Mono 1 Projekt za leto 2012

Debate o Hydro & Mono colnih.

Moderatorji: KlemenR, Intruder, brejker, StEEm

Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Mono 1 Projekt za leto 2012

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Pozdrav. Od sotekmovalca, sovaščana, somodelarja in predvsem (očitno) dobrega prijatelja Jerneja (a.k.a. StEEm) sem dobil lupino modela "Hot Shot". Ker se sam v prihajajoči zimi ne bo imel časa s tem ubadati, bi zadevo zagrabil jaz. Kar hitro po tem, ko sem ga prijel v roko so se pojavila določena vprašanja. Postavitev opreme, kakšna oprema, kakšna os, velikost krmila, ali poplavni kanal v kombinaciji z LiPO deluje, in še kaj se bo našlo. Kdorkoli z kakeršnimikoli izkušnjami je dobrodošel da spregovori.

V naprej se zahvaljujem za pomoč.

Jan
Priponke
PA120107.jpg
PA120107.jpg (47.17 KiB) Pogledano 4655 krat
PA120106.jpg
PA120106.jpg (50.18 KiB) Pogledano 4655 krat
PA120105.jpg
PA120105.jpg (52.68 KiB) Pogledano 4655 krat
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Nekaj malega piše tudi tu, vendar gre za setup, ki danes ni več aktualen!

viewtopic.php?t=6216&postdays=0&postord ... ot&start=0
Uporabniški avatar
ace
Freak
Prispevkov: 549
Pridružen: 06 Jun 2006, 12:02
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ace »

setupe najdi na youtubu pod mono 1, a, 2s ali na kakšnih drugih straneh...drugače je isto kot pri hydro1 samo malo manj obratov... ta model absolutno potrebuje potopni kanal, saj je zelo poskočen.
potrebno bo kar nekaj časa, da ga boš "ukrotil". videl pa sem posnetke, kjer je ta model šel kot satan, zavijal pa po tračnicah...

gradnje se loti kar se da precizno. moj komentar bi bil edino, da vzameš flex osovino. zadaj pri krmi pa naj jo gleda kar nekaj ven, saj boš stem pridobil na vzdolžni stabilnosti. danes vsi peljejo širše in daljše lupine, saj so bolj stabilne po obeh oseh. ti boš s tako konfiguracijo konkurenčen po ravninah, v ovinku bo pa potrebno ogromno štelanja.

lp Gregor
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

Mogoče bo kaj pomagal tale LINK. :wink:
Lp Rado
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Zasnova te barke je še iz časov ko smo tekmovali na Jarunu (cca 1987)tako približno.Zgornji del se je spreminjal spodnji pa ostajal več ali manj enak.Mogoče poslikam moral bi imeti kake tri različne verzije.Je pa za današnji čas krepko premajhna lupina in bo vsak pogon hitro premočan.
http://www.youtube.com/watch?v=sWhSRSt228g tole je neka precej zgodnja verzija,še krtačni motor in ni-mh......
Slika
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Hvala za neverjetno hiter odziv. Praktično vse pride v uporabo.

@Ante

Praviš, da bi ta set krmila in osi bil primeren? 70mm za zadnjim robom propeler? To bo kar predsej dolga zadeva.

Jan
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Lahko vzameš tudi to:
http://www.r2hobbies.com/eng/proddetail ... cbp1836012

Sicer za mono modele nekako velja da mora biti propeler približno na 10% dolžine čolna za modelom, jaz uporabljam 70 mm na mojem.
Uporabniški avatar
krunob
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 26 Jun 2007, 06:52
Kraj: LJUBLJANA

Odgovor Napisal/-a krunob »

Tole ti mogoč prav pride, Ante je tole dal enkat gor.
Priponke
motor table.jpg
motor table.jpg (51.24 KiB) Pogledano 4417 krat
Together we build, united we race.
Uporabniški avatar
blaž berden
Profesor
Prispevkov: 1510
Pridružen: 24 Nov 2005, 16:20
Kraj: Murska Sobota - Maribor

Odgovor Napisal/-a blaž berden »

Pa boš le mel nekaj večjega od minic =D> :lol:
LP Blaž :)
Uporabniški avatar
Jaro
Freak
Prispevkov: 722
Pridružen: 20 Maj 2003, 10:48
Kraj: Izlake

Odgovor Napisal/-a Jaro »

Ravno eno malenkost večjega... :D

Jan se nekako boji velikih preskokov :-?
Lep pozdrav,

Jaro

___________________________________
"Zeit ist weg! Letzte Runde!" (Ivan Kneys)
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Kaaaaaj jeeeee Jaro. Saj pa je 51cm velika zadeva. A niso modeli Klemna Susič in Jana Pribošek tudi nekje v tem rangu velikosti? Vsaj na oko mi ne delujejo nič večji. Pa so glih tak vse ostale "makine" prehiteli. Blažev Skyper mi deluje DALEČ prevelik + da se z mono 1 setupom komej potegne iz vode! (oprosti Blaž). Dobil sem tudi nekaj ZS-jev z napotki, ki bodo vsekakor pomagala. A ima kdo kakšen osnovni podatek o tem, kje bi naj bilo težišče? Na stopnici, za/pred? Koliko?

Jan
Uporabniški avatar
blaž berden
Profesor
Prispevkov: 1510
Pridružen: 24 Nov 2005, 16:20
Kraj: Murska Sobota - Maribor

Odgovor Napisal/-a blaž berden »

Jan, nič oprosti...saj vem da ne gre kot bi moral it :)
Glej da me prehitiš :lol: :lol: :lol:
LP Blaž :)
Uporabniški avatar
StEEm
Freak
Prispevkov: 520
Pridružen: 19 Mar 2002, 01:00
Kraj: nekje v vuku jebini

Odgovor Napisal/-a StEEm »

Pjeb lej da ga boš lepo naštimal! :)
Sicer pa tak vem da ga boš vredu skup spocal :) Sej pa že imaš nekaj kilometrine za sabo ;). Veliko užitkov ob sestavljanju, vgrajevanju in barvanju.

lp, Jernej
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Težišče za štart na 30% dolžine čolna (od krme).
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Dosti vas omenja, da je to premajhen čoln za Mono 1, zato sem malo bolj natančno začel vse skupaj brati, in opazil nekaj, kar lahko zavede marsikoga. HHkrati me je dovedlo do tega, da pravzaprav ne vem več, ali je moj model sploh HotShot. Namreč, moj je dolg 510mm, med tem ko je tale, ki ga opisuje g. Skale le 360mm.

Torej, kateri je pravi in ali to kaj spremeni glede vaših mnenj!?

Jan
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

Lp Rado
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Intruder napisal/-a:Dosti vas omenja, da je to premajhen čoln za Mono 1, zato sem malo bolj natančno začel vse skupaj brati, in opazil nekaj, kar lahko zavede marsikoga. HHkrati me je dovedlo do tega, da pravzaprav ne vem več, ali je moj model sploh HotShot. Namreč, moj je dolg 510mm, med tem ko je tale, ki ga opisuje g. Skale le 360mm.

Torej, kateri je pravi in ali to kaj spremeni glede vaših mnenj!?

Jan
Sorry, ampak ali je sploh važno, ali je 5cm krajši ali daljši čoln. Sej tudi RedBird tudi ni biser med mini monoti, pa se da prav lepo odpeljat tekmo.

Mogoče vzameš v zakup to, da si dobil trup zastonj, vstaviš kitajski pogon, pa si še vseeno v plusu...katerem? V tem, da je splavljen še en čoln, in da boš lahko delal gužvo na tekmi :), to je bistvo.

Se že veselim nadaljne izdelave :)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Ja je pravi"HotShot" in tudi mere so pravi............ozek,guga se,sigurno rabiš poplavni kanal,dobro moraš razmisliti o razporeditvi komponent,ker boš na tesnem s prostorom.Os ti bo delala probleme,jaz sem v dno zalaminiral tri milimetrsko teflonsko cev in v njej teče1,2mm jeklenica.S tem pridobiš nekaj prostora sej lahko položiš celice čez os.
Priponke
Barka na sliki ima togo os,je bila narejena v mini verziji...bivši Pokal Mladega tehnika...
Barka na sliki ima togo os,je bila narejena v mini verziji...bivši Pokal Mladega tehnika...
IMGP1840.JPG (132.53 KiB) Pogledano 4129 krat
Dno te barke je identično HotShotu.imaš veliko več prostora za  za prestavljanje celic,če je so pod njimi...!
Dno te barke je identično HotShotu.imaš veliko več prostora za za prestavljanje celic,če je so pod njimi...!
IMG_3218.JPG (103.66 KiB) Pogledano 3964 krat
Zadnjič spremenil AlesZ, dne 15 Okt 2011, 10:39, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

:)
Priponke
16743if_20.jpeg
16743if_20.jpeg (50.59 KiB) Pogledano 4097 krat
92929li_20.jpeg
92929li_20.jpeg (37.24 KiB) Pogledano 4097 krat
3986g6g_20.jpeg
3986g6g_20.jpeg (29.48 KiB) Pogledano 4097 krat
Uporabniški avatar
StEEm
Freak
Prispevkov: 520
Pridružen: 19 Mar 2002, 01:00
Kraj: nekje v vuku jebini

Odgovor Napisal/-a StEEm »

Pa to so ko gobe po dežu :) Vidim da ste se zraven spravli!

lp, Jernej
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Jaka, med 36 in 51, je več kot 3 cm ;) Kakorkoli, prepričan sem, da bo zadeva do prve tekme šla tako kot mora. Če ne, bomo pa nadoknadli z hitrimi prstki (na plinu) :D

Kakorkoli. Motor sem s pomočjo Mitje J. že izbral, prav tako sem se odločil za 80A regler ki mu bom po potrebi dodal kakšno cevko čez hladilnik, da ne bo "na Karibih".

Motor bo kopija Leoparda - Turnigy XK2850-B-4400KV
Slika

Regulator pa Turnigy Plush 80A
Slika

Za trdo opremo še cincam. Razmišljam, če vzamem tale zadnji nosilec osi, ki ga je predlagal Ante, kako naj rešim problem, da je mišljena os fi 4mm, med tem ko so Octure, ki jih imam namen uporabiti mišljene za 3mm drivedog. Če bi delal lastno os, bi izbral 1,5 ali 2mm jeklenico v teflonski cevi, zunanjo cevko bi uporabil namesto medenine kaj tršega - morda rostfraj (če sploh obstaja). Krmilo bom pa zagotovo vzel že narejeno. Zanima me le pozicija krmila. Pred propom, za propom, ali ob propu? Vaše mnenje?

Jan
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Lahko vzameš tudi http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... FSBEC.html

ga imam, je preizkušen in dela lepo, ob pregretju se predčasno ustavi sam, imam tudi prog. kartico za njega, tko da če se boš odloču zanj, ti jo z veseljem posodim, da je ne kupuješ za 1x uporabo.

Osovino vi uporabil 1,2mm uležajeno z teflonom in vstavljeno v 3mm bakreno cevko. Več ne rabiš, sej bo itak prelahko vse, tako da bo zdržala še pa još. Krmilo na desni strani, tako kot lahko to vidiš na sliki, ki sem ti jih že v prejšnem postu pripel.

lp
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

kako naj rešim problem, da je mišljena os fi 4mm, med tem ko so Octure, ki jih imam namen uporabiti mišljene za 3mm drivedog
Uporabljam navadno gred z 4mm navojem.Pri malih Octurah vrežem vanjo 4mm-ski navoj.V zadnjem času je pri kitajcih nekaj uporabnih elis z 4mm navojem ,pa za test je tudi cenovno ugodno, če lahko pritrdiš gor kako plastiko.Če pa hočem na isto gred pritrditi veliki standard" drivedoga" zamenjam matico na gredi in eliso privijem z matico,ki ima trn ,ki sede vluknjo.
Priponke
Ti dve matici z trnom sta narejeni iz nekega čudnega materiala,naslednje so lepše
Ti dve matici z trnom sta narejeni iz nekega čudnega materiala,naslednje so lepše
IMGP1841.JPG (105.95 KiB) Pogledano 4371 krat
Slika
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Aha....zanimivo. Ampak, ali se da s prosto roko, v Octuro, natančno vrezati 4mm navoj? Pa baje so muke kristusove v berilij/bron rezati navoje. Drivedog se mi sicer najbolj dopade. Odločil sem se, da bo os domače izdelave, tako da vse te bikaste osi odpadejo. Os bo 1,5mm jeklenica, ostalo bo pa Jaka naredil, a ne Jaka? :D

Jan
Odgovori

Vrni se na Hydro & Mono