Gradnja hydro sport čolna - WHIPLASH

Vse o modelih čolnov z motorji z notranjim izgorevanjem (FSR-V/H, Offshore,...).

Moderatorji: tornado, fenix

Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Gradnja hydro sport čolna - WHIPLASH

Odgovor Napisal/-a tornado »

Predstavil bi vam gradnjo čolna, ki je zelo priljubljen in razširjen preko luže. Sodi v tekmovalno skupino Hydro sport. Po pravilih NAVIGA ta model spada v kategorijo FSR-H.
Za pogon se uporabljajo dobro tunirani bencinski motorji med 26 in 30ccm. Model strahovito hiter in stabilen.
VIDEO

Po zapletih z izrezovanjem mi je končno uspelo kompletirati vse dele za pričetek gradnje.
Za gradnjo nosilnih prečnih in vzdolžnih reber ter ojašitev se uporablja 3mm aviošper, za pokrivanje pa 1,5mm aviošper

Večina delov je izrezana z laserjem
Slika

Za lažjo in natančnejšo montažo sem si izdelalal montažno mizo.
Slika

Komplet prečnih reber
Slika

Vzdolžne rebre
Slika

Za pogon bom najverjetneje uporabil glow motor CMB90 15ccm. Zraven je že del pogonskega sklopa, turn fin (v grobem stanju) in krmilo.
Slika

''Suha'' namestitev
Slika

Na voljo ima dva izpuha, original CMB, ki je tako dolg, da gleda čez čoln in Cooper izpuh, ki je malce glasnejši a krajši.
Slika

Na razpolago že imam nekaj različnih propov, večina že obdelanih v lastni režiji.
Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

...to zna biti še zelo zanimivo :).... :)
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a tornado »

Danes sem fiksiral prečna rebra z zunanjimi vzdolžnimi rebri.
Uporabil sem 5min. UHU epoxi.


Za poravnavo reber sem uporabil Al kotnik, ki sem ga fiksiral z modelarskimi klupicami. Za obtežitev so zelo priročni odsluženi akumulatorji. :lol:
Slika
Slika
Slika

Za potrebe reševanja iz vode je v hiši nov reševalni čoln, dolžine cca 800mm. Obarvan v tradicionalno rumeno- črno.
Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a tornado »

V teh dneh sem nadaljeval z gradnjo. Žal se mi je malce zaustavilo, ker nimam 3mm letvic, ki jih dobim v naslednjih dneh. Te so potrebne za razširitev vzdolžne linije kamor se lepijo zgornja in spodnja plošča.

Izrezana in prilagojena rebra v prostoru za montažo motorja.
Slika

Fiksirana rebra na desnem plovku
Slika

Fiksirana rebra na levem plovku
Slika

Izrezana plošča spodnjega dela čolna.
Ker v načrtu ni tega dela je potrebno kar precej improvizacije in poskušanja z prilagoditvijo.
Robove, ki bodo ostali viška bom obrusil po končnem lepljenju.
Slika

Čoln v je v kar velik. Na načrtu nimaš takšnega občutka.
Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Rado, kako to, da se za samo lepljenje ne poslužuješ sekundnega lepila? Bi bila gradnja hitrejša :)... čakam nove slike :)

=D>
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a tornado »

Saj se poslužujem tudi tega. Rabim ga za rahlo fiksiranje, malo močneje fiksiram z epoxijem.
Trenutno ne morem nadaljevati z gradnjo, ker mi manjkajo ''usrane'' 3mm letvice. Postopek pač zahteva vrstni red.
Iskal sem jih preko oglasa in nihče v Mariboru nima 6 komadov za prodajo ali posojo. [-( ](*,) ](*,) #-o
Lp Rado
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a tornado »

Tako, letvice so vlepljene na svoje mesto in gradnja se nadaljuje.

Slika

V tem času sem dobil tudi ''privijačne matice'' (Anschraubmuttern). Te rabim za fiksiranje stekla na RC prostoru.
Ta sistem se mi je pokazal kot najenostavnejši in najsigurnejši.
Leseni okvir iz vezane plošče sem postavil na mesto in ga fiksiral z malimi vijaki.

Privijačene matice -pogled odspodaj:

Slika

Pogled od zgoraj:

Slika

Sledi zame najodvratnejše delo, lepljenje z epoxi smolo.
Za začetek sem spodnjo ploščo fiksiral z 4mm lesenimi čepi. Te sem namestil v zadnje in sprednje 3-slojno prečno rebro.
Z tem sem se izognil premikanju plošče.

Slika

Spdnjo ploščo- trebuh čolna sem zalepil z ogrodjem. Obtežitev bom pustil čez noč, da epoxi smola z vmešanimi bombažnimi sekanci in trixijem učvrsti.

Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Je že kaj napredka Rado?
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Ja Rado, je že kaj napredka pri tem zanimivem projektu? :D
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a tornado »

Ne, na žalost se me je lotila strašno nevarna moderska bolezen - lenoba! :lol: :lol:
Lp Rado
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a tornado »

Sedaj, koje pričelo sijati sonce sem ''odmrzil'' status lenuha. Nadaljujem gradnjo.

Za začetek sem zaščitil notranjost, ojačal robove in stike. Motorni prostor.
Slika

Ojačani ''nos'' čolna
Slika

RC prostor in napeljan vod hladilne vode do motorja in kolektorja
Slika

Zadnji del čolna , na to steno se vijači krmilo in strut.
Slika

Turn fin postavljen na mesto. List še ni obdelan.
Slika

Vijaki oz. matice za krmilo in strut
Slika

Krmilo in strut
Slika

Čoln počasi dobiva tudi zgornjo ''kožo''. V originalu je celotna oplata v enem kosu. Ker nimam tako dolge vezane plošče bom pokrival v dveh kosih.
To je za sabo potegnilo določene spremembe in ojačitve v notranjosti.
Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a tornado »

Leva stran že ima vljepljeno oplato. Za fiksiranje sem koristil male lesne vijake z vgreznjeno glavo. Pod oplatami na plovkih je dodana pena. Služi kot zaščita pred potopitvijo. Uporabil sem okroglega ''plavalnega črva'' ali ''pool noodle'' kakor ga tudi imenujejo.
Motorni nosilci so fiksirani in postavljeni na mesto.

Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
corsair
Tekmovalec
Prispevkov: 352
Pridružen: 05 Feb 2009, 16:05
Kraj: Koper

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a corsair »

Rado lepo izgleda. :lol: :lol: :lol: LP
Lp-Rajko
Piko je zakon (made in Slovenia)
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja

Odgovor Napisal/-a tornado »

Čoln je dobil praktično celo ''kožo'' na zgornji strani. Na plovkih sem si pri pritrditvi obilno pomagal z vijaki. Te sem prvotno hotel nadomestiti z 3mm lesenimi čepki in epoxi smolo, vendar sem se odločil, da bom vijake pustil. Pri kitanju se bodo lepo skrili.
Na sprednji notranji strani sem imel malo površine za fiksiranje oplate. Uporabil sem deščico iz vezanega lesa, ki sem jo prilepil in privijačil na eno od vzdolžnih reber. Tako sem dobil veliko ploskev kamor sem nanesel epoxi smolo pomešano z bombažnimi sekanci.

Zgonji del sem v prehodu med plovki in trupom sem označil z šiviljskim krivuljnikom in odbrusil višek. Sedaj je prehod lepo zaokrožen.
V del med plovki in trupom sem vlepil tudi debelejše letvice iz smrekovine. Ko se je vse strdilo sem ta del oblikoval. Najprej z grobo pilo- rašplo, potem z tračnim brusilnikom in na koncu še z smirkovim papirjem.

Slika

Sedaj, ko je čoln obojestransko pokrit je iz prvotne krhke konstrukcije nastal zelo kompakten in čvrst čoln.
Manjka prekrivanje dveh prekatov v zadnjem delu trupa. Imel sem obljubljeno, da dobim ta del lasersko izrezan, žal se mi je moj dobavitelj ''izneveril''. Sedaj sem se odločil, za drugačen pristop. Prečno bom vlepil štiri letvice širine 20mm. Na te letvice bom vijačil cel zaprt pokrov in držalo za izpuh.
Razmišljam o prekrivanju s tkanino. Najverjetneje bom prekril samo spodnji del plovkov, kjer nastajajo največje obremenitve.


Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
MatejMusic
Freak
Prispevkov: 658
Pridružen: 06 Apr 2009, 14:53
Kraj: Cerklje

Re: Gradnja hydro sport čolna

Odgovor Napisal/-a MatejMusic »

=D>
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja hydro sport čolna

Odgovor Napisal/-a tornado »

Danes sem začel postavljati osovinski vod. Odločil sem se, da bo ta demontažen. Za osnovno vodilo, ki bo vlepljeno v dno čolna sem uporabil vodilo avtomobilskega venitila. Premer 16mm sem postružil na dimenizijo 13mm, notranja luknja je 10mm. Z povrtalom 10 mm sem ''osvežilo''luknjo. Mesing cev z zunanjim premerom 10mm se tesno prilega v vodilo.
Pri centriranju sem si pomagal z postruženim Al trnom premera 8mm, ki se tesno prilega v mesing cev.
Na slikah so vidne razilčne barve materijalov. Naslednja faza bo lepljenje vodila. Prvo bom celoten sklop samo fisiral z mešanico epoxi smole in bombažnih sekancev. Ko bo smola otrdela pride na vrsto končno lepljenje in oblikovanje.

Pogled v notranjosti čolna.
Slika

Pogled od spodaj
Slika

V levem delu so vidni postavljeni servoji v RC boxu. Manjkajo še nastavki za fiksiranje gumi mehov za zaščito vdora vode.
Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja hydro sport čolna

Odgovor Napisal/-a tornado »

Počasi se premikamo k finalizaciji. Po kitanju je sledil prvi nanos bele barve in priprava za barvno shemo. Čeprav je ''moja'' kombinacija barv črno-rumena sem se topot odločil za drugačno izvedbo.

Slika

Pogled na zgornjoi del
Slika

Prvotno je bil mišljen rdeč samo zgornji del, vendar so me prepričali, da naj mu izdelam še ''vodno linijo''.
Slika

Pokrov bom uporabil kar od bencinarske izvedbe. Ta na čolnu je sposojen in čaka na izdelavo kalupa.
Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja hydro sport čolna

Odgovor Napisal/-a tornado »

Tako, čoln je končno ''splaval''. Prvo vožnjo sem opravil po tekmi v Lendavi. Z velikim rešpektom sem se pripravil na to. Iskreno moram povedati, da so se mi roke pošteno tresle, kolena pa so bila čisto mehka.
Ker je to moj prvi izdelan hidro čoln je bilo veliko neznank. Še posebaj zato ker je model v osnovi namenjen bencinskemu motorju. Motor sem na grobo že nastavil doma. Pri izbiri propelerja sem se za prvič odločil za Octuro X462/2. Ta je občutno premali, vendar je za prvič odlično opravil svoje delo. Po zbranih podatkih bi lahko uporabil prop do premera 70mm. Sedaj ko imam vsaj približno sliko delovanja in obnašanja čolna bom testiral tudi kaj večjega.
Pri odklonu krmila sem se pošteno uštel. Hode sem nastavil približno takšne kot jih imajo offshore modeli. Že takoj pri prvem zavijanju sem videl, da je to občutno premalo. Za drugo vožnjo sem jih povečal na makimalno in z zavojem ni več bilo problema. Na prvem posnetku (4-6 sek. posnetka) sem na desni strani odpeljal kaskadersko vožnjo med verigami bagerja. To ni bilo izzivnje usode pač pa posledica premalega hoda krmila. V trenutku sem se odločil, da ne bom ustavil motorja, pač pa, da peljem skozi. Če bi zadel verigo bi,..........sploh pomisliti ne upam :-k :-k ](*,) ](*,) :grrrrrrrrrrr:
http://www.youtube.com/watch?v=HqX4YP0V ... e=youtu.be

Opravil sem še drugo vožnjo. Dotočil sem gorivo, ker je rezervoar relativno mali (cca.4dl). Hode krmila sem povečal na maksimum in izkazalo se je, da je vodljivost enkratna. Razlika med lokom v ovinku je lepo primerljiva na prvem in drugem posnetku. Na prvem je čoln delal lok v radijusu 35-40m. Na drugem sem že obračal na 15m. Čoln sem lahko bolj spustil na polno, ker sem ga imel pod kontrolo. Na zgornji strani proge je čoln na ravnini pričelo rahlo povzdigovati, saj je tudi pihal nasprotni veter. Umiriti sem ga moral z odvzemom gasa. Ob pravem izboru propa pričakujem še večjo hitrost, tako da bo potrebno malo spremeniti kot pogona. Tudi prop mora biti tipično ''hidraški'', ki ima večji ''lift'' - dvig.
http://www.youtube.com/watch?v=gbPIpFXM ... fDOsA6tY3Q

Prvi vtis po prvi vožnji je zelo dober in sem zelo, zelo zadovoljen z opravljenim delom in mi žal, da sem se lotil izdelave tega čolna. Čoln ne bo namenjen tekmovanju, pač pa je čisto za zabavo in dvig adrenalina.

Hvala Miranu za oba posnetka in vsem kolegom za spodbudo in pohvale pri prvi vožnji.
Lp Rado
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Gradnja hydro sport čolna

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Tudi jaz si ne upam pomisliti kaj bi bilo, če bi zadel verigo. Najbrž bi bager potegnil s seboj v vodo... :lol: :lol: :lol:
Rado ti le naštimaj še kakšen hujši propeler, ker ga je z veseljem gledati kako leti po vodi ;)
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
corsair
Tekmovalec
Prispevkov: 352
Pridružen: 05 Feb 2009, 16:05
Kraj: Koper

Re: Gradnja hydro sport čolna

Odgovor Napisal/-a corsair »

Rado lepoooo. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: LP
Lp-Rajko
Piko je zakon (made in Slovenia)
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Gradnja hydro sport čolna - WHIPLASH

Odgovor Napisal/-a slayer »

=D> =D> =D> Lepo.Kratka in jedrnata predstavitev...Kaj pa je to za en motor? Koliko ccm? Čoln jo namreč res kar pošteno 'žge' .
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja hydro sport čolna - WHIPLASH

Odgovor Napisal/-a tornado »

Hvala!
Motor je t.i. ''nitro'' , CMB90 EVO, prostornine 15ccm
http://www.xae-team.org/first_US.html

Kar se tiče hitrosti še nisem rekel zadnje.
Po pregledu doma sem namreč ugotovil nekaj slabih nastavitev, ki sem jih že spremenil.
Povečal bom odstotek nitra iz 15 na 25% in veliko rezerve še je na propih.
Lp Rado
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Gradnja hydro sport čolna - WHIPLASH

Odgovor Napisal/-a slayer »

8) Dobra mašina! Nadejam se tudi novega posnetka 'naspidiranega' Whiplasha...25% ,boljši propeler... pa tole... hudo! 8)
Uporabniški avatar
Jaro
Freak
Prispevkov: 722
Pridružen: 20 Maj 2003, 10:48
Kraj: Izlake

Re: Gradnja hydro sport čolna - WHIPLASH

Odgovor Napisal/-a Jaro »

Za prvi preizkus si si nastavil kar precej ovir... #-o

Sicer pa je tole obetavno. Sploh vodljivost. =D>
Upam, da boš še dodal par(10) km/h... [-o<
Lep pozdrav,

Jaro

___________________________________
"Zeit ist weg! Letzte Runde!" (Ivan Kneys)
Uporabniški avatar
germil
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 16 Okt 2006, 20:21
Kraj: Maribor

Re: Gradnja hydro sport čolna - WHIPLASH

Odgovor Napisal/-a germil »

Enkratno, ko boš čoln vozil kaj po domačih mlakah, pa se priporočam za ogled.
Bravo :jumpjump:
Odgovori

Vrni se na Eksplozijski