Spajkalnik

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Uporabniški avatar
schumacher
Tekmovalec
Prispevkov: 212
Pridružen: 16 Sep 2009, 20:45
Kraj: Mozirje

Spajkalnik

Odgovor Napisal/-a schumacher »

Zdravo!!!

Zanima me kakšne spajkalnike uporabljate vi ozirm mi jih priporočate za nakup. Doma ima že, kar nejak spajkalnikov vendar vsi skupaj niso za neko normalno rabo. Tako se pa sedaj zanimam za nakup nekega malo boljšega spajkalnika mogoče tudi za, kar spajkalno enoto in bi vas prosil za mnenje kaj se splača kupiti. Obvezno je le to, da se dajo konice menjavati.

Lp
Uporabniški avatar
deci
Tekmovalec
Prispevkov: 289
Pridružen: 13 Jan 2009, 19:20
Kraj: Sežana - Šepulje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a deci »

imam čist običnega na elektriko 40W weller. in imam Dremel na plin, katerega največ uporabljam, super stvar!
Uporabniški avatar
igli
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 29 Nov 2005, 20:57
Kraj: Stranice - Zreče

Odgovor Napisal/-a igli »

Kupi si spajkalno postajo od wellerja vsaj 50W, sam uporabljam takšen spajkalnik v službi in je več kot odličen. Zadeva zna bit kr draga zato pa doma koristim spajkalno postajo Aoyue(70W), je sicer močnejša od omenjenega wellerja, je pa zato kvaliteta malo slabša, če bi že šel v primerjavo! Še to: obe postaji imata digitalno regulacijo!

LP
-HPI Baja 5b
-Futaba 2PL

Slika
Slika
ule
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 26 Jan 2011, 07:44
Kraj: Babno Polje

Odgovor Napisal/-a ule »

Kaj pa ERSA RDS 80? Sam jo imam doma. Super zadeva, edino kabel od ročke do postaje je malo manj fleksibilen. Za v domačo delavnico odlična zadeva.
Uporabniški avatar
igli
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 29 Nov 2005, 20:57
Kraj: Stranice - Zreče

Odgovor Napisal/-a igli »

ule napisal/-a:Kaj pa ERSA RDS 80? Sam jo imam doma. Super zadeva, edino kabel od ročke do postaje je malo manj fleksibilen. Za v domačo delavnico odlična zadeva.
to je že kr konkretna zadeva :D sam mislim da za amaterstvo v domači delavnici ne rabiš tako dragega spajkalnika, zaj odvisno z čem se ukvarjaš oz zakaj bi v večini primera rabil spajkalnik-namen!
-HPI Baja 5b
-Futaba 2PL

Slika
Slika
ule
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 26 Jan 2011, 07:44
Kraj: Babno Polje

Odgovor Napisal/-a ule »

Sam se kar dosti ukvarjam z elektroniko. Postajo sem kupil pri Belmet-u, ko je bila v akciji in zanjo odštel 100€, ter še nekaj dodatnih spajkalnih konic. Če ne rabiš ravno take zadeve, potem glej navadne spajkalnike 40 do 50W, kar je manj je za kakšn fino delo (smd).
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Če ti ni škoda finan si kupi kakšno postajo. Sicer pa meni 60w spajkalnik z regulacijo odlično služi.

Če imaš kakšne konektorje in podobne stvari za lotat je bolje da je zadeva malo močnejša :)
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Jaz uporabljam za modelarstvo v glavnem plinski spajkalnik, za dratke cint je čist ok, kaj več pa v modelarstvu tako ali tako ne rabiš, rano pred 10 minutami sem zamenjal servo v repu, k m je odletu in za to sem rabil moj plinski spajkalnik...ni potrebno podaljške napeljevat ali pa razdirat letalo, vse na licu mesta narediš...
Uporabniški avatar
blaž berden
Profesor
Prispevkov: 1510
Pridružen: 24 Nov 2005, 16:20
Kraj: Murska Sobota - Maribor

Odgovor Napisal/-a blaž berden »

Za konektorje, menjavo kablov <10AWG, spajkanje LiPo celic uporabljam 100W spajkalnik, pa tudi kakšno krmilo za čolne se super pospajka.
edino kar je, obvezna menjava original konice z "long life" verzijo (originalna je držala 2tedna, long life je po 3letih kot nova)

http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... n_100_watt

http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... nglife_7mm
LP Blaž :)
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

Če kaj več rabiš oziroma imaš stabilno finančno stanje pošlušaj igli-ja z welwerjem res nimaš kaj falit sam cene za postaje so 300€ naprej.

Sam uporabljam za konektorje ali močnejše kable plinski spajkalnik (mini iz konrada) ki je sicer bolj podoben nekemu vžigalniku, dobiš ga v btcju za 10€.

Za še močnejše uporabljam 200W spajkalnik (ca 30€ bauhaus) odlična stvar za ubijalne kable spajkat.

Za vse ostalo pa je tu spajkalna postaja, digitalna konradova 80W (imajo tudi 100W) katera je res nenadometljiva super stvar za to ceno, spajkalnik je celo bolj priročen kot pri službeni wellerjevi postaji (1,5K€), lepo reguliraš temperaturo (od smd do 2,5mm2 kablov) zamenljive konice niso drage, priročno stojalo... do zdaj rabljena nekje 10ur deluje BP.

Potem pa je v predalu še nekaj drugih spajkalnikov, a brez omenjenih ne gre. :wink:

Seveda bo tukaj še naprej vsak svojo robo hvalil, če pa boš karkoli kupoval najprej razmisli kaj največ spajkaš, nato pa se loti iskanja, (močan spajkalnik, lahek spajkalnik, natančen...)

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

tintek napisal/-a: Seveda bo tukaj še naprej vsak svojo robo hvalil, če pa boš karkoli kupoval najprej razmisli kaj največ spajkaš, nato pa se loti iskanja, (močan spajkalnik, lahek spajkalnik, natančen...)

LP
Predvsem je važno za kaj ga potrebuješ..če se ukvarjaž z tehniko in lotaš klasična tiskana vezja je doberr navaden 45W in pumpica za izsesavanje, če ga uporabljaš v modelarstvu je isto......če se pa ukvarjaš z zahtevnimi mikro elementi je pa zagotovo potreben ustrezen spajkalnik, o katerih tu največ pišete......za modelarstvo je navaden spajkalnik v rangu do 20 EUR povsem dovolj. Sem iz tehničnega foha, vsaj že trideset let lotam različna vezja in večinoma je čisto navaden spajkalnik dovolj.
Razglabljanje o sposobnih regulacijskih spajkalnikih je le "vsak kmet svojo kravo hvali"
Uporabniški avatar
schumacher
Tekmovalec
Prispevkov: 212
Pridružen: 16 Sep 2009, 20:45
Kraj: Mozirje

Odgovor Napisal/-a schumacher »

Trenutno se najbolj nagibam h nakupu ERSA- RDS80 je pa pri BELMETu 120Eur.

Lp
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Če imaš dovolj financ oz si lahko privoščiš postajo potem ni kaj razmišljati.Je pa za modelarstvo dovolj osnovni spajkalnik(kakršne uporabljajo v elektro šoli) brez regulacije, kakšna ersa(weller-ju šepa kvaliteta konic oz hitro jih pobere).
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

Sam imam z Erso RDS80 bolj slabe izkušnje (osebno mi je bila bolj všeč "stara" kitajska postajica), sem pa potem prešaltal na ERSA iCON, ki pa je raketa - da tisti mali "svinčnik" da od sebe (in res da!!!) 150 W me vsakič znova impresionira!
Skratka - če bi izbiral jaz bi se za malo denarja odločal med kakšnim kitajčkom (Ayove ali nekaj podobnega - imajo veliko dobrih zadev, tudi kombinacij z vročim zrakom itd.), za kaj več pa direktno iCONa. Samo za sem in tja kaj zacinit bo kitajček čisto ok, če pa se misliš s tem več ukvarjati, pa resno razmisli o malo bolj konkretni investiciji - pa četudi šele čez nekaj časa.

LP, Grega

p.s. Tudi sam sem zbiral pogum (in denar) za nakup iCONa več kot eno leto (kakšno super duper kitajsko postajo bi lahko dobil za ta denar :) ), a mi sedaj nikakor ni žal. Odličil sem se na podlagi razmišljanja, koliko dejansko potrebujem spajkalnik in koliko vse ostalo (vroč zrak, odspajkovanje) - tehtnica se je povesila na stran spajkanja.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Evo, za 15€ z možnostjo nastavljanja toplote...
http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... on_50_watt
služil mi je ca. 2 leti, potem pa nisem našel pametne špice, pa sem kupil malo drugačnega, brez nastavitve toplote za 8€... zdaj je že spet drugo leto in zgleda da bo še zdržala. Lotam vse, od raznih servokablov, do polnilnih kablov, edino za lotanje inline akkujev imam močnejši spajkalnik.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

Za začetek vzemi nekaj takega ..... preklop med 30/60W za 23EUR.

http://shop.conrad.si/websale7/Spajkaln ... 4%2fmd5%7d

Kasneje, če se boš kaj bolj ukvarjal z elektroniko si boš moral kupiti spajkalno postajo min 60W (bolje 80W) - ne nasedaj nekomu, ki hvali svoj spajkalnik, saj so vsi dobri - vsak na svojem področju.

Jaz sicer spajkam z ERSO z konico v obliki špice, vendar mi je zadnjič od Wellerja predlagali, da je zaradi prenosa toplote veliko boljša špica v obliki izvijača .... hmmmmm ... mu verjamem.

l.p.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Kar nekaj let že uporabljam tole....http://shop.conrad.si/websale7/?shopid= ... c%2Fmd5%7D......porabim 2-3 letno,od spajkanja po avtomobilskih daljincih,raznih diodnih plošč pa do priključov na lipotih..........
Slika
Uporabniški avatar
cucusnip
Začetnik
Prispevkov: 48
Pridružen: 11 Feb 2010, 08:31
Kraj: Vurberk

Odgovor Napisal/-a cucusnip »

Portasol plinski spajkalnik ProPiezo. Lahko pa tudi kaj takšnega uzameš mislim da je še najbolj univerzalen spajkalnik kaj lahko dobiš popravilo na terenu in pa za doma dobenih kablov ničesar pa lahko spajkaš kar želiš od smd tehnike če je že potrebno
pa tudi žlebe pa vodovodne cevi za ogrevanje sel lotal z njim, mam ga že enh 5 let pa dela kot da sem ga včerej kupil pa še z prvimi konicami če vsej malo paziš na njih pa lahko nastavljaš od 10 do 75 W moči.
evo link http://shop.conrad.si/websale7/Portasol ... 50d8%2fmd5}
Lp, Dejan
Slika
Uporabniški avatar
schumacher
Tekmovalec
Prispevkov: 212
Pridružen: 16 Sep 2009, 20:45
Kraj: Mozirje

Odgovor Napisal/-a schumacher »

Pred kratkim sem dobil spajkalnik Ersa RDS-80 in je res veliko bolši proti prjšnim spajklnikom vse postane na enkrat lažje za delati :lol: :lol: :lol:

Konica je že po kar nekj lotanja še vedno kot nova.

Lp
driving!
Tekmovalec
Prispevkov: 205
Pridružen: 25 Mar 2011, 22:40
Kraj: Okolica murske sobote

Odgovor Napisal/-a driving! »

Uporabljam lindlov Parkside spajkalnik, za 11eur zakon!
Konice so res po 10 uporabah hin ampak jih je pa 4 zreven :wink:
za ta denar ni boljšega..
Imam tega wallerja 40w..Ampak Lidlov rula =D>
*****************************************************
Traxxas rulz
~E-revo 1:8 Brushless (modificated)
~Mini Slash 1:16
~Ford Mustang boss
~Mini E-revo - PRODANO
~Rustler VXL - PRODANO
~Summit 1:8 - PRODANO

~ Summit 1:16 - SE IŠČE
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Stvar je taka če vsaj malo merkaš boš imel skoraj vsako konico za skos.
Uporabniški avatar
schumacher
Tekmovalec
Prispevkov: 212
Pridružen: 16 Sep 2009, 20:45
Kraj: Mozirje

Odgovor Napisal/-a schumacher »

Temu pač žal ni tako nekatreni spajklaniki imajo kvaliteo konic tako slabo da po parih lotanjih začnejo razpdati.

Lp
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Jah je treba pucat špico, večji problem pri spajkalnikih so grelci ampak o tem nebi zdaj, konenc koncev važn da si ti zdej zadovoljen z novim spajkalnikom.
s.marc
Razpravljalec
Prispevkov: 106
Pridružen: 05 Jul 2011, 16:17

Odgovor Napisal/-a s.marc »

naj še js povem svoje mnenje.
Z spajkalnikom sva sodelavca :wink: .Na njem sem kar dosti.Teprvo se morate uprašati za kaj ga sploh rabite in koliko ga rabite.Naprimer če spajkate vsak dan priporočam Weller PRO postajo,če ne pa kakšno cenejšo postajo ampak mora imeti nastavitev temperature.Js spajkam na 390 stopinj celzija.
Pred nekaj časom so prepovedali uporabo svinčene spajke ker ni zdravo za okolje.Zdaj je namesto svinca srebro,kar zahteva večjo temperaturo konice.Slaba lasnost je da se z spajko iz srebra težje spajka kot iz svinca.Pomembno je tudi koliko W ima .In seveda ne smemo pozabiti na konico.Obstaja veliko vrst in iz različnih materialov konic.Tiste ki so kakor ušiljen svinčnik so za specialne namene tako da vam za normalne žičke ne bo prav lepo šlo.Zelo je pomembna tudi oskrba konic,redno čiščenje konic.Poznam dva načina.prvi najbolj razširjen je vlažna!! gobica.Nujno mara biti vlažna,ker je manjši šok temperature za konico in nikakor mokra da kar plava v tekočini.Najbolje je destilirana voda,lahko je tudi navadna voda ampak je priporočeno da vsaj dva dni stoji.Drugi način je "žička".Lahko jo kupite v vsaki trgovini,to je tista okrogla gobica iz ostružkov ki jo uporabljate za strganje maščobe iz posode.Meni se zdi najboljša izbira.Konica ima daljšo življensko dobo in ne doživlja temperaturnih šokov.Lepo je tudi imeti "mast" za konice.To je manjhen lonček ki je nekakšna mast.Konico pomočite not za 3 sekunde potem počakate par sekun in konico ščistite.
Lahko bi še pisal ampak je to glavna stvar.To je moje mnenje in izkušnje.To kar sem napisal ne pomeni da bo konca za skos.Vsaka konica ima določeno življensko dobo odvisno od oskrbe.

Kar sem napisal glede svinčeve spajke.Seveda jo boste dobili v trgovini.To bolj vela za firme.Dovolijo jo za namene za letalstvo,avtomobili vse kar lahko ogroža življenje.

Nekaj na kratko.

LPM
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Nekje na začetku elektro šole sem si kupil wellerja 30W. Spajkal sem z njim vse, od servokablov do vseh različnih vezij, tudi SMD. Bog ve koliko stiropora sem pretopil z njim in kaj vse je prestal. Po šestih letih še vedno dela odlično in še vedno je prva špica na njem.Edina stvar za čiščenje in preizkusil sem jih že veliko je SALMJAK (belo modri prašek). Tako kot pa to očisti špico, pa res ne moreš verjeti.
Nč bat, sam žgat...
Odgovori

Vrni se na Elektronika