Krmiljenje servomotorja

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Krmiljenje servomotorja

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

Pozdravljeni!

Zanima me, če se bi dalo krmiliti servomotor na princip koračnega motorja?

Kukr vem, se mora servomotor odpreti, odstraniti (zlomiti) blokado na zobniku in potem se lahko servomotor vrti okrog in okrog svoje osi (sem že sprobal to, odlično se obnese, če hočeš imeti radar na čolnu, hovercraftu ...). Odstraniti moraš signalni kabel in motor priklopiti na + in -. (za tiste, ki tega še ne vejo).
Sedaj pa bi rad, da se mi motor premika po korakih kot koračni motor.

Zanima me, če je to možno in kakšno elektroniko mi predlagate (naredil bi jo sam).


Hvala.
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
Uporabniški avatar
bober
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 05 Nov 2007, 19:00

Re: Krmiljenje servomotorja

Odgovor Napisal/-a bober »

Zdravo!

Kolikor vem je koračni motor narejen drugače kot običajni DC motor, ki je v servomotorju.
Servo motors are generally an assembly of four things: a DC motor, a gearing set, a control circuit and a position-sensor (usually a potentiometer).
Dober opis običajnega DC motorja, ''servo motorja'' in koračnega motorja je na spodnji povezavi:
https://www.modmypi.com/blog/whats-the- ... per-motors

Za razumevanje delovanja koračnega motorja je vreden ogleda tudi tale video:
http://www.youtube.com/watch?v=bngx2dKl5jU

Kar se tiče uporabe servomotorja kot motor za radarje, etc... s tem ko onemogočiš vrtenje potenciometra, dobiš navadni DC motor s prenosom.
Kolikor jaz poznam stvari, sem mnenja, da uporaba običajnega servo motorja ko koračnega motorja ni možna.

Če sem slučajno brcnil v temo, me prosim popravite :wink:
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Re: Krmiljenje servomotorja

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

Hvala za video!

Jst sm kr praktično začel s problemom in mislim da ga bom uspešno rešeil.
Odstranil sem blokado servomotorja in vso elektroniko motorja. Pustil sem samo prenose in motor.
Uporabil bom še to vezje in potem videl, če se stvar obnese v praksi.

Izgubil bom verjetno nekaj moči (pri zadrževanju, lažje bo premakniti osovino motorja, ampak mislim da bo še vedno dovolj za moj projekt).

Lp
Priponke
PWM
PWM
unnamed.gif (4.74 KiB) Pogledano 1966 krat
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Krmiljenje servomotorja

Odgovor Napisal/-a robar »

Z vezjem, katerega misliš uporabiti, lahko samo spreminjaš vrtljaje motorja, za držanje pozicije pa ni primerno. Brez potenciometra, ki daje pozicijo in elektronike, ki krmili motor v eno ali drugo smer, ne bo šlo.
LP
digibum
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 Feb 2013, 20:19

Re: Krmiljenje servomotorja

Odgovor Napisal/-a digibum »

Priporočam kakšen mini mikrokrmilnik kot je Arduino Micro in motor driver ter seveda koračni motor. Ali pa stepper controller.
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki