Popravilo regulatorja

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Popravilo regulatorja

Odgovor Napisal/-a slayer »

Pozdravljeni.Pred časom sem kupil en kitajski motor (zgleda,da z napako),ki mi je skuril nekaj na regulatorju.Ko sem vse skupaj spravil v pogon se je iz regulatorja pokadilo nakar se je na novo postavil (resetiral).To mi je motor naredil na dveh regulatorjih.Regulatorja sedaj normalno delujeta vendar pa elektro motorji na katere sem ju priklapljal ne delujejo z polno močjo (manjka jim približno tretina moči).Zanima me ,če kdo ve kaj je šlo na regulatorjih po zlu in ,če se da to kako popraviti.Škoda mi je namreč ta dva regulatorja zavreči.En regulator je 40A drugi pa 70A.Sem pa tistega 'klumpastega kitajca' z veseljem poslal v reciklažo. Hvala za odgovor. Lp.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Popravilo regulatorja

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Verjetno si napravil kratki stik, spustil tok not iz napačne smeri, napravil stik z maso... in ti je scvrlo nekaj fetov. Tak regler ni najbolj priporočljivo uporabljat. Če ne drugega ti bo uničil motor, ker ni enakega toka na vseh fazah.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Popravilo regulatorja

Odgovor Napisal/-a slayer »

Zgleda,da je bil potem kratek stik že v samem motorju,ker regulatorje zmeraj vežem pravilno in vse spoje tudi zasčitim s termo skrčko.Z tem 40A regulatorjem sem opravil kar nekaj ur letenja vendar sem spoznal,da nekaj z njim ne štima,ko sem ga zamenjal z novim.Model se je iz povprečnega letalca spremenil v pravega divjaka.Zanima me ,če so ti feti enaki ne glede na amperažo regulatorja ali imajo tudi to (amperažo) določeno.Kako se pa da videti kateri fet je 'skurjen' in ali se ga da zamenjati?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Popravilo regulatorja

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Vsak brezkrtačni modelarski motor ima navitje vezano v kratki stik, saj se drugače ne bi vrtelo. Napaka je bila drugje. :D Eni so vezani v zvezdo, drugi v trikot.

Fetov se ne izplača menjavat, pa tudi težave boš imel z lotanjem. Glede na to, da sprašuješ kako preverit kateri feti so uničeni se mi zdi, da nisi dovolj globoko v elektroniki za uspešno menjavo. Raje vrzi regler proč in nabavi drugega, bo manj škode.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Popravilo regulatorja

Odgovor Napisal/-a slayer »

Hvala za odgovor.V elektroniki res nisem ekspert mi pa gredo drobna opravila (tudi lotanje) kar dobro od rok.Malo prej sem oba regulatorja odstranil iz termo skrčke in že kar na pogled ugotovil,da je na enemu skurilo dva feta (sta kar dobro zažgana) na drugem pa neka zelo drobna elementa rumene barve :-k .Feti nimajo nikakršne oznake tako niti ne vem s kakšnimi jih zamenjati...Oba regulatorja sta že romala v koš . Lp.
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Popravilo regulatorja

Odgovor Napisal/-a robar »

Jaz imam za seboj že kar nekaj spajkanja, zato ti priporočam, da vsak regulator iz katerega se je kadilo upokojiš. Tudi, če trenutno še dela, lahko dokončno odpove v zraku in bo škode še veliko več. Če bi že menjal, bi moral menjati vse fete, ker so skoraj sigurno tudi tisti, ki so preživeli bili preobremenjeni in se nanje ne moreš 100% zanesti.
Lp, Robar
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki