SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicommand)

Akrobatski in 3D modeli
Odgovori
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a Brane »

Na 600 (star predelan Ergo 50) imam Tarot YXZ na trexu 450 pro pa Beastx in prav na obeh se to dogaja enako pogosto.
Trima ali sub trima nimam nobenega.
Ker sem še dokaj frišen helikopteraš, tega kaj počneš s throttle hold funkcijo, da bi to vplivalo na swash plato, niti vem ne. Jaz imam Throtle hold aktiven le za to, da mi dela stikalo, s katerim, ne glede na ročico koraka ali stopnjo nastavitve gasa, lahko popolnoma izključim motor, trim pa je na 0.
Morda so krivi tresljaji, ki jih je kar precej preden rotor dobi prave vrtljaje, tudi na T rexu 450 v2 kjer imam Logictechov gyro sem imel nekaj časa take tresljaje, da je zmedlo gyro in je začel driftati rep. Podobno kot sedaj zaradi ciklike, sem moral pristati in izklopiti in ponovno vklopiti napajanje, da se je gyro ponovno postavil.
Tudi sicer zelo pazim da v času ko se gyro ali FBL elektronika postavlja ne premikam in res se Beastx, kjer tudi sicer traja dalj kot običajno, sploh ne postavi če ga premakneš.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
ziga778
Začetnik
Prispevkov: 16
Pridružen: 31 Avg 2010, 11:29

žiroskop

Odgovor Napisal/-a ziga778 »

Pozdravljeni doktorji helikopterjev! :)

Pri letenju mojega HK450 sem opazil sledečo stvar: žiroskop sicer lepo drži smer helikopterja, vendar ob močnih sunkih plina celoten heli zarotira malo. Zanima me, kaj je potrebno storiti, da se to rotacijo odpravi. Gain najbrž ni stvar, ki vpliva na to? ali pač?

btw: uporabljam eflitov gyro, tisti ki pride zraven blade SR..

Za odgovore se lepo zahvaljujem

lp žiga
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Re: žiroskop

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

Živjo !

Poizkusi naviti gain ali pa malo dvigni obrate rotorja... ( gain lahko navijaš do oscilacije repa, obrate pa dviguj po pameti če so preveliki samo žrejo baterije )

Odvisno tudi od repnega servota če je dovolj hitr da kompenzira sunke..najbrž da ne

Predlagam servo DS 95i MKS ki je postal standard pri helijih klase 250-450, seveda ti pa mora za dotični servo gyiro podpirat 720 ms neutralni pulz...

LP
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a Brane »

Že večkrat sem opazil, da nekateri repni servoti, iz meni nepoznanega razloga nekako niso dobri, v kombuinaciji z določenim gyrom.
Ne gre za to, da servo repa nebi držal v željenem položaju, gre za odzivanje repa na komando smeri v HH oz rate modu.
Servo, ki je v kombinaciji z enim gyrom delal odlično, v kombinaciji z drugim zamuja z odzivom na komando smeri, kar pomeni, da je treba kar nekaj premika ročice za smer, da helikopter reagira in ko reagira reagira relativno agresivno. Obstaja nekakšen mrtvi hod, ki se ga ne da izbrisati z nobeno nastavitvijo. Drug ( včasih bistveno cenejši) servo na istem gyru dela odlično. To sem opazil na več različnih kombinacijah, večinoma na gyrih nižjega cenovnega razreda, ki pa v pravi kombinaciji odlično delajo.
Sedaj bi bilo zanimivo vedeti iz katerih podatkov o gyru in servu, bi bilo možno zbrati pravo kombinacijo brez da kupiš in probaš.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Supermišek
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 04 Jun 2006, 11:31
Kraj: Novo mesto

3gx

Odgovor Napisal/-a Supermišek »

Živjo,

jaz imam pa sledeči problem s 3gx sistemom. Namreč v pri nastavitvah stebilizacije 3gx-a, se servi in s tem swash, lepo odziva in vrača v horizontalno lego. Ko resetiram heli, se pravi izstopim iz nastavitev 3gx-a pa je vse na "slow motion", ko premaknem na komandi bodisi naklon ali nagib, se servo hitro odzove, a se potem vračajo v nevtralno lego cca 3sek. Podobno če premikam heli, se swash samodejno zelo počasi odziva. Probal sem že vse načine na komandi (dx7) a brez usepha. Je problem lahko kje drugje?
Tisto kar ne leti se razbije!
Uporabniški avatar
andrejgr
Tekmovalec
Prispevkov: 288
Pridružen: 22 Nov 2003, 14:09
Kraj: Maribor

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a andrejgr »

jaz imam pa sledeči problem s 3gx sistemom. Namreč v pri nastavitvah stebilizacije 3gx-a, se servi in s tem swash, lepo odziva in vrača v horizontalno lego. Ko resetiram heli, se pravi izstopim iz nastavitev 3gx-a pa je vse na "slow motion", ko premaknem na komandi bodisi naklon ali nagib, se servo hitro odzove, a se potem vračajo v nevtralno lego cca 3sek. Podobno če premikam heli, se swash samodejno zelo počasi odziva. Probal sem že vse načine na komandi (dx7) a brez usepha. Je problem lahko kje drugje?
Ne se trudit preveč z nastavitvami, ker je tako pravilno! Zakaj je tako, pa naj kdo drug razloži :wink:
LP, Andrej
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

3 gx

Odgovor Napisal/-a anda »

pozdravljeni,
A je kdo mogoče posodobil alignov 3GX na verzijo 3.0. Trenutno imam verzijo 2.0 in razmišljam o posodobitvi. A ste opazili pri letenju določene prednosti, slabosti? Kakšni so vaši vtisi.
Za odgovore najlepša hvala. LP
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
Uporabniški avatar
jenx1lo
Razpravljalec
Prispevkov: 157
Pridružen: 24 Jan 2010, 11:26
Kraj: Celje

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a jenx1lo »

Takole je z tem ,kakšen heli imaš?
Imam izkušnje z to verzijo 3.0,namreč naložil sem ga na t-rex 550 in 600 pro,700,ampak za enkrat še ni izpopolnjen,priporočam da nadgradiš 2.0 z 2.1 verzijo!!
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a anda »

Pozdravljen,
imam heli trex 700 dfc. Ja, trenutno imam verzijo 2.1 . S prijateljem sva vse nastavla tako kot je treba, ampak mi swash v flight mode in pri pristajanju ne dela tako kot bi mi morala. V setup mode se na vse nagibe odziva hitro in odločno, ko sem pa na flight mode (za letenje) in ga nagibam pa se komaj kaj odziva. Sploh je na ta način težko pristajati in delno vzletati. Ko pa je 1x v zraku in v gibanju pa ni nekega posebnega problema. V setup sem nastavil pospeševanja, kako hitro naj stvar dela. Stric ima na trex 600 microbeast in mu dela tako kot mora, da je hitro odziven swash ( kot po logiki bi moral biti tudi moj). Je pa še ena zanimivost, da ko pristanem je swash obrnjen nazaj, spredaj navzgor, se ne poravna v horizontalo. Recimo tudi potem ko letim z helijem naprej, ga moram kar držat na komandi, drugače mi hoče dvigniti nos ( ga postavlja na rep). Težišče imam pravilno. Do sedaj sem imel trex 500 cf( z flybari) in tega problema nisem imel. Bi bil zelo hvaležen za pomoč pri nastavljanju, ker posebnih izkušenj nimam. Zato sem razmišljal, da bi to stvar nadgradil, da bi se rešil tega problema.
lp, andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
Uporabniški avatar
jenx1lo
Razpravljalec
Prispevkov: 157
Pridružen: 24 Jan 2010, 11:26
Kraj: Celje

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a jenx1lo »

Kar se servotov tiče, ni nič narobe z 3gx-om da se ti ne postavijo takoj v prvotno lego, kar se pa swash plate zadeva pa je možno da ko si nastavljav po sestavljanju helija da ga nisi imel v popolni ˝vagi˝,swash mora biti poravnana(glej spodnjo sliko), pa ko vzletiš imaš ravno podlago?
Glede verzije 3.0 sem nalagal samo ko sem hotel vzleteti je swash kar na eno stran zategnal zak kot da bi bili nareti nekakšni miksi med servi. To sem probal na 5ih helijih pa je bilo na vseh enako!!
Priponke
lol.jpg
lol.jpg (34.76 KiB) Pogledano 11062 krat
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a anda »

Ko sem nastavljal heli sem imel vse v popolni "vagi", swash, servoti, glava vse je bilo ravno, tako kot si priložil sliko. Sem delal po nastavitvah od youtuba. link: http://www.youtube.com/watch?v=W4EANApW ... 9zJH6KOnJw in http://www.youtube.com/watch?v=q0dtB4t- ... 9zJH6KOnJw
Sicer pri drugem linku bolj od "oke", približno nastavlja. Jaz sem se držal prvega linka.
Ravna podlaga je kolko tolko. Vzletam na travi. Imam mesto, ki se mi zdi da je ravno. V navodilih je zapisano, da mora biti ravno. Ko vklopim heli in pripravim na let, je swash in vse ostalo lepo poravnano v vodoravni položaj. Na istem vzleta trex600 z microbeastom in je vse OK.
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a anda »

@Jenx1lo,

je kakšna razlika, če nadgradiš iz 2.0 na 2.1 software? kje?

lp, andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a anda »

Pozdravljeni!

Uspešno sem nadgradil Alignov 3GX sistem na software 3.1 na T-Rexu 700. Heli po nekajkratnem letenju deluje odlično. Priporočam to nadgradnjo.

Lp, Andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
letat
Razpravljalec
Prispevkov: 115
Pridružen: 14 Maj 2011, 12:41

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a letat »

Zanima me če kdo uporablja robbe helicommand ter kako se mu obnese?
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Zdravo
Iščem nekaj takšnega:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... eiver.html
Le da bi pasalo na Turnigy 9x komando.

LP
Kr neki !!
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Dokupi še orange modul za v komando:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ible_.html
LP
Janez
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Če dam ta modul, potem moram še vse sprejemnike menjat.
Mislim, da tole ne bo šlo.
Vseeno hvala.
Kr neki !!
Uporabniški avatar
Sali
Tekmovalec
Prispevkov: 265
Pridružen: 27 Dec 2009, 17:58
Kraj: Hrastnik

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a Sali »

A že kdo leti 3gx V4.0? Kakšne posebnosti?
Ko enkrat poskusiš letenje, boš vedno hodil po zemlji z očmi uprtimi v nebo, ker tam si bil in tja se želiš vrniti. L.d.V.
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a anda »

Sem nadgrajeval druge verzije in se mi pri mojem splošnem letalskem znanju ni zdelo nič boljše od prejšnjih verzij. Te še pa nisem preizkusil. Itak je verjetno vse v rokah oz. prstih za natančnost, stabilnost,... :)
Če boš naložil in preizkusil heli, sporoči kako bo.

lp,
andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
marci_boy
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 04 Jan 2012, 11:01
Kraj: Vranji Vrh

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a marci_boy »

Pozdrav,
Sestavil novi heli in včeraj še pri zadnjih nastavitvah pred prvim poskusnim letom naenkrat nekaj trzne. Ugotovim da je pričel trzati eden izmed servomotorjev na cikliki. Po nekaj vklopih in izklopih in zamenjavi na pozicijo katerega drugega servota na sprejemniku trza vedno eden in isti. Trzanje je takšno od komaj zaznavnega do vmes na trenutke polnih sunkovitih odklonov, da te postane strah. Servo je Align DS 615 popolnoma nov. Hvala vsemogočnemu, da je to pričel na mizi in ne v zraku.
Verjetno je elektronika, kakšen stik na elektroniki servota? Po vizualnem pregledu sta kabel in konektor videti v redu.
Uporabniški avatar
pustinek
Razpravljalec
Prispevkov: 65
Pridružen: 18 Maj 2008, 08:28

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a pustinek »

Poizkusi priklopiti servo direktno na sprejemnik. Če še vedno trza je servo zanič.
marci_boy
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 04 Jan 2012, 11:01
Kraj: Vranji Vrh

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a marci_boy »

Da sem se prepričal sem servo priključil na čisto drugi sprejemnik. In po 20 sek prične trzati. Najprej malo komaj opazno potem pa vedno bolj.
Ta servo bom zamenjal samo sedaj me pa muči, kaj če je to serijska napaka in se bo problem pojavil še na drugih servotih.!!!
Uporabniški avatar
FlyByWire
Profesor
Prispevkov: 1254
Pridružen: 21 Mar 2009, 20:52
Kraj: LJ-BROD

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a FlyByWire »

Uporabljam ALIGN DS615 že dve leti na Goblinu 630 in takšnega pojava nisem zaznal. Načeloma, bi trzanje lahko bilo tudi posledica izpraznjenih lipcev, vendar je čudno, da ti trza samo en servo. Verjetno je kot si že sam ugotovil z njim nekaj narobe, če ni več v garanciji ga odpri in poglej če ni morda kakšna žica slabo zalotana, če je še v garanciji pa skušaj le-to uveljaviti.
Scale JET RANGER III 700 size with Flasher 600 mechanics,AB 212 800 size under development
SAB GOBLIN 630,HPS HEAD,MS COMPOSITE main and tail blades,ALIGN 750MX 530kv, A.DS615, F.BLS251,YGE120HV
SAB RAW 420, Futaba Transmitter 16IZ Super !
marci_boy
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 04 Jan 2012, 11:01
Kraj: Vranji Vrh

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a marci_boy »

Garancijo bom vsekakor uveljavljal. Imel sem pa srečo, da se je napaka pojavila nekaj minut preden sem naredil prvi testni polet. Do tedaj pa je bil servo čisto OK, saj ko sem delal nastavitve je bil v redu. Mogoče ima kakšnih 30 minut delovanja.
PS. ona tvoja bivša 600tka pa še vedno lepo leti.
Uporabniški avatar
Nikalaj
Tekmovalec
Prispevkov: 372
Pridružen: 18 Feb 2005, 14:33
Kraj: Luvigana

Re: SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicomm

Odgovor Napisal/-a Nikalaj »

Na tem mestu izjavljam, da brez dvoma in najbolj od vsega pri modelarstvu sovražim vse kar je povezano z gyri. Nastavljanje, parjenje servota in gyra, gain, delay, drift, heading lock in podobno. Naveličan sem temperaturne občutljivosti, bednih navodil in svoje intelektualne omejenosti pri tem, da že 10 let ne razumem zakaj ne naredijo žiroskopa tako, da bo enostaven in deloval ali pa tako, da bo imel display in 10 knofov, pa da ga uporabniki ročno nastavimo.
Fantje - samo spihat sem se moral, ker sem danes ta ne vem katerič spet 3 ure na travniku porabil za to, da sem se ukvarjal z gyrom, ki je včeraj lepo deloval, danes pa .... ](*,) še čebele so pobegnile ...
Še vsak model sem varno spravil na tla - tako ali drugače... sestavljenega ali pa po komponentah !
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji