BK motor na izmenični tok

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Odgovori
Uporabniški avatar
mstrakl
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 27 Jan 2008, 11:22
Kraj: Murska Sobota

BK motor na izmenični tok

Odgovor Napisal/-a mstrakl »

Pozdravljeni.
Ker me elektronika na splošno zanima, bi nekaj vprašal o BK motorjih.
Že večkrat sem zasledil, da BK motorji delujejo na izmenični tok.
Zanima pa me kako regler proizvede izmenični tok iz enosmernega, ker baje da proizvajanje toka iz izmeničnega v enosmernega je mogoče ( to vem da je) , obratno pa naj nebi šlo. Ali pač?

Hvala za odgovore.
LP
Mitja
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

Nisem ravno iz elektro smeri. Kolikor vem toka ne spreminja v iz enosmernega v izmeničnega ampak enosmerni tok ciklično usmerja v pravilnih presledkih, da s tem omogoči vrtenje motorja. Lahko bi rekel tudi enosmerni trofazni tok. Naj me kdo popravi, če sem se kaj zmotil.
Uporabniški avatar
Roadracer
Tekmovalec
Prispevkov: 221
Pridružen: 16 Nov 2005, 18:44
Kraj: Litija/LJ

Odgovor Napisal/-a Roadracer »

denys napisal/-a: ... enosmerni trofazni tok. .
#-o [-o< [-X

S tem izrazom si me prav nasmejal. To kar si napisal pred tem pa drži. Obrate motorja pa se regulira s hitrostjo vrtenja trifazne napetosti. Za razliko pri krtačnih motorjih ki so enosmerni samo določa dolžino pulza in s tem povprečno moč na motorju (PWM regulacija).

Napetost se lahko pretvarja iz enosmerne v izmenično(inverterji) in obratno(usmerniki). Najbolje bo da kogar zanima več o tem poišče na googlu. Za začetek naj uporabi za iskanje kar besede v oklepajih.
2FAST4U
Jernej_
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 26 Feb 2008, 13:44
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jernej_ »

Uroš, morda pa izraz niti ni tako ponesrečen, pač nakazuje kako je veličina nastala (v primerjavi s tisto iz npr. hidrocentrale). Morda se nam (tehnikom) nasmiha (bolj verjetno - žalosti) kak slavist. J
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

Ja sem napisal neumnost. Glede na to, da je tok zelo počasna "stvar" (nekaj cm na uro) nikakor ne more biti enosmeren, ker se smer toka v vsakem od treh kablov spreminja po frekvenci kontrolerja.
Uporabniški avatar
iztok_p
Tekmovalec
Prispevkov: 363
Pridružen: 04 Dec 2007, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a iztok_p »

denys napisal/-a:Ja sem napisal neumnost. Glede na to, da je tok zelo počasna "stvar" (nekaj cm na uro) nikakor ne more biti enosmeren, ker se smer toka v vsakem od treh kablov spreminja po frekvenci kontrolerja.
Si tole napisal tako za šalo ali misliš resno? Tisti drug del trditve o spreminjajoči frekvenci že drži, glede hitrosti pa mi ni povsem jasno, kaj si sploh hotel navesti. El. tok je kot vsi vemo gibanje elektronov in če bi bila ta hitrost takšna, kot si navedel, potem bi tale post postal tebi viden čez kakšnih 350 let.
LP!

Iztok

Leti vse, kar ima dovolj močan motor!
Uporabniški avatar
pagemaker
Razpravljalec
Prispevkov: 165
Pridružen: 09 Apr 2005, 13:54
Kraj: Slov. Bistrica

Odgovor Napisal/-a pagemaker »

električni tok "potuje" po prevodnikih skoraj s svetlobno hitrostjo, v
superprevodnikih, kjer se lahko elektroni gibljejo brez trenja, pa s
svetlobno, tako da el. tok ni tako počasna stvar.

Za razmislek: če bi bil el. tok počasna stvar, bi te streslo šele po sekundi
ali dveh, ko bi prijel za kabl :-)

LP, M
Noben še ni gor ostal!
Uporabniški avatar
iztok_p
Tekmovalec
Prispevkov: 363
Pridružen: 04 Dec 2007, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a iztok_p »

Pa ko bi vklopil stikalo za luč bi se le ta prižgala šele drug dan zjutraj :lol:
LP!

Iztok

Leti vse, kar ima dovolj močan motor!
Uporabniški avatar
pagemaker
Razpravljalec
Prispevkov: 165
Pridružen: 09 Apr 2005, 13:54
Kraj: Slov. Bistrica

Odgovor Napisal/-a pagemaker »

@iztok_p: hehe, good one

Lp, M
Noben še ni gor ostal!
Jernej_
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 26 Feb 2008, 13:44
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jernej_ »

Pa vendar ima Uroš (Denys) v nekem smislu prav: fizično(!) elektron (ion) potuje relativno počasi. Torej prav elektron, ki zapusti baterijo v trenutku vklopa stikala "priteče" do oddaljenega bremena (po žici) ... recimo naslednje jutro. Pač pa "potuje", imenujmo to - elektromagnetno polje, ki se ustvari ob vodniku (prostoru), do bremena - s kakšnimi 300.000 km/s. Ta "poskrbi" za skoraj sočasen premik elektronov (ki stojijo v vrsti med baterijo in bremenom). Omenim naj podoben primer: vroča voda, ki jo segreje toplarna v Mostah (Ljubljana), priteče v Vižmarje (najbolj oddaljena točka vročevoda) šele po šestih urah. Voda v celotni dolžini cevi se seveda premakne v nekaj trenutkih po vklopu črpalke. Hočem pokazati na analogijo med gibanjem elektronov v žici in vode v cevi. Se zavedam pomanjkljivosti pojasnila, a menda tudi g. Einstein ni rekel zadnje besede. Kaže, da potrebujemo le "zvezdna vrata" in do Alpha Centauri bomo potovali dobre tri ure. J
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

Jaz si to predstavljam z analogijo verige. Če imaš dve kolesi povezani med seboj z verigo, kadar zavrtiš s prsti prvo kolo se sila prenese iz člena na člen, tako da se na drugi strani kolo zavrti. Torej v tem primeru je veriga nekakšen medij za prenos te sile. Tako lahko rečemo, da veriga je tok in sila, ki potuje po verigi je električa energija, katera pa potuje s svetlobno hitrostjo. Veriga se lahko premika zelo počasi pa še vedno lahko po njej prenesemo zelo veliko energije(sile). V starih časih so tovarne delovale tako, da je bil v sredini tovarne postavljen ogromen parni stroj, ki je bil z jermeni povezan do vseh ostalih strojev. Danes pa imamo namesto jermenov kable in namesto parnega stroja pa elektrarne.

Drugače pa je to izi eksmeriment. Vzameš dva navadna enosmerna elektromotorčka, jih povežeš med seboj in kadar prvega zavrtiš se drugi tudi zavrti. Wow.. neviden jermen :D
Benkec
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 20 Dec 2008, 13:41
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Benkec »

Hitrost toka je hipna (sploh se ne govori v nekih enotah)
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

BK motor na izmenični tok

Odgovor Napisal/-a robar »

Pozdravljeni,
čeprav ste že končali debato o BK motorju, bom še jaz napisal nekaj vrstic in poizkusil stvar razložiti.
Kot vam je poznano se izmenično napetost s pomočjo usmernika pretvarja v enosmerno. Obratno lahko pretvorimo enosmerno napetost v izmenično s pomočjo razsmernika. BK regulator je razsmernik, ki so mu dodali še malo elektronike, da razume ukaze iz RV sprejemnika. Bistvo razsmernika je 6 močnih tranzistorjev, ki jih elektronika vklaplja in izklaplja v pravilnem zaporedju, da motor dobi pravo smer in hitrost vrtenja.
LP Robar
Uporabniški avatar
MihaJ
Tekmovalec
Prispevkov: 415
Pridružen: 27 Jul 2006, 23:24
Kraj: Podvelka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MihaJ »

Lepa pravljica :D :D :D

Malo bom samo glavne junake spremenil!
V kovinah (prevodnikih) so nosilci elektrine elektroni, ki so prosti in se nahajajo v medatomskem prostoru kovin.
Ioni pa so nosilci elektrine v elektrolitih (kondenzator) in v ioniziranih plinih (neonska svetilka).
Ko atomu dovedemo energijo (toplota...) valenčni elektron zbijemo iz atoma in je prost se lahko giblje ampak to ne pomeni, da lahko ''teče'' po bakrenem kablu! El. tok je v bistvu gibanje elektronov. To si lahko predstavljamo kot neprestano trkanje in prenašanje energije med njimi! Predstavljajte si, če bi elektroni lahko tekli po vodniku bi pognali tok skozi bakren in aluminjast vodnik in bi v nekem trenutku meli nek mix kovin [-X

Pa da še malo zakompliciram in napišem čisto po resnici, zgodi se, da tudi kak elektron zapusti vodnik ampak hitrosti premikov se štejejo v letih za to se ne sekirat da bo treba kable na BK-jih menjavat :D :D :D
Lp,
Miha
http://www.elron.si
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

Robertjur - po nesreči sem brisal tvojo "pravljico" :) - ma mi jo je uspelo nazaj najti s tipko back ... V glavnem, če bi bilo malo bolj slovensko, bi bilo precej bolje (berljivo) ... Sem še malo predelal - popravil par napak.

LP, Grega


Meni se pa zdijo najboljši prikaz štroma kar kroglice v cevki.
Kabel je kot cevka polna kroglic (iončkov) in ko noter na enem koncu zatlačimo najmanj eno novo kroglico, na drugem koncu izpade najmanj ena stara kroglica.

Hitrost gibanja kroglic so potem volti, koncentracija kroglic pa amperi. Bolj kot so kroglice nagužvane v cevi (z istim premerom), teže se premikajo, saj se drgnejo med seboj (večji tok pri istem preseku vodnika = več izgub)..
Uporabniški avatar
iztok_p
Tekmovalec
Prispevkov: 363
Pridružen: 04 Dec 2007, 17:38
Kraj: Maribor

Re: BK motor na izmenični tok

Odgovor Napisal/-a iztok_p »

robar napisal/-a:Pozdravljeni,
čeprav ste že končali debato o BK motorju, bom še jaz napisal nekaj vrstic in poizkusil stvar razložiti.
Kot vam je poznano se izmenično napetost s pomočjo usmernika pretvarja v enosmerno. Obratno lahko pretvorimo enosmerno napetost v izmenično s pomočjo razsmernika. BK regulator je razsmernik, ki so mu dodali še malo elektronike, da razume ukaze iz RV sprejemnika. Bistvo razsmernika je 6 močnih tranzistorjev, ki jih elektronika vklaplja in izklaplja v pravilnem zaporedju, da motor dobi pravo smer in hitrost vrtenja.
LP Robar
A so impulzi pravokotni ali so malo zaobljeni kot npr pri frekvenčnem pretvorniku?
LP!

Iztok

Leti vse, kar ima dovolj močan motor!
robertjur
Profesor
Prispevkov: 1036
Pridružen: 21 Nov 2004, 03:05

Odgovor Napisal/-a robertjur »

:o Ja Grega ti pa si en KNEDL (Slo = CMOK!!)
Sej brez veze da omenjaš vse skupaj ker tole, kar si ti napisal ni ravno za otroke, oziroma težje dojemljivo občinstvo. #-o
Veš sej slovnica je malčk dolgočasna pa se malo pozabavamo ne!?
Robert
Odgovori

Vrni se na Elektronika