Zračni pogon - reševalni čoln

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Pozdravljeni,

v planu je izdelava reševalnega čolna. Le ta bo imel poleg klasičnega vodnega pogona zračni pogon z zunanje vrtečim se BK motorjem in avionskim propelerjem. Moje znanje avionske tehnike ni bog ve kaj razširjeno, zato potrebujem, vašo pomoč

Model teže 1,5 kg - 2 kg bo potiskan po površini vode s pomočjo prej omenjenega motorja. Pri maksimalni obremenitvi bo rinil max. 3kg. Po vodi je veliko manjša obremenitev kot v zraku, zato vas prosim če skupaj sestavimo en spodoben setup.

HItrosti bodo nizke, potrebujem le potisk.

Kakšen fi motorja in koliko kV? In primeren propeler za omenjeni motor? Celice 3S.

Hvala!

Jaka Iglič
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Tista zadeva od Bonača je kar vredu delala.Pobaraj ga malo,kaj ni tudi Jaro z njim reševal.Mogoče se on spominja kaj je bilo v njem.Sam se spomnim samo da ja bilo narejeno čisto enostavno ,vlečna elisa ,motor pritrjen na servomehanizem ,ki ga je obračal za zavijanje.....Pa ne vem,da ni bil kak speed 700 gor.
Slika
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a robar »

Jaz samo letam, kako je v vodi, pa nimam izkušenj. Po moje rabiš propeler z majhnim korakom in kolikor je možno dolgimi kraki, da boš dobil čim več potiska. Jaz bi vzel motor z 800KV in težo med 150g in 200g, baterijo 3S, regulator 40A in propeler za začetek 12x6. Če se ti bo zdelo premalo moči, lahko ta motor brez težav dela tudi na 4S. Točne vrednosti boš lahko določil le s preizkusi.
Če slučajno rabiš tak motor, se lahko zmeniva, ker imam novega Turnigy v rezervi.
Lp
Robar
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Točne vrednosti boš lahko določil le s preizkusi.
S temle se strinjem,s tistim več potiska pa...?Čoln na vodi plava,torej letalski kalkulator lahko služi za izračun porabe in časa delovanja,samo moraš pa vedeti koliko moči rabiš za premikanje po vodi.Če se prav spominjam tisti reševalni čoln na bajerju lahko premakneš,ko je na vodi,z mezincem.........nekak pravilo je za 1kg teže .da dosežeš 1km/h hitrosti rabiš 4-5 W.......
Ich bemĂĽh immer meine Bauernformel : 4Watt pro Kilo pro KM/h

So´n Boot wiegt bestimmt 6kg.

Also sind bei 10S, sagen wir mal 35V unter Last und Ziel 70km/h, was nicht besonders viel ist:

70 * 6 * 4= 1680 Watt

1680W/ 35V= 48A

bei 80: 80*6*4=1920 W

macht also 2000 W Dauer
2000/35= 57 A ca. 60A

Naja, der Regler sollte schon 120A können.
Zadnjič spremenil AlesZ, dne 15 Dec 2014, 21:02, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Vzemi tako velik propeler, kakršnega še lahko namontiraš. Predlagam ti 3 kraki Aeronautov sklopljivi propeler, ker bodo imeli ti kraki najboljši potisk.
Ko boš imel določen premer vzemi tak motor, da se bodo špičke krakov vrtele z obodno hitrostjo okrog 800-900 km/h.
Nazadnje le še poiščeš ustrezen korak, ki je odvisen od moči motorja in željenega potiska.

Aeronautove propelerje se precej enostavno določi numerično brez preizkusov, saj je za vsakega poseben v tabeli napisano število N100 in z tem podatkom je otročje enostavno določiti potrebno moč.

Glede premikanja plovila je treba vedet le drobec srednješolske fizike in imaš potrebno silo.
F=Cw x A x p

Cw = koeficient upora plovila, ki ga lahko vzameš 0,05 ali manj, če ne tiščiš štora.
A = omočena površina
p = dinamični tlak


p = (q x v** )/2

q = specifična teža vode
v = hitrost plovbe

Zapisano velja za zelo majhne hitrosti, ko dolžina vala še ne preseže dolžine vodne linije.

Ne pozabit na silo potrebno za pospeševanje plovila na potovalno hitrost, zraven pa bi jaz dodal še 50% moči za tolčenje morebitnih valov, ali plovbo v veter.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

AlesZ napisal/-a:
Točne vrednosti boš lahko določil le s preizkusi.
S temle se strinjem,s tistim več potiska pa...?Čoln na vodi plava,torej letalski kalkulator lahko služi za izračun porabe in časa delovanja,samo moraš pa vedeti koliko moči rabiš za premikanje po vodi.Če se prav spominjam tisti reševalni čoln na bajerju lahko premakneš,ko je na vodi,z mezincem.........nekak pravilo je za 1kg teže .da dosežeš 1km/h hitrosti rabiš 4-5 W.......
Ich bemĂĽh immer meine Bauernformel : 4Watt pro Kilo pro KM/h

So´n Boot wiegt bestimmt 6kg.

Also sind bei 10S, sagen wir mal 35V unter Last und Ziel 70km/h, was nicht besonders viel ist:

70 * 6 * 4= 1680 Watt

1680W/ 35V= 48A

bei 80: 80*6*4=1920 W

macht also 2000 W Dauer
2000/35= 57 A ca. 60A

Naja, der Regler sollte schon 120A können.
Zanimiva formula...
Sem primerjal z meritvami z mojega ecota. Upoštevati je treba še izkoristek cca 70 - 75%.
Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

To je neka formula,ki verjetno ni nastala na nekih znanstvenih temeljih,ampak na nekih izkušnjah in preiskusih.V osnovi ti da tako moč ,ki naj bi jo rabil za neko premikanje,definiraš regulator in pa preko tega tudi celice.Tisti izkoristki,koeficienti in vse ostale stvari so pa poenostavljeni in se v bistvu skrivajo v tisti osnovi 4- 5 W.Kot sem rekel ni znanstvena zadeva,ti pa pokaže"kje si"Stara je pa toliko,da je zapisana s svinčnikom,ker še ni bilo interneta......
Slika
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Potem takem začnem z propelerjem s čim manjšim korakom, dolžino pa povečujem v kolikor bo motor to prenesel.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Nekaj v tem smislu.Ko boš začel delati in preiskušati boš videl da dejanski problemi so druge zadeve, ne moč.Problem je okretnost in zmožnost zadeti neko napol potopljeno zadevo 50m daleč.Ko ti že uspe ti stvar odplava ven ,ali izmuzne,ali pa se zapelješ čez.Tudi ko je že vse vredu in ga pelješ proti obali se zgodi,da popustiš plin in ti zadeva zaradi vztrajnosti izplava........vglavnem vsi gledalci se zabavajo in vsak bi to naredil bolje.......

Meni se ni dalo delati namensko barko,pa sem predelal klasičen čoln......................https://www.youtube.com/watch?v=Uute5yg_ois...
Slika
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Jaz sem pred časom naredil nekaj takega....sem pa podobno stvar (samo sliko) videl enkrat v reviji TIM.
ESC pa obvezno za avtomobile, da lahko greš tudi nazaj. Model na posnetku še tega nima, sem ga pa pozneje vgradil.
https://www.youtube.com/watch?v=c4nE5Fj ... DEMkMDyu7A

Mogoče za dobro zajetje modela drugega modela iz vode je potrebno narediti še kakšno dodelavo. Gor namestiš še eno FPV opremo in vidno polje ne bo problem.

lp.
LP David
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

dkulcar napisal/-a:Jaz sem pred časom naredil nekaj takega....sem pa podobno stvar (samo sliko) videl enkrat v reviji TIM.
ESC pa obvezno za avtomobile, da lahko greš tudi nazaj. Model na posnetku še tega nima, sem ga pa pozneje vgradil.
https://www.youtube.com/watch?v=c4nE5Fj ... DEMkMDyu7A

Mogoče za dobro zajetje modela drugega modela iz vode je potrebno narediti še kakšno dodelavo. Gor namestiš še eno FPV opremo in vidno polje ne bo problem.

lp.
No nekaj sličnega je včeraj pri meni nastalo. Zelo podoben tvojemu. Pa imam sledeče vprašanje, Si morda cevi med seboj s čim zlepil, kot npr. silikon, ali so pač samo nataknjene? Si morda cevi napolnil s čim? npr. purpen?

Objavim sliko ko bom toliko daleč...danes dokončam obliko in potem dalje.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Mogoče za dobro zajetje modela drugega modela iz vode je potrebno narediti še kakšno dodelavo
Uporabiš spodnji del nakupovalne košare od dobrega soseda,privezano z vezicami pod plovce in naprej odprto kot smetišnico.Drugače pa rabiš čimbolj enostavno in poceni.
Slika
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

@HyperJack
Cevi so samo nataknjene brez lepljenje. V cevi nisem nič vstavljal, so votle. Res pa je, da so cevi precej težke in imajo majhen volumen (fi 50) zaradi česa je potem vse skupaj skoraj preveč potopljeno. Mogoče bi problem rešile cevi večjega premera (fi 75)

AlesZ
Kakšne mreže se mi ne zdijo preveč praktične. Nikoli ne veš koliko trave je lahko na površini jezera....

Tukaj je še nekaj slik izvedbe pogona. Vse skupaj je bilo mišljeno narediti s čim manj stroškov.
https://plus.google.com/u/0/photos/1101 ... 8239453985
LP David
Uporabniški avatar
Jaro
Freak
Prispevkov: 722
Pridružen: 20 Maj 2003, 10:48
Kraj: Izlake

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a Jaro »

AlesZ napisal/-a:...kaj ni tudi Jaro z njim reševal. Mogoče se on spominja kaj je bilo v njem...
Joup! Nazadnje prejšnji četrtek HiperJakatovega Šarkbajta... ](*,)
Lep pozdrav,

Jaro

___________________________________
"Zeit ist weg! Letzte Runde!" (Ivan Kneys)
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Zračni pogon - reševalni čoln

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Jaro napisal/-a:
AlesZ napisal/-a:...kaj ni tudi Jaro z njim reševal. Mogoče se on spominja kaj je bilo v njem...
Joup! Nazadnje prejšnji četrtek HiperJakatovega Šarkbajta... ](*,)
NIč si ne razbijaj glave, prou sede ti tale reševalni čoln. :wink: :whistle:
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki