FBL helikopter brez FBL stabilizacije

Akrobatski in 3D modeli
Odgovori
jaggman
Začetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: 15 Mar 2010, 19:56
Kraj: Notranje Gorice

FBL helikopter brez FBL stabilizacije

Odgovor Napisal/-a jaggman »

Živjo!

Zanima me, če je že kdo poskusil letet kakega od FBL T-rex-ov brez FBL stabilizacije (samo z navadnim repnim gyro-m)?

Na Protosu zadeva očitno deluje BP (glej spodnji link)! To mi poraja vprašanje ali so FBL stabilizacijski sistemi res nuja ali bolj nateg?

http://www.youtube.com/watch?v=3hzzkBoS__0

Lp, Tomaž

P.s.: 450-ka očitno deluje -> http://www.youtube.com/watch?v=TvOyRAlqhOM
T-rex 450 Sport FB, T-rex 600 ESP FB, T-rex 550E V2
DX6i, DX7s
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Re: FBL helikopter brez FBL stabilizacije

Odgovor Napisal/-a denys »

Nisem nikoli probal v resnici ampak samo na simulatorju. Dokler letiš 3D približno na enem mestu in samo za lebdenje se da, kot je vidno na tvojih posnetkih. Problem nastane pri hitrem letenju naprej, kjer se začne heli sam vzpenjati(pitching up) zaradi žiroskopskega efekta in kmalu ni več zabavno.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: FBL helikopter brez FBL stabilizacije

Odgovor Napisal/-a Krist »

denys napisal/-a:Nisem nikoli probal v resnici ampak samo na simulatorju. Dokler letiš 3D približno na enem mestu in samo za lebdenje se da, kot je vidno na tvojih posnetkih. Problem nastane pri hitrem letenju naprej, kjer se začne heli sam vzpenjati(pitching up) zaradi žiroskopskega efekta in kmalu ni več zabavno.
Se pravi, da je podobno, kot pri multirotorjih. Takoj ko zategneš višino ali pa dodaš preveč gasa, se začne model dvigat.
Pred več kot 10 leti je modelar letel svoje mini in mikro helikopterje z flybarless glavo in samo repnim žiroskopom.
From: Alexander Van de Rostyne - Alex(at)staf.planetinternet.be
Wayne,

My Pixel site will be updated first week of April. I have added a complete coverage of Pixel III, my newest creation, plus lots and lots more information about how I build these bees. There are many more pictures, and if all goes well I will be able to offer a VHS tape with footage on Pixel II and Slow-fly airplanes. I added two pictures to give you an idea what Pixel III looks like. My site address remains unchanged at http://www.planetinternet.be/pixel/.

Following are some specs of Pixel III. The purpose was not to make the lightest model, but to see if I could build a mini-helicopter around off the shelf RC products. The servo's are the 9 gram ones you can by now probably even buy at Sears...The motor is an $8 can motor, labeled Speed 300. Power is ...excessive! That is why Pixel III will be fully aerobatic. The current version is still fixed pitch, but I am working on a new rotorhead that has collective. 'Only' need time to finish that one!

Weight: 290 grams (10.5 ounces) with 6 cell 270mAh
Radio: 4 channel FM, Futaba 9Z (TX), Yellow (RX)
Speed Controllers: 0.9 gram WES/Kontronik, Schultze 18a
Flight time: 4 minutes with 270 mAh pack, 8 minutes with 500 mAh
Materials used: all carbon, INCLUDING mainrotor (balsa covered with light carbon-fibre cloth)
First flight performed February 98, once more in ...my livingroom

To give you an idea: the Convert EP from Kyosho is about the same size but more than TWICE the weight. You can imagine the difference in flight performance. I have indeed launched myself into slow-fly planes. I had a WESPE (from Wes) on the shelf for more than a year, but never took the time to build it. When Wes launched their ARF Little-Bee a couple of weeks ago, I was about the first to get one. It took me two evenings to put it together, half of it because I can never resist to change things (I added some carbon here and there, plus I colored the balsa with special ink and that was time consuming as well). I took the 11.8/1 with DC 5 2.4 power unit from WES, a 26/12 carbon flex prop, with 2 of his new 2.4 gram servos, a CETO receiver, and 8 cell 50 mAh. At 90 grams all in, it nearly goes vertical!. But the sweetest thing is still to fly in front of my house on a no wind evening in slow-slow mode, just like I did yesterday. This Bee is just amazing. I'll send you a picture soon.

Alexander

 

 


Alexander Van de Rostyne’s Pixel III - hmmm, flying these choppers must give you expensive taste - me, I just have ordinary old milk on my cereals - but then again, I am a SlowFlyer !! (Sorry Alex, but I couldn’t resist !?! - Wayne)



 
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: FBL helikopter brez FBL stabilizacije

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

jaggman napisal/-a:Živjo!

Zanima me, če je že kdo poskusil letet kakega od FBL T-rex-ov brez FBL stabilizacije (samo z navadnim repnim gyro-m)?

