrad.si/Potenciometer-s-st ... 4%2Fmd5%7D (oprostite za dolgo povezavo) ta potenciometer bi potem lahko uporabil za dva motorčka, vsakega za obe smeri, če prav razumem. bi moral ta potenciometer zvezati na vezje servota, kjer sem odstranil originalen potenciometer, ali bi to lahko normalno vezal zaporedno na navadno dovodno žico servota?

hvala vam za pomoč.
Odgovori

Vrni se na Elektronika