Previjanje BK motorja

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Ja kakor vidim po linkih je vezava klasika ABC... za 12 drotov sta bila 2 vlečena vzporedno, mogoče je imel samo 2 ovoja.
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

Ja bom mal probe naredu s tankim drotkom pa bomo videl kaksen Kv bo ratu.

Kakšna pa naj bi bila Y vezava pri tem motorju ?, mogoče pa v tem grmu tiči zajček

LP
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Za 6 zob/4 pole imaš te možnosti:

Slika
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Men pa zanima kako se vi lotite odstranjevanja laka z žic, v primeru da navijate motor s snopom žic.
Trenutno moram previti en motor ki ima 22 žic 0.25 debeline. Previjam ga zato ker je šel žal en vijak pregloboko (v navitje), pa bi rad da karakteristike ostanejo iste zato tudi previjam s takim snopom.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

daddyrider napisal/-a:Men pa zanima kako se vi lotite odstranjevanja laka z žic, v primeru da navijate motor s snopom žic.
Trenutno moram previti en motor ki ima 22 žic 0.25 debeline. Previjam ga zato ker je šel žal en vijak pregloboko (v navitje), pa bi rad da karakteristike ostanejo iste zato tudi previjam s takim snopom.
Aspirin tabletka
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

In kar cel snop naenkrat pritisnem gor al kaj?

Pa kaj moram kapniti na aspirin? Tinol pasto ali kaj drugega, če sploh kaj?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Žico pritisneš ob aspirin in pogreješ s spajkalnikom. Tanke žice lepo očisti.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Pomoje je previjat motor z snopom 0.25 žičk neumnost, če bo isto ovojev bo kv zelo podoben. Mogoče bo nekaj % odstopanja, le izkoristek bo boljši z eno žico.
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

To žico imam ravno na razpolago, zato sem se tudi lotil :) Lahko pa mi pomagaš katero žico naj uporabim, da po potrebi poskusim tudi to. Gre pa za Turnigy typhoon 500 1800kv, snop 22 žic 0,25mm, 5 ovojev na pol, delta vezava stator je 9P pa 6magnetov ima. Gre za motor za heli.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Poznam motor, moj original je imel 5ovojev in kv 1881.

Enostavno izračunaš presek ene žičke, pomnožiš z 22 in nato najdeš podoben presek za eno žico.

V drivecalcu ga imaš pomerjenega pod Cobra 180...
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Ok, hvala za pomoč, grem v akcijo :)
Uporabniški avatar
StEEm
Freak
Prispevkov: 520
Pridružen: 19 Mar 2002, 01:00
Kraj: nekje v vuku jebini

Odgovor Napisal/-a StEEm »

@Coil
Pomoje je previjat motor z snopom 0.25 žičk neumnost, če bo isto ovojev bo kv zelo podoben. Mogoče bo nekaj % odstopanja, le izkoristek bo boljši z eno žico.
Ni nobena neumnost. Na žalost si pozabil gospoda Kožni pojav. Če želiš imeti maksimalni izkoristek se tukaj še kako pozna. Razlog? Visoki vrtljaji ... visoke frekvence.
http://sl.wikipedia.org/wiki/Skin_efekt

Edino kaj je lahko problem je konstrukcijsko pravilna izvedba (da se same žile ne križajo ena preko druge).

lp, Jernej
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

StEEm napisal/-a:@Coil
Pomoje je previjat motor z snopom 0.25 žičk neumnost, če bo isto ovojev bo kv zelo podoben. Mogoče bo nekaj % odstopanja, le izkoristek bo boljši z eno žico.
Ni nobena neumnost. Na žalost si pozabil gospoda Kožni pojav. Če želiš imeti maksimalni izkoristek se tukaj še kako pozna. Razlog? Visoki vrtljaji ... visoke frekvence.
http://sl.wikipedia.org/wiki/Skin_efekt

Edino kaj je lahko problem je konstrukcijsko pravilna izvedba (da se same žile ne križajo ena preko druge).

lp, Jernej
Ojla .... jaz sem istega mnenja .... smo že o tem govorili na 24 strani te teme ... link: viewtopic.php?t=24246&postdays=0&postor ... &start=230

Kaj pa vem, nekaj je bilo pametnih odgovrov - za razmislit, o nekaterih postih pa ne bom izgubljal besed - preber in me boš razumel.

v galvnem skin efekt je - in kot sem kasneje prebiral teme na drugih forumih, naj bi se opazneje poznal pri večjih močeh zaradi debelejših žic, vendar pa postane problem, da skin efekt ni tako velik, kot je izguba izkoristka, zaradi nedoslednega navijanja z večimi tanjšimi žicami.

l.p.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
Uporabniški avatar
StEEm
Freak
Prispevkov: 520
Pridružen: 19 Mar 2002, 01:00
Kraj: nekje v vuku jebini

Odgovor Napisal/-a StEEm »

Sej pravim ... edini problem je v kontrukciji. Če je motor premali imaš tudi tanjše žice... kar pa privede to tiste tabele z frekvenco in vdorno globino. Če na podlagi te tabele vidiš da v tvojem primeru ne bo prišlo do večjih sprememb se ti več žičk ne splača izbrati. In tako izbereš 1 samo žico. Jaz bi predlaga, Vse kar je nad 500W se splača navijat z več žilami (še posebej če imamo vrtoglave frekvence 10kHz+)

lp, Jernej

p.s. ni hudič da mi fohmajstrih uporabljamo te stvari z razlogom. Ampak odvisno kako se ti izplača pri majhnih zadevah.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9301
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Jernej živjo,

mogoče si spregledal, na 25. strani sem dal povezave na Powercroco stran.

Dr. Okon spada ta čas med največje mojstre previjanja motorjev.

http://www.powercroco.de/litzenwicklung.html

Nun zum Thema Litze.
Zunächst nochmal der Hinweis, daß der Frage des "skin-Effektes" bei den von uns verwendeten Schaltfrequenzen und auf einem Eisenstator nur sehr untergeordnete Bedeutung zukommt.
Na hitro prevedena: Kožni efekt ima pri naših frekvencah krmiljenja in na železnem statorju praktično zanemarljiv pomen.
Jaz bi predlaga, Vse kar je nad 500W se splača navijat z več žilami
Napaka! Glej zgornji link.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
StEEm
Freak
Prispevkov: 520
Pridružen: 19 Mar 2002, 01:00
Kraj: nekje v vuku jebini

Odgovor Napisal/-a StEEm »

Mogoče sem z mojim stavkom nad 500W sam sebe malo zaj***. Kakorkoli pa je pogojeno z debelino žic. Vzemi f vzorčenja in poglej tabelo, ki sem jo pripel in boš dobil globino skin efekta.

Zunächst nochmal der Hinweis, daß der Frage des "skin-Effektes" bei den von uns verwendeten Schaltfrequenzen und auf einem Eisenstator nur sehr untergeordnete Bedeutung zukommt.

Na hitro prevedena: Kožni efekt ima pri naših frekvencah krmiljenja in na železnem statorju praktično zanemarljiv pomen.
Na žalos ima g. dr. napako v textu ali pa je pač napačno napisal stavek. Ker skin efekt nima nobene veze s feromagnetnim statorjem.

Osebno bi motal z enim samim kablom če uporabljam za domačo uporabo. Za stvari kjer je pa pomemben vsak promil, pa mi delamo tako kot je treba.

lp, Jernej
p.s. sem pozabil da sem na modelarski strani.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Kakšna neplodna debata! Dejsta, ki so objavljena na podlagi VELIKO prakse so, da ima modelarski motor navit z eno žico boljši izkoristek, pa naj bo 5g ali 500g.

Napaka gor ali dol, Okon je previl že na stotine motorjev in gotovo je on referenca na tem področju.
Uporabniški avatar
StEEm
Freak
Prispevkov: 520
Pridružen: 19 Mar 2002, 01:00
Kraj: nekje v vuku jebini

Odgovor Napisal/-a StEEm »

Potem pa že je tak. Se umikam iz debate. Se opravičujem za ta post, ki ni v zvezi s temo.

lep modelarski pozdrav, Jernej
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

Coil napisal/-a:Kakšna neplodna debata! Dejsta, ki so objavljena na podlagi VELIKO prakse so, da ima modelarski motor navit z eno žico boljši izkoristek, pa naj bo 5g ali 500g.

Napaka gor ali dol, Okon je previl že na stotine motorjev in gotovo je on referenca na tem področju.

ehhh ... pač StEEm ima prav kar se laminiraniega statorja tiče - in napake v stavku zgoraj! Pa mu lahko še tako osorno odgovarjate .... (vsak ki ve zakaj je stator laminiran, bi mu prikimal).

Raje mu na lep način razložimo/razložite, da skin efekt obstaja a je zanemarljiv v našem primeru - saj regulatorji delajo do frekvenc cca 3kHz (vsaj mislim tako - če se motim me popravite), kar pomeni cca 2,0mm v premeru žico, pri kateri bi mogoče šele opazili slabši izkoristek zaradi skin effekta.
Torej, vsak pa naj navija kot si želi - nekaj so priporočila iz prakse, ki jih ima gotovo največ Okon (vsaj kot berem tudi druge forume), nekaj so teoretična dejstava, katerim nekateri tudi pripisujemo svoj pomen.

StEEm .... navij isti motor na oba načina in nam poročaj, pokaži meritve kaj in kako je z motorjema.

l.p.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

In če nadaljujem še vedno to temo o previjanju BK motorjev in pomisleku na skin effekt ...

Regulatorji za brushless motorje dajejo bolj ali manj sinusni signal na izhodu proti motorju, kar pomeni, da imamo poleg osnovnega sinusnega signala tudi prisotne harmonike (večkratnike osnovne frekvence). In tu nastopi prednost pri navijanju BK-ja z eno žico - saj se pojavi skin efekt za harmonike (ne za osnovni val) - saj se impedanca navitja motorja za višje harmonihe poveča in imajo manši vpliv na izkoristek (zaviralno vrtilno polje harmonikov slabi), kot bi ga imeli, ob previjanju z več tankimi žilami, kjer za harmonike ne bi bilo še skin effekta.

Prisotnost harmonikov na izhodu je v veliki meri odvisno od kvalitete regulatorja (beri cene) ... preverite z osciloskopom, pa boste videli.

l.p.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9301
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

StEEm napisal/-a:Mogoče sem z mojim stavkom nad 500W sam sebe malo zaj***. Kakorkoli pa je pogojeno z debelino žic. Vzemi f vzorčenja in poglej tabelo, ki sem jo pripel in boš dobil globino skin efekta.

Zunächst nochmal der Hinweis, daß der Frage des "skin-Effektes" bei den von uns verwendeten Schaltfrequenzen und auf einem Eisenstator nur sehr untergeordnete Bedeutung zukommt.

Na hitro prevedena: Kožni efekt ima pri naših frekvencah krmiljenja in na železnem statorju praktično zanemarljiv pomen.
Na žalos ima g. dr. napako v textu ali pa je pač napačno napisal stavek. Ker skin efekt nima nobene veze s feromagnetnim statorjem.

Osebno bi motal z enim samim kablom če uporabljam za domačo uporabo. Za stvari kjer je pa pomemben vsak promil, pa mi delamo tako kot je treba.

lp, Jernej
p.s. sem pozabil da sem na modelarski strani.

Ja malo je čudno napisal, ampak dejstvo je da pri tej uporabi vpliv skin efekta << Ri žice / stator.

Frekvence krmiljenja so od 8 - 32 kHz.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

mihah napisal/-a: .....
Frekvence krmiljenja so od 8 - 32 kHz.
Hvala ... moje neznanje .... #-o


l.p.

P.S.: Trofazni motor je že Nikola Tesla naredil, .... BK-ji pa so v osnovi sinhronski trofazni motorji, katerim se spreminja število polov glede na njihovo rabo (ne samo polov, načini navijanja,...) .... torej osnovni "BK-ji"obstajajo že od samega začetka izmeničnega toka.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
Uporabniški avatar
anti-gravitačnik
Razpravljalec
Prispevkov: 117
Pridružen: 05 Jun 2011, 20:15
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a anti-gravitačnik »

Imam motor HIMAX HC 2816 1220 in sem v navitje statorja z vijakom ponesreči naredil navoj. Sedaj sem motor razdrl tako, da imam stator z navitjem in ležaji, nosilec motorja in rotor. Ko sem začel z odvijanjem motorja sem naletel na težavo. Snop žic in vse na statorju je prilepljeno z lepilom. Stator sem že namakal v nitro razredčilu in ga malo polil z acetonom, vendar lepilo ne spusti. V pečico ga pa ne upam dati zaradi ležajev.
Zato vas prosim, če ima kdo kakšno idejo kako naj pripravim lepilo, da spusti.
Snop je iz osmih žic 0.2mm in ko sem odrezal en del navitja sem preštel žice in jih je 40, se pravi pet ovojev.
Kv je bil približno 1220.
Motor ima 14 magnetov.
Motor je vlekel približno 25A (po podatkih iz kataloga)
Če se se ne motim je motor navit v delta shemi, če se motim, me prosim popravite.

Za vse odgovore in predloge se že v naprej zahvaljujem.
Multiplex Cockpit SX 2.4 GHz
Uporabniški avatar
anti-gravitačnik
Razpravljalec
Prispevkov: 117
Pridružen: 05 Jun 2011, 20:15
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a anti-gravitačnik »

Sedaj se je po dolgem čakanju le nekaj zgodilo.
Še isti dan, ko sem napisal post sem povsem izpraznil stator. To sem naredil kar z kladivom, izvijačem in špico.

V prejšnem postu sem pozabil omeniti, da je stator na nosilec motorja privit in zalepljen z lepilom. Sam sem to rešil tako, da sem motor postavil na eliktrično ploščo in molo segrel (seveda brez rotorja, da magnetov ne bi
razmagnetil) nato pa sem prijel nosilec s kombinirkami stator pa z papagajkami in nato obrnil, dokler lepilo ni popustilo.

Ker sem plošče malo razplastil, sem jih nazaj zlepil z dvokomponentnim lepilom, poškodovano izolacijo pa nadomestil z epoksidno smolo in epoksidnim lepilom, ki zdrži tudi visoke temperature.
Nato pa sem čakal žico. Danes sem jo dobil v ElektraNova. Tam sem dobil 0.20mm žico 0.8kg za 10€.

Motor sem navijal z osmimi žicami po 0.20mm in po pet ovojev na zob. Navijal sem po shemi delta navitje: AabBCcaABbcC

P.S.:
Tako, da sem kljub mojim štirinajstim letom naredil tole. Jutri še test, ali je kje kratek stik na stator in nato še test motorja. Rezultati testa sledijo jutri.
Slike:
Priponke
Motor z vrha
Motor z vrha
DSC00027.JPG (198.96 KiB) Pogledano 16447 krat
Motor z vrha
Motor z vrha
DSC00022.JPG (282.82 KiB) Pogledano 16447 krat
Motor od spodaj
Motor od spodaj
DSC00025.JPG (226.55 KiB) Pogledano 16447 krat
Multiplex Cockpit SX 2.4 GHz
Uporabniški avatar
anti-gravitačnik
Razpravljalec
Prispevkov: 117
Pridružen: 05 Jun 2011, 20:15
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a anti-gravitačnik »

Danes sem probal in ugotovil, da neobremenjen žge 26 amperov. :o :o #-o
Že po 5 sekundah se je segrel na približno 35°C. Test sem prekinil takoj!
Prej je bil motor 5-krat pomerjen in premerjen, vendar se je vseeno malo pokadilo iz motorja. #-o
Ali mogoče kdo ve, kaj je narobe? [-o<
Multiplex Cockpit SX 2.4 GHz
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki