Pomoč začetniku

Akrobatski in 3D modeli
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a anda »

Jaz sem začel z koaksialcem, ko sem ga obvladal sem si kupil trex 500 in se počasi začel učit osnov letenja. Kakor boš prešel na 6ch heli je popolnoma nov svet. V bistvu se ponovno začneš učit vse na novo, ker se pri teh helijih vse dogaja občutno bolj hitro, agresivno ( premiki ročk na komandi so izredno majhni). Edina prednost koaksialca je, da se naučiš osnovnih potez letenja, kam potegneš kero ročko, da kasneje ne razmišljaš še o tej zadevi. Simulator sem začel uporabljat šele kasneje, ko sem se začel učit osnov 3D letenja.
Veliko helijašev gre po tej poti, katero sem ubral tudi jaz in se mi zdi, da je tudi cenovno dokaj ugodna.
Obilo užitkov pri letenju.

lp
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

RC helikopterji kot vse ostalo so... sistem..

In ta sistem ima tri glavne komponente....

Helikopter... (mehanski deli in osnovna elektronika - servomotoji)

Komande.... (veliko različnih od kvalitetnih do poceni...)

Pogon... Elektromotor... metanolski motor... bencinski motor... in turbina...

Helikopter... tukaj se najprej pojavi vprašanje... kako velik. Kot so predhodniki napisali manjši kot je...težje ga je obvladati v zraku. 450 je "prijazen" ker so deli poceni in je primerne velikosti, da se ga ni treba bat... 500 je že malo bolj stabilen... in še dovolj majhen da ni tistega faktorja ko se začnejo sukat 600mm elise,....
Tudi cene rezervnih delov so prijaznejše v seriji 450 ali 500...

Proizvajalci pa... vsak bo hvalil svojega. Najučinkovitejše je, da nabaviš nekaj, s čemer ne boš imel težav pri nabavi rezervnih delov. Alignov Trex in njegovi kloni so najpogostejši... daleč od tega da so edini...

Komande... Ni vse kar je poceni slabo... in ni vse kar je drago avtomatično dobro. Malo moraš pomislit, kaj sploh želiš... Za električni helikopter rabiš vsaj 6 kanalov... za bencinski 7... za 3d akrobacije potrebuješ manj kanalov kot za scale...
Danes je večina komand v 2,4GH spektru, kar pomeni, da ni motenj med različnimi oddajniki. 35Mhz in (mislim da)72Mhz so druga zgodba... tam je treba biti pozoren, ali ima še kdo vklopljeno komando ker lahko pride do medsebojnih motenj in posledično kreša...

Proizvajalci... imaš "velike" kot so Jeti... Futaba... Jr... Spektrum... in manjše kot so Aurora... Turnigy in podobno. Eni stanejo več... drugi manj... več kanalov... višja cena...
Osenbo sem začel s Spektrumom... Dx6i... pa sem hitro ugotovil, da bi imel še kaj zraven... pa sem šel na Jr 9303... pa sedaj na 11x in XG11...
pač to je bila moja pot. Vsak ima svojo...

Pogon...
Elektromotor je učinkovit in predvsem čist. Baterije so enkratni vložek, enegrija potrebna za polnjenje pa je zanemarljiva...
Danes imaš zmogljive elektromotorje, ki lahko sučejo velike krake v scale helikopterjih...
Metanolski motorji so... glasni. Ko delujejo zna bit notranjost helikopterja precej zapacana... Je pa res da gorivo natočiš v rezervoar in je to to... "on dela"
Bencinski motor... dokaj podobna zgodba...
Turbina pa... bo lahko kdo drug več povedal o tem.

torej tukaj je kar nekaj faktorjev, ki jih je potrebno upoštevati... premisliti... in se na koncu na podlagi vsega odločiti...
najpomembnejši faktor so (vsaj po mojem mnenju) finance, ki jih lahko nameniš za hobi...
Res je da se včasih splača kakšno reč kupit dražjo... kar pa nio pogoj.


Osebno ti priporočam, da najprej malo pobrskaš po oglasih... in probaš kupit kaj rabljenega. Prosi prodajalaca, da ti vse pokaže... in razloži ter po možnosti skupaj opravita demonstracijski let.

Mogoče ni neuno, da bi najprej kupil komande... in SIMULATOR. To ti bo prihranilo veliko časa, denarja in predvsem živcev...

lp
GH
Uporabniški avatar
Sali
Tekmovalec
Prispevkov: 265
Pridružen: 27 Dec 2009, 17:58
Kraj: Hrastnik

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a Sali »

Men se je obrestoval nakup Simulatorja že sedaj, koker sem si zračunal. Saj sem naletu že malo več kot 144 minut in sem še brez crasha. Čeprav je blo že blizu, nekajkrat ampak sem odpelu.

Pomoje je denar, ki je šel v SIM, s tem že pokrit. Saj pomoje, pa še ostane ti tut za učenje 3dja, če greš v to smer.
Ko enkrat poskusiš letenje, boš vedno hodil po zemlji z očmi uprtimi v nebo, ker tam si bil in tja se želiš vrniti. L.d.V.
realtek12
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 29 Sep 2013, 21:16

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a realtek12 »

Zdravo

Jaz sem nov na tem področju, pa bi vprašal, če se splača kupit ta model: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _RTF_.html

Ali je prezahteven?
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Ne ni prezahteven. To je enak model kot trex 450 samo da je od drugega proizvajalca....

Gh
Uporabniški avatar
Sali
Tekmovalec
Prispevkov: 265
Pridružen: 27 Dec 2009, 17:58
Kraj: Hrastnik

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a Sali »

Za ta denar dobiš zelo lepega in ohranjenega Rexa. Sam v razmislek.
Ko enkrat poskusiš letenje, boš vedno hodil po zemlji z očmi uprtimi v nebo, ker tam si bil in tja se želiš vrniti. L.d.V.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

"prednost" tega paketa Walkere je... da je RTF oz ready to fly...
v tem kompletu dobiš oddajnik in sprejemnik ter sestavljen helikopter...
ki pa je sicer pripravljen za letenje vendar ni nastavljen za začetnika...

priporočam ti, da če se boš odločil za to opcijo... dobiš nekoga, ki ti bo pomagal helikopter ukrotiti do te mere... da bo obvladljiv z azačetnika...

je pa tudi res to, kar ti je napisal Sali... da za ta denar dobiš tudi že rabljenega Trexa... če boš v tem hobiju vztrajal potem je vreden razmislek...
kaj dejansko želiš oz kaj si lahko privoščiš...
na koncu je vse odvisno od sredstev s katerimi razpolagaš...

lp

gh
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Glede na to, da imam dva Walkera helija, Super CP in V120D02 in komando Devo7, se mi zdi tudi ta Walkera 450 kar dober heli. Rezervni deli so pol cenejši od Trexa, kvaliteta je pa v rangu HK helijev. Edino rezervne dele moraš pač čakati en mesec.

Pa heli je v http://www.Banggood.com krepko cenejši, jaz večino delov kupujem tam, poštnine za dele v glavnem ni, za 450 pa je par 3 EUR.
http://www.banggood.com/Walkera-V450D03 ... 76768.html
realtek12
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 29 Sep 2013, 21:16

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a realtek12 »

Hvala za odgovore :D
Bom se malo razmisliv in se posvetoval.
lukec13
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 20 Feb 2014, 17:56

Kakšen helikopter je primeren zame

Odgovor Napisal/-a lukec13 »

Pozdravljeni
Sem Luka in me zanima kakšen helikopter si naj kupim, imel sem SYMA S107, a sem ga razbil. Prosim za predlaganje modelov.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Lahko začneš z branjem začetniških tematik, to vprašanje je bilo odgovorjeno velikokrat.
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Syma je koaksialni, verjetno 3-kanalni heli. Zato ti predlagam nakup 4-kanalnega helija, pri nas dobiš LRP380, ki je odličen za učenje in večina rezervnih delov je na zalogi v mantua-model.si. LRP440 je že zahteven. Na kitajskih straneh imaš pa kar precej izbire, priporočam WLToys V911, stane okrog 28 EUR s komando vred http://www.banggood.com/WLtoys-V911-V2- ... 86120.html, samo rezervne dele čakaš en mesec.

Razlika med nezahtevnimi in zahtevnimi 4-kanalnimi heliji je v tem, da pri nezahtevnem v kritični situaciji samo dodaš "gas", se pravi dvigneš heli, in se sam stabilizira. Pri zahtevnih 4-kanalnih in akrobatskih pa moraš sam z ročkami stabilizirati heli, sicer se ti prekucne proti tlem. In kar nekaj začetnikov obupa, ker si kupijo prezahteven heli (3D) in se sploh niso sposobni naučiti letenja s helijem. Tudi simulator ni idealen, ker nimaš prostorske predstave, pa množica izrazov in nastavitev začetniku nič ne pomeni (pitch, D/R itd.), vse rabi svoj čas (in žal denar).
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: Kakšen helikopter je primeren zame

Odgovor Napisal/-a saso11 »

lukec13 napisal/-a:Pozdravljeni
Sem Luka in me zanima kakšen helikopter si naj kupim, imel sem SYMA S107, a sem ga razbil. Prosim za predlaganje modelov.
preberi si moj post na prvi strani, da ne zgubljam besed

PS:
kitajski helikopter za 30€ bo letel ceni primerno
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a MiroP »

kitajski helikopter za 30€ bo letel ceni primerno
Začetniku, ki je vozil 3-kanalni heli priporočate najmanj 3D heli 450 velikosti. To je tako, kot bi s skuterja prestopil na Formulo 1. Preden se bo naučil držati 3D heli v zraku bo naredil škode za najmanj 10 teh kitajskih helijev. Kot prvo ga sam ni sposoben pripraviti za letenje, kot drugo ga ne obvlada v zraku.

Meni osebno je Nebec predlagal, naj začnem z enostavnim helijem in prehajam na vedno boljšega. In mislim, da se učenje letenja začne šele s 4-kanalnim helijem, šele potem greš na 6-kanalnega.
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a sihu »

MiroP napisal/-a:
kitajski helikopter za 30€ bo letel ceni primerno
Začetniku, ki je vozil 3-kanalni heli priporočate najmanj 3D heli 450 velikosti. To je tako, kot bi s skuterja prestopil na Formulo 1. Preden se bo naučil držati 3D heli v zraku bo naredil škode za najmanj 10 teh kitajskih helijev. Kot prvo ga sam ni sposoben pripraviti za letenje, kot drugo ga ne obvlada v zraku.

Meni osebno je Nebec predlagal, naj začnem z enostavnim helijem in prehajam na vedno boljšega. In mislim, da se učenje letenja začne šele s 4-kanalnim helijem, šele potem greš na 6-kanalnega.
Podobno sem se spraševal tudi jaz, zakaj vedno predlagajo 6CH 3D helije vsaj 450 velikosti. Nasprotno temu pa vsakemu, ki dobro obvlada letenje npr. z Easy Starjem odsvetujejo nakup vojaškega modela letala. Logika?
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

...predvsem ker se da 450 heli postimat in z enostavnimi posegi nastavit tako da bo letel kot trenazni model....
Nihce ni samorastnik v tem hobiju.... eni poiscejo pomoc v lokalnem klubu... eni preko foruma... drugi spet kako drugace. Dejstvo pa je da ce kupis rabljen trex450 ali kak dober klon in simulator... si na koncu za to zapravil manj kot pa ce bi kupoval vse helije po vrsti od coaxialca pa 4 kanalnega in nato 6 kanalnega....

Dejstvo ostaja da je to HOBI in da imamo vsi neke financne okvirje znotraj katerih se moramo znajti in najti...
Vsak zase ve koliko je pripravljen vloziti v ta HOBI....

Gh
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a MiroP »

...predvsem ker se da 450 heli postimat in z enostavnimi posegi nastavit tako da bo letel kot trenazni model....
Res je, za to pa rabiš izkušenega pilota helikopterja. Na tem forumu o teh enostavnih posegih nisem videl nobene teme. Tudi nisem našel priporočenih podatkov, kako nastaviti Trexa 450, sem in tja v kakem odgovoru je kaj malega omenjeno, pa še to samo za 3D.

Pa v sosednjih temah se vidi, da izkušeni modelarji pravite, da je model treba znati upravljat, pa drug, da ga je treba natrimat, noben pa konkretno nič ne pove. Ker sami pač znajo.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Povej kaj te zanima pa ti bom z veseljem povedal ce bom le znal....

Gh
Uporabniški avatar
ajnstajn
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 13 Avg 2006, 09:58
Kraj: Ljubljana

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a ajnstajn »

Ni res, da za to rabiš izkušenega pilota. Na Helifreaku maš vse kar rabiš vedet skupaj na enem mestu v obliki filmčkov. Malo časa in potrpežljivosti si vzameš pa veš vse in še več o nastavljanju helijev. Sam sem svojo prvo 450ko nastavil od nule do letečega stanja, preden sem sploh spoznal kogarkoli iz foruma. Večino sem se naučil iz spodnjih filmčkov, nekaj sem pa tudi tukaj spraševal. Ko boš to naredil, ti bo jasno, kako se manipulira z nastavitvami helija, da je bolj miren ali bolj odziven.

http://www.helifreak.com/showthread.php?t=41692
http://www.helifreak.com/showthread.php?t=11373
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Na Helifreaku maš vse kar rabiš vedet skupaj na enem mestu v obliki filmčkov.
Ja, vem, sem tudi jaz to uporabil, da sem 450-ko spravil v zrak. Ampak sem se prej učil na LRP380, LRP440, pa na Walkeri SuperCP, V120D02 ... pa treba je kar veliko časa in potrpežljivosti. In zdaj, ko poznam cene rezervnih delov 450-ke, vidim, da je kar prav, da se učim s poceni kitajčki. Pa za Walkero na enem mestu najdeš vse nastavitve, tako začetniške kot za mojstre.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Sam za info... a si sestel kolk so te stali vsi tile "mali helikopterji"? Tko informativno me zanima... jaz sem zmetal kar nekaj denarja "stran" z v120d02... se sploh ker sem mel vse ostalo na spektrumu oz Jr...

Moja "ideja" je da bi za ta denar ki sem ga zapravil za ta heli in dele... lahko kupil novega trexa 450 pa se bi mi kaj denarja ostalo...

V zraku sem se lovil bolj kot z trexi tako da od letenja nisem imel skorajda nic.... pol sem vse skupaj prodal za male denarje dalje...

Ce bi v startu kupil 500 ali 450 size... pa se lotil drugace kot sem se... bi me v vsem tem casu do sedaj to stalo manj....

Gh
Uporabniški avatar
ajnstajn
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 13 Avg 2006, 09:58
Kraj: Ljubljana

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a ajnstajn »

Jaz sem pred 450ko letel samo s 4 kanalnim koaksialcem. Za učenje letenja je super, kljub naravnost smešni stabilnosti v primerjavi s 450ko, o nastavitvah se pa ne naučiš praktično nič, tako da sem s 450ko začel bolj ali manj iz nule. Učenje česarkoli je pač zahteven proces v katerega je vedno treba vložiti trud. Sej ne pravim, da ni težko, definitivno pa ni nemogoče, tudi, če nimaš nič predznanja. Pa tut ni rečeno, da boš pa s 450ko imel ogromno crashov. Previdnost in majhni koraki pri učenju, pa se lahko izogneš vsem nezgodam.
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a saso11 »

goodhunting napisal/-a:Sam za info... a si sestel kolk so te stali vsi tile "mali helikopterji"? Tko informativno me zanima... jaz sem zmetal kar nekaj denarja "stran" z v120d02... se sploh ker sem mel vse ostalo na spektrumu oz Jr...

Moja "ideja" je da bi za ta denar ki sem ga zapravil za ta heli in dele... lahko kupil novega trexa 450 pa se bi mi kaj denarja ostalo...

V zraku sem se lovil bolj kot z trexi tako da od letenja nisem imel skorajda nic.... pol sem vse skupaj prodal za male denarje dalje...

Ce bi v startu kupil 500 ali 450 size... pa se lotil drugace kot sem se... bi me v vsem tem casu do sedaj to stalo manj....

Gh
+1
to jim jaz skušam dopovedat. z kitajskim helijem se ne naučiš niti osnov. pač stvar se ne odziva po ukazih komande.

če pa kdo ne zna upravljat koaksialca ( katerega je v velikih primerih težje letet kot 6 kanalnega 3D ) naj raje ostane na simulatorju in odleti še par ur,...
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a saso11 »

MiroP napisal/-a:
kitajski helikopter za 30€ bo letel ceni primerno
Začetniku, ki je vozil 3-kanalni heli priporočate najmanj 3D heli 450 velikosti. To je tako, kot bi s skuterja prestopil na Formulo 1. Preden se bo naučil držati 3D heli v zraku bo naredil škode za najmanj 10 teh kitajskih helijev. Kot prvo ga sam ni sposoben pripraviti za letenje, kot drugo ga ne obvlada v zraku.

Meni osebno je Nebec predlagal, naj začnem z enostavnim helijem in prehajam na vedno boljšega. In mislim, da se učenje letenja začne šele s 4-kanalnim helijem, šele potem greš na 6-kanalnega.

sam sem začel na simulatorju, in po parih urah dobil pogum in v zrak spravil moj prvi heli velikosti 600, kateri je še danes cel, prav tako naslednja dva helija v isti velikosti.
seveda pa za to potrebuješ nekaj ur branja heli teme po forumih da izveš kako katera stvar deluje, kakšno komadno rabiš, osnovne dele helikopterja,...

hočem povedati da če se resnično želiš ukvarjati s tem hobijem, se tudi zelo hitro naučiš, brez kakršenga koli predznanja

Ps: pa youtube posneti so v zelo veliko pomoč
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: Pomoč začetniku

Odgovor Napisal/-a saso11 »

sihu napisal/-a:
MiroP napisal/-a:
kitajski helikopter za 30€ bo letel ceni primerno
Začetniku, ki je vozil 3-kanalni heli priporočate najmanj 3D heli 450 velikosti. To je tako, kot bi s skuterja prestopil na Formulo 1. Preden se bo naučil držati 3D heli v zraku bo naredil škode za najmanj 10 teh kitajskih helijev. Kot prvo ga sam ni sposoben pripraviti za letenje, kot drugo ga ne obvlada v zraku.

Meni osebno je Nebec predlagal, naj začnem z enostavnim helijem in prehajam na vedno boljšega. In mislim, da se učenje letenja začne šele s 4-kanalnim helijem, šele potem greš na 6-kanalnega.
Podobno sem se spraševal tudi jaz, zakaj vedno predlagajo 6CH 3D helije vsaj 450 velikosti. Nasprotno temu pa vsakemu, ki dobro obvlada letenje npr. z Easy Starjem odsvetujejo nakup vojaškega modela letala. Logika?
tu je zelo velika logika.
vsi mi ki že znamo leteti 3d helikopterje, govorimo iz izkušenj, eni bolj drugi manj. bolj kot heli dela tako kot mora, se pravi da se odziva na vsak milimeter premaknjene ročke na komandi, hitreje se ga naučiš. pri 4 kanalnih helikopterjih pa nimaš nobenega občutka kaj in koliko nečesa bo heli naredil ko mu daješ ukaz...

glede easy starja pa itak vsi pretiravajo, tako nesmiselnega letala kot je to, za začetnika skoraj ni. letalo popolnoma podhranjeno, ko enkat narediš napako skoraj ni povratka da bi ostal cel... če mene vprašaš ga primerjam z 100 let staro mamo ki komaj živi. najbolj ugodno letalo za začetek učenja mora imeti vsaj 3 oz 4 kanale, sepravi, nagib, višina, motor, po potrebi še smer, seveda pa mora imeti motor da vsaj pribiližno potegne v vertikalo, ker le tako ga lahko povlečeš če narediš kakšno napako. letalo mora biti dobro odzivno in ne leno kot easy star
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji