Kako očistiti ?

Vse o modelih čolnov z motorji z notranjim izgorevanjem (FSR-V/H, Offshore,...).

Moderatorji: tornado, fenix

Odgovori
Uporabniški avatar
sebastiant
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 14 Maj 2006, 18:42
Kraj: ljubljana

Kako očistiti ?

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Kako bi očistil - odstranil zasušen ricinus in ostalo nesnago. Motor se ne vrti in je bil neočiščen odložen in pozabljen.
Je še kakšna rešitev ?
LP
Sebastian
Uporabniški avatar
gorki
Tekmovalec
Prispevkov: 227
Pridružen: 25 Jun 2005, 14:59
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a gorki »

Uporabniški avatar
sebastiant
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 14 Maj 2006, 18:42
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Hvala za nasvet. Upam, da bom rešil notranjost in se bo motor spet vrtel.
Bomo pa " kuhali " po nasvetu v metanolu ali glicerinu...............
Namakanje v nitro razredčilu, acetonu in podobnih stvareh ne pomaga.
LP
Sebastian
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Poizkusi očistiti z čistilom za čiščenje lakirnih pištol,ampak to ni razredčilo!Sam sem s tem delal nekaj tednov in ti rečem,da je zadeva tako agresivna,da raztopi tudi utrjen poliuretanski lak!!!Bog ne daj da nimaš kemijskih rokavic gor ali pa vsaj tistih iz lateksa (nekoliko debelejše od navadnih),ker drugače ti dobesedno razpadejo na rokah :o :o :o

Sem 99% da bi s tem šlo vse dol,kje bi pa to kupil pa ne vem :oops: Najlažje bi dobil v kakšni lesarski industriji!

Lp Luka
Uporabniški avatar
sebastiant
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 14 Maj 2006, 18:42
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Tega ne poznam, sem pa že poizkusil z odstranjevalci zasušene barve, ki se uporabljajo v grafiki.Zunanjost motorja sem rešil ricinusa, samo še bat moram nekako " odlimat ".
Za omenjeno čistilo se bom pa tudi pozanimal.
Imam dva motorja COX 0,8ccm in mislim 1,5ccm. Sta starejša in bi jih rad rešil.
LP
Sebastian
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

O menjavi ležajev in konzervaciji motorjev sem nekaj pisal tukaj.

Za čiščenje aluminija so uporabna tudi gospodinjska sredstva za čiščenje pečic. :wink:
To vam trdim iz izkušenj. Moj oče popravlja razne glave od ''tavelikih'' avtov. Kakšne so te si lahko predstavljate. Z temi čistili jih našprica in po 10 min. spere z pritiskom vode. Glave se svetijo kot, da so polirane. :o =D>
Lp Rado
Uporabniški avatar
gorki
Tekmovalec
Prispevkov: 227
Pridružen: 25 Jun 2005, 14:59
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a gorki »

Koliko ti je pa uspelo že razstaviti motor?

Ricinus s časom spremeni strukturo, podobno kot laneno olje, ki da/so uporabljajo vodovodarji. In če je to ujeto med batom in cilindrom, bo trajalo precej časa, da kakšno topilo pride v ozko režo. Če lahko podreš motor do te mere, da ti ostane samo cilinder in v njem "zapečeni" bat, segrevaj cilinder počasi in enakomerno. Pri nekje 150°C se bo ricinus malo omehčal. Primi cilinder s cunjo in iz zgornje strani cilindra z leseno palčko probaj potisniti bat ven. Tudi v navalu jeze pozabi na kladiva (tudi majhna)!. Pazi pa na plastične dele, te moraš nujno odstranit!

Sam tako odpiram stare motorje. Za segrevanje uporabljam fen za odstranjevanje barve.

Fino bi bilo, preden kaj na silo vlečeš narazen, da si pogledaš kakšno eksplozijsko sliko motorja. Če nimaš več navodil, so ti motorji poslikani v starejših Graupner-jevih katalogih. Če rabiš, ti lahko poskeniram.

LP Goran
Uporabniški avatar
sebastiant
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 14 Maj 2006, 18:42
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Odstranjen je tank za gorivo in s tem odprt dostop do gredi.Pri COXU je svečka v bistvu cela glava motorja in to sem lahko odvil. Torej imam dostop do bata z obeh strani in vsa stvar je sedaj v nitro razredčilu.
Bom pa tudi preizkusil segrevanje cilindra po tvojem nasvetu.

Kladiva in navala jeze ne bo. Imam preveč rad motorje!
LP
Sebastian
Uporabniški avatar
sebastiant
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 14 Maj 2006, 18:42
Kraj: ljubljana

Gospodinjska sredstva za čiščenje

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Pri čiščenju eluksiranih delov pazite pri uporabi raznih gospodinjskih čistilih za pečice.
Danes uporabil "Čistilo za pečice " proizvajalec KIMI, čas nanosa približno 1 minuto in na črno eluksiranemu aluminiju se poznajo sledi.
To iz moje današnje "prakse ".Verjetno je razlika med agresivnostjo čistil in je tudi za to potrebno nekaj izkušenj.
Lahko pa je vzrok tudi kvaliteta eluksacije............
LP
Sebastian
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

Eloxacija se z lugi odstranjuje. :wink:
Lp Rado
Uporabniški avatar
sebastiant
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 14 Maj 2006, 18:42
Kraj: ljubljana

Lug

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Niti pomislil nisem na sestavo čistil :oops: :oops:
Hvala Tornado.

Na embalaži pa itak nič ne piše o sestavi čistila, vsaj na tej.
Če bi pa prečital pa je vprašanje #-o
LP
Sebastian
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Kako očistiti ?

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Zanima me, kako vi rešujete zapečene imbus vijake? Rad bi zaradi pregleda motorja odstranil hladilno glavo iz bloka pa je ne morem, ker so se očitno vijaki preveč zapekli. Možno da so tudi zalepljeni s kakšnim lepilom. Uspelo mi je samo zlomiti imbus ključe.
Slika
Uporabniški avatar
spic
Tekmovalec
Prispevkov: 444
Pridružen: 27 Apr 2005, 19:50
Kraj: Koper

Re: Kako očistiti ?

Odgovor Napisal/-a spic »

uporabi točkalo ali cvek (z odrezano špico) enake širine, kot glava vijaka , motor postavi na trdo podlago, vijaku dodaš kapljico odvijača ali WD 40. Točkalo natančno postaviš, da leži po celi glavi vijaka in z malim kladivom ga udariš 2x (z občutkom) tako, da zavibrira v ležišču in odviješ. Če ne popusti prvič ponovi čez 1/2 ure in drugi dan spet (pametnejši odneha).
Lep pozdrav
Claudio
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Kako očistiti ?

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Najlepša ti hvala. Uspelo je in to v prvem šusu, točno tako kot si napisal, res da še zmeraj na trdo, ampak vijaki so se udali in je šlo brez polomit imbus.
Slika
Odgovori

Vrni se na Eksplozijski