SPLOŠNO - *** POTREBUJEM POMOČ *** ... --- ... ***

Akrobatski in 3D modeli
Odgovori
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Kako helikopter rešiti iz divergence težišča

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Helikopterje letim od decembra lani. Učil sem se z LRP Starchopperjem 380, potem sem kupil še 440 (enak kot Walkera 180).

Letenje v spirali mislim podobno kot je slika divergenca težišča v postu, ki sem ga omenil. Zato sem tudi sklepal, da mora biti pri mojem kaj podobnega. Tik nad tlemi ga nisem nikoli držal na miru, vedno sem ga dvignil nad 1 m, tam lebdi stabilno, lahko ga vrtim kontrolirano okrog osi, letim naprej, nazaj, levo, desno. Potem se pa naenkrat helikopter odloči, da gre po svoje in opiše krivuljo kot na sliki. Takrat ga ne obvladam več in ga raje pikiram v travo, preden pridobi preveliko hitrost.

Bom pa zdaj nabavil še križ in pričel trenirati z njim.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Kako helikopter rešiti iz divergence težišča

Odgovor Napisal/-a Brane »

MiroP napisal/-a:Helikopterje letim od decembra lani. Učil sem se z LRP Starchopperjem 380, potem sem kupil še 440 (enak kot Walkera 180).

Letenje v spirali mislim podobno kot je slika divergenca težišča v postu, ki sem ga omenil. Zato sem tudi sklepal, da mora biti pri mojem kaj podobnega. Tik nad tlemi ga nisem nikoli držal na miru, vedno sem ga dvignil nad 1 m, tam lebdi stabilno, lahko ga vrtim kontrolirano okrog osi, letim naprej, nazaj, levo, desno. Potem se pa naenkrat helikopter odloči, da gre po svoje in opiše krivuljo kot na sliki. Takrat ga ne obvladam več in ga raje pikiram v travo, preden pridobi preveliko hitrost.

Bom pa zdaj nabavil še križ in pričel trenirati z njim.
No glede na to, da imaš podoben helikopterski staž kot jaz, me močno preseneča, da boš sedaj začel trenirati s križem.
Jaz sem s križem letel v začetku. Res da z manjšimi helikopterji, pri letenju s križem nisem imel nikoli težav, a ko sem prvič vzletel s helikopterjem 600 velikosti, je helikopter, ki je sicer letel popolnoma mirno, s križem pošteno nizkofrekventno treslo. Torej križ včasih tresljaje še potencira, ti pa se moraš, kot jaz razumem, tresljajev rešiti.
Dodaten problem, pri tvojem problemu je, da si se z vprašanjem obrnil na forum in pri tem upotabil nek strokoven izraz, ki ga ne jaz in najbrž tudi ne ti (pa še mnogo drugih) ne razumemo.
Divergenca težišča namreč, meni nadpovprečno tehnično nadarjenemu človeku, priznati moram, pojma nimam kaj pomeni #-o Sem si pa sedaj ustvaril predstavo, da ta nastane preden vzletiš, pri zagonu rotorja, zaradi tega ker se kraki v gripih zaradi zategnjenosti še ne raztegnejo in jasno, da v tem času vrtenje pač ni centrično.
Po moje se moraš ti rešiti drugačne težave, če ne veš ali je kriva glavna gred, meni se zdi osnovna stvar 100% preveriti ali je ravna, nato balanciranje krakov, potem preverjenje če kraki tečejo v liniji, potem preveriti če kateri od zobnikov ni ovalen, da v nekem delu teče lahko v drugem trdo, potem če ni kje kake zračnosti, zrahljani vijaki, neoporečnost ležajev in sedišč v katerih nalegajo....
Kaj vse je lahko še narobe, če pošiljaš heli nenadzorovano v travo, ob vsaki krizni situaciji. Zame je to vedno pomenilo zvito glavno gred, morda zanič rotorji, zobnik ...., pa tega vseeno nisem rabil v velikih količinah in predvsem danes znam že kar dobro leteti
Tudi sam sem pred kratkim že skusil, da je lahko helikopter hudo neugodna zadeva, ko gre za tresljaje neznanega izvora in upam da se jih boš ti rešil.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Kako helikopter rešiti iz divergence težišča

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Da ne bo pomote, križ sem svetoval za analizo krmiljenja helikopterja, ne da bi šel korak nazaj v učenju.

V mislih imaš verjetno to skico, ne?
Slika

vendar pa je to le teoretična osnova na nadaljno skico - talna resonanca in resonanca v zraku, kot posledica križa: Slika

...ki jasno kaže, da neenakomerno razporejeni kraki rotorja povzročijo masni debalans, to pa tresenje celega helikopterja.


To kar omenjaš se mi zdi daleč od teh pojajov, kjer se ti po spirali vrti celoten helikopter, ne le masno središče krakov. Gre za bistveno bolj korenit problem v krmiljenju helikopterja - začel bi z žiroskopom, zaradi vrtenja okrog navpične osi, ter pregledom vseh servo motorjev na cikliki.
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: Kako helikopter rešiti iz divergence težišča

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Hvala za vse nasvete, izraz divergenca težišča sem pa pač uporabil iz teme, kjer sem "našel podobnost", pa moj problem očitno ni tak. Ko bom zamenjal os (po dopustu), bom poročal, če je kaj bolje.
Flarefire
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 30 Jun 2012, 18:10

Re: Splošno -*** POTREBUJEM POMOČ *** ... --- ... ***

Odgovor Napisal/-a Flarefire »

FlyByWire napisal/-a:
kotnik napisal/-a:Živjo!
Mene pa zanima imam original komando od ESKY in mi je prenosni računalnik ne zazna oziroma jo zazna vendar v ko grem v simulator ni nč samo piše, da naj priklopim napravo? Pri windows 7 sploh ne obstaja nikakršna možnost kalibriranja?
Meni dela ESKY ET6I brez težav v Phoenix simulatorju.
Mene pa zanima,če Vam dela ET6I na Windows 7,ali Xp,Mac?
:whistle: :whistle:
Lp FlareFire :car: :lol: :car: :lol:
Uporabniški avatar
zosek
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 08 Avg 2008, 13:47
Kraj: Vrtojba

Re: SPLOŠNO - *** POTREBUJEM POMOČ *** ... --- ... ***

Odgovor Napisal/-a zosek »

A uporablja kdo na večjih helikopterjih (600+) baterije samo za napajanje sprejemnika in servotov? Koliko mAh? Iščem namreč 2s lipo, ne vem pa kakšno kapaciteto.
brrrm brrrm
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: SPLOŠNO - *** POTREBUJEM POMOČ *** ... --- ... ***

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Okrog 2000mAh, 2S.
Uporabniški avatar
zosek
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 08 Avg 2008, 13:47
Kraj: Vrtojba

Re: SPLOŠNO - *** POTREBUJEM POMOČ *** ... --- ... ***

Odgovor Napisal/-a zosek »

Hvala. Je pa zanimivo, na helifreaku so rekli da naj vzamem ~3700mah.. Do sedaj sem imel 2200 pa je delalo brez problemov.
brrrm brrrm
Uporabniški avatar
pustinek
Razpravljalec
Prispevkov: 65
Pridružen: 18 Maj 2008, 08:28

Re: SPLOŠNO - *** POTREBUJEM POMOČ *** ... --- ... ***

Odgovor Napisal/-a pustinek »

Predvidevam da je za ''zelenčka'' velikosti 630? Verjetno bi lahko dal tudi 3000+mah ker s težo ni nekih problemov.
Je pa seveda tudi povezano da več ko bos Mah vzel več letov boš lahko naredil z eno baterijo.
Servoti naj bi porabljali nekje 300-500mah na let. (odvisno od servototv in letenja)
Uporabniški avatar
zosek
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 08 Avg 2008, 13:47
Kraj: Vrtojba

Re: SPLOŠNO - *** POTREBUJEM POMOČ *** ... --- ... ***

Odgovor Napisal/-a zosek »

Zaenkrat bom šel z 2500. Na vibu imam tako in za dva dneva letenja mi zadostuje.
Imam pa še eno vprašanje. Kakšne connectorje imate vi na helikopterjih? Bo 4mm bullet zadosti za 600 klaso?
brrrm brrrm
Uporabniški avatar
FlyByWire
Profesor
Prispevkov: 1269
Pridružen: 21 Mar 2009, 20:52
Kraj: LJ-BROD

Re: SPLOŠNO - *** POTREBUJEM POMOČ *** ... --- ... ***

Odgovor Napisal/-a FlyByWire »

Jaz sem imel 5,5mm konektorje na T600.
Scale JET RANGER III 700 size with Flasher 600 mechanics,AB 212 800 size under development
SAB GOBLIN 630,HPS HEAD,MS COMPOSITE main and tail blades,ALIGN 750MX 530kv, A.DS615, F.BLS251,YGE120HV
SAB RAW 420, Futaba Transmitter 16IZ Super !
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Rtf heli...ne gre

Odgovor Napisal/-a conco »

Pozdravljeni!
Imam namreč en problem...imam heli in sem malo letel...in imel trši pristanek na nos...in od trenutka mi heli več ne gre....vse sveti,lučke,na plošči utripa lučka,konade delajo...vendar se mi ne odzivjo motorčki...a bi mogoče vedel kaj bi bilo z njim...heli je cel,nič zlomljeno...čista normalen smao pač motorčki ne grejo...zelo mi je čudno...prosim kdo? Tukaj je še slika helija...
Slika
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Re: Rtf heli...ne gre

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

conco napisal/-a:Pozdravljeni!
Imam namreč en problem...imam heli in sem malo letel...in imel trši pristanek na nos...in od trenutka mi heli več ne gre....vse sveti,lučke,na plošči utripa lučka,konade delajo...vendar se mi ne odzivjo motorčki...a bi mogoče vedel kaj bi bilo z njim...heli je cel,nič zlomljeno...čista normalen smao pač motorčki ne grejo...zelo mi je čudno...prosim kdo? Tukaj je še slika helija...

Slikaj še elektroniko od blizu, nekoč so imeli taki heliji eno večje navitje na tiskanini ki se je ob tršem pristanku odtrgalo.
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Re: Rtf heli...ne gre

Odgovor Napisal/-a conco »

na elektroniki je ena majhna lučka...tista sveti kot je prej svetila...tak da bi moglo na elektronike biti vse ok...res,res čudno...ne moren verjet da ne dela samo od enega trdega pristanka na nos...bom poslikal...
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Re: Rtf heli...ne gre

Odgovor Napisal/-a conco »

Slika

vezje...samo se nič ne vidi ali?
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Re: Rtf heli...ne gre

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Na sliki levo podaj je tuljava - pri kolegu je ta vedno odletela - dobro preglej okrog nje če se je slučajno žička pretrgala - se da zalotat če je to.

Če pa to ni, potem pa nimam ideje takole preko slik.
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Re: Rtf heli...ne gre

Odgovor Napisal/-a conco »

hmm...bom pogledel...pa pri kolegu je tudi vse delalo normalno, samo to ne da se ni odzival na komande?
drugače pa hvala za odgovor !!
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Re: Rtf heli...ne gre

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Enako kot si ti opisal, pa tudi elektronika je izgledala zelo podobno (tuljavo je imel na istem mestu)
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: SPLOŠNO - *** POTREBUJEM POMOČ *** ... --- ... ***

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Pozdravljeni kolegi modelarji, imam sledeče vprašanje. Kako bi lahko rešil zadevo s komando in priklopom, če se sploh da.
Komanda je SpringRC 6 kanalna navadna 2,4G s funkcijami Reverse in Vtail....torej nič računalniškega itd.
Heli je velikosti 500. Torej kolikor sem do sedaj bil v heli vodah vem, da potrebujem na gasu možnost preklopa men obrati motorja in 3D letenje torej pitch. Ter kam in kako z ostalimi zadevami? Smer preko girota priklopim na smer, kaj pa višina nagib? To bi lahko verjetno preko vtaila ? Ali se motim....
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
svaba25
Tekmovalec
Prispevkov: 301
Pridružen: 08 Jan 2011, 13:07
Kraj: nova gorica

pomoč za helikopter inovator md 530

Odgovor Napisal/-a svaba25 »

http://www.tiger.com.tw/product/4720.html
zdravo imam problem zadevo povezat z pc
kakjti sem izgubil cd z nastavitvami,,
sem probal ze na njihovi strani pobral dol program ma mi noče zaznat usb ,,in
ne poveze heli z pc ,,prosim če ima kdo kasno info,,ali cd za posodit.al kar koli..usak nasvet mi pride prav,,
hvala,lep dan
mej se
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: pomoč za helikopter inovator md 530

Odgovor Napisal/-a miharix »

Nisem še imel taga helija pod prsti, a če greva reševat težavo po računalniško:
1. Kateri OS imaš ?
2.1 Če so Win se ti pod upraviteljem naprav, po priklopu (helija?) na USB, prikaže kaka nova neznana naprava?
2.2 Če prikaže nova neznana naprava -> desni klik posodobi gonilnike -> naj išče po mapi kamor se je inštaliral program
3.1 Če ni neznanih naprav, opaziš katera naprava se prikaže ko priklopiš na USB ?
3.2. Je slučjano naprava ki se prikaže COM vrata ? -> preveri ali lahko v programu izbereš katera COM vrata naj uporablja
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
svaba25
Tekmovalec
Prispevkov: 301
Pridružen: 08 Jan 2011, 13:07
Kraj: nova gorica

Re: pomoč za helikopter inovator md 530

Odgovor Napisal/-a svaba25 »

glej windows 7
nisem ravno poznavalec računalnikov ampak vem da nekje je lesica.
na strani inovatoraj sem pobral dol pro in drugo namestitev..in tisto dela sam meni se noče heli povezat z racunalnikom,,kajti ce priklopim na rc rv pa dela,,
to sem zdej ustimu,,sam ko dam da se pc poveze z heliem ga ni ,,in nevem zakaj tako,,kajti zdej rv deluje na fsm ki je zraven ,,
sej pravim nisem glih od stroke računalništva..sam tale 7 zmirej neki steka usakič ka hočem kaksen program zalaufta moram dat funkcijo zazeni kot skrbnik,,
upam da sem ti preblizno povedu kaj bi lahko blo
mej se
Uporabniški avatar
svaba25
Tekmovalec
Prispevkov: 301
Pridružen: 08 Jan 2011, 13:07
Kraj: nova gorica

Re: pomoč za helikopter inovator md 530

Odgovor Napisal/-a svaba25 »

aja spodnja ikona ki bi morala poklazat da je usb ok je brez povezave ko preklopim heli ,,
nevem pomoje mi manka kakesn fail ali gonilnik za usb,,nnnevem ugibam,,
se ze 4 ure dajem s tem in sem ze skoraj obupal
mej se
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: pomoč za helikopter inovator md 530

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

glej v "device manager-ju" ko priklopiš helikopter, če se pojavi kakšna nova naprava. V kolikor pa imaš v "device-managerju" pri kakšni napravi (v meniju com vrata ali usb porti) zraven kakšen klicaj pa pomeni, da naprava ni pravilno nameščena (napačen gonilnik).

Ko daš helikopter na kabel ga prižgeš? Ponavadi je treba dati tem zadevam tudi zunanje napajanje, ni dovolj samo usb.
Slika
Uporabniški avatar
svaba25
Tekmovalec
Prispevkov: 301
Pridružen: 08 Jan 2011, 13:07
Kraj: nova gorica

Re: pomoč za helikopter inovator md 530

Odgovor Napisal/-a svaba25 »

bom probal in bom javu,,hvala
mej se
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji