Letalski motorji za uporabo v robotu.

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
siddh
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 10 Jun 2014, 07:26

Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a siddh »

Pozdravljeni,

v šoli delamo robota za robocup nogomet tekmovanje in iščemo primerne električne motorje.
Robot je bolj ali manj okrogel ima pa 4 motorje z 4 kolesi.

Problem pa je, da nimamo ravno velikega proračuna in iščemo čim cenejše motorčke, ki bi nam dali potrebno moč.
Sam sem gledal te letalske: http://mibomodeli.si/trgovina/index.php ... ts_id=7990
na njih pa bi dal zobnike z razmerjem 1:10 ali celo 1:20.
Zanima me če kdo ve kako bi se to obneslo, motorji morajo zdržati blokirano os ter hitre in pogoste spremembe smeri.

Lepo prosim za pomoč.
Lp
Uporabniški avatar
dragonFLY
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Maj 2008, 16:46
Kraj: Celje

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a dragonFLY »

Ne vem kakšne velikosti bo ta avto vendar ti motorji so kar veliki..
jaz sem nazadnje gledal tukaj imaš kar izbiro, poleg tega dobiš že vse z podvozjem, izbira je zelo velika...

http://www.dx.com/p/batman-robot-raider ... 5foWCj9zRU
ter tukaj

http://www.goodluckbuy.com/4wd-intellig ... -tire.html

verjetno imajo tudi motorje posebej samo malo pobrskaj.. :wink: .da o cenah rajši ne govorim 8)
siddh
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 10 Jun 2014, 07:26

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a siddh »

Ta navadna vnaprej sestavljena podvozja me ne zanimajo, ker ima naš robot čisto drugačno zgradbo. Robot je okrogel, kolesa pa so postavljena pod kotom 90° glede na drugo kolo.

Zanima me še samo če so ti letalski motorji primerni za hitre spremembe smeri, za reduktor pa sem že našel poceni rešitev.
Te motorje pa bi rad imel ker so poceni, ponujajo precej veliko moč in hitro jih dobim če kupim iz slovenske trgovine.
Uporabniški avatar
ssikuc
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 10 Sep 2005, 21:02
Kraj: Zagorje

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a ssikuc »

Kaj pa kakšni manjši koračni motorji?
Pogon lahko narediš na jermen (za več obratov), moči bo pa odvisno od velikosti koračnega motorja.

Majhne koračne motorje dobiš lahko tudi iz starih cd/dvd-rom pogonov ali tiskalnikov.

Slika
How hard can it be?
Uporabniški avatar
Fido
Razpravljalec
Prispevkov: 192
Pridružen: 09 Jul 2008, 14:04
Kraj: Črnomelj

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a Fido »

Pri štirih koračnih motorčkih bo verjetno poraba kar velika. Mogoče bi prišli v poštev takšni motorčki, ki imajo že vgrajen prenos , s tem pa povečan navor in zmanjšana hitrost.
http://www.banggood.com/N20-DC-Gear-Mot ... 24377.html

Vprašanje pa kdaj bi potrebovali tej elemente, ker dostava bi bila v približno 3 tednih do meseca..
Zgornje motorčke pa se bi lahko krmililo z H-mostiči --> http://www.banggood.com/buy/h-bridge.html Vsako od teh vezij ima možnost kontroliranja dveh motorčkov, tako da bi potreboval 2 takšna vezja.
siddh
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 10 Jun 2014, 07:26

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a siddh »

Vsi ti motorčki z prenosi za par € imajo premalo moči, da bi bili primerni za mojega robota.
Želim, da bi štirje motorčki robota v manj kot sekundi spravili do najvišje hitrosti potem pa spet isto v drugo smer.
Na video se vidi konkretno proti čemu tekmujemo.
https://www.youtube.com/watch?v=2R2RTNmb7j8

Motorčki primerni za nas s prenosi vključenimi v komplet se začnejo pri okrog 30$ na kos. Za robota pa potrebujemo 4, imamo pa dva robota. Pa vsaj dve rezervi sta potrebni. Torej 10 motorčkov, kar pa potem nanese kar dobrih 300$, česar pa si ne moremo privoščiti.
Zato sem v prvi objavil dal link do tistega letalskega motorčka brez prenosov. Motor je poceni ker nima v kompletu nobenih prenosov, zelo močan (vse kar smo si mi lahko privoščimo je okrog 150mA v prostem teku, letalski pa ima kar 0.8A v prostem teku), samo nisem prepričan, če ustreza našemu namenu. Zato me zanima, če je sploh primeren za hitre spremembe smeri, kako dolgo, če sploh, lahko ima zablokirano os in če dobil dovolj navora z razmerjem 1:10, 1:20 ali pa celo 1:25.

Mogoče tudi kdo ve, kje bi se dalo dobiti poceni kovinske zobnike? Imam že eno precej ugodno ponudbo, rad pa bi še vseeno malo raziskal možnosti.
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Pri letalskem (brezkrtačnem) motorčku moraš k tej ugodni ceni prišteti še manj ugodno ceno krmilnika vrtljajev - razen če znate to izdelati sami. Krmilnik mora podpirati hitre spremembe in tudi spremembo smeri vrtenja. Pri DC motorčkih je ta regulacija precej enostavnejša.
Problem teh motorjev je tudi, da so slabi v primeru nizkih obratov in velikega navora - situacija ko se roboti drenjajo okoli žoge. Deloma bi to pomanjkljivost lahko rešili z ustreznim zobniškim prenosom.

Mislim da bo samo s teorijo težko odgovoriti na vsa vprašanja - bo treba investirati v en komplet in testirati zmogljivosti v praksi.
LP
Janez
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz bi za pogon uporabil navadne servomotorje za modele, ki bi jim odstranil potenciometer, tako da bi se izhodna gred lahko vrtela neomejeno naprej ali nazaj.
Na glavno izhodno gred servomotorja bi bilo pritrjeno kolo. Robot bi imel samo dvoje pogonskih koles (dva servomotorja) tretje kolo pa bi bilo le za stabilnost. Upravljanje smeri vožnje bi se doseglo z različno hitrostjo ali smerjo vrtenja levega in desnega servomotorja. Upravljanje servomotorja (napajanje in krmiljenje..signal) bi bilo možno izvesti prek arduino ploščice. Mislim, da cenejše in zaneslivejše variante ni.

Predlagam, da si ogledaš izdelavo takega sistema pogona robota na tej povezavi (klik na sliko):
Slika

Mitja
siddh
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 10 Jun 2014, 07:26

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a siddh »

Hvala za predloge, ampak robot mora imeti vse 4 motorje namenjene za pogon in stabilnost hkrati. Samo tako bomo lahko konkurirali avstrijskim in italijanskim ekipam. Servo motorji pa odpadejo, ker rabimo precej moči in dovolj visoke obrate, že tako bi takšni servoti bili dragi, potem pa bi še mi ven trgali potenciometre. Tako ne gre.

Zanima me samo če ta motor: http://mibomodeli.si/trgovina/index.php ... ts_id=7990
,(z ščetkami, DC), ki je namenjen za letala primeren za hitre spremembe smeri in če zdrži visok tok zaradi blokirane osi. Ponudbo za reduktor že imam, še vedno pa mi lahko kdo pove, kje se dobijo kakšni kovinski zobniki, da si primerjam ponudbi.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3308
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a Mipo »

siddh napisal/-a:Zanima me samo če ta motor: http://mibomodeli.si/trgovina/index.php ... ts_id=7990
,(z ščetkami, DC), ki je namenjen za letala primeren za hitre spremembe smeri in če zdrži visok tok zaradi blokirane osi. Ponudbo za reduktor že imam, še vedno pa mi lahko kdo pove, kje se dobijo kakšni kovinski zobniki, da si primerjam ponudbi.
Ni druge, kot da preizkusite.
€5.90 pač ne bo preveč za koristno informacijo.
Krtačni motorji se v modelarstvu umikajo brezkrtačnim in le malo je še modelov, ki letijo s takim pogonom. Pa še ti le redko menjujejo smer vrtenja (?). Po mojem mnenju krtačniki niso najprimernejši za sunkovite spremembe zaradi iskrenja in smojenja na krtačkah, večjih rotacijskih mas in zato večjega vztrajnostnega momenta motorja samega, ka deluje v nasproni smeri naših želja po večji dinamiki. Te mase je potrebno premagovati z večjimi tokovi, ............
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Predlagam, da še enkrat premisliš kar sem predlagal v mojem postu.

Namreč, predelava servomotorja je otročje lahka (odstranimo potenciometer in prilotamo dva upora) v primerjavi z izdelavo reduktorja za motor, ki si si ga zamislil (Speed 400).
Kar se tiče moči, jo premore servomotor veliko, pa tudi navor je velik. Tudi med hitrostmi vrtenja servomotorja lahko izbriraš (od 0,07sekunde na 60°pa navzgor).
Hitrost lahko tudi nastaviš z višino napetosti napajanja servomotorja (od 4,8 do 6V.. odvisno za kak servo se odločiš).
Navor lahko povečaš tudi, če namesto analognega izbereš digitalni servo. (laično povedano, analogni servo lahko zaustaviš, medem ko bo digitalni poizkusil vse, da ga ne zaustaviš)

Kar se tiče cen pa je tako, da bi ustrezen servo pri najboljšemu kitajcu stal cca 8€. In ne rabiš nobenega reduktorja!
Moment 130Ncm bi bil po moje že kar v redu. Kar se tiče hitrosti, kakšna naj bi bila končna hitrost takega robota? 0,5m/s...1m/s...5m/s?)

Vprašanje: če vzameš Speed 400 (5,9€), ali ti uspe narediti tudi ustrezen prenos (reduktor) za 2,1€ ?

Drugače pa bi lahko šli v drugačno varianto in bi uporabili kar zunajvrteče brezkrtačnike, katerih vrteči del bi že predstavljal kolo, saj bi prek njegovega zunanjega dela tesno nataknil gumo. Obstajajo ozki brezkrtačniki, ki imajo velik navor:

Slika


Če mislite konkurirati ostalim ekipam, ne smete iskati najcenejših komponent. Poizkusite si poiskati sponzorja!

Mitja
Uporabniški avatar
dragonFLY
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Maj 2008, 16:46
Kraj: Celje

Re: Letalski motorji za uporabo v robotu.

Odgovor Napisal/-a dragonFLY »

Ultralajt napisal/-a:Predlagam, da še enkrat premisliš kar sem predlagal v mojem postu.

Namreč, predelava servomotorja je otročje lahka (odstranimo potenciometer in prilotamo dva upora) v primerjavi z izdelavo reduktorja za motor, ki si si ga zamislil (Speed 400).
Kar se tiče moči, jo premore servomotor veliko, pa tudi navor je velik. Tudi med hitrostmi vrtenja servomotorja lahko izbriraš (od 0,07sekunde na 60°pa navzgor).
Hitrost lahko tudi nastaviš z višino napetosti napajanja servomotorja (od 4,8 do 6V.. odvisno za kak servo se odločiš).
Navor lahko povečaš tudi, če namesto analognega izbereš digitalni servo. (laično povedano, analogni servo lahko zaustaviš, medem ko bo digitalni poizkusil vse, da ga ne zaustaviš)

Kar se tiče cen pa je tako, da bi ustrezen servo pri najboljšemu kitajcu stal cca 8€. In ne rabiš nobenega reduktorja!
Moment 130Ncm bi bil po moje že kar v redu. Kar se tiče hitrosti, kakšna naj bi bila končna hitrost takega robota? 0,5m/s...1m/s...5m/s?)

Vprašanje: če vzameš Speed 400 (5,9€), ali ti uspe narediti tudi ustrezen prenos (reduktor) za 2,1€ ?

Drugače pa bi lahko šli v drugačno varianto in bi uporabili kar zunajvrteče brezkrtačnike, katerih vrteči del bi že predstavljal kolo, saj bi prek njegovega zunanjega dela tesno nataknil gumo. Obstajajo ozki brezkrtačniki, ki imajo velik navor:

Slika


Če mislite konkurirati ostalim ekipam, ne smete iskati najcenejših komponent. Poizkusite si poiskati sponzorja!

Mitja


Se strinjam z temle..
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki