Vprašanje za mizarje

Vaše utemeljene kritike, vprašanja in problemi

Moderator: Mipo

Odgovori
ceco2
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 04 Feb 2007, 18:03

Vprašanje za mizarje

Odgovor Napisal/-a ceco2 »

Pozdravljeni
Ravno se ukvarjam z izdelavo sprednjih vratic za omaro, zdaj pa me zanima, če bi lahko uporabil kar te lepljene deske, ki se dobijo pri baumaxu,obiju... 18mmtrske, kaj se bo to kaj zvijalo, recimo v velikosti bi bile 50x50cm. Bi mogoče lahko to kako rešo recimo z kakim križem na notranji strani. Po vsej sili bi pa rad imel lesene!
Hvala za pomoč.
Lp.
mirkatmir
Tekmovalec
Prispevkov: 221
Pridružen: 22 Nov 2004, 10:25
Kraj: Ribnica

Odgovor Napisal/-a mirkatmir »

Če misliš plošče, ki so limane iz cca. 3 cm širokih smrekovih letvic, potem se zadeva ne bo skoraj nič krivila, razen če boš imel vse skupaj v zelo vlažnem prostoru. Ravno zaradi preprečitve zvijanja, so plošče tako limane!
Zadnjič spremenil mirkatmir, dne 25 Apr 2009, 22:14, skupaj popravljeno 2 krat.
lp, Miran
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

neče so plošče limane iz letvc nekje 5-7cm ni panike to boš najverjetneje uporabil za polnila, če je tako in če se useeno pojiš jim lahko odvzameš malo "moči", to storiš tako da jih z zadnje strani malo nažagaš sam pazi da ne prideš skozi ;) če pa je kaka grda veja kje pa jo odvrtaj z velikim svedrom (samo ne skos)

LP Tine
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Šircelj
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Apr 2009, 18:03
Kraj: ILIRSKA BISTRICA

Masiva

Odgovor Napisal/-a Šircelj »

Najboljse in najlepse bi blo,ce bi naredu masiven okvir vratc iz letvic 50x5x18 z utorom,noter pa nardil polnilo.lahk ti posljem ksno sliko kako to zgleda.lp
ceco2
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 04 Feb 2007, 18:03

Odgovor Napisal/-a ceco2 »

Ja danes sem se malo sprehodil po obiju, pa sem zagledal >bosanke>, plošče, ki jih uporabljajo za rušte. Pa nevem, če nebom kar teh uporabil za vratica. Križno je vse skupaj lepo zlepljeno, samo me skrbi to, ker nevem na koliko jih naj režem, ker so 27mm debele-zaradi pantov.
Primer: videl sem, da so ponavadi 2cm široka vratca in so zaradi tega krajša za 0,5cm od širine ohišja(da se lahko vrata do konca odprejo). Zdaj pa nevem kolko na kakšno širino jih naj narežem, če so 2,7cm, da se bodo lepo odpirala, ali je lahko isto 0,5cm? #-o :roll:
gas
Freak
Prispevkov: 468
Pridružen: 11 Feb 2008, 11:24
Kraj: Cerkvenjak

Odgovor Napisal/-a gas »

Če imaš element z enimi ali dvojnimi vrati in element stoji sam zase, potem debelina vrat ni pomembna. Ko pa imaš elemente v vrsti se ti lahko zgodi, da pri odpiranju vrat le ta nasedajo na vrata sosednjega elementa. To pa lahko rešiš tudi tako, da vzameš posebne-odmične pante, ki "ponesejo" vrata čez sosednja vrata.
Lahko pa vzameš "bosanko" debeline 21mm pa te težave odpadejo.
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Za vratca dimanzij 50cmx50cm.
Lahko pri kakem mizarju prosiš za "ostanke" smreke.
Nato dilce šironsko lepiš in vmes vlepiš lamele(peresa) ali tiplne (moznike)
Na koncu vse kalibreraš na končne dimenzije.

Lahko ponovno prosiš nekoga za "ostanek" iverne plošče.
Lahko furniraš in oblepiš z ABS trakovi ali folijo.
Lahko pa enostavno robove porezkaš.

Nisi povedal:
Kakšna imaš orodja na razpolago. Željeni končni izgled (masiva, furnir, bosanka?! )
www.okarbon.eu
ceco2
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 04 Feb 2007, 18:03

Odgovor Napisal/-a ceco2 »

V bistvu bom naredil iz desk za police in po predlogu nafrezal lamele v les in s tem preprečil zvijanje.

Imam pa eno vprašanje izven te teme: kupil bi si tračno žago.(cena okoli 600eur). Pa me zanima zakaj se prvenstveno sploh tračne žage uporabljajo? Samo za pač debelejše klocne ali tudi ravne reze, je rez primerljiv z krožno žago, ali je kaj nazobčano, narebrano? Če povem po resnici, se bojim krožne žage imam preveč, rad prste :oops: .Uporabljal bi pa žago zgolj v hobi namene, za tu pa tam kako omaro, predale, mizo...
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Če imaš možnost si kupi kombinirko boš imel vse srtoje na enem mestu. Tračna žaga se prvenstveno uporablja za grob odrez krivin, lahko pa s pomočjo vodil za razdvajanje plohov v deske rez sploh ni primerljiv z krožno žago še posebej če boš kupoval rabljeno saj kaj veš kako je lastnik z nji počel ali so mu pokali listi, ker se je leta pregrel in je bil posledično večkrat na spajanju. če so koluti v odličnem stanju in da žagin list ni bil nikoli počen potem bi moral biti dokaj gladek rez. Pomenbna so tudi vodila žagnega lista saj ti le te zagotavljajo zaščito in raven rez. Če je zadeva rabljena od kakšnega "tišlerja" ali kakšnega raztresenega obrtnika ti močno odstvetujem nakup tračne, saj so skoraj vsi zažčitni elementi pobrani iz žage, kar je pa nevarno. Moraš se zavedati, da z tračno ni špasov, kadar gra kaj narobe, tudi če boš delav po pameti in ne s furjo bodo prsti celi, problem je kadar ti žaga poči, če se je slučajno začela pregrevati. Takrat sam veš, da jo potem nese po svoje in bodo prsti še najmanj trpeli, prej je nevarno, ker ti jo zamlati naravnost v roko ali obraz. Že enkrat dobro preglej v kakšnem stanju je žaga, da ti kasneje nego žal.

No prilagam sliko da boš vedel kaj sem omenjal. Tisti rdeči del je obvezen z njim se zavaruječ hkrati pa so tudi vodila žagnaga lista uglavnem žagin list mora biti zaprt, videti se ga mora samo toliko kolikor višine rabiš pri zaganju (5-10mm nad obdelovancem). Prav si prebral vodilo se pramika po všini, zato ti je tu zagotovljana varnost in da ti žaga dela lep rez.
Slika
Slika
ceco2
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 04 Feb 2007, 18:03

Odgovor Napisal/-a ceco2 »

Kakšno pa je kaj vaše mnenje o ročnih krožnih žagah, natančnost, uporabnost, nevarnost? Opazil sem tudi ene potopne ročne žage, vaše mnenje?
bonagode
Razpravljalec
Prispevkov: 136
Pridružen: 08 Nov 2006, 20:48
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a bonagode »

Če se bojiš krožne žage, kupi tole:
http://www.sawstop.com/
Po mojem mnenju je tračna nevarnejša, še vseeno mislim da je kombinacija vbodne ter krožne z mizo tudi veliko uporabnejša.
Za večje kose pa je pravi naslov mizarska delavnica, imajo material pa profi orodje...
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

ceco2 napisal/-a:Kakšno pa je kaj vaše mnenje o ročnih krožnih žagah, natančnost, uporabnost, nevarnost? Opazil sem tudi ene potopne ročne žage, vaše mnenje?
Predpotopne si mislil? Glej če boš delav po pameti in ne s furjo ter da imaš na stroju vsa možna zaščitna sredstva tudi očala in čepi za ušesa ti bodo prišla precej prav se ti nima kaj zgoditi. Če pa boš zaščitna sredstva pobral iz orodja dol, ker boš smatral da te ovirajo pri delu, si že na dobri poti, da jo boš skupil prej ali slejzaščitna sredstva so namenjana temu da kar ti že sama beseda pove in te ko jih moraš prilagajati obdelovancem opominjajo na to da si zbran pri delu in se osredotočaš tudi na zaščito.
Glede mnenja o ročnih krožnih žagah. Ogromno hrupa, rez ni natančen niti približno, bolj je namanjena grobenu razrezu, za varnost skrbi zaščitna kapa, ki se umakne, ko prideš s strani k obdelovancu in se ta popolnoma skrije ko si s srtojckom tudi popolnoma na obdelovalni površini.

bonagode Jaz takim žagam nebi zaupal, ker tehnika lahko zataji. Raje uporabljajte zaščitne kape, katere morajo biti 5 mm ali manj nad obdelovancem.
Slika
bonagode
Razpravljalec
Prispevkov: 136
Pridružen: 08 Nov 2006, 20:48
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a bonagode »

shqwarch:
No, bom pa drugič tiho. Te pa prosim da ne uporabljaš električnega omrežja sploh, ker te vendarle lahko ubije, saj ni nujno da bo FID deloval. Saj to ne pomeni, da boš takole zanalašč rezal prste. To je le zadnja varovalka.... PA OPROSTI.
Ostali. To sem pripisal le zato, ker mi je stvar zanimiva oziroma me malo fascinira. Pa želel to deliti z vami. OVER->OUT.
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

bonagodeNe saj zaradi mene se ti ni treba razburjat. Vem tudi meni se zdi ta zadeva zanimiva in sem jo predno sem komentiral, večkrat pogledal filmčke, samo sem skeptičen. Vseeno mislim, da pa bi me elektrika direktno od stroja "scabala" hmm pa zaenkrat še nisem zasledil tega in mene me tudi ni če je bilo s stikalom vse uredu. Me pa je enkrat "scabala" elektrika od enega homemade stroja, ker je bilo stikalo tako poškodovano, da sem se prijev za glavo, ko sem ga videl. :lol: :oops:
Slika
ceco2
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 04 Feb 2007, 18:03

Odgovor Napisal/-a ceco2 »

Kupil sem potopno žago od makite čisto nova zadeva z tirnico, ampak moram povedat da ste imeli prav rez ni natančen in niti pravokoten, tako da jo nesem nazaj. Zanima pa me, kakšno namizno krožno žago priporočate za recimo 400-500eurov, videl sem neke herkules pa ena bosch je za okol400eurov, ali pa mogoče kaj druga. Malo me je strah tudi, da mi nebi dali denarja nazaj in bi mogel vzet eno žago iz trgovine. Kaj priporočate? Aja še to, trgovina baumax graz.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Ceco pozdravljen!

Glede krožnih žag je tako da malo denarja malo muzike.
Kaj pa želiš žagati?
Kakšne vrste rezov imaš namen žagati?
Kakšne materiale boš žagal?
Kako pogosto boš žagal?
Kakšno natančnost zahtevaš?

Vidiš dosti je neznank za pameten nasvet.

Lahko me kontaktiraš na ZS, da ne bova "smetila" foruma, čeprav bi marsikdo potreboval veliko nasvetov.

(potopna žaga [-X predpotopna žaga) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Moram reči, da take traparije že dolgo nisem slišal ali pa prebral.
Lp

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
ceco2
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 04 Feb 2007, 18:03

Odgovor Napisal/-a ceco2 »

pozdravljen,
.Žagal bom samo les.
-Namen imam žagati ravne 90procentne in 45procentne reze.
-Žagal bom približno 1krat mesečno.
-Natačnost bi imel kar se le da veliko za ta denar, se pravi do 500eurov.
LP.
Odgovori

Vrni se na Pohvale, pritožbe in pomoč uporabnikom