Kdo je Elektronik ?

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Odgovori
Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Kdo je Elektronik ?

Odgovor Napisal/-a demag »

Zdravo!

Velikokrat prebiram sporočila in odgovore,ter zasledim "nisem elektronik",
ali"ne spoznam se na elektroniko".Tudi odgovori so včasih zelo pribljižni,
če že ne ,napačni. Nočem ,mladih modelarjev,sploh pa uporabnikov foruma ,
odvrniti od elektronike,pač pa se mi zdi smiselno sledeče:
1.Osnovno znanje o elektriki ter elektroniki
- vedenje kaj je upor,dioda,tranzistor,kondenzator....
-poznavanje zakonitosti elektrike (vsaj DC ) U=IxR P=UxI .....
- Nekaj znanja iz matematike

2.Imeti mora nekaj osnovnega orodja:
- Spajkalnik ter Žico za spajkanje
- Sesalko za odstranjevanje cina
- Univerzalni instrument za merjenje(ter vedenje o rokovanju z njim...)
- Stabiliziran Napajalnik U I 0-30V 0-5A

3. Osnovno znanje varstva pri delu, z elektriko!

To kar sem napisal je res najosnovnejše-minimum,ker v nasprotnem primeru so lahko posledice katastrofalne.
Na kratko:
-Razni SMPS napajalniki
-napačno prikljapljanje elektrolit. kondenzatorjev
-previsoka napetost ter tok(ob nizki napetosti)
so lahko usodni !

Vsak popravek je dobrodošel!
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

No ja jaz vem da mi manjka se nekaj stvari in to je tekoce ali pa gel spajkalna tekočina (ala rečmo flux je menda dober v kombinaciji z razredčilom zanj), brizga z iglo za natančno doziranje tega sredstva, odspajkalna pletenica, TER prenosnik z netom za poiskati najrazličnejce kalkulatorje za preracun kakšno "moč" komponente potrebuješ(za ta lene :) ). Ja če imaš net potem se na njem da dobiti vsega zlodja, tudi omenjene kalkulatorje. Vzadnje sem nekaj iskal formulo kako se bi najlazje izračunalo za 36v spravit na 24v ter iz 24v na 12v in posledicno takoj lepo ugotoviti kateri upor ustreza, me je pot zanesla ravno do omenjenih kalkulatorjev.
Slika
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

jaz znam žarnico zamenjat :)
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Kdo je Elektronik ?

Odgovor Napisal/-a tintek »

demag napisal/-a:2.Imeti mora nekaj osnovnega orodja:
- Spajkalnik ter Žico za spajkanje
- Sesalko za odstranjevanje cina
- Univerzalni instrument za merjenje(ter vedenje o rokovanju z njim...)
- Stabiliziran Napajalnik U I 0-30V 0-5A
Vse omenjeno mora znati tudi uporabljati čene nima pomena [-X
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Da, res se splača imeti pasto za spajkanje saj z njo lahko lotamo še tako zahtevne spoje. Stane nekje 7€, v tubi pa je toliko kolikor je posameznik lahko porabi v nekje 30 letih.

Stabiliziran usmernik? :oops: Ekhmm. Vedno ko razmišljam o nakupu le tega, tehtam ali 150€ za usmernik ali pa za model. Recimo da so do zdaj modeli zmagovali, vedno.

No vse zgoraj našteto orodje zadostuje za elektronika ki živi v letu 1990. Dandanašnji je bolj malo vezij brez komponente, ki se ji reče mikrokontroler. No ta komponenta pa za sabo potegne kar nekaj stvari. Ima ogromne prednosti, saj so zaradi nje vezja enostavnejša, načrtovanje lastnih pa je otročje lahko. Slabost pa je da za to potrebujemo programator, računalnik in pa najpomembnejše, ZNANJE (ponavadi se ustavi pri slednjem). Tako da kdorkoli se hoče ukvarjati z elekroniko v letu 2009 mora imeti za moje pojme:
-programator (Mikroelektronika, ardurino, stk 200,..)
-softvare (ardurino, AVR studio, Mikro C, Bascom)
-osnovno znaje iz programiranja.

Sicer ne vem točne definicije "ukvarjanja z elektroniko" ampak prispajkati konektor na regler zame še ni ukvarjanje z elektroniko.
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Krofek
Freak
Prispevkov: 622
Pridružen: 21 Apr 2006, 21:20
Kraj: Ivanjkovci

Odgovor Napisal/-a Krofek »

Po prvem postu sodeč sem elektronik. Imam čisto vse od zgoraj naštetega. Vendar je pa moje znanje daleč od realnega elektronika. Ne sežem niti do gležnjev po znanju, kaj šele do kolen. In obiskujem gimnazijo in ne tehnično šolo. Torej sem elektronik ali ne?
"Kdor nikdar ni storil napake, ni nikdar poizkusil nič novega."-Albert Einstein
Uporabniški avatar
pagemaker
Razpravljalec
Prispevkov: 165
Pridružen: 09 Apr 2005, 13:54
Kraj: Slov. Bistrica

Elektronik

Odgovor Napisal/-a pagemaker »

No, po mojem mnenju mora vsak elektronik, poleg vsega naštetega,
tudi znati načrtati in izdelati tiskanino.

Je pa (elektro)modelarstvo odličen hobi za vsakega elektronika, saj lahko
svoje znanje koristno uporabi v praksi.

LP, M
Noben še ni gor ostal!
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Ericsson napisal/-a:
No vse zgoraj našteto orodje zadostuje za elektronika ki živi v letu 1990. Dandanašnji je bolj malo vezij brez komponente, ki se ji reče mikrokontroler. No ta komponenta pa za sabo potegne kar nekaj stvari. Ima ogromne prednosti, saj so zaradi nje vezja enostavnejša, načrtovanje lastnih pa je otročje lahko. Slabost pa je da za to potrebujemo programator, računalnik in pa najpomembnejše, ZNANJE (ponavadi se ustavi pri slednjem). Tako da kdorkoli se hoče ukvarjati z elekroniko v letu 2009 mora imeti za moje pojme:
-programator (Mikroelektronika, ardurino, stk 200,..)
-softvare (ardurino, AVR studio, Mikro C, Bascom)
-osnovno znaje iz programiranja.
Tisti po letu 2000 uporabijo mikrokrmilnik, če želijo utripajočo ledico, tisti pred 1990 pa znamo to narediti z dvema tranzistorjema... :lol:
lp Melly
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Zakaj pa je sploh potrebno v hobiju definirati kdo je kaj? Imam doma nekaj igel, brizg, lateks rokavic in dezinfekcijsko masko...a sem zato veterinar ali ginekolig po tej definiciji?

Mislim...v kake debate se vse spuščate #-o
Uporabniški avatar
impeler
Freak
Prispevkov: 460
Pridružen: 18 Feb 2005, 09:33
Kraj: Šentjur

Odgovor Napisal/-a impeler »

Mislim da ste mal zabluzil z temle Elektronikom, fantje Jaz tudi nisem tišler ker imam oblič,žago,kladivo,dleto......
Da postaneš elektronik,lesarski tehnik,ključavničar,strojnik.... je potrebna Šola ne pa samo oprema. Pa še ko končaš šolo si samo na papirju elektronik, šele po nekaj letni praksi in veliko svojega interesa lahko rečeš da si to kar si se izučil v šoli.
Današnji elektroniki pridejo iz šole polni teorije le redki so ki so samoiniciativno delali doma v svojih "delavnicah".
danedani
Razpravljalec
Prispevkov: 58
Pridružen: 05 Jun 2009, 12:45
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a danedani »

Fantje ne se kregat, elektrotehnik-elektronik sem jaz, tako po izobrazbi kot po dolgoletni praksi. Res je, da se že nekaj časa ne ukvarjam več z elektroniko, nekaj pa še vedno vem.
Lp
Dani
Uporabniški avatar
Astraeus
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 17 Mar 2007, 13:17

Odgovor Napisal/-a Astraeus »

Nekdo omenja pasto za cinkanje. Toplo odsvetujem razne paste. Ajde, mogoče kakšno brezkislinsko, pa še to ni treba. Dejstvo je, da se v modelarstvu da spajkati čisto vse brez paste. Pogoj so čiste in neoksidirane površine in pa dovolj močan spajkalnik. ponavadi modelarji spajkajo žice na akku celice s kakšnim 15 do 30 W spajkalnikom, kateri pa ne more zadovoljivo dovolj segreti spajkano površino in dobesedno napacajo cin in s tem ustvarijo tako imenovani hladni spoj, ki slej ko prej crkne oz. neha prevajati.
Uporabniški avatar
mero
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 21 Jul 2008, 13:54
Kraj: Grosuplje

Odgovor Napisal/-a mero »

impeler napisal/-a:Mislim da ste mal zabluzil z temle Elektronikom, fantje Jaz tudi nisem tišler ker imam oblič,žago,kladivo,dleto......
Da postaneš elektronik,lesarski tehnik,ključavničar,strojnik.... je potrebna Šola ne pa samo oprema. Pa še ko končaš šolo si samo na papirju elektronik, šele po nekaj letni praksi in veliko svojega interesa lahko rečeš da si to kar si se izučil v šoli.
Današnji elektroniki pridejo iz šole polni teorije le redki so ki so samoiniciativno delali doma v svojih "delavnicah".
Točni tako. Elektronik ne pomeni da imaš doma orodje in pa da znaš nekaj osnovnih fizikalnih formul. Sam sem po izobrazbi elektrotehnik-elektronik pa neznam popravit reglerja, ki mi je crknil. Tudi če znaš izdelati vezje nemoreš rečt da si elektronik, ker na spletu je ogromno načrtov, ki jih sploh ni težko realizirati. Elektronik je tisti, ki lahko svojo zamisel realizira oz ima toliko znanja da lahko popravi okvare ali morda celo nadgradi že obstoječe vezje.
Do tega pa prideš samo z izkušnjami in nekaj eksplozijami:)

Vsi ostali, ki pa tega ne obvladamo pa smo samo hobi žičkarji :) za kar pa je dovolj nekaj osnovnega orodja ter malo iznajdljivosti.
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Aha, hvala za definicijo. :) Namreč potem se ne sekiram, če sem šel namesto na elektro, na lesno srednjo šolo (vazno da je narjena 5 stopnja :) ), ker potem za končni izdelek itak vzamejo neko preverjeno shemo in jo realizirajo, ter napišejo "knigco" od projektne, ter pri zagovoru nekaj zjeclamo(opažanja goriških dijakov). No samo kaksen program za risanje vezji se moram naučit uporabljat pa sem na konji. :)
Slika
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

impeler napisal/-a:Mislim da ste mal zabluzil z temle Elektronikom, fantje Jaz tudi nisem tišler ker imam oblič,žago,kladivo,dleto......
Da postaneš elektronik,lesarski tehnik,ključavničar,strojnik.... je potrebna Šola ne pa samo oprema. Pa še ko končaš šolo si samo na papirju elektronik, šele po nekaj letni praksi in veliko svojega interesa lahko rečeš da si to kar si se izučil v šoli.
Današnji elektroniki pridejo iz šole polni teorije le redki so ki so samoiniciativno delali doma v svojih "delavnicah".
Koliko elektronikov pa danes še sploh popravlja/izdeluje elektronska vezja? V današnjem času je vse to izguba časa. Ko se stvar pokvari se enostavno zamenja z novo. Vsaj tako je pri nas v službi, kjer delam v vzdrževanju. Pa da bi mi vsako Siemens komponento popravljali ... :roll:
Isto je pri domači elektroniki, če ti na TV kaj crkne. Plata se zamenja pa piči dalje.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Odgovor Napisal/-a demag »

Moj namen je bil prvotno:VARNO DELO Z ELEKTRIKO, RAZUMEVANJE ODGOVORA!

Razna vprašanja ala:kako zgleda,kaj sploh je to ,kje se dobi.... HALO!
Pa tudi:končal sem srednjo elektro-delam kot natakar-so me starši silili-je blizu šola ....NO NO
Vsak po VESTI IN PAMETI!

Ja še to:Če ploščo ranga 2000 eur, zamenjaš zaradi ,dveh slabih elektrolitov potem ti kot "vodja elektro vzdrževanja",ne priporočam zaposlitve pri meni!!!
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
Uporabniški avatar
elektroljub
Tekmovalec
Prispevkov: 222
Pridružen: 04 Jun 2009, 19:54
Kraj: Lj.

Odgovor Napisal/-a elektroljub »

Profesionalni elektronski sklopi in naprave se še vedno popravljajo, kalibrirajo, ....

Drugače pa je pri ceneni domači elektroniki.
No ja seveda je tudi odvisno od mojstra (elektronika, ...) h kateremu neseš.
LED je prihodnost.

Lp M.
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

demag napisal/-a: Ja še to:Če ploščo ranga 2000 eur, zamenjaš zaradi ,dveh slabih elektrolitov potem ti kot "vodja elektro vzdrževanja",ne priporočam zaposlitve pri meni!!!
Pri nas v podjetju GKN Driveline je postavljenih v halo okoli 300 strojev. To so cnc stroji, induktivne in kalilne peči ter razni obdelovalni stroji. V njih je vsa krmilna tehnika od Siemensa. Od starih 810 krmilnikov do novejših. Največ problemov je z elektronskimi karticami, regulatorji osi in napajalniki. Vse te komponente ne popravljamo ampak jih dajemo na servis (Milan Krevh), ta pa jih nato pošlje v Nemčijo. Sam jih tudi ne popravlja, ker mu Siemens ne da original delov.
Popravljamo kakšne manjše stvari, tipke na tipkovnici, izhod na izhodni plc karti, ... . Za večje stvari nam zmanjka časa, ker imamo polno dela z menjavo senzorjev, kablov, nastavitvami, zagoni, ... . Plus tega je ogromno povdarka na preventivi. Je pa res, da bi mogoče morali zaposliti enega dobrega elektronika, ki bi delal samo na tem.

LP Gorazd
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Pa če smo z razpravo zašli na kaj se splača in kaj ne. Torej reglerja se NE splača delati. Imam pa v mislih nek projekt elektronsko enostaven, ampak glavne komponente ni mogoče dobit na trgu.

Torej: V mislih imam elektro avto (1:10-1:18 ) ki ima v vsaki "feltni" brezkrtačni outrunner. Vsak outrunner ima tudi svoj krmilnik, tako dobimo 4 krmilnike. Stvar bi sicer delovala, če bi vse te krmilnike povezali na en kanal, ampak stvar se da narediti bolje, veliko bolje. Torej 4 regulatorje bi priklopil na mikrokrmilnik, na vhod pa bi mu dal kanal za hitrost in smer. Za tem pa bi bilo potrebno spisati program, ki bi glede na hitrost in smer preračunal hitrost vsakega kolesa. S tem bi se znebili vseh zglobov, diferencialov in prenosov, saj bi to nalogo opravljal mikrokrmilnik. Poleg tega bi bila prednost boljši prenos moči, saj v primeru, da bi bilo eno ali pa 3 kolesa v zraku, bi četrto še vedno vleklo s svojo močjo.Torej nekakšen VDS (Virtual Diferential System) Poleg tega pa bi ostalo ogromno prostora za lipice. Tak sistem imajo tudi prava eletrična vozila.

Torej tega se ne da narediti brez nekaj znanja elektronike. Če pa vemo vsaj malo, vidimo da je stvar precej enostavna, saj potrebujemo le en mikrokontroler z napetostnim stabilizatorjem ter nekaj volje za programiranje (aja pa biti moramo elektronik iz leta 2000).
Sicer sem ravnokar naredil Srednjo Računalniško, smer elektrotehnik računalništva (Vegova). Čakam na začetek faksa in pa finance za realizacijo tega projekta.

P.S. Če os programerske plače res takšne kakor se govori, potem finance kmalu ne bi smele biti več problem :D .
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

impeler napisal/-a:Mislim da ste mal zabluzil z temle Elektronikom, fantje Jaz tudi nisem tišler ker imam oblič,žago,kladivo,dleto......
Da postaneš elektronik,lesarski tehnik,ključavničar,strojnik.... je potrebna Šola ne pa samo oprema. Pa še ko končaš šolo si samo na papirju elektronik, šele po nekaj letni praksi in veliko svojega interesa lahko rečeš da si to kar si se izučil v šoli.
Današnji elektroniki pridejo iz šole polni teorije le redki so ki so samoiniciativno delali doma v svojih "delavnicah".
Problem SLOVENSKEGA šolstva je premalo sodelovanja s podjetji. Tu mislim predvsem na višje strokovne predmete (elektronika, računalništvo,strojništvo). Med mojim obiskovanjem srednje šole sem ugotovil, da se 80% folka niti ni sanjalo kako naj bi zgledal njihov poklic oz. kaj naj bi delali. Z izjemo enournega obiska podjetja S&T in Iskre insmo imeli kakršnega koli sodelovanja NIČ. Ko pa v 4. letniku že misliš da nekaj "znaš", pa hitro ugotoviš, da je znanje že zastarelo in neuporabno, ter se sprašuješ zakaj se nismo učili kaj s čimer bi lahko v življenju kaj počel. Tako letos kot dvojni zlati maturant (poklicna in splošna) računalništva čez počitnice... ...montiram LAN konektorje.
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
boco
Tekmovalec
Prispevkov: 311
Pridružen: 14 Apr 2006, 16:45
Kraj: Kranj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a boco »

Ericsson napisal/-a: P.S. Če os programerske plače res takšne kakor se govori, potem finance kmalu ne bi smele biti več problem :D .
...so takšne kot se govori, samo za to moraš pokazati kar nekaj znanja (beri ogromno). Glede tvojega zadnjega posta in problema o šolstvu pa se popolnoma strinjam in upam, da boste vi mladi kaj spremenili v prihodnosti (v kar sicer ne verjamem). To, da pa kot dvojni zlati maturant montiraš LAN konektorje pa si štej v dobro, da ne boš kasneje kot en doktor znanosti, ki mi je ne dolgo nazaj predaval o vplivu elektromagnetnih motenj v računalniških omrežjih , na koncu pa pravi, da še NI videl kako izgleda usmerjevalnik (ruter) #-o .
LP
Boco
Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Odgovor Napisal/-a demag »

Vidim ,da je nekaj odziva na moj post.ŠE ENKRAT-povdarek je bil na MINIMALNI VARNOSTi ,ter MINIMALNEM(Osnovnem ) razumevanju vprašanja ,odgovora ter izvedbe!!!
Druga stvar je,da mora vsak resen modelar, obvladati nekaj "ELEKRONIKE",če želi opremiti svoj avion,heli,čoln,avto....(mogoče pa se grdo motim?)
Kot sem že dejal:VSAK PO SVOJI VESTI IN PAMETI.
Mešati profi pa hobi, tudi ni bil moj namen.Nikjer nisem pisall o stopnji izobrazbe ,delavne izkušne in podobno...
Osebno ne poznam članov foruma-toda svetovat:"spajkalne enote ERSA-WELLER ,Multimeter FLUKE-TEKTRONIX-morda celo osciloskop 200MHz,začetniku ,je skrajno neresno!!!Po drugi strani se najde kdo"PA NAJ KUPI,ČE MA DNAR",najbrž ni namen tega foruma?('[-X')
Kaj se izplača in kaj ne!Moj dober kolega pove tole:"MOGU DA JIH KUPIM STO,A NIJE TO TO"(lahko jih kupim 100,še vedno nebo tisto kar sem imel-dobil(darilo)...)Seveda pa to velja samo za hobi -domačo uporabo. Na firmi ni sentimentalnosti-le dobiček!!!
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Če znaš zaspajkati nekaj uporov in kondenzatorjev še nisi elektronik. Po moje vsaj pol foruma misli obratno. Elektroniku je spajkanje najmanjši problem. Potrebno je vedeti kaj delaš, kako deluje neko vezje, odkriti napako ipd.

Elektroniki v današnjem času res ne popravljajo več televizij, radijev, saj se to ne splača več. Mogoče kakšen stari maček, ki pa mu je to bolj v zabavo kot delo.

Tudi v industriji ni več časa za popravljanje krmilnikov, senzorjev... Ponavadi se sklop preprosto hitro zamenja z novim, pokvarjenega pa se popravi.

lp, Metod
Nč bat, sam žgat...
Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Odgovor Napisal/-a demag »

To ,da ni več popravil RTV ne drži!!Še vedno obstaja servis za vso elektroniko, ki jo kupite!! Z popravili izven garancije pa je stvar malo drugačna! Če je okvara taka ,da se lastnik odloči popravljat -OK!Drugače,če strosek popravila doseže 60-70% novega ,se le malo ljudi odloči....
Kolega ,RTV serviser(tudi modelar),ima še vedno delo in ga bo še "najbrž" imel.
Največ popravil gre na račun napajalnikov-vertikal itd.Ponavadi je potrebno zamenjati kak elektrolit,včasih samo varovalko,po potrebi še upor pa tranzistor in to je to...Največ dela ima,po nevihtah in včasih ga podražim,da prav" moli" za nevihte.
Sploh pa pri industrijski elektroniki,je včasih prav smešen strošek popravila,glede na ceno nove kartice.Seveda je najlažje kartico(modul)menjati,toda, če ga potem poskusimo popraviti-ni nič narobe!
Zgodi se ,da z menjavo elektrolitov popraviš kartico ki je 2000 EUR nova,strošek pa ne presega 20.Elektroliti so odkar ni PCB-ja kar problem...
Največ popravil je na monitorjih starejših stroje-CRT.Ker stroj ponavadi nima DVI ali vga izhoda, ni možen priklop navadnega(namensko izvedeno) ekrana.Vse skupaj zakomplicirajo z namenskimi grafikuljami,ter motnje me prisilijo v popravilo tudi starejših monitorjev.Ja ,v pisarni stvari delajo ,vendar pa v industrijskem okolju ,je vse prej kot idealno .Spomnim se primera ko navaden LCD vgrajen v žično erozijo, ni pokazal slike.Nakup novega CRT-ja preko 3000EUR,opcija je popravilo in ni preseglo 100 eur...
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Spet je odvisno v kakšni industriji je govora. Pri nas recimo, kjer delamo 100% za avtomobilski trg in so zahteve kupcev zelo visoke (Toyota, BMW, ...) si ne moremo privoščiti izpad proizvodnje in nedobavo kosov. Stroj mora biti usposobljen v najkrajšem času. Sami ne servisiramo saj imamo dosti drugega dela. Programiranje krmilnikov, avtomatizacija linij, preventiva in kurativa, ... .

O tvoji ideji sem razmišljal kako jo realizirati. Verjetno najboljši prvi način bi bil modelarski krožek na osnovni šoli. Nekaj teorije se dobi pri fiziki, praksa pa pri krožku. Seveda se pri tem srečamo z stroški nabave komponent. Razvoj gre v smeri ''elektrifikacije'' v modelarstvo samo navzgor in so tukaj izkušnje zelo dobrodošle mlademu modelarju.

Mogoče še ena nora ideja. Imamo privatne jezikovne šole etc. . Zakaj ne bi imeli privatno modelarsko šolo? Dati modelarju začetno znanje iz elektrotehnike, računalniških programov (risanje načrtov) in ročnih spretnosti. Dobra odskočna deska.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Odgovori

Vrni se na Elektronika