Izbira pravih komponent: motor - regler - baterije

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
Uporabniški avatar
Nikalaj
Tekmovalec
Prispevkov: 372
Pridružen: 18 Feb 2005, 14:33
Kraj: Luvigana

Izbira pravih komponent: motor - regler - baterije

Odgovor Napisal/-a Nikalaj »

Zdravo,

imam elektro heli velikosti 600 in problem, saj ne dobim iz motorja dovolj moči. Rad bi zadevo saniral in dobil pravi setup, vendar je to lahko kar drago ali pa še kar poceni.
Muči pa me to, da ne znam sam izračunati pravega setupa in se zato vedno zanašam na neke nasvete, ki pa se dostikrat izkažejo za slabe, kot je bil zadnji na podlagi katerega imam sedaj težavo. Rad bi se naučil sam izračunati in izbrati komponente.

Moj primer - Motor:
max 75 A
2700 W
primeren za 6 - 8S (oz. 22,2 do 29,6 V)

Če poznamo osnovno formulo, da je W = V x A, to pomeni, da bo motor pocuzal iz baterije z 6 celicami (22,2V) : 2700 W / 22,2V = 122,6 A, da bo dosegel svojo moč?
Ali imam prav? Torej ali motor kljub specifikaciji ki pravi max 75A, počrpa več A, da bi dosegel svojo moč?
Ali pa se bo črpanje moči slučajno ustavilo na 75A, ker je to max po specifikaciji motorje. To bi potem pomenilo, da motor ob takem pogoju razvije moč le 75A x 22,2V = 1.665 W?

Torej če imam motor z zgornjo specifikacijo in baterije z 22,2 V, me zanima ali moj motor lahko razvije polnih 2700W ali ne. Ker potrebujem več moči, mi po mojem sklepanju ostaneta dve možnosti:

Cenejša: Nakup motorja, ki lahko pocuza več amperov za dosego svoje nazivne moči (ca. 60 EUR)
Dražja: Nakup novega regleja in baterij (ca. 300 EUR)

Zelo bom hvaležen za odgovor in malo teorije.
Še vsak model sem varno spravil na tla - tako ali drugače... sestavljenega ali pa po komponentah !
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Izbira pravih komponent: motor - regler - baterije

Odgovor Napisal/-a robar »

Zate so omejitev amperi, ker več kot 75A pomeni, da se bo motor pregrel in ga boš uničil. Watov imaš toliko kot je zmnožek V x A. To pomeni za 6S je 24Vx75A=1800W in za 8S je 32V x 75A= 2400W. To pomeni, da lahko iz tega motorja potegneš 2700W samo z 8S in še to samo za kratek čas, ki ni večji od nekaj sekund.
Lp
Uporabniški avatar
Nikalaj
Tekmovalec
Prispevkov: 372
Pridružen: 18 Feb 2005, 14:33
Kraj: Luvigana

Re: Izbira pravih komponent: motor - regler - baterije

Odgovor Napisal/-a Nikalaj »

Hvala robar!

Torej če prav razumem; če zamenjam obstoječ motor, za takega, ki ima omejitev pri 110A in nazivno moč 2700 W bom iz njega lahko potegnil kakih 110A x 22,2 = 2400W?
Še vsak model sem varno spravil na tla - tako ali drugače... sestavljenega ali pa po komponentah !
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: Izbira pravih komponent: motor - regler - baterije

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

kaj pa izbira različnih elis,prinese različne rezultate pri istem setupu?
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Izbira pravih komponent: motor - regler - baterije

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Pri helikopterju spremeniš pogonsko razmerje ali pa izbereš motor z več KV
Slika
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Izbira pravih komponent: motor - regler - baterije

Odgovor Napisal/-a robar »

Ja, če vzameš motor, ki je predviden za 6S in 110A, potem je vhodna moč v motor približno 2400W. Moč na osi motorja pa je 2400W x izkoristek motorja.
Lp
Uporabniški avatar
Nikalaj
Tekmovalec
Prispevkov: 372
Pridružen: 18 Feb 2005, 14:33
Kraj: Luvigana

Re: Izbira pravih komponent: motor - regler - baterije

Odgovor Napisal/-a Nikalaj »

Hvala fantje.

Razčistil sem si pojme. Naročil sem nov motor za ca. 40 EUR, ki ima moč 2400 W, deluje pod max 108 A, kar pomeni, da bom z 6S dosegel nazivno moč vsaj za tistih 15 sekund. Zame dovolj, saj sem do danes dosegal moč 1600 W, kljub temu da sem pričakoval okoli 2700.

Na napakah se učimo, in pri modelarstvu na srečo take napake niso tako zelo drage.

Sporočim, ko dobim motor in ga preizkusim v zraku. Moja 600 tka tako - upam - ne bo več tako zaspana in neodzivna.
Še vsak model sem varno spravil na tla - tako ali drugače... sestavljenega ali pa po komponentah !
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki