MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

...vaše želje o čem naj bi se pisalo
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Pozdravljeni,

na Forumu je že več prispevkov, ki obravnavajo izdelavo različnih maket zato predlagam, da bi jih združili v novi temi "MAKETARSTVO" v mapi SPLOŠNE TEME kjer so že "Rakete in raketoplani".

Poudarek v novi temi "MAKETARSTVO" bi bil predvsem na maketah brez pogona,razen, če maketa na primer predstavlja samostojen stroj, kot je to lahko parni stroj.

Makete so v pomanjšanem merilu čim verneje izdelani modeli pravih vozil, strojev, naprav, ... in prikazujejo predvsem zgodovinske in tudi sodobne tehnične izdelke, njihovo zgradbo, njihov namen, njihovo rabo, stanje razvoja tehnike v določenem obdobju ter odražajo znanje, natančnost in spretnost modelarja, ki jih je gradil.

Nova tema bi maketnim modelarjem omogočila predstavitev njihovih izdelkov, načina gradnje, izkušnje ter izmenjavo mnenj in nasvetov. Obenem bi bila za vse uporabnike Foruma to zanimiva dopolnitev, saj se vsa modelarska znanja in področja med seboj prepletajo ter dopolnjujejo.

Za začetek bi v temo "MAKETARSTVO" lahko združili že objavljene teme na Forumu, nekaj sem jih našel:

Amerigo Vaspucci 184
viewtopic.php?f=8&t=61721

S. Lucia 130
viewtopic.php?f=8&t=63742

Cannoniera Olandese
viewtopic.php?f=8&t=62187

HMS VIctory
viewtopic.php?f=58&t=74016

Maketna drevesa
viewtopic.php?f=58&t=75248

Na spletu je veliko forumov, ki obravnavajo maketarstvo. Revija TIm redno objavlja članke o vseh vrstah več ali manj zahtevnih maket predvsem za začetnike.

Upam, da je predlog dovolj zanimiv in bo dobil še kakšno doplnitev ter tudi "zeleno luč".

Lep pozdrav,
JožeS
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a brejker »

Iskreno upam, da bo ideja padla na plodna tla.
www.okarbon.eu
Pingi
Tekmovalec
Prispevkov: 401
Pridružen: 22 Nov 2004, 12:28
Kraj: Selnica ob Dravi

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Pingi »

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
- Albert Einstein
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Kljub zgornjemu postu in dejstvu da sem tudi sam maketar (plastični), je treba razlikovati plastično maketarstvo in klasično leseno. Slednje se mi bolj zdi da je primerno za modelarsko forum, saj so prvine povsem druge.
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Pozdravljeni,

morda sem bil malo nejasen v prvem prispevku.

Mišljeno je maketarstvo, kjer se po načrtu izdela maketo resničnega vozila, naprave ali stroja.
Torej samostojna izdelava od načrta do izdelka iz različnih materialov z vsem znanjem graditelja.

Plastične makete iz škatel za sestavljanje so drugačna kategorija.

Lep pozdrav,
JožeS
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Mislim, da na modelarski forum ne sodi ta zvrst. Lahko, da se kateri od modelarjev ukvarja z maketarstvom, ampak to ima bolj malo veze z našim hobijem.
Ta forum je namenjen tistim, ki se ukvarjamo z gradnjo in upravljanjem modelov, pol-maket ali maket, ki imajo pogon in niso samo namenjene polepšanju prostora. Maketarstvo zahteve drugačen pristop k gradnji, kajti namen makete je drugačen. Za marsikaterega začetnika bi bilo maketarstvo sammozmeda več.

Je kar nekaj drugih forumov, ki so bolj "specializirani" za maketarstvo. Zakaj bi razširjali in povečevali ta forum?


Lp

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a brejker »

Kladu napisal/-a: Zakaj bi razširjali in povečevali ta forum?
Ker bi lahko imel "vse" na enem mestu (modelarji.com). Tako bi bila večja možnost, da modelarja "potegne" še kakšna druga zvrst hobija in s tem bi bil uporabnik bogatejši za novo informacijo ali dve.
Sedaj pa, če bi hotel izvedeti več o avtomobilih...bi se moral logirat na drug forum. Če bi rad izdelal leseno statično maketo barke ali parni motor za njo, na tretji forum. Za Dinamično jadranje na četrtega, itd.

Na sistem: Vsi za enega, eden za vse.
Ampak ob vsej "forumaški konkurenci" in sedanjem sistemu razmišljanja bo težko zbrati vse na eno mesto, ker enostavno lastnikom forumov ni v interesu deliti oz. biti prikrajšan.
www.okarbon.eu
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Mal si ga mem pihnu dinamično jadranje spada pod modelarstvo zato je čisto ustrezno da je tu zraven..

Nvm makete mi nekako ne spadajo tukaj sem ter btw že imajo svoj obsežen forum..
Pa tudi iz iz sskj
modelárstvo -a s (Č�) izdelovanje in spuščanje modelov, zlasti letalskih:

Po tem tako najbolje da damo sem še avdio,elektro če koga kaj zamika..

O kakšnem prikrajšanju ti to?
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Eden ali dva člana,z drugimi besedami ,nekaj ljudi,je prikazalo lepo gradnjo.........nihče od teh si ni zaželel samostojnega oddelka,kaj šele da se prostovolno javi za vodenje.........
Slika
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Iz malega zraste veliko.

LP,
JožeS
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

brejker napisal/-a:
Kladu napisal/-a: Zakaj bi razširjali in povečevali ta forum?
Ker bi lahko imel "vse" na enem mestu (modelarji.com). Tako bi bila večja možnost, da modelarja "potegne" še kakšna druga zvrst hobija in s tem bi bil uporabnik bogatejši za novo informacijo ali dve.
Sedaj pa, če bi hotel izvedeti več o avtomobilih...bi se moral logirat na drug forum. Če bi rad izdelal leseno statično maketo barke ali parni motor za njo, na tretji forum. Za Dinamično jadranje na četrtega, itd.

Na sistem: Vsi za enega, eden za vse.
Ampak ob vsej "forumaški konkurenci" in sedanjem sistemu razmišljanja bo težko zbrati vse na eno mesto, ker enostavno lastnikom forumov ni v interesu deliti oz. biti prikrajšan.
Ta forum kot celota je po mojem eden bolj profesionalnih in živih forumov v SLO - vsaj glede hobija, ki ga obravnava.

Morda je v nekaterih primerih malo nelogično urejen (raketoplani in rakete - letalska tehnika ali splošna tehnika..)

Najprej vsa pohvala preteklim in sedanjim adminom za vestno in skrbno delo, ki je uvrstilo forum v eno bolj kulturnih forumskih okolij v Sloveniji. Tudi posamaznikom (-ku), ki skrbijo za vsaj približno čitljivo slovenščino.

Zato se strinjam z brejkerjem, da je prav, da se forum razširi - če je le možnost.

Obstaja cela vrsta maketarskih vej, ki jih nekateri od naših kolegov vestno in natančno prakticirajo. WW1 /WW2 ptiči, ladje, ...
Potem je tu še tehnično modelarstvo - npr. delujoči modeli motorjev, ki je vsaj meni izjemno zanimivo (maketarska poezija http://www.youtube.com/user/HEETGAS?feature=watch), potem so tu vlakcarji (HO, H1...)

Morda bi v ta predalček lahko pospravili tudi naše mini orodjarne (stružnice, rezkarice, žage, CNC), nasvete za izdelavo in gradnjo (česarkoli) pod skupno temo Maketarstvo, tehnično modelarstvo in nasveti za gradnjo. Ti nasveti tudi sedaj že obstajajo v mnogih dobrih temah o gradnjah - a morda bi avtorji dobrih idej te združili na enem mestu. Sem že večkrat srečal enake in podobne nasvete v več sekcijah (avti, letala, plovila).

Modelarjev je toliko vrst kot modelarjev - nekateri probavamo vse živo kar tako, nekateri od kolegov pa so ozko specializirani in v svetovnem vrhu za eno vejo. Pač sto ljudi sto čudi - in prav je tako. Tako, da vleči črno belo mejo kaj je in kaj ni modelrstvo je težko. In res ne vem zakaj bi - modelarji.com so prijetno okolje in je prav, da raste in se razvija v tej smeri.

Samo moje mnenje pri 38°C v senci :D

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a lucky »

obujam temo.....veliko modelarjev, ki se ukvarjajo z letalskim, in ostalim modelarskim panogam, se ukvarjajo tudi z statičnim modelarstvom zlasti v zimskem času....pa zakaj bi tej morali oz zakaj bi mi morali na drugi forum....če imamo tega.

pustimo plastične makete, teh je tukaj res malo...ampak postov gradnje lesenih modelov je pa kar nekaj in mislim, da je prav da imamo tudi mi svoj kotiček na NAŠEM forumu.....nenazadnje sem sam tu nekje okoli 10 let....pa res nimam ne volje in še manj želje, začenjat teme še na drugih forumih....

l.p. LUka.
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

lucky napisal/-a:obujam temo.....veliko modelarjev, ki se ukvarjajo z letalskim, in ostalim modelarskim panogam, se ukvarjajo tudi z statičnim modelarstvom zlasti v zimskem času....pa zakaj bi tej morali oz zakaj bi mi morali na drugi forum....če imamo tega.

pustimo plastične makete, teh je tukaj res malo...ampak postov gradnje lesenih modelov je pa kar nekaj in mislim, da je prav da imamo tudi mi svoj kotiček na NAŠEM forumu.....nenazadnje sem sam tu nekje okoli 10 let....pa res nimam ne volje in še manj želje, začenjat teme še na drugih forumih....

l.p. LUka.
Naredi anketo, da vidiš koliko modelarjev je zainteresiranih za novo rubriko, potem pa na podlagi rezultatov kontaktiraj administratorja Sašota.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Kladu »

lucky napisal/-a:obujam temo.....veliko modelarjev, ki se ukvarjajo z letalskim, in ostalim modelarskim panogam, se ukvarjajo tudi z statičnim modelarstvom zlasti v zimskem času....pa zakaj bi tej morali oz zakaj bi mi morali na drugi forum....če imamo tega.

pustimo plastične makete, teh je tukaj res malo...ampak postov gradnje lesenih modelov je pa kar nekaj in mislim, da je prav da imamo tudi mi svoj kotiček na NAŠEM forumu.....nenazadnje sem sam tu nekje okoli 10 let....pa res nimam ne volje in še manj želje, začenjat teme še na drugih forumih....

l.p. LUka.
Kaže, da imaš kot brodarski modelar čas preko zime ustvarjati še statične makete (statično modelarstvo; zanimiv pojem), vsaka ti čast.
Meni in kar nekaj poznanim letalskim modelarjem zmanjkuje časa preko zime obnoviti in dopolniti letalno floto. Pa še idej in planov je veliko, ki se prelagajo iz leta v leto.

Če že želite maketarsko rubriko (moje mnenje je v tej rubriki podano in ga nisem spremenil) zakaj pa ne.

Bi pa predlagal motoristično rubriko, veliko več modelarjev nas je motoristov kot maketarjev. Povezave med obema hobijema vam hitro naštejem :whistle: ](*,)
Aja, pa ribiška rubrika bi bila zanimiva, saj so oni tudi na obali, ob vodi, pa z RC čolni krape hranijo :wink: .


Pa srečno 2014 in čim več časa za modelarstvo vsem Vam želim.
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Kladu napisal/-a: Kaže, da imaš kot brodarski modelar čas preko zime ustvarjati še statične makete (statično modelarstvo; zanimiv pojem), vsaka ti čast.
Meni in kar nekaj poznanim letalskim modelarjem zmanjkuje časa preko zime obnoviti in dopolniti letalno floto. Pa še idej in planov je veliko, ki se prelagajo iz leta v leto.

Če že želite maketarsko rubriko (moje mnenje je v tej rubriki podano in ga nisem spremenil) zakaj pa ne.

Bi pa predlagal motoristično rubriko, veliko več modelarjev nas je motoristov kot maketarjev. Povezave med obema hobijema vam hitro naštejem :whistle: ](*,)
Aja, pa ribiška rubrika bi bila zanimiva, saj so oni tudi na obali, ob vodi, pa z RC čolni krape hranijo :wink: .


Pa srečno 2014 in čim več časa za modelarstvo vsem Vam želim.

Zdavo Kladu,

Najprej srečnga pa zdravga!

Teme, ki si jih navajal so že po našem forumu, tako da je skrb, da bi se kaj takega pojavilo odveč ;-)

Glede na to, da avio modelarji precej zbijete, vam bodo maketarji prej ali slej prišli prav:
https://www.youtube.com/watch?v=UnDoyft8E8U
:lol: :lol: :lol: :lol:

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

lucky napisal/-a:obujam temo.....veliko modelarjev, ki se ukvarjajo z letalskim, in ostalim modelarskim panogam, se ukvarjajo tudi z statičnim modelarstvom zlasti v zimskem času....pa zakaj bi tej morali oz zakaj bi mi morali na drugi forum....če imamo tega.

pustimo plastične makete, teh je tukaj res malo...ampak postov gradnje lesenih modelov je pa kar nekaj in mislim, da je prav da imamo tudi mi svoj kotiček na NAŠEM forumu.....nenazadnje sem sam tu nekje okoli 10 let....pa res nimam ne volje in še manj želje, začenjat teme še na drugih forumih....

l.p. LUka.
Fantje, sedaj pa veselo na delo. :D

Rubrika Maketarstvo.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: MAKETARSTVO

Odgovor Napisal/-a brejker »

:D/ :D/
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Roberto »

:jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Bravo! Krasen vstop v novo leto.

Morda bi v MAKETARSTVO lahko prenesli še teme iz prvega prispevka zgoraj in tako kot je storil Roberto še ostali, kdor ima še takega.

LP,J.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Roberto tega ni naredi sam, ampak je to za njega naredi Pisanelli, kar sem sprejel kot :xmas: , da mi na forumu Makte.si ne bo več treba brati česa podobnega:

najcx: Da ne bom smetil z novo temo bom kar tukaj vprasal KAJ SE JE ZGODILO Z ROBERTOM?????
Josip: Naš troll je končno uvidel, da smo ga spregledali in je pač odšel smetit drugam.

..., ker je na tem forumu že "moj sin" Tone :wink: , že pred kar precej časa ustvaril temo Okrevanje očeta Roberota, kamor lahko napišem tudi kaj se dogaja z mano, ter kar še zmorem in česa ne več ... :oops: :wink: =D> :jumpjump:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

JozeS napisal/-a:Bravo! Krasen vstop v novo leto.

Morda bi v MAKETARSTVO lahko prenesli še teme iz prvega prispevka zgoraj in tako kot je storil Roberto še ostali, kdor ima še takega.

LP,J.
Urejeno.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Roberto napisal/-a:Roberto tega ni naredi sam, ampak je to za njega naredi Pisanelli, kar sem sprejel kot :xmas: , da mi na forumu Makte.si ne bo več treba brati česa podobnega:
Jaz bi se zahvalil celotni ekipi moderatorjev ter administratorju. =D>
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Pisaneli napisal/-a:Jaz bi se zahvalil celotni ekipi moderatorjev ter administratorju. =D>
Vedel sem, da poleg moderatorjev obsataja še nekdo - ADMINISTRATOR - vendar se te besede nisem mogel spomit ...

HVALA VSEM =D> =D> =D>
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Najlepša hvala vsem, ki ste kakorkoli pomagali pri nastanku nove rubrike.
Verjamem, da bomo lahko videli še več zanimivih prispevkov o gradnji maket in zgodovini njihovih resničnih vzorov.

LP,J.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: MAKETARSTVO - predlog za novo rubriko

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Malo sem pofirbcal in za maketarje našel tole:
http://www.makete.si/viewtopic.php?t=6048
Natančen opis postopka za izdelavo maket.
Vsem maketarjem pa vsaka čast, toliko (po)trpljenja za "nabiranje prahu". Njihovi (vaši) izdelki presegajo moje razumne meje detailiranja izdelka =D> =D> =D>.

In pa zanimiv zaključek teme Roberta:
http://www.makete.si/viewtopic.php?t=70 ... &start=200
Robi, na našem forumu ne boš deležen take kritike, čeprav se z napisanim z njihove strani strinjam.
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Odgovori

Vrni se na Želje po novih prispevkih na portalu