Na Protosu zadeva očitno deluje BP (glej spodnji link)! To mi poraja vprašanje ali so FBL stabilizacijski sistemi res nuja ali bolj nateg?

http://www.youtube.com/watch?v=3hzzkBoS__0

Lp, Tomaž

P.s.: 450-ka očitno deluje -> http://www.youtube.com/watch?v=TvOyRAlqhOM

Brez stabilizacije sem letel trokraki AS350 in T-rexa 600 predelanega na FBL - edina elektronika je gyro za rep pa še to bom nekoč odstranil. Seveda bo tu še scale EC135, tudi le z repnim gyrotom.

Moj občutek; bolj precizno upravljanje, zelo realistično napram pravemu helikopterju, po drugi strani pa moraš na vsako sapico odreagirati in gibanje v katerokoli smer s hitrostjo ima zelo očitne posledice na tendenci helikopterja (ne le let naprej, tudi bočni pomiki izrazijo tendenco dviganja ali spuščanja nosu).

Kar se mene tiče mi je super, ker je bolj pristen helikopter, bi pa priporočal za prve korake križ in veliko potrpljenja.
jaggman
Začetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: 15 Mar 2010, 19:56
Kraj: Notranje Gorice

Re: FBL helikopter brez FBL stabilizacije

Odgovor Napisal/-a jaggman »

Hoj!

Hvala za feedback :) Bom ob priložnosti (ko bom kako FB glavo zdelal) tudi sam preizkusil.

LP, Tomaž
T-rex 450 Sport FB, T-rex 600 ESP FB, T-rex 550E V2
DX6i, DX7s
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: FBL helikopter brez FBL stabilizacije

Odgovor Napisal/-a Brane »

Kakor nerad preplačujem za blago priznanih znamk, tako mi ni problem zapraviti za preizkus nečesa kar me zanima ( raje kot da verjamem na besedo). Ker sem frišen med helikopteraši, me je ta tema še posebej zakurila in takoj sem naročil set za predelavo 450 helija na FBL za 9,90$
A ko sem set dobil, sem videl da bo treba obstoječo glavo popolnoma razdreti, kar pa mi ni dišalo, glede na to, da se lahko zgodi, da bom vse skupaj potem takoj menjal nazaj. Naročil sem torej kpl sestavljen set s svoš plato gredjo... v glavnem odklopiš na povezavah servotov, potegneš vse komplet dol, FBL gor in zaključena stvar.
Ta set je danes prišel in sklenl sem ga tudi takoj preizkusiti. Ko sem videl, kako nagravžno zunaj piha, sem se zadovoljil s preizkusom lebdenja v dnevni sobi, za prvi vtis bo dobro kaj več pa kasneje.
Ko je heli prvič zalebdel sem sicer pomislil, da bi bilo dobro gor dati križ za učenje, a sem se nekoliko poigral z nastavitvami v komandi, precej sem zmanjšal procente svoš mixa v komandi in lebdenje je postalo popolnoma neprobematično in lepo obvladljivo.
Kako bo zunaj bom poročal čez kak dan ali dva, v glavnem 450 heli FBL brez podpore FBL elektronike čisto lepo lebdi, kako bo zunaj, ko bom malo zakrožil in naredil kako osmico, bomo pa še videli.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: FBL helikopter brez FBL stabilizacije

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Prosim te, da ne pišeš o letenju v z 450 klaso v dnevni sobi, ker je to izredno nevarno in neodgovorno in nočem da še kdo dobi tako idejo. To da si letel nekaj povsem neznanega še brez križa pa že kliče po Darwinowi nagradi...
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: FBL helikopter brez FBL stabilizacije

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Brane ti porednež ti [-X [-X . Kids dont try that at home :wink: . Sicer pa FBL tako ali tako popravlja samo trenutne in kratkotrajne neželene sunke helija, če heli zunanja sila konstantno tišči v eno smer, FBL ne popravi čisto nič (npr. če je težišče preveč iz osi ipd..), popravljanje po prečni in vzdolžni osi ni "heading lock".

Ja ni hec 450 doma pognat. Ko sem videl, kaj je naredil človeku majhen Bladek 400 z majhnimi, relativno lahkimi lesenimi kraki, ko se mu je zagnal v hrbet :o :o :o , vidiš, da je kinetična energija krakov ogromna.

OK, če 450- tko poženeš v dnevni sobi, in malo lebdiš, to še ni ravno življenjsko nevarno, malo pohištvo pofrezaš, butasti (neodgovorni) se mi pa zdijo manijaki, ki vozijo 3D figure tik pred seboj, ki so itak na meji nadzora, par cm nad tlemi s heliji klase 600, 700 in se očitno sploh ne zavedajo, kaj se lahko zgodi, če kaj crkne ali če oni odpovejo #-o #-o #-o . Čudno, da ni še več nesreč s hudimi posledicami....
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: FBL helikopter brez FBL stabilizacije

Odgovor Napisal/-a Brane »

Tudi zunaj si ga ni dobro zapelajti v glavo. Sicer sem ga pa kasneje preizkusil tudi zunaj.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji