RepRap 3D printer

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Aly99
Začetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: 16 Mar 2012, 13:13

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Aly99 »

Finch napisal/-a:Poskusi vseeno malo kable premenjat. Ali pa končna stikala prestavi iz min na max (ali obratno). Meni je pri gen7 to nekaj motlo.
Končnih stikal sploh še nisem zvezal, ker še nisem prišel zadevi do dna. Namreč ko sem z ledico preizkusil delovanje stikala, ob pritisku lepo prekine tok in pošlje signal na srednjo "nogico". Ko sem raziskoval vezavo po internetu pa sem zasledil da naj bi med + in signal vezal 10k upor, in plus sploh ni vezan na stikalo, kar mi je rahlo sumljivo (lahko pa tudi, da ne znam "brati" sheme). Imam pa mechanical endstop, ne opto kateri naj bi pasal zraven Gen7, stikala pa sem pobral iz PC miške.

Še shema omenjene vezave, ki sem jo našel:
Slika


Lp, Aly
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Ja kr tako naredi, js mam isto.
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Pa se ena mal bolj modelarska :D

Quadrocopter, cel naprintan, masa je cca 200g (nisem še vsega stehtal).
Priponke
3.jpg
3.jpg (64.32 KiB) Pogledano 11578 krat
1.jpg
1.jpg (68.06 KiB) Pogledano 11578 krat
2.jpg
2.jpg (45.34 KiB) Pogledano 11578 krat
Uporabniški avatar
igli
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 29 Nov 2005, 20:57
Kraj: Stranice - Zreče

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a igli »

Še ena izpod Finch-evih rok :
Slika

nosilec lipotov za quada

še enkrat hvala
-HPI Baja 5b
-Futaba 2PL

Slika
Slika
rajo
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 07 Nov 2012, 19:06

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a rajo »

Pozdravljeni!
A bi bil kdo pripravljen seveda proti plačilu naprintat dele za takle 3D printer?
Lp, rajo
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

rajo napisal/-a:Pozdravljeni!
A bi bil kdo pripravljen seveda proti plačilu naprintat dele za takle 3D printer?
Lp, rajo
Tudi mene zanima, lahko na ZS...
Uporabniški avatar
igli
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 29 Nov 2005, 20:57
Kraj: Stranice - Zreče

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a igli »

Obrnita se na Finch-a ! ON je sprintu dele za mojo verzijo rep-rapa ;D
-HPI Baja 5b
-Futaba 2PL

Slika
Slika
Uporabniški avatar
igli
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 29 Nov 2005, 20:57
Kraj: Stranice - Zreče

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a igli »

Takole, še moj 3d printer v nastajanju. čakam se par delov da dokončam ogrodje, elektroniko že imam tako da bi po novem letu moral to usposobiti :D
Slika
Slika

čim ga poženem objavim kakšen post!


Lp
-HPI Baja 5b
-Futaba 2PL

Slika
Slika
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Evo ga Finch :D

No da bo še ostalim jasno zakaj gre, pred dvema mesecema sem se ogrel za tele printerje, ampak me ni čisto nobeden prepričal, potem pa kot po naključju naletim na tole reč pri prijeteljih elektronikih: http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtop ... 9&start=45
in še malo bolj konkretno
http://hackaday.com/2012/07/13/3d-print ... e-concept/

V glavnem gre niti ne za tako nov koncept stroja, zasnova izvira iz robotike in je danes pravzaprav standard pri "pick&place" operacijah v proizvodjah-tekočih trakih. Primer uporabe v industriji: http://www.youtube.com/watch?v=0-Kpv-ZOcKY
http://www.youtube.com/watch?v=0x-IevIuI58

No in ker se mi je bila ta zasnova izredno všeč, ni mi pa bila izvedba, sem začel malo gruntati kako in kaj. Počasi sem se tudi seznanjal z svetom imenovanim adruino in samo geometrijo delta robotov, ker sem hotel v osnovi vseeno malce večjega kot je ta ki sem ga podal iz linka.
Prednosti:
-velike hitrosti pomikov zaradi nizke teže premikajočega dela-glave. Jaz vse napajam na 12V in dosegam z lahkoto 300mm/s, sem pa prepričan da bi z 24V dosegel še enkrat toliko, torej realno okoli 600mm/s, fantje dosegajo še višje hitrosti, ampak na račun manjše resolucije
-tudi če pogon ni brezhiben (beri zračnost), na glavo vedno deluje gravitacija, posledica manjša napaka v vse smeri, krogi so bolj okrogli kot pri katerikoli križni mizi.
-Večji navor-za gib v katerokoli smer v prostoru morajo sodelovati vse osi
-Velik volumen gradnje-konkretno moj printer je sposoben zgraditi idelke do višine 380mm
Slabosti:
-jaz največjo vidim v resnično točni izdelavi. Izdelava mora biti resnično brezhibna, kalibracija je tukaj bolj za okras
-pa verjetno bom še našel kakšno :-k

Ko je padla odločitev o končnih merah, sem se lotil risanja načrtov in hkrati tudi nakupa vse elektronike in vsega kar pač sodi zraven. Plan je bil da bo printer delujoč do novega leta, ampak se je malo zavleklo, malo po krivdi samih praznikov, malo pa tudi zaradi mojih praznikov :kronik:

V glavnem reč zalaufam prejšnji teden in prvi vtis zelo navdušujoč, potem pa ena velika vojna z parametri, težavami katerih rešitve so mi tuje ipd.... v glavnem reč dela, nisva še čisto na ti, ampak pričakujem, da bom čez kakšen teden dobil ven čisto industrijsko kvaliteto. Malo me še mučijo določene malenkosti, in seveda, printer še ni zaprt. Mora še dobiti plašček da ga ne bo zeblo, oziroma da se mi izdelki ne prehladijo prehitro :wink: . Vsi ki ste že printali ABS veste kako rado komad "potegne", no zdaj vem tudi jaz ](*,) ampak dobro da vem vsaj za zdravilo :D V glavnem prilagam še nekaj slik, da boste imeli malo boljšo predstavo za kaj sploh gre in s kakimi težavami sem se srečeval. Same gradnje nisem dokumentiral, ni bilo niti enega pravega časa, sicer pa ni kaj za videt, veliko plat in še več "šraufov" #-o

Za zaključek naj povem, da se podobnega podviga niti približno nebi lotil še enkrat, raje bi šel kupiti. Printerji niso več tako dragi, za dobrega tisočaka dobite že solidno reč. Je pa lepa izkušnja in upam da me je/bo obogatila tako ali drugače O:)

Še hvala Finchu, ki mi je sprintal ohišje extruderja in za vse nasvete, evo niso bili zaman :D
Priponke
20130117_195901.jpg
20130117_195901.jpg (108.3 KiB) Pogledano 10927 krat
20130117_195511.jpg
20130117_195511.jpg (104.57 KiB) Pogledano 10927 krat
20130117_195650.jpg
20130117_195650.jpg (117.97 KiB) Pogledano 10927 krat
plp, Matej
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

In prvi printi-kalibracijske kocke :lol:
Priponke
No po četrti sem bil siguren, da že obvaldam :))
No po četrti sem bil siguren, da že obvaldam :))
20130117_193546.jpg (161.58 KiB) Pogledano 10927 krat
Pa dobim ven tole hehehe
Pa dobim ven tole hehehe
20130117_193608.jpg (204.11 KiB) Pogledano 10927 krat
in tole :-D
in tole :-D
20130117_193632.jpg (203 KiB) Pogledano 10927 krat
plp, Matej
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

No potem je pa počasi postalo malo bolj jasno kaj je kaj in zakaj in ......
Priponke
No tisti zmazek na prejšnji sliki, tukaj je drugi poizkus in seveda že v elementu
No tisti zmazek na prejšnji sliki, tukaj je drugi poizkus in seveda že v elementu
20130117_193837.jpg (209 KiB) Pogledano 10926 krat
Držalo za lepilni trak....in celo deluje, oziroma je delovalo dokler ni nekdo poizkušal kako je reč močna in odlomil en jeziček
Držalo za lepilni trak....in celo deluje, oziroma je delovalo dokler ni nekdo poizkušal kako je reč močna in odlomil en jeziček
20130117_193713.jpg (199.97 KiB) Pogledano 10926 krat
Vijakov ne kupujem več :D
Vijakov ne kupujem več :D
20130117_193733.jpg (200.65 KiB) Pogledano 10926 krat
plp, Matej
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

In še za konec, najnovejša pridobitev, novi hladilnik za hladen del vroče glave. Ja vem sliši se smešno, tukaj je cel kup enih kontradiktornosti, se še učim kam je treba kaj pihnat ](*,)
Ampak sem pa že vesel, kvaliteta je že zelo blizu, malo se še borim z SW-jem, tukaj je vse drugače kot pri rezkanju, ampak bomo počasi 8)
Priponke
Ta je pa že čisto spodoben ane
Ta je pa že čisto spodoben ane
20130117_193757.jpg (198.83 KiB) Pogledano 10924 krat
In še na svojem novem delovnem mestu
In še na svojem novem delovnem mestu
20130117_195346.jpg (195.27 KiB) Pogledano 10924 krat
20130117_195400.jpg
20130117_195400.jpg (149.71 KiB) Pogledano 10924 krat
plp, Matej
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Super si tole zrihtu, kapo dol :)
Katero nitko uporabljaš 1,25 ali 3, ter katero šobo, ker kot vidim imaš zelo lepe printe... =D>
A ventilatorja za hlajenje nitke in šobe veliko pomagata h kakovosti?
Pa tale ektruder ali imaš kake probleme z zamikom (da ti na začetku oz. na koncu ekstrudiranja dela kupčke) zaradi tega ker je toliko oddaljen od šobe?

lp
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Hvala, je kar ratalo kot sem si zamislil, čeprav ti po pravici povem, sem imel prvih nekaj dni takšno vojno, da sem že skoraj obupal.

Uporabljam abs fi1.75mm in 0.4mm šobo. Mimogrede, če kdo potrebuje šobo (vročo glavo) imam eno čisto novo zapakirano. Namreč en paket se je izgubil nekje med prazniki, me je pa poštar ravno par dni nazaj presenetil in našel izgubljenega, jaz sem pa medtem že nabavil drugo.

Kar se ventilatorjev tiče, nista nujno potrebna, sem pa ugotovil, da pomagata. Tisti ki hladi material pri nanašanju je koristen predvsem pri manjših končkih, takrat ko se ena plast nanaša manj časa, trenutno imam vklopljenega kadar so časi nanašanja plasti krajši od 45 sekund. Sem pa ugotovil, da so izdelki bolj krhki če lahko tako rečem, oziroma raje počijo med plastmi kadar je ventilator vklopljen. Moram še naštudirat tole pihanje, da bo en pravi kompromis. Je pa vsekakor zanimivo pri mostičenju, nitka se skoraj nič ne poveša. Na prvem nanosu se povešanje še malo pozna, drugi nanos je že 100%.
Drugi ventilator za hlajenje hladnega dela vroče glave pa pomaga pri hitrejši extruziji. V glavi je namreč teflonsko vodilo za material, med segrevanjem se pa teflon razširja in poveča trenje med materialom in teflonom in veliko veliko upočasni extruzijo. Samo primer, brez hlajenja sem lahko printal zanesljivo nekje do 40mm/s, z ventilatorjem brez težav 70mm/s, in sigurno bi šlo še hitreje.

Kar se razdalje tiče, prav nobenega problema, nobene nitke nikjer, hehe, zdaj ne več ko sem ugotovil pravilne nastavitve. Retract imam nastavljen na 4mm pri 100mm/s, kar je sirer bistveno več kot pri direktnih extruderjih in bi lahko tudi bistveno upočasnil printanje če nebi šlo s takšno hitrostjo.

No uspelo mi je pa sestaviti še en video: https://plus.google.com/112533561266444780462/posts

In pa še dva printa. To kar je na slikah je to kar pride ven, brez čiščenja, slikano takoj ko je program končan. Še vedno iščem prave nastavitve, sem pa z vsakim printom bližje. Mimogrede, tista palica je nosilec koluta za ABS, do sedaj sem imel kar en aluminijast "bolcn", višina printa 130mm, ležaj pa ima premer 24mm in ni narej kot delujoč, bom pa probal pritisnit enega delujočega ta teden. Še vedno namreč odkrivam pasti .stl datotek, tega formata nisem nikoli prej uporabljal, tukaj pa brez njega ne gre.
Priponke
20130119_092255.jpg
20130119_092255.jpg (124.2 KiB) Pogledano 10771 krat
20130120_130659.jpg
20130120_130659.jpg (46.4 KiB) Pogledano 10771 krat
plp, Matej
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Meni ekstrudira zanesljivo nekje do 30mm/s. Se pozna, nimam hlajenja in pa 3mm nitka plastike gre veliko težje skozi 0,5mm šobo kot 1,75mm nitka skozi 0,4mm šobo...
Bo potrebno malo posodobiti :)
marolt55
Tekmovalec
Prispevkov: 389
Pridružen: 29 Avg 2010, 14:49
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a marolt55 »

Lep printer :o :D

Zanima me koliko € si že odštel za ta projekt, če si že seštel, predvidevam da je visok znesek :roll:
V katerem programu pa mora biti izrisan načrt, za printanje?
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Printer še ni končan, je še vedno v gradnji. Sicer gre zdaj bolj počasi, ker imam prazno denarnico ](*,) , mora pa še dobiti drugi extruder in vročo glavo, pa treba ga je zapreti, tako spodnje ohišje kot komoro.
Jaz sem se lotil zadeve z cca 500-600 evri, ampak je prav hitro presegel ta znesek. Če ne upoštevam dela, (rezkanje, razrez na laser, cnc obdelava kritičnih delov pri orodjarju, konstrukcija-mimogrede, projek je požrl cca 150 ur za monitorjem in brainstormingom....), bi lahko rekel da cca 800-900E. Bom pa vedel točno ko bo končan.

Vsak 3D model ki je narejen iz "mesh-ov" je dober, gre naprimer za datoteke .stl, .obj, .skp, 3ds, .wrml, ...., upam, da si dobil predstavo. Sicer je pa to najmanjši problem, načeloma se lahko vsak model, četudi ni v mesh-u, pretvori v njega.

Še dve mesti, kjer lahko najdete kakšen model ali idejo :wink:
http://www.thingiverse.com/
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/

Nekaj se vas je zanimalo za vročo glavo, zato še slika kako zgleda. Ta, ki ni zapakirana je moja, namenjena za drugi ekstuder, druga je pa čisto nova, še zapakirana z termistorjem, grelnim uporom in priključnimi sponkami ter vodnikom.

In še ohišje drugega extruderja, vroča glava že čaka nanj :D
Priponke
20130122_152759.jpg
20130122_152759.jpg (238.63 KiB) Pogledano 10626 krat
20130122_153038.jpg
20130122_153038.jpg (225.6 KiB) Pogledano 10626 krat
20130122_153939.jpg
20130122_153939.jpg (231.46 KiB) Pogledano 10626 krat
plp, Matej
Uporabniški avatar
igli
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 29 Nov 2005, 20:57
Kraj: Stranice - Zreče

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a igli »

Še pr men update:
Slika

Ni še, bo pa zelo zelo kmalu first print! :D
-HPI Baja 5b
-Futaba 2PL

Slika
Slika
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

@igli, zgleda dobro, zveži to zverino in v akcijo :D

Pa še malo updejta pri meni, našle so se nove barve, in končno sem se rešil težav z zanesljivostjo!
Pripeta slika sove, višina 150mm, 4ure 45minut se je pa printer ukvarjal s to prisrčno sovico.

Še odgovor tukaj, da ne bom vsakemu posebaj na ZS, z veseljem kaj sprintam, ampak žal ne more biti poceni. Ura tegale heca je 20 republiških+dajatve, za člane foruma in modelarske kolege je 50% skonto. 3d print je namenjen prototipom, če imate vsaj dva ali bolje več enakih kosov, jih dajte raje rezkati, bo ceneje in bolje :wink:
Priponke
20130202_180245-1457939232.jpg
20130202_180245-1457939232.jpg (204.27 KiB) Pogledano 10373 krat
plp, Matej
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Krist »

matej rozman napisal/-a:@igli, zgleda dobro, zveži to zverino in v akcijo :D

Pa še malo updejta pri meni, našle so se nove barve, in končno sem se rešil težav z zanesljivostjo!
Pripeta slika sove, višina 150mm, 4ure 45minut se je pa printer ukvarjal s to prisrčno sovico.

Še odgovor tukaj, da ne bom vsakemu posebaj na ZS, z veseljem kaj sprintam, ampak žal ne more biti poceni. Ura tegale heca je 20 republiških+dajatve, za člane foruma in modelarske kolege je 50% skonto. 3d print je namenjen prototipom, če imate vsaj dva ali bolje več enakih kosov, jih dajte raje rezkati, bo ceneje in bolje :wink:
=D> =D> =D>
Me want it!

Zadnje čase tudi mene vleče v 3D print. Sam sem razmišljal o malce večjem printerju, recimo 200(300)x600x100(200)mm. Dostikrat so kosi daljši, sploh kaki kosi za multirotorje, kabine za helikopterje, jadralna letala,...
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Krist napisal/-a:Sam sem razmišljal o malce večjem printerju, recimo 200(300)x600x100(200)mm. Dostikrat so kosi daljši, sploh kaki kosi za multirotorje, kabine za helikopterje, jadralna letala,...
Saj tale moj sploh nima tako majhnega delavnega območja :wink: Za razliko od klasičnih križnih miz je delta geometrija omejena s krogom (ne čisto pravim). Jaz lahko npr. printam modele do premera 275mm in višine 386mm :D. Če bi rabil kdaj večje območje enostavno zamenjam vertikalne profile in jermene za daljše in poljubno povečam delavno območje 8) .
plp, Matej
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Kakšne imaš to motorje, da so zadovoljni že z nazivno napetostjo? Menda se koračnikom brez problema prišteje trikratnik na nazivno napetost.
Slika
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

No pa je tudi nekaj modelarskega padlo ven :D
Tole je ena moja dolgoletna tegoba, namreč vsi ki ste kdaj uporabljali servo-locke veste kako uporabna je stvar in verjetno veste tudi kako draga je :roll:
Zato sem pred leti, ko sem se začel ukvarjati z cnc rezkanjem rezkal svoje servo locke, mogoče se še nekateri spominjate mojega Rudolfa, no tam sem prvič poizkusil in reč se mi je tako dopadla, da sem to prakso vpeljal od takrat naprej v vse svoje modele. Jaz sem sicer prišel poceni do svojih servo lockov, so me pa kontaktirali tudi drugi, ampak pri rezkanju je en problem, pri takšnih malenkostih enostavno vzame preveč časa, da bi lahko po normalni ceni še drugi prišli do takšnih, ki sem jih uporabljal jaz. No, zdaj lahko z veseljem povem, da boste vsi ki boste želeli takšne servo-locke prišli do njih po ljudski ceni :D.
Sicer je pa izvedba sila podobna tisti, ki sem jo uporabljal že pri rezkanju, le da je material drug. Torej tokrat gre za ABS in ne za letalsko vezano ploščo.
Malenkost sem tudi popravil izvedbo, ampak to kar je na slikah je še zgodnja alfa verzija, skoraj identična tisti ki je bila rezkana.
Največja sprememba je v vijaku, ki pritrdi servo, pri leseni-rezkani sem uporabil lesne vijake, takšne kot jih dobimo zraven servo motorjev, tukaj pa gre za metričen navoj M3.
In da bo zadeva držala čim dlje, sem v dnu locka predvidel prostor za matico M3 v da ne bo uničenih navojev pri nerodni uporabi. Ampak kot sem rekel tole je še čisti osnutek, matica niti ne gre notri, ker sem nekje izgubil 1mm. Kaj češ hitra pot ni vedno najhitrejša pod do cilja ](*,)
In seveda še ena prednost, sam material, ABS v tem primeru, delo z njim je sila enostavno, pritrdite servomotor in prilepite z srednjim ali gostim sekundnim lepilom v krilo. Ni potrebna prav nobena priprava. Na željo bodo locki na voljo tudi iz PLA in PA in seveda za več velikosti. Ta ki je na sliki je za Hitec-ov HS-65, sledijo še HS-85, Futaba S3150, in pa dva najbolj zanimiva MKS-a :wink: . To je nekje nabor servo motorjev ki jim jaz zaupam delo, sicer pa več o tem v malih oglasih ko bo izpiljeno.

@shqwarch
Navadni nema 17 motorji so in ne delajo na nazivni napetosti ampak na nekje 4-kratniku pri 12V. Koračnemu motorju se brez problema prišteje do 20.kratnik (brez škode za motor) in ne trikratnik.....in pravzaprav ne nazivne napetosti, ker te nima, se pa uporabna napetost računa iz induktivnosti motorja oziroma navitja. Sicer pa veliko bolje in lepše o tem piše v kakšnem wikiju in širnem spletu :wink:
Priponke
20130225_202825.jpg
20130225_202825.jpg (279.64 KiB) Pogledano 9990 krat
20130225_202855.jpg
20130225_202855.jpg (221.55 KiB) Pogledano 9990 krat
Ta prostor okoli vijaka je mišljen za matico M3, ampak v tem primeru mi je mera ušla za cel milimeter :-D
Ta prostor okoli vijaka je mišljen za matico M3, ampak v tem primeru mi je mera ušla za cel milimeter :-D
20130225_202940.jpg (214.71 KiB) Pogledano 9990 krat
plp, Matej
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a miharix »

Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

matej rozman, problem je veretno to, da si omejen na gonilnikih. 4x12 ti da 48, 20x12 ti da pa 240V. Problem je, ker ne poznam poceni gonilnika, ki bi šel na toliko voltov. Verjetno bi bilo zadevo potrebno krmiliti, kar preko ustreznega H-mostiča. Ve kdo za kakšno shemo, ki dopušča takšne napetosti?
Slika
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja