S400-Testi

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
SimonV
Razpravljalec
Prispevkov: 125
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Slovenia;Krašnja

Odgovor Napisal/-a SimonV »

Zivjo,
ker je trenutno "mrtva" sezona (ni tekem), sem se povsem posvetil letalskemu modelarstvu :smile:...termicno jadranje, trenutno pa tece debata za uvedbo F5B-S400 tekmovanj.Zato sem se odlocil, da malce stestiram te male pogonske zadevice...Kot vir energije sem uporabil 7xSanyo GOLD 1000mAh, regulator je bil Schulze Slim-24be.

Propeler; obr/min; Tok(A)
SPEED400 (6V): Graupner 6X5->10380 ;10,8
Cam folding prop 6x3->11560 ;9,8
Graupner 6x3 zlozljiv->10750;10,55

SPEED400 (7,2V): Graupner 6X5->10200 ;8,5
Cam folding prop 6x3->11200 ;7,5
Graupner 6x3 zlozljiv->10300;8,5

6V Speed je nov (neutecen), docim ima 7,2V za sabo ze precej vozenj (mini ECO,avio,...). Rezultati so me zelo presenetili, se posebno 7,2V, saj so obrati skoraj identicni 6V, tok pa je dosti nizji! Oba motorja sem uporabil tudi v mini-ECO-tu. Hitrost pri 6V je kvecjemu za 5% visja, ampak sem porabil ~50% vec energije! 6V Speed me je zelo razocaral :sad:...Miha je svetoval uporabo obrocev, verjetno bi se rezultat zelo popravil...test sledi v prihodnjih dneh.

LP,Simon
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Simon,

iz tega lahko potegnes vec stvari:

- motorja imata razlicni karakteristiki

- ni za vsak motor dober vsak propeler

- kateri propeler ima boljsi izkoristek

Lepo bi bilo, ce bi lahko izmeril se staticno vlecno silo.

LP,
JozeS
SimonV
Razpravljalec
Prispevkov: 125
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Slovenia;Krašnja

Odgovor Napisal/-a SimonV »

Zivjo,

za merjenje sile bom uporabil kar vzmet, ki jo bom pred tem umeril. Celotna stvar bo na vlezajenih vodilih (kroglicni lezaji)...trenje zanemarim... Ko bodo rezultati sporocim... Tu pa moram omenit se nekaj na kar sem pri meritvah "pozabil". Vrtljaji namrec ne narascajo linearno...torej ne smem primerjat motorjev samo po obr/min...potrebno je gledati tudi W, ki jih da motor iz sebe..., sicer pa se da s kalkulacko (R) vse lepo izracunati... :smile:

LP,Simon
pudding
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 08 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a pudding »

Zivjo Simon,
Lahko pa naredis pravi race fusion masino. Nekaj sem slisal da v pylon resno zazigajo motorje in to 400 4,8V, ki imajo ze v startu nekaj okoli 20000 rpm.-> VSe skupaj priklopis na 6 celic in stvar se ze dogaja. Seveda samo 2 voznje ampak vseeno. Pol sem pa najdu celo se ene manjake ki so cam prop na tem motorju prklopli na 8celic!! 3 minute da nima smisla, jasno tudi po uporabi nima vec smisla.
Kar pa sem gledal tele zaprte motorje, se jih da lepo predelati. Sraufenciger v roke, zvit zadnji del ohisja, potem zamaknit scetke, pleh nazaj pokrivit in zalit z QFX aluminij kitom ali kar qfx pac ze je.
LP, Andrej
SimonV
Razpravljalec
Prispevkov: 125
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Slovenia;Krašnja

Odgovor Napisal/-a SimonV »

Torej, res je, da vecina uporablja 4,8V motorje...ampak za zacetek je skoda denarja, saj so ti motorji pri nas "svinjsko" dragi...skoraj dva jurja, v Svajgiju so 75ATS...ampak se vedno prevec...Ce pa bo stvar resno zazivela...potem pa ni problema, vendar samo za tekme. No tale debata je bolj za na RV Slovenija...tu se debatira o colnih :smile:...
Z odpiranjem motorja si imel verjetno v mislih "timing". Zadeva se da resiti cisto "simpel"...Moras si naredit samo poseben kljuc s katerim "na silo" zavrtis zadnji del motorja (dve luknji na zadnejm delu ohisja)...ampak baje ne pridobis skoraj nic...poizkusit pa ni greh.

LP,Simon
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Zivijo Simon,

ali lahko napises kataloske stevilke motorjev 400 6V in 7,2V, ki si jih meril.

Saj sta Graupnerja ?

LP,
JozeS
SimonV
Razpravljalec
Prispevkov: 125
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Slovenia;Krašnja

Odgovor Napisal/-a SimonV »

Zivjo,
6V je kupljen pri Schweighofer-ju, 7,2V pa je star ze leto in pol, kupljen pa je bil pri Nebcu...
Je morda kdo preuzkusil tisti Speed 400 motor z obrocem, ki se pri Schweighoferju dobi pod nazivom 400 PRO?...cena je 65ATS...

LP,Simon
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki