Problem z zagonom el. motorja SPEED 400

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Problem z zagonom el. motorja SPEED 400

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

Najprej naj naštejem opremo v Telstarju: SPEED 400 6 V , krmilnik hitrosti JETI JES 20 A, 7 Ă— NiMH LRP VTEC 1400 mAh (imam dva paketa), sprejemnik Graupner R700.

Namreč že pred časom so se začele pojavljati težave pri zagonu el. motorčka pri Telstarju (tudi, ko ni bilo tako ledeno zunaj!!). Če sem ročico za plin na oddajniku na hitro pomaknil na max. se je utečen motorček Robbe power 400/35 (6 V) samo enkrat zavrtel in to je bilo to. Zato sem moral ročico počasi dodati na max, da je se je motorček začel vrteti. Zadnje čase pa se je, čeprav sem ročico počasi premaknil na max, motorček samo enkrat zavrtel (celice so bile seveda nafilane). Treba je dodati da sem motorček zmeraj na polno pustil delovati max. 60 sekund, na to izklopil motorček ter pustil, da je Telstar jadral in čez čas ponovno vklopil motorček.

Kar se tiče polnjenja celic so bile zmeraj filane z 0,5 A ali z max.1,4 A kadar se je bolj mudilo (v navodilih piše, da se jih lahko fila celo med 2,0 ter 2,5 A!!), praznil pa sem jih z 0,5 A. Med polnjenjem ter praznjenjem sem zmeraj počakal da so se ohladile. Shranjeval sem jih napolnjene z 30 % kapacitete akkumulatorja. Če jih nisem uporabljal več tednov sem opravil vsaj dva cikla polnjenja ter praznjenja (včasih sem jih dal tudi na počasno polnjenje z 0,2 A).

Ker je bilo na sumu, da je motorček morda crknil, sem ga včeraj zamenjal z novim SPEED 400 (utekel sem ga v destilirani vodi ter nanj prispajkal tudi Schotky diodo). Zadevo sem sprobal z nafilanimi akku-ji in je vse normalno špilalo !! In sem mislil, da je bil res motorček uničen. Danes sem se z nafilanimi Akku-ji odpravil ven in po normalni proceduri sprobal domet naprave (Testar je bil na tleh, z zložljivo anteno na oddajniku sem se počasi oddaljeval cca. 30 m od modela in smer ter višina sta brez problema delovala). Iztegnem anteno na oddajniku, poberem Telstar, pogledam če so krila poravnana z viš. stabilizatorjem, dodam ročico za plin na max. in spet se je motorček samo zavrtel. Sprobam z drugim paketom akku-jev in popolnoma isto! Pogledam če je slučajno jumper na krmilniku vrtljajev padel stran, vendar je bil gor. Celice sem do poleta hranil zavite v brisačo v žepu bunde (da ne bi bile mrzle).

In zdaj ne vem kaj bi bilo narobe. Ali je krmilnik že bolj fuč, ali se napetost v celicah seseda, ali....?


Hvala za pomoč!


LP Simon :xmas:
Uporabniški avatar
sevo
Freak
Prispevkov: 582
Pridružen: 08 Apr 2007, 20:40
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a sevo »

Lep pozdrav!

Hmmm za takšen problem slišim prvič. Ali imaš možnost probat še kakšen drug regler. Namreč imel sem tudi sam takšen regler in nisem imel nikoli problemov.

Moja ideja je edino ta da ti kabel ko gre na motor prekinja....to je moja ideja....nevem ugibam....
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

Zdravo!
Žal nimam drugega reglerja! Problemi so se začeli pojavljati že konec oktobra (od takrat do danes žal nisem veliko najadral :( ).

LP Simon
Uporabniški avatar
benjaminsmrdelj
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 15 Maj 2008, 06:50
Kraj: Pivka

Odgovor Napisal/-a benjaminsmrdelj »

Mogoče imaš napako v RV napravi. Katero pa imaš?
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Napaka je definitivno v komandah. Prijatelj je imel enak problem, ko je zamenjal komande je bilo vredu.
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

@SUKHOI upam, da se motiš in da je z komando MX-12 vse v redu [-o< [-o<

Zdejle doma sem spet sprobal in ne dela. Tako, da upam da ga krmilnik biksa in ne naprava. Krtačnega krmilnika sicer nimam, bom pa sprobal brushless krmilnik Hobbywing Guard-18A z brushless motorčkom emax BL 2210/25, ki sem ga šparal za Guppya (pozabil sem da je oprema že doma spravljena v omari :oops: ). Tako sem se danes ob treh zjutraj spravil lotat konektorje gor.... jao jaz #-o

LP Simon
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

Dela, dela!! :jumpjump:

Po pregledu navodil (ki so zelo nazorna) sem sprogramiral brezščetinast krmilnik (poslušal piskanje), sprobal in sedaj zadeva dela BP :jumpjump:
propeler je Aeronaut 7 Ă—4 ˝. Ja nič bo pa turbo Telstar :D
Sam da dela [-o<. Tako , da ga je res najbrž tisti krtačni krmilnik začel nekaj biksat (od začetka junija do konca oktobra je delovalo brez problemov).
Zdaj pa čim hitreje letet!!

Srečno v novem letu 2009!!

LP Simon
Uporabniški avatar
slash
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 12 Jun 2008, 18:06
Kraj: Žiri

Odgovor Napisal/-a slash »

jadralno letalo napisal/-a:Dela, dela!! :jumpjump:

Po pregledu navodil (ki so zelo nazorna) sem sprogramiral brezščetinast krmilnik (poslušal piskanje), sprobal in sedaj zadeva dela BP :jumpjump:
propeler je Aeronaut 7 Ă—4 ˝. Ja nič bo pa turbo Telstar :D
Sam da dela [-o<. Tako , da ga je res najbrž tisti krtačni krmilnik začel nekaj biksat (od začetka junija do konca oktobra je delovalo brez problemov).
Zdaj pa čim hitreje letet!!

Srečno v novem letu 2009!!

LP Simon
Sam da dela, zdaj pa moreš not prnest use zamujeno letenje. Veliko užitkov.
LP Kristjan
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki