Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
nered
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 18 Mar 2020, 09:32

Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Odgovor Napisal/-a nered »

Izdelujem robota za namizni tenis. Potrebujem dva DC motorja zmozna 13000 - 16000 RPM. Na ebay in tudi pri nas najdem navadnih DC motorjev zmoznih

Izdelujem robota za namizni tenis. Razmisljam kateri tip motorja izbrati z sedaj produkcijski model. Motor mora biti zmozen vsaj 13000 RPM. Trenutni testni model uporablja MG400 DC motor, dosti ugodna zadeva 4EUR/motor je malo bolj glasen in velik ampak ok. Zanima me kaksna bi bila prednost ce bi uporabil brezkrtacni motor recimo kaj taksnega:

https://www.amazon.de/FairOnly-Brushles ... 4HB1KYARJJ


KV2200 bi bilo zadostno. Je pa cena dosti visja ce kupujem v EU. Ta iz zgornje povezave je iz kitajske, ceprav na nemskem Amazonu. Ce kupujem v EU pa je cena za enega cca. 20-25 EUR, potem pa potrebujem se dva ESC ki pa so prav tako tu nekje 20-25 EUR. Kaksna bi bila prednost tega motorja v kontekstu mojega projekta. Razen velikosti.
AndrejC
Tekmovalec
Prispevkov: 246
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Slovenija - Ajdovščina

Re: Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Odgovor Napisal/-a AndrejC »

Živijo,

Najprej bi bilo dobro vedeti kakšne so zahteve za motor. Vse, kar vem/o so podani vrtljaji.

Kaj pa moč (max, moč, trajna moč), odzivnost (dinamika), morebitna zahteva po pozicijski regulaciji?...
Omejitve: dimenzije, masa, je cena odločilna...

LP, Andrej
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Odgovor Napisal/-a robar »

Brezkrtačni motorji so v primerjavi s krtačnimi ob enaki moči precej manjši in lažji. Ker nimajo krtačk, so tišji in razen ležajev ni pokvarljivih delov. Za tvoje potrebe bo verjetno bolj ugodna izvedba z rotorjem znotraj, da ni treba paziti na prostor okoli motorja. Glede regulatorja pa moraš vedeti, da niso vsi predvideni za tek levo in desno in da se krmilijo z impulzi.
Lp
Robar
nered
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 18 Mar 2020, 09:32

Re: Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Odgovor Napisal/-a nered »

Prvo se opravičujem za slabo napisano vprašanje sem pisal napol zaspan na telefonu. Gre za motorja, ki sta del mehanizma za izstreljevanje žogic.

Mislim, da navor v mojem primeru ne igra veliko vloge. Na grobo izračunan RPM pri trenutnem motorju, 9000 RPM je dosti za kratke počasnejše podaje tam 10000-13000 RPM je odlično območje do 15000 RPM pa je potrebno za intervale treninge.

Trenutni prototip uporablja tale DC motor:
https://mibomodeli.eu/trgovina/Brushed?product_id=1210

Zadeva je super ampak malo glasna, velika (tu gre zgolj za to, da bi bilo ohišje okoli mehanizma za izstreljevanje večje), tudi teža igra vlogo sajt potem potrebujem močnejše t-rods. Je pa zelo ugodna zadeva in ne potrebuje ESC ampak je vezana direktno na HBridge brez katerega se bi prav tako dalo direktno voditi. Kar se tiče kvalitete in vzdržljivosti za enkrat kaže doro po 3eh mesecih uporabe.

Malo sem bral o brez krtačnih motorjih vidim, da bi znali biti dosti bolj zanesljivi in tišji. To da so lažji je še toliko bolje saj potem je manj stresa na servo motor jim ki upravljajo z glavo.

Mibo nima kaj veliko izbire na zalogi a se da tele dobiti še kje pri nas ali v EU?
Zadnjič spremenil nered, dne 31 Jan 2021, 15:30, skupaj popravljeno 1 krat.
nered
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 18 Mar 2020, 09:32

Re: Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Odgovor Napisal/-a nered »

AndrejC
Tekmovalec
Prispevkov: 246
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Slovenija - Ajdovščina

Re: Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Odgovor Napisal/-a AndrejC »

Živijo,

Zanimiva napravica =D>
nered napisal/-a: 31 Jan 2021, 15:29 Se par slik: https://imgur.com/a/9IJ9bdE
Kolikor vidim,ni potrebe po neki veliki dinamiki in je lahko motorček "sensorless".

Za nabavo nisem najbolje informiran. Včasih sem pogledal tule: https://hobbyking.com/en_us/power-syste ... ors&is_v=1

Malo si sortiraj, vklopi filtre. Predlagam inrunner (kot je omenil robar), morda z odprtinami v ohišju zaradi izboljšanega hlajenja (predvidevam, da bo moral motorček delovati več kot recimo nekaj minut).

Je pa več izbire med outrunnerji, če ti ustrezajo.

Ko izbereš motorček greš na izbiro krmilnika https://hobbyking.com/en_us/power-syste ... 163&is_v=1
Spet sortiraj, vklopi filtre (glede na zahtevan tok, upoštevaj daljše delovanje)

LP, Andrej
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Ko izbereš motorček greš na izbiro krmilnika https://hobbyking.com/en_us/power-syste ... 163&is_v=1
Spet sortiraj, vklopi filtre (glede na zahtevan tok, upoštevaj daljše delovanje)
.....in ves čas imaš v mislih vprašanje,če to stvar lahko priključiš na obstoječe krmiljenje,ali potrebuješ še eno "škatlico" vmes.Pa tudi ni mi jasno zakaj bi bil brezkrtačnik bistveno tišji,ker pri njem dejansko poslušamo "petje"navitja pri vzbujanju preko regulatorja....pri krtačniku pa recimo slišiš drsanje ščetk.......ležaji so pa taki ali drugačni pri obeh....
Slika
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Odgovor Napisal/-a robar »

Po moje bo največji problem, kako dobiti impulze, ki jih zahteva brezkrtačni krmilnik. Še najbolj enostavna rešitev za testiranje bi bil servo tester. Jaz sem na ta način že večkrat testiral motorje potem, ko sem zamenjal ležaje.
Lp robar
nered
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 18 Mar 2020, 09:32

Re: Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Odgovor Napisal/-a nered »

Zivjo. Hvala za mnenja in nasvete. Sem uspel pridobiti ESC in en BLDC motor. Po testu morem reci, da na prvi pogled neke bistvene razlike ni. Malenkost lazja in manjsa zadeva. Kaj prevec tisja pa ni. Najverjetneje bom moral glasnost motorja nekako zadusiti s samim ohisjem glave.

Tako, da bom ostal pri navadnih DC motorjih. Bi pa zelel kupiti nekaj bolj vzdrzljivejsega oz. kvalitetnejsega. Vecina zadev, ki jih najdem na ebay in amazon so tko-tko bolj neznanke brez kaksne dokumentacije ipd.

Imaste kaksen nasvet, kam se obrniti za kvalitetne DC motorje ?
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Krtacni ali brezkrtacni DC motor.

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Čisto moje mnenje.......poglej spekter uporabe teh cenenih motorjev....težko boš našel lažjega boljšega pa še cenovno ugodnega,pa še pri vseh teh aplikacijah motor crkne zadnji.
Slika
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki