SAW projekt SharkBite by HyperJack

Debate o Hydro & Mono colnih.

Moderatorji: KlemenR, Intruder, brejker, StEEm

Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

SAW ali z drugimi besedami Straight A Way je kategorija Hydro in mono modelov katerih lastnost je doseganje enega iz med najvišjih hitrostih v rc čolnarski sekciji.

Temo sem ustvaril, da lahko ostali vidite, da čolnarska sekcija še vedno diha, bolj na škrge, ampak diha :)

Najprej bi se zahvalil v prvi vrsti Jarotu, ki mi tehnično stoji ob strani, kadar koli naletim na težave in vse zahvale tudi Mitja Jeriču, ki je mojo grobo izrisano skico spravil v 3D obliko, ki jo je bilo mogoče nemoteno uporabiti za cnc rezkalnik =D>
Hvala vama še 1x

Pa pričnimo zgodbo...vse skupaj se je začelo že dobri dve leti nazaj...izris skice je potekal hitro še hitreje je Mitja skico spravil v 3D obliko. V samem štartu še nisem bil popolnoma prepričan v kaj se spuščam, glede na količino znanja,volje ter zagriženosti sem bil prepričan, da bom projekt speljal do konca tako kot se zagre! :)

Grob izris (tukaj je bilo bolj kot ne še vse v oblakih :whistle: )

Slika

In prvi pogled kako dejansko bo model izgledal :)

Slika

Slika

Tukaj se je vse skupaj malo ustavilo. Iskal sem osebo ki bi bila pripravljena izrezkati zadevo iz stirodurja. (lahko bi že direktno rezkal kalupe, pa sem se bal, da bo končna cena malo prevelika za moj žep....)
Na srečo mi je Gašper preko prijatelja uredil dost "ugodno" rezkanje:

Slika

Waaw, ko digitalna oblika preide v realnost...neprecenljivo :P , ljubezen na prvi pogled :)

Če opazite, je na dnu nekoliko preveč materiala, kaj sedaj? Spet sem izkal osebo, da mi je z žico odrezal del odvečnega dna...kar zahteven projekt, sploh ker dno je zelo delikatna zadeva pri hidro modelih.
Tako trup je bil pripravljen, polovičke plovk sem zlepil v en kos...sledilo je nanašanje steklene tkanine in epoxy smole za trdnost pramodela...veliko veliko število ur porabljenih za postopno ojačanje pramodelov. Plovka je zaradi svoje oblike zahtevala še za odtenek več pozornosti....brušenje, nanašanje tkanine, brušenje...grobo kitanje večjih nepravilnosti.

Nato pa špric kit na ličarsko pištolo in brušenje, po prvem nanosu sem šele videl kje sem :oops: ... do perfekcije je sledilo še 6nanosov avtokita.

Slika

Ko sem bil z površino pramodelov zadovoljen je sledilo ličanje in finalno poliranje avtolaka za dokončno površino :whistle:

Frišno iz pod ličarskih pištol :)

Slika

...a tukaj se zgodba ponovno zatakne....pramodel je narejen, kdo bo izdelal kalup...glede na nešteto število porabljenih ur, se roko na srce kalupa nisem upal izdelati sam, saj sem imel za to, veliko premalo izkušenj in tako naslednjega pol leta nisem našel osebe, ki bi mi bila pripravljena narediti kalupa.
In tako se piše leto 2013 ko sem imel na pomlad odlite pramodele :)

Slika

Slika

Tako zdaj pa je sledilo samo testno odlivanje izdelkov :) prva kosa nista bila uporabna zaradi premajhne količine uporabljenega materiala, a pri drugem je bila pesem druga =D>

Slika

NEPRECENLJIVO!

....se nadaljuje....
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Jaka a je res že dve leti od tega od kar sem zmodeliral to reč ?

Daj pofotkaj še kakšne detajle.

A je ta drugi odlitek barvan v kalupu ?
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

AnteJ napisal/-a:Jaka a je res že dve leti od tega od kar sem zmodeliral to reč ?

Daj pofotkaj še kakšne detajle.

A je ta drugi odlitek barvan v kalupu ?
Še več kot dve leti...vem ja, al sem jaz tako počasen, ali pa čas res hitro gre :)

Kaj točno te zanima od detailov :)? Bom poslikal še kakšen detail, sledi kmalu nadaljevanje. Noben odlitek še ni bil barvan kar direktno v kalupu.. odlitek ima morda na celem trupu kakšni dve luknjici, tko da tisto pokitam potem pa barvam.

lp
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Poslikaj plovce na mestu delilne ravnine na plovcu (začetek, konec, pod drsno površino) ?
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Polovički plovk padejo skupaj v piko. na spodnjem delu plovke naredim odprtino preko katere združim polovički z trakom tkanine in epoxy smole. Spodnje dno seveda potrebuje še ostro drsno površino. To pride nadoknadno.

Slika

Vse je v znamenju morskega psa....shark fin je bil moj navdih :)

Slika

Slika

Slika

Hvala Jure K. za odlično izrezkane kose :)
Zadnjič spremenil HyperJack, dne 29 Okt 2013, 10:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

AnteJ napisal/-a:Poslikaj plovce na mestu delilne ravnine na plovcu (začetek, konec, pod drsno površino) ?
Slika

Slika
Uporabniški avatar
The Edge
Profesor
Prispevkov: 1021
Pridružen: 10 Jan 2004, 20:59
Kraj: Senovo

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a The Edge »

lajk :D =D>
Life is too short to dance with an ugly woman
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

To si dobro pogruntal kako zalepit plovke.
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

AnteJ napisal/-a:To si dobro pogruntal kako zalepit plovke.
Tole bo kar Jarov patent :)


Drugače pa izbran preprost logo... :)

Slika
Uporabniški avatar
KlemenC
Razpravljalec
Prispevkov: 135
Pridružen: 01 Jan 2011, 20:22
Kraj: ljubljana

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a KlemenC »

Že mogoče veš kakšen bo setup?
:ratata: :ratata:

Lp,Klemen
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

KlemenC napisal/-a:Že mogoče veš kakšen bo setup?
:ratata: :ratata:

Lp,Klemen
O seveda ;)

8S za začetek
Motor 2350kV
SwordFish krmilnik
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Malo nosilcev, malo krmil, vsega pomalem na zalogo :)

Slika

Na brzino narejen še en nosilec, še nepritrjen, ker trenutno še ni znana pozicija offseta motorja.

Slika

In pa konjenica 8)

Slika

....glih končal z maratonskim 3urnim rezkanjem...ročnim!...nosilec in tečaj krmila, ki bo dokončan jutri. VErjetno naredim še testno titan sklopko za motor...

več pa naslednjič...

lp
aleš.k
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 13 Mar 2013, 11:01
Kraj: Slovenia-Ljubljana

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a aleš.k »

No, pa še ena tema, katero bom z veseljem spremljal :)

kar tako naprej! =D>

Lp
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Nosilec še ni končan, po več urah delah, kaj dosti ni videti, glede na to v kakšnih pogojih rezkam, sem z rezultatom zadovoljen kjer trenutno sem, prav gotovo se bo kakšna zadeva še izboljšala. Po vsej verjetnosti bom krmilo zamaknil še nekoliko bližje trupu.

Slika

Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

HyperJack napisal/-a:
Slika

Lepo, vse skupaj :D

Edino en predlog za prihranek dveh gramov (par gramov tu, par tam pa je kila :wink: )

Nosilec je dovolj debel, da vanj vrežeš navoj in krmilo lahko pritrdiš s krajšimi vijaki in brez matic (seveda obvezen TL)


LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Projekt se nadaljuje, kolikor mi prosti čas dovoljuje. Jutri bo danD, saj bosta zgornji del trupa in spodnji del nekoliko spojena, toliko da lahko izrežem kabino in dodatno ojačam spoj med spodnjim in zgornjim delom, nato pa bo počasi že sledilo barvanje in kasneje sestavljanje :whistle:

Imam pa to eno posebno tehniko spajanja, k sem si jo zmislil sproti...epoxy smola in bombaž, lahko bi uporabil 5min epoxy lepilo, vendar se mi zdi, da bo sama epoxy smola bolj opravljala svojo nalogo, več povem jutri, ko bo suha in dno na grobo obrezano.
Slika

lp
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Epoxy in bombaž je v redu. 5-minutno lepilo, pa popolnoma neprimerno. Ob srečanju z objektom na vodi, se bi oba dela modela odprla. Že videno na tekmah.
Jaz sem vedno uporabljal 5-minutni epoxy le na tekmah, ko je bil čas pomemben za trenutno rešitev.

LP

Peter
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

sem koristil epoxy, trenutno je spojeno toliko drži, kmalu sledi še ojačanje spoja s trakom tkanine.

Slika
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Ohišje ležajev 90% končano manjka se sprednji konus, krajšanje nosilca in finalno poliranje. Kompletno iz nerjavečega jekla, hvala živemunorcu za dobavljen material in g. Slokarju za varjenje nosilca...

Začetek, palica + nosilec
Slika

Shujšanje:
Slika

Ležaji, trenutno je igličnih nekolik več zaradi fit testa, kasneje bom verjetno uporabil le tri...
Slika

Slika
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Kaj so tile ležaji primerni za te vrtljaje,ponavadi so problemi z mazanjem.Kako pa imaš urejeno tesnenje? Če zadaj neke zapore ti ejekcija posesa vse ven,vključno z zrakom v barki,ko se ustaviš ti pa podtlak v barki potegne vodo v notranjost.......
Slika
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

AlesZ napisal/-a:Kaj so tile ležaji primerni za te vrtljaje,ponavadi so problemi z mazanjem.Kako pa imaš urejeno tesnenje? Če zadaj neke zapore ti ejekcija posesa vse ven,vključno z zrakom v barki,ko se ustaviš ti pa podtlak v barki potegne vodo v notranjost.......
Ležaji so normirani za maksimalne vrtljaje do 40krpm, boljših - kvalitetnejših ni za dobit, sploh v tako majhnih dimenzijah. Tesnenje bo urejeno na dveh točkah, v samem nosilcu ležaja z grafitno pušo, ki se bo gredi prilegala z minimalnim odstopanjem, prav tako, bo puša v zgornjem delu osovine, kjer gred vstopa v notranjost trupa.

Sem pa ležaje iskal kar nekaj časa, če ima kdo boljši predlog kar na dan z njim. Je pa maksimalni zunanji premer ležaja 8mm, gred propelerja 5mm.

lp
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Da ne bo kdo mislu da je motor tako majhen, mislim, da bo kar model tako velik :), hvala bogu vsaj ne bo vse tako na knap kot je v Ayculi :)

Sledi:
- ojačanje dna 2x 200g karbon + ojačanje stranic
- izrez nosilcev motorja + lepljenje

Slika
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Imam eno mapo na računalniku....stvari ki mi bodo mogoče prav prišle...............................
Priponke
post-3670-0-81318500-1385920484.jpg
post-3670-0-81318500-1385920484.jpg (34.49 KiB) Pogledano 9800 krat
post-3670-0-12564000-1386003739.jpg
post-3670-0-12564000-1386003739.jpg (24.39 KiB) Pogledano 9800 krat
post-3670-0-32148900-1385920474.jpg
post-3670-0-32148900-1385920474.jpg (36.05 KiB) Pogledano 9800 krat
Slika
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

AlesZ napisal/-a:Imam eno mapo na računalniku....stvari ki mi bodo mogoče prav prišle...............................
Odlično, hvala

nekaj takega sem razmišljal, da bi bilo narejeno v notranjosti trupa, da nimam preveč ovir na zunanji strani, čeprav ta zadeva, se mi dopade da bi bila na strani kjer bodo pritjene plovke, za kakšno hitrejšo menjavo..Na kakšen način ste jih naredili, rezkar, ročni al strojni?

lp
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: SAW projekt SharkBite by HyperJack

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Imam eno mapo na računalniku
Ne,to je samo mapa v katero mečem ukradene ideje.....
Slika
Odgovori

Vrni se na Hydro & Mono