Dvomotorni problem

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Dvomotorni problem

Odgovor Napisal/-a čavka »

Ker nisem elektro strokovnjak, imam problem pri pogonu za dvomotorno Cessno. Imam dva enaka AXIja, dva enaka reglerja, ene pogonske celice, pa stvar še ne deluje kot bi morala. Do približne tričetrt gasa ni čutit kakšne občutnejše razlike med motorji. Pri dodajanju gasa pa en motor tako potegne, da model v zraku nebi bil več obvladljiv. Poskusil sem reglerja zamenjati med sabo, pa je tokrat potegnil drugi motor, zato sklepam da je problem regler, čeprav sta ista. Na pamet mi pade samo še kablaža, več se mi ne sanja kaj bi bilo #-o #-o #-o Ali kdo ve kako rešiti zagato????
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Če imaš enake kable, bi moralo delati enako na obeh straneh.

Je pa še ena možnost ... tile reglerji so danes mini računalnički. In ker so računalnički, jih poganja nek softver. Osebna izkušnja: jeti 2004 nikakor ni uspel axija zavrtetni na polno. Ko sem jim gor pojamral in jim ga potem poslal gor, sem zastonj dobil nazaj novejšo verzijo, ki axija vrti, da je veselje. Torej: mogoče imaš isti *model* reglerja z različno verzijo softvera?
Uporabniški avatar
MarE69
Freak
Prispevkov: 525
Pridružen: 30 Nov 2004, 07:45
Kraj: NM

Odgovor Napisal/-a MarE69 »

Verjetno vpliva malo morje faktorjev znotraj regulatorja. Ker mikrokontroler uporablja za svoj takt kar interni RC oscilator, je lahko npr. problem že merjenje periode vhodnega signala, ki ga daje sprejemnik. Potem so tu izhodni FETi, ki v dveh saržah nimajo povsem enakih karakteristik.... to je prvo, kar mi pade na pamet.

Morda je pa težava na napajalni strani. Poskusi izmeriti napetosti med baterijo in enim ter drugim krmilnikom (samo padec npr. v + veji, ne celotno napajlno napetost).

LP,
Mare
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Verjetno je res nekaj takega. Zgleda da bo treba projekt opustit pa raje naredit dva enomotorca :cry:
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
MarE69
Freak
Prispevkov: 525
Pridružen: 30 Nov 2004, 07:45
Kraj: NM

Odgovor Napisal/-a MarE69 »

Kaj pa dva motorja na en krmilnik? :-? :-?
EagleA1
Razpravljalec
Prispevkov: 195
Pridružen: 16 Nov 2004, 09:30
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a EagleA1 »

Kaj pa če bi jim oba reglerja poslal nazaj, da ti jih skonfigurirajo, ali mogoče na oba naložijo enak software? #-o
Uporabniški avatar
samo3d
Freak
Prispevkov: 483
Pridružen: 18 Nov 2004, 19:10
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a samo3d »

Preveri, če imaš oba regulatorja nastavljena enako. Torej če imata enak timing.

LP Samo
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Dva motorja na en krmilnik mogoče deluje z navadnimi krtačnimi motorji, brezkrtačni so preveč komplicirani.
Če bi bil 100% da bi stvar delala, bi reglerje poslal nazaj da jih zrihtajo, tako bom pa raje naredil dva enomotorna modela. Lastniku taprave Cessne 310 bom pa dal model za pod strop v delavnici :wink:
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
Matjaz
Tekmovalec
Prispevkov: 381
Pridružen: 22 Jan 2003, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Matjaz »

Ej.. Ni panike! Ta rec mora delat vzporedno, ce le imas dovolj mocan regler, da zmore oba motorja. Celo ce zvezes dva motorja skupaj, pa enega od njih vrtis, ga bo drugi sledil.
Daj, bos potem lahko kaj napisal v forum vecmotorcev... :D

LP

Jest
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Preverjeno ne dela z enim reglerjem [-X Menda je problem, da regler normalno dobi od motorja povratno informacijo. Če pa sta dva motorja pa regler zbega. Meni se je dogajalo, da je bil na enem motorju ful gas, drugi pa se je samo močno grel pa skoraj nič vrtel :^o
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
MarE69
Freak
Prispevkov: 525
Pridružen: 30 Nov 2004, 07:45
Kraj: NM

Odgovor Napisal/-a MarE69 »

Matjaž, to je tudi mene zanimalo. Saj načeloma bi moralo delati. Stvar pa ni nič kaj hudo bolj komplicirana.

Tole je moje začetno razmišljanje:
Težave lahko imel kontroler edino z meritvijo BEMF v primeru, da bi imel razlike v komutaciji. Če je zamik, potem se bojo inducirane napetosti verjetno pač malo seštevale, vprašanje pa je, kako to kontroler obdela. Če dela samo na prvi impulz, potem bo imel nadzor pač tisti od motorjev, ki bo imel manjši kot. Ampak po mojem če sta motorja enaka (isto število polov in enak stator) in enako zvezana, bi zadeva morala "špilat".

Hvala za odgovor.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Malo fantaziram, ampak vseeno... kaj pa tole:
En regler priklopiš na kanal 3 (plin), drugega na en prosti kanal (recimo 6 kanal). Na napravi narediš miks 3 in 6 kanala. Zmiksaš tako, da so končni obrati enega in drugega motorja čim bolj podobni :oops:
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3308
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Ultralajt napisal/-a:Malo fantaziram, ampak vseeno... kaj pa tole:
En regler priklopiš na kanal 3 (plin), drugega na en prosti kanal (recimo 6 kanal). Na napravi narediš miks 3 in 6 kanala. Zmiksaš tako, da so končni obrati enega in drugega motorja čim bolj podobni :oops:
:oops: morda tule: viewtopic.php?t=3638&postdays=0&postorder=asc&start=4

Mipo
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Ne pomaga, sem poskusil zmiksat pa ne pomaga :oops: Mislim da je problem v reglerjih, čeprav sta enaka.....software :ratata:
Projekt Cessna 310 se zaključuje :cry:
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Ce mene vprasas si prehitro vrgel pusko v koruzo. #-o

Gotovo obstaja resitev.......kje ste elektricarji sedaj, ko je nastal problem?!
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Če komu dela motocalc naj mi prosim zračuna amperažo za Permax 480, 8celic, 7x3 prop. Če mi bosta dva motorja delala na 30A regler gre stvar u luft,drgač pod strop :ratata:
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Daj še malo vztrajaj ... kakšna reglerja maš to, če ni skrivnost? Za jetije sem ti že rekel, da ti ga brezplačno zamenjajo. Zelo verjetno lahko to pričakuješ še za vse ostale. Sploh če rečeš "imam dva enaka, en dela en pa ne" ... zadosti dober razlog za zamenjavo.
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

BMI C-25....prvega sem kupil jeseni, drugega pa včeraj. Sem pa na ameriškem RC groups forumu našel članek, v katerem piše, da se serije reglerjev lahko tako razlikujejo zaradi uporabljenih elementov, da ne moreš nič :cry:
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
MarE69
Freak
Prispevkov: 525
Pridružen: 30 Nov 2004, 07:45
Kraj: NM

Odgovor Napisal/-a MarE69 »

Uh, če je toliko razlike se je pa res poleg sarže komponent spremenil tudi software v krmilniku.

Samo za primerjavo: pri nas so ta teden inštalirali eno mašino in je "majster" v dveh urah iz avstrije dobil 3 nove verzije firmware-ja.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

čavka: skoraj stavim, da je tisti, ki te zafrkava, jesenski. Če tretjega kupiš jutri, ti bo 99% delal enako dobro, ker je iz iste pošiljke (iste komponente, isti softver, ...). Malce zateži prodajalcu, da ti starega zamenja ali vsaj pošlje na upgrade (če imaš čas počakat kak teden).
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

A sponzoriraš še 18 jurjev :wink: Jaz jih ne več [-X
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6027
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

A veš, da si me kar pošteno prestrašil :-k ; motorizacija za sabo potegne toliko financ, na koncu pa je slabše kot pri metanolarjih :^o , mislm :-s narobe svet #-o
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Rupert ne se sekirat, zdej se moram zmislit dva modela da bom motorje ponucou. Eden bo Super Cub, za druzga še ne vem :oops:
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
trainer
Razpravljalec
Prispevkov: 85
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:33
Kraj: Okolica Velenja

Odgovor Napisal/-a trainer »

A si probal tudi, da bi odklopil oba + od bec napajanja in priklopil sprejemniške baterije?
Na enem reglerju pa tako mora bit + od beca prekinjen.


Lp Blaž
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Vse sem probal....razlog je različna serija reglerjev :cry:
Pa lep dan še naprej............Aleš
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